تجارت در آخرالزمان چگونه است

تجارت در آخرالزمان طبق حدیثی از ائمه اطهار به گونه ای می شود که سود تاجران کم می شود زیرا اکثر مردم به تجارت روی می آورند اما آیا روش تمامی آنها نیز همان روشی است که ائمه به ما فرموده اند؟

آخرالزمان و تاجران

رسول خدا (ص) فرمودند:”در آخرالرمان تعداد تاجران زیاد می شود و سودها کم می شوند.” این روایت درست است اما به این دوره نمی خورد. چرا؟ تعداد تاجران زیاد می شود. این حرف درست است. چرا؟ چون هر زمان که مردم از نظر دنیایی تحت فشار قرار می گیرند، به خدا بیشتر رجوع می کنند.

شما وقتی مریض می شوید، دعا خواندن هایتان بیشتر می شود. وقتی فقر زیاد می شود و مردم در فشار قرار می گیرند، به امامزاده ها و پیامبران و سنت هایشان مشتاق تر می شوند. سنت خدا و رسولش چیست؟ تجارت. در نتیجه تعداد تاجران زیاد می شود.

وقتی تاجران زیاد می شوند، طبیعتا سودها نیز کم می شوند. اما چرا به ما نمی خورد؟ مردم به سنت رجوع می کنند اما آیا روش تجارتشان هم همان روش رسول خدا است؟

دلیل رجوع مردم به تجارت چیست؟ بی پولی. یعنی چون پول نداشت تاجر شد نه به دلیل شوق داشتن به پیامبر. اما شما به خاطر احیای سنت رسول خدا تجارت کنید. کسی که به دلیل بی پولی تجارت می کند. در تجارت کاری هست که سود خوبی می دهد اما خلاف سنت خدا است و آن کار را انجام می دهد.

در نتیجه در آخرالزمان تاجرانی زیاد می شوند که به دلیل بی پولی شغل تجارت را انتخاب کرده اند. و این افراد سودشان هم کم می شود. امام صادق (ع) فرمود:” هر کس کاری را به جهت محبت به پیغمبر انجام دهد و خود را به آن ملزم کند، هیچ ضرری در دنیا و آخرت متوجه او نخواهد شد.”

این روایت یعنی اگر شما دلیل انتخابتان رسول خدا بود، روش تجارتتان بر مبنای صداقت، پاکی، درست کاری، امانت داری و دوری از ربا و هر نکته ای که پیغمبر خدا در تجارتشان داشتند، باشد، زیاد شدن تاجران به شما ضرری نمی رساند.

خدا در قرآن می فرماید:” یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا عَلَیْکُمْ أَنْفُسَکُمْ ۖ لَا یَضُرُّکُمْ مَنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَیْتُمْ ۚ إِلَى اللَّهِ مَرْجِعُکُمْ جَمِیعًا فَیُنَبِّئُکُمْ بِمَا کُنْتُمْ تَعْمَلُونَ ” تا رمانی که شما هدایت شده باشید. یعنی تا زمانی که شما بر سنت پیغمبر بمانید، گمراهی همه گمراهان به شما ضرری نمی رساند. یعنی اگر همه مردم جهان تاجر شوند، تاجر شدن آنها به شما ضرری نمی رساند. چون به هر روشی متمسک می شوند.

زراره ابن اعین به خدمت امام صادق (ع) می آید و همین سوال را مطرح می کند. گفت:” مولای من! رسول خدا در جواب شخصی چنین جوابی فرموده اند. مولای من! اگر من بودم و درک کردم من چه شغلی را انتخاب کنم؟ فرمودند: تجارت. گفت: در حالی که پیامبر فرمود سود کم می شود؟ امام فرمودند: بله، چون آن در زمانی است که مردم به نان شب محتاج هستند و تاجران سودشان کم می شود.”

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 پاسخ
 1. شروین سرامی
  شروین سرامی گفته:

  اگه تو هر کاری فقط ذره ای از گفته ها و حدیث های ائمه اطهار استفاده کنیم سود اندک کارمون پربرکت و ماندگار میشه

  پاسخ
 2. همت سراحی
  همت سراحی گفته:

  سلام و شب بخیر خدمت ریاست محترم آراد برندینگ آقای تالیایی گرانقدر و تشکر بابت سخنان گوهر بار شما
  باشد که همیشه موفق باشید

  پاسخ
 3. زکریا خادمی
  زکریا خادمی گفته:

  انشالله که تجارتمان بر مبنای صداقت، پاکی، درست کاری، امانت داری باشد و راه پیغمبر خدا را سر لوح زندگی خودمان قرار دهیم…….

  پاسخ