🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

اقتصاد چین چگونه است

اقتصاد چین از یک سیستم برنامه­ریزی شده مرکزی با محوریت بازار تبعیت می­کند. چین در حال حاضر دومین کشور بزرگ جهان از حیث تولید ناخالص ملی اسمی(GDP) است. چین با نرخ رشد تقریبی ​​۶٪ در طول ۳۰ سال گذشته، سریع­ترین نرخ رشد اقتصادی در جهان را دارا است.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

از سال ۲۰۱۸، بخش خصوصی چین ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است؛ همچنین بخش خصوصی ۷۰ درصد نوآوری، ۸۰ درصد اشتغال شهری و ۹۰ درصد مشاغل جدید را به عهده دارد. براساس صندوق بین المللی پول و بر اساس درآمد سرانه، چین در سال ۲۰۱۹ براساس تولید ناخالص داخلی حقیقی (PPP) در رتبه ۷۳ قرار دارد. تولید ناخالص داخلی چین در سال ۲۰۱۹ ۱۴٫۳ تریلیون دلار (۹۹ تریلیون یوان) بود.

این کشور دارای منابع طبیعی با ارزش تقریبی ۲۳ تریلیون دلار است، که ۹۰٪ آن از زغال سنگ و فلزات خاکی کمیاب است. چین همچنین دارای بیشترین دارایی­ های بخش بانکی در کل جهان با ۳۹٫۹۳ تریلیون دلار (۲۶۸٫۷۶ تریلیون CNY) با ۲۷٫۳۹ تریلیون دلار در کل سپرده­ ها است. این کشور از حیث ثروت دومین کشور در جهان است.

ویژگی­ های مهم اقتصاد چین

اقتصاد چین دارای ویژگی­ های منحصر به فردی است که آن را از سایر کشورها متمایز ساخته است. مهمترین این ویژگی­ها به صورت خلاصه شامل موارد زیر هستند:

جمعیت و نیروی کار عظیم: چین پر جمعیت ترین کشور جهان است و تقریباً ۴/۱ میلیارد نفر جمعیت در آن زندگی می­کند. این بدان معنی است که تقریباً از هر پنج فرد جهان، یک نفر در این اقتصاد پویا زندگی می­کند. همچنین نیروی کار آچین بالغ بر ۸۰۶ میلیون نفر و عامل اصلی رشد اقتصاد چین است.

رهبری اقتصادی: سهم چین از تولید ناخالص داخلی به نسبت تولید جهانی از ۵/۲ درصد در سال ۱۹۸۰ به ۲/۱۷ درصد در سال ۲۰۱۵ رسیده­است.
اهمیت تجارت بین المللی: تجارت بین المللی در دی ان ای اقتصاد چین تعبیه شده­است و ۴۷٪ از تولید ناخالص داخلی آن را تشکیل می­دهد. این کشور بزرگترین صادر کننده کالا و دومین وارد کننده متریال­های اولیه است.
ظهور طبقه متوسط: از سال ۰۱۵ ، چین دارای بزرگترین طبقه متوسط ​​در جهان است که بیش از ایالات متحده است. ثروت طبقه متوسط ​​چین شش برابر (%۶۰۰) در این قرن افزایش یافته است، در مقایسه با افزایش %۱۱۵ در سایر نقاط جهان و ۲۸۰% در هند.

افزایش مصرف: در شرایط مطلق، میزان مصرف در این کشور سریعتر از سایر کشورها افزایش یافته است. فروش خرده فروشی کالاهای مصرفی چین، در سال ۲۰۱۶، ۴/۱۰ درصد رشد داشته است.

اقتصاد چین پس از طی فراز و فرودهایی از اوائل دهه هشتاد میلادی رشد قابل توجهی را آغاز نمود. این کشور با برنامه ­ریزی منظم و به کارگیری نیروی کار ارزان در حوزه صنایع مختلف، به یکی از سه قطب برتر اقتصادی در جهان تبدیل شده است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ