نحوه همکاری شرکت کشتیرانی + فیلم

شرکت های کشتیرانی می توانند با استعلام گرفتن شما از دفاتر آنها نرخ های ارسال بار را به مقصد های متفاوت از مبدا مورد نظر شما اعلام نمایند.

چگونه به سوالات شرکت کشتیرانی پاسخ دهیم

در این مقاله قصد داریم نحوه ی پاسخ گویی به سوالات شرکت کشتیرانی را مورد بررسی قرار دهیم. در هنگام مکاتبه با شرکت کشتیرانی ممکن است از ما این سوالات را بپرسند.
در ابتدا اکانت کمپانی، نام و آدرس آن را سوال می کنند. این سوال در واقع اسم شرکتی که شما خود را به آن عنوان معرفی می کنید و آدرس آن شرکت است. این یک سوال معمولی است و شما یک اسم شرکت و یک آدرس اعلام می کنید. کوانتیتی به این معنیست که در چه حجمی قصد دارید کالا را ارسال کنید.

منظور از کارگو و لود پورت در کشتیرانی چیست

منظور از کارگو این است که شما قصد دارید کالا را با کانتینر ارسال کنید یا می خواهید به صورت فله ارسال کنید و این گونه سوالات. اما شما باید از ایشان بپرسید که منظورشان از کارگو چیست، زیرا استاندارد خاصی از نظر مفهومی ندارد.
لود پورت یعنی پورتی که شما قصد دارید بارگیری را در آنجا انجام دهید. به طور مثال می خواهید از بندر عباس پورت شهید اژه ای ارسال کنید یا می خواهید از بندر انزلی درشمال کشور، یا از بندر امام (ره) در خوزستان، یا از بندر بوشهر یا از بندر چابهار ارسال کنید. این مهم است که از کدام بندر قصد ارسال کالا را دارید. دشارژ پورت به معنی پورتیست که شما قصد دارید کالا را تخلیه کنید. به طور مثال قصد ارسال کالا به بنگلادش یا زیمباوه یا غیره دارید.
این قسمت دو عنوان دارد. یک اسم کشوری که کالا ارسال خواهد شد و قسمت دوم اسم پورت آن کشور است که کالا به آن تحویل داده خواهد شد. به طور مثال می گوییم ایران-بندر عباس یا بنگلادش-چیتاگونگ که به معنی پورت چیتاگونگ در کشور بنگلادش است.

 دیگر اصطلاحات مهم در کشتیرانی

لودینگ ریت به معنی نرخی است که شما برای بارگیری مدنظر دارید. لودینگ ریت و دشارژ ریت معنای خاصی نمی دهند که برای هزینه تخلیه چه مقدار مد نظر دارید. اینکه دشارژ ریت را از شما سوال کنند احتمالا منظور این است که کالا با کانتینر ارسال نمی شود و به صورت فله ارسال می شود. وگرنه به طور معمول سوالی که از شما می پرسند پورت تخلیه، پورت بارگیری، حجم کالا، کیفیت کالا و سوالات مشابه می باشد. به طور معمول دشارژ ریت و لودینگ ریت سوال نمی شود و معنی نمی دهد.
یک اصطلاح دیگر استوریج فاکتور است. یعنی این محصول در کجا نگهداری می شود یا شرایط نگهداری این محصول چیست.
بحث دیگر لیکن دیت است. این به معنی زمانیست که کالای ما آماده ارسال می باشد. به طور مثال وقتی ما می گوییم لیکن کالای ما چه زمانیست یعنی ما کالا را چه زمانی آماده تحویل می کنیم. به طور مثال کالای ما یک ماه دیگر یا ده روز دیگر آماده است، این زمان لیکن کالای ما می شود.
اینکه دشارژ پورت را بگوییم کافیست و نیاز نیست دشارژ ترمینال را بگوییم. در مورد کشتی های فله بر چنین چیزی مهم می شود.
رسیور به معنی گیرنده بار است. اجنسی نیم ات بوث پورت به معنی نماینده شما در دو پورت می باشد. اینکه نماینده ما کیست در مراحل آخر نیاز است نه در هنگام پرسیدن نرخ ارسال کالا. در مراحل اول اسم شرکت یا اسم خود، کوانتیتی، لود پورت، دشارژ پورت و لیکن دیت از ما پرسیده می شوند.

حمل بار به صورت فله بر یا چارتر چگونه است

اگر کشتی به صورت فله بر باشد سوالات بیشتری از ما می پرسند. منظور از کشتی های فله بر کشتی هایی است که چارتر می کنند. به این معنی که شما یک کشتی را اجاره می کنید که هزارتن یا دوهزار تن را یک جا منتقل کند. اما اکثر کالاهای ما کانتینری هستند و به صورت فله حمل نمی شوند.

برای نمونه کالا، ممکن است به طور مثال 30 کیلو از خاک بنتونیت که ما قصد ارسالش را داریم از ما درخواست کنند. این را می توان با شرکت های هواپیمایی ارسال کرد و این شرکت ها این کار را انجام می دهند.

پرسش و پاسخ

در ادامه به چند سوال مطرح شده و پاسخ آنها می پردازیم.
سوال: من قصد داشتم قیمت FOB را از کشتیرانی دریافت کنم. از من پرسیده اند آیا کارت بازرگانی دارم یا خیر و من گفته ام ندارم. کشتیرانی گفته است اگر کارت بازرگانی نداشته باشید امکان ارسال قیمت را ندارد زیرا نمی تواند قسمت شیپر را خالی بگذارد.
پاسخ: این که شما کارت بازرگانی دارید یا ندارید ربطی به کشتیرانی ندارد. قیمت FOB را هم نباید از کشتیرانی گرفت و این قیمت را باید از شرکتهای ترخیص کار دریافت کرد. کشتیرانی ها به شما یک کانتینر اجاره می دهند و میگویند کرایه حمل این کانتینر از این مبدا به این مقصد این مقدار میشود و به مباحث دیگر کاری ندارند. کسانی که کراس استاپینگ می کنند هم همین کار را انجام میدهند، نه بیشتر و به آنها ربطی ندارد شما کارت بازرگانی دارید یا ندارید.
سوال: محصول من فله است. چگونه آن را باید حمل کنم؟
پاسخ: اگر محصول ما به طور مثال سنگ فله باشد، معمولا کانتینری حمل می کنند. اگر حجم کار زیاد است کشتی را باید با مشخصات بیشتری اجاره کنید. اگر می خواهید کالای شما به صورت فله حمل شود باید اکانت مشاوره اخذ کنید و از مشاورین ما استفاده نمایید.
سوال: از من سوالات بسیاری پرسیده اند و قمیت حدودی حمل بار را نیز به من ارسال نکرده اند.
پاسخ: به طور کلی با هر کشتیرانی ای صحبت کنید باید قیمت بدهند که از این محل به آن محل قیمت حمل کالا چه مقدار می شود. چیز پیچیده ای نیست که قیمت ندهند. ممکن است شرکت مورد نظر شما، شرکت خوبی نبوده است.
سوال: اگر محصول ما 200 هزار تن باشد نحوه ارسال آن چگونه است؟
پاسخ: اگر محصول ما در مقادیر بالا و حدود 200 هزار تن است باید مشاوره دریافت کنید. برای این کار باید اکانت مشاوره تجاری بگیرید و سوالات خود را بپرسید. زیرا بحث حمل و محاسبه دیه کشتی و بحث حمل فله بحث های جداگانه و بسیار بحث مفصلی است که نمی شود در این مقاله توضیح داد. هر محصولی نیز با محصول دیگر فرق می کند و به طور مثال محصول مایع و محصول خشک داستان متفاوتی دارند.
پرسش: آیا مجوز صادرات با کارخانه است و ما درگیر این موضوع می شویم؟ زیرا در زمینه محصول خود محدودیت داریم.
پاسخ: بستگی دارد. در بعضی از محصولات حتما باید خود تولید کننده در امور گمرکی خدمات ارسال را انجام دهد. اما در بعضی از محصولات نیاز به چنین کاری نیست. اگر خود کارخانه امکان اظهار در گمرک داشته باشد بهترین کار است و درد سر کمتری دارد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ