عسل و مهم ترین فرآورده های صادراتی آن + صوتی

🔻 امروز می خواهیم راجع به عسل در صادرات مان صحبت کنیم. صادرات عسل یکی از حوزه های پر طرف دار برای بازرگانانان است. صادرات عسل مثل همه کالا و محصولات شرایط و ضوابط خاص خودش را دارد. تاجرهایمان برای صادرات عسل به بقیه کشورها باید به یک سری نکات ویژه توجه کنند. امروز یک سری اطلاعات در مورد صادرات عسل و عسل صادراتی ایلام در بازار جهانی به شما می گویم و با هم صحبت می کنیم تا اطلاعات ما یک مقدار بیشتر بشود.

مهندس حیدری
صادرات عسل و فرآورده های آن
remove add
repeat favorite volume_up
0:00:0 play_arrow

🔴 تاریخچه تجارت عسل
🔻 در قرن شانزده میلادی از عسل به عنوان ماده شیرین کننده استفاده می شده است و تولید عسل در یونان و سیسی خیلی رونق داشته یعنی عسل یک ماده غذایی فوق العاده با ترکیبی از قند و آنزیم و مواد معدنی و ویتامین ها و آمینو اسیدهایی که خواص بسیار بالایی برای سلامت دارد. ایران هم از بزرگترین صادر کننده های عسل به همه نقاط دنیا است و عسل ایران طرفداران خیلی زیادی را در همه نقاط جهان دارد.

🔻  به دلیل وجود پوشش گیاهی گوناگون در ایران پرورش زنبور عسل رونق خیلی زیادی دارد و باعث شده است که بهترین عسل طبیعی را تولید کند و به بازار ارائه بدهید. عسل مرغوب با کیفیت معمولا در ارتفاعات و در کوهستان های شهرهای مختلف ایران تولید می شود و زنبورداری در مناطق کوهستانی خیلی رواج دارد. و عسل های مختلفی را با خواص دارویی متفاوت تولید می کنند.

ماندگاری طولانی مدت عسل باعث شده است که ریسک صادرات عسل کم باشد و با استفاده از زنبور عسل محصولات متنوعی مثل عسل و موم و ژل رویال و یا گرده تولید بشود.

🔻 صادرات عسل به بسته بندی های زیبا و استاندارد نیاز دارد. بسته بندی باید دارای برچسب استاندارد باشد و اطلاعات مربوط به عسل به زبان انگلیسی روی آن نوشته شده باشد. برای صادرات عسل باید گواهینامه استاندارد و گواهینمامه بهداشت و گواهی سازمان غذایی و دارو و تاییده ارزش تغذیه عسل را بگیرید تحقیق کردن و داشتن اطلاعات رقامی صادرات عسل در سال های گذشته به شما این کمک را می کند که از وضعیت بازار اطلاع داشته باشید. قبل از صادر کردن عسل برای مشتری برای پیش فاکتور را برای او بفرستید و کارهای قانونی و گمرکی آن را انجام بدهید.

🔴 مراحل صادرات عسل
🔻 اول بازاریابی است و بعد از آن صدور پیش فاکتور است و تهیه کردن عسل و بسته بندی محصول مرحله بعدی هستند و تعیین هزینه گمرکی به آن پورت و یا مقصد مورد نظر مرحله بعدی است و مرحله بعد گرفتن صدور مجوز کالا است و مرحله بعد گرفتن برگه بهداشت است و مرحله بعد از آن حمل آن محصول تا گمرک است و مرحله بعدی عقد قرارداد حمل است و بیمه کار است که قبلا عرض کردم که در ایران بیمه معلم این کار را انجام می دهد.

🔻 گرفتن گواهینامه بازرسی مرحله بعدی است و صدور فاکتور و اخذ گواهی مبدا مرحله بعد است و دو مرحله آخر شامل بیمه کردن محصول در بعضی از موارد تا مقصد است و مرحله نهایی ارسال کالا است. مراحلی که گفتم تقریبا برای صادر کردن همه محصولات یکسان است عسل محصولی است که دیر فاسد می شود و همین باعث می شود که حمل و نقل آن آسان بشود.

🔻 ما در کتاب صادرات و واردات عسل را با تعرفه 04090000طبقه بندی می کنیم و به لحاظ ارزش بسته به نوع محصول که با موم باشد یا بدون موم باشد بین 4 تا 5 الی 7 دلار در گمرک ارزش گزاری می شود یعنی چهار و نیم تا هفت دلار ارزش محصول ما است که به کشورها صادر می شود. خیلی از کشورهای جهان تقاضای خرید عسل را از ایران دارند. شهرهای مختلفی هم از ایران مشغول تولید عسل هستند بخصوص شهرهای کوهستانی که پوشش های گیاهی متنوعی دارند مثل استان های آذربایجان شرقی و اردبیل و لرستان و همدان که مرغوب ترین عسل صادراتی ایران را در این شهرها داریم و تولید می کنیم.

🔻 شرکت های صادراتی عسل مطابق نیاز مشتری هایشان در خارج از کشور حجم مشخصی از عسل را از زنبورداران می خرند یعنی عسل از محبوب ترین خوراکی هایی است که طرفداران خیلی زیادی دارد. عسل ایران هم به کشورهای اطراف خیلج فارس مثل لبنان و قطر و کویت و امارات و بحرین و کشورهای ترکیه و روسیه و قزاقستان و افغانستان و آذربایجان و چین و مالزی و کشورهای اروپایی مثل آلمان صادر می شود. صادرات عسل ایران با توجه به نوع آن مدل بسته بندیش و قیمت ارز و کیفیت متفاوت است. پرفروش ترین عسل صادراتی هم عسل ارگانیک ما است عسل چهل گیاه و عسل کوهی است.

🔻 اگر به انواع عسل صادراتی بخواهیم اشاره کنیم عسل آویشن و عسل بهار نارنج و عسل اقاقیا و عسل طبیعی و عسل رازیانه و عسل کُنار و عسل وحشی و همچنین عسل مانوکا است. البته این را هم بگویم که هر کدام از این عسل ها طعم و مزه منحصربه فرد به خودش را دارد و می توانیم با رنگ و بو و مزه آن ها را از همدیگر تشخیص بدهیم.

🔴 بسته بندی عسل صادراتی چگونه باید باشد؟
🔻 نوع بسته بندی تاثیر خیلی زیادی در جذب مشتری های خارجی دارد صادرات عسل هم به صورت فله ای انجام می شود و هم در ظرف های شیشه ای و پلاستیکی زیبا در اندازه و ابعاد متفاوت به صورت معمولی یا خلاقانه و شیک بسته بندی می شود و برای صادرات انجام می شود.

🔻 بعضی از این تامین کننده ها یا تاجران خوش سلیقه ما ظروفی مثل کندوی زنبور شش ضلعی یا ظروف استوانه ای کوتاه و بلند همراه با یک کاور محافظ طراحی می کنند که در جذب مشتری خارجی خیلی تاثیر دارد. هر چقدر بسته بندی جذابتر باشد و عسل مرغوبیت و کیفیت بالاتری داشته باشد می شود مشتری های بیشتری را جذب کرد و درآمد بالا و طولانی مدت از صادرات عسل را بدست آورد و برچسب استاندارد و محکم بودن در ظرف بسته بندی اهمیت بالایی در بسته بندی دارد. مجوزهایی که برای صادرات عسل ما نیاز داریم تایید سازمان دامپزشکی و بهداشت است و دیگری مجوز سازمان استاندارد است و دیگری کارت بازرگانی است که حالا مراحل مختلفی دارد که خدمتتان عرض می کنیم.

🔴 مشکلات صادرات عسل چیست؟
🔻 یکی از آن ها بی توجهی به صنعت زنبورداری باشد که بخش کشاورزی را نابود کرده است و دیگری قاچاق است که یک تهدید خیلی بزرگ برای صنعت زنبور سازی است و یکی دیگر هم می تواند افراد سودجو باشد که بی کیفیت بودن ملکه های زنبور عسل برای کاهش برداشت عسل می دانند تا بتوانند با واردات و فروش آن سود بیشتری بدست بیاورند. نکات مهمی که در تولید عسل ما باید رعایت کنیم و رعایت بشود یکی استفاده نکردن از دارو در عسل است و دیگری جلوگیری از گرما دیدن عسل است و دیگری استفاده نکردن از تغذیه مصنوعی است و نکته آخر جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید است.

🔻 دو تا عامل باعث شده است که صادرات عسل ما به اروپا کاهش داشته باشد. می خواهیم این دو مورد را بررسی کنیم. یکی کیفیت عسل صادراتی ایران مورد تأییدیه اروپا نیست چون داروهای کندو باید از خارج از کشور تامین بشود تا سلامت کندو تضمین بشود ولی داروها در ایران تولید می شوند و استانداردهای لازم در آن ها رعایت نشده است. در سال های قبل ملکه های زنبور با نژادهای ضعیف در ایران وارد شدند برای بهتر شدن کیفیت عسل باید روی ژنتیک ملکه کار بشود ولی به خاطر تعداد گل ها زنبور وارد گل ها و دشت نشده بود که حالا این مرحله مورد بازبینی مجدد قرار می گیرد.

🔻 دومین دلیلی که صادرات ما به اروپا کاهش پیدا کرده است تعداد شیشه بسته بندی عسل کم شده است و با قیمت خیلی بیشتری عرضه می شود و سازمان اتحادیه اروپا هر شیشه ای را هم تایید می کند. عسل از گروه محصولات پر درآمدی است که از طریق صادرات به بقیه کشورها درآمد بدست می آورد. امروز سعی کردیم مراحل صادرات عسل به کشورها با استفاده از بسته بندی جذاب همراه با عسل مرغوب را بررسی کنیم، امیدوارم که اطلاعات کافی را در اختیارتان قرار داده باشم اگر نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید با کارشناسان آراد برندینگ یا خود من می توانید تماس بگیرید تا بهترین مشاوره را دریافت کنید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ