💬 می توانید آنلاین پاسخ سوالاتتان را بگیرید.
الگوریتم فلوریدا ۲ گوگل

افزایش سئو سایت با الگوریتم فلوریدا ۲ گوگل

افزایش سئو سایت با الگوریتم فلوریدا ۲ گوگل چگونه ممکن می شود؟ الگوریتم فلوریدا ۲ گوگل چیست و چه می گوید؟بیان و آشنایی با قوانین سئو گوگل در سال ۲۰۱۹ میلادی توسط استاد تالیا زیارکلائی، با ما همراه باشید.

🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

الگوریتم فلوریدا ۲ گوگل چیست؟

اخبار جدید همگی تایید می کنند که گوگل باری دیگر الگوریتم خود را آپدیت کرده است و این آپدیت یکی دیگر از تغییرات اصلی در الگوریتم هسته ای گوگل است!

کم پیش می آید که گوگل آپدیتی را ارائه دهد، به سرعت آن را تایید کند و در موردش توضیح دهد! امّا خوشبختانه دنی سالیوان (یکی از چهره های گوگل) این آپدیت در الگوریتم هسته ای گوگل را تایید کرده است و این آپدیت گسترده الگوریتم هسته ای (Broad Core Algorithm Update) اکنون با نام فلوریدا ۲ شناخته می شود.

در تصویر زیر می توانید توئیت دنی سالیوان در ۱۳ مارس ۲۰۱۹ را ببینید.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

الگوریتم فلوریدا 2 گوگل

بر اساس این توئیت، این آپدیت الگوریتم از ۱۲ مارس شروع شده است و انتظار می رود که این آپدیت در چند فاز مختلف کامل شود. به همین دلیل ممکن است یک یا چند روز طول بکشد که رنک ها مجدد به حالت پایدار خود باز گردند.

در این توئیت گفته شده است:

این هفته ما یک آپدیت گسترده برای الگوریتم هسته ای منتشر کردیم؛ همانطور که چندبار در سال این کار را انجام می دهیم. راهنمایی ما در مورد چنین آپدیتی همان مواردی است که قبلا گفته ایم. برای اطلاعات بیشتر می توانید سایر توئیت های ما در این مورد را ببینید.

آپدیت الگوریتم فلوریدا ۲ گوگل چقدر بزرگ است؟

بنا بر شواهد و قرائن موجود، این آپدیت آپدیت بزرگی است! گفته می شود که الگوریتم فلوریدا ۲ گوگل در واقع یکی از بزرگترین آپدیت های گوگل در سال های گذشته است.

در گذشته، هر زمان که یک آپدیت بزرگ گوگل اتفاق افتاده است، معمولا نتیجه آن این بوده است که در رنک سایت ها شاهد دگرگونی شدیدی بوده ایم. به عنوان مثال، در سال گذشته بزرگترین آپدیت گوگل که تغییرات وسیعی ایجاد کرد Neural Matching نام داشت.

بنابراین اگر با دید منطقی به این آپدیت نگاه کنیم، می توان گفت که آپدیت فلوریدا آپدیتی در مقیاس بسیار بزرگ است و احتمال اینکه در رنک سایت ها تغییرات بزرگی ایجاد شود به هیچ وجه دور از ذهن نیست.

الگوریتم فلوریدا ۲ گوگل

چرا این آپدیت گوگل آپدیت Florida 2 نامیده شده است؟

آپدیت فلوریدا گوگل که در اوایل سال ۲۰۰۰ ارائه شد آپدیت بسیار بزرگی بود و چون با کنفرانس سئو در فلوریدا همزمان بود، با این نام خوانده می شود.

امّا گفت و گو ها در مورد آپدیت فلوریدا ۲ نیز همزمان با کنفرانس ۲۰۱۹ Pubcon Florida آغاز شد و به همین دلیل، Brett Tabke موسس Pubcon و WebmasterWorld این آپدیت را فلوریدا ۲ نامیده است. امّا گوگل به صورت رسمی این آپدیت را آپدیت March 2019 Core Update نامیده است.

الگوریتم فلوریدا ۲ گوگل

سئو سایت برای آپدیت الگوریتم فلوریدا ۲ گوگل

همان طور که در توئیت سالیوان در بالای صفحه دیدید، راهنمایی که او کرده است این است که کاربران را به یک توئیت گذشته ارجاع داده است. این توئیت می گوید:

هیچ گونه روشی برای فیکس کردن صفحاتی که عملکرد بدتری نسبت به صفحات دیگر دارند وجود ندارد؛ فقط لازم است روی تولید محتوای عالی تمرکز کنید. در طول زمان، ممکن است محتوای شما با مرتبط بودن با صفحات دیگر پیشرفت کند.

چیزی که می توان از این توئیت استنباط کرد بحث مرتبط بودن محتوا و/یا لینک دهی مطالب در نتایج جستجو باشد.

محتوای ضعیف و بک لینک های نا مناسب همیشه قاتل رنک سایت ها بوده اند. این موارد چیزهای جدیدی نیستند و صاحبان وب سایت همواره از اهمیت این موارد برای گوگل با خبر بوده اند. اگر سایت شما دارای محتوایی عالی است و بک لینک های واقعی و طبیعی دریافت می کند، جای هیچ ترسی وجود ندارد و هرگونه تغییر احتمالی در رنک و ترافیک بی شک طی روزهای آینده به ثبات خواهد رسید. امّا اگر سایت شما در موارد کلیدی از جمله محتوا و بک لینک ضعیف عمل کرده است، چه در این آپدیت چه در آپدیت های بعدی، به هرحال روزی سایت شما گیر خواهد افتاد! اگر مایل هستید که سایت شما رنک مناسبی داشته باشد و در جایگاهی پایدار و محکم بایستد، باید کار سئو سایت خود را به صورت اصولی و هدفمند انجام دهید.

برای سفارش تولید محتوا خوب با ما در ارتباط باشید:

تولید محتوای سئو مخصوص سایت

از بین رفتن جایگاه های سایت در گوگل به دلیل عدم رعایت قوانین الگوریتم فلوریدا ۲ گوگل

یکی از مهمترین دلایل از بین رفتن جایگاه، استفاده نامنظم کلمات کلیدی در خبرهای سایت بخصوص عناوین و محتوا است. که در ادامه بیشتر با این موضوعات آشنا می شوید:

Keyword Stuffing چیست؟ چرا تکرار کلمه کلیدی اشتباه است؟

اصطلاح keyword stuffing یا همان بمباران کلمات کلیدی یک روش قدیمی و البته رایج برای معرفی کلمه کلیدی هدف به ربات های گوگل است. در این روش تلاش میشود، با تکرار یک کلمه یا عبارت مشخص؛ در متن صفحه، عنوان، توضیحات متا و حتی لینک های داخلی، شانس کسب جایگاه افزایش داده شود.

در عمل این روش موجب افزایش چگالی کلمه کلیدی هدف در صفحه شده و به ظاهر کمک میکند گوگل متوجه موضوع صفحه شود. این تکنیک طی چند سال اخیر بسیار کارآمد بوده و با وجود ابزارهای آنالیز سئو مانند افزونه Yoast استفاده از آن بسیار منطقی و درست به نظر میرسد.

توجه

با به روزرسانی الگوریتم های گوگل تکرار کلمه کلیدی عملا کارایی خود را از دست داده و امروز به عنوان یکی از روش های اسپم از نظر گوگل شناخته میشود.

در گذشته تلاش میکردیم که کلمه کلیدی هدف حداقل در ۳ درصد از کلمات صفحه تکرار شود یا به عبارت دیگر در هر ۳ خط از محتوا دو بار دیده شود. ولی این روش امروز کارایی گذشته را ندارد. جهت درک بهتر کافی است مقاله افزایش چگالی کلمات کلیدی در سئو سایت وردپرس را مطالعه کنید.

تکنیک تکرار کلمات کلیدی از کجا شروع شد؟
در اولین مراحلِ طراحی موتورهای جستجو، الگوریتم های طراحی شده بسیار ساده بودند. در سال های ابتدایی این الگوریتم های توانایی پایینی در درک ارتباط معنایی کلمات و شناسایی مفهوم یک پاراگراف یا حتی صفحه داشتند.

در این شرایط بهترین روش برای شناسایی موضوع صفحه، انتخاب عباراتی بود که بیشتر در صفحه حضور داشتند. ربات های گوگل با توجه به میزان تکرار یک عبارت در صفحه موضوع آن را تعیین کرده و جایگاه مناسب در نتایج جستجو را مشخص میکردند.

متخصصین سئو از همین ضعف موتورهای جستجو استفاده کرده و با تکرار کلمه کلیدی مورد نظر خود تلاش میکردند در این عبارات جایگاه بهتری کسب کنند. رفته رفته الگوریتم های گوگل مانند الگوریتم مرغ مگس خوار و الگوریتم Rank Brain معرفی شده و با استفاده از هوش مصنوعی قادر به تشخیص ارتباط معنایی عبارات و تعیین کیفیت محتوای صفحه شدند.

هرچقدر دقت ربات های گوگل در شناسایی مفهوم و کیفیت صفحه افزایش یافت، تاثیر تکرار کلمه کلیدی کمتر شد. تا جاییکه گوگل رسما اعلام کرد تکنیک keyword stuffing را به عنوان یکی از روش های اسپم در سئو می شناسد.

تصویر زیر توضیح دقیق گوگل از keyword stuffing‌ است که در آن به مواردی که معمولا توسط مدیران سایت ها استفاده میشود اشاره شده است.

تکرار کلمه کلیدی

تکنیک های رایج برای تکرار کلمه کلیدی

استفاده بیش از حد، از یک عبارت خاص، موجب میشود گوگل متوجه تلاش شما برای کسب جایگاه در آن کلمه کلیدی شود. در نقطه مقابل این روش نشان دهنده کیفیت پایین محتوای تولید شده توسط شما خواهد بود که میتواند موجب از دست رفتن جایگاه در نتایج گوگل شود.

در حال حاضر روش های مختلفی برای keyword stuffing در سایت ها استفاده می شود که در ادامه به بررسی برخی از آنها میپردازیم:

۱- تکرار کلمه هدف در عنوان صفحه

یکی از آزاردهنده ترین روش ها تکرار عبارتی مشخص در عنوان صفحه یا سایت است. در این روش مدیر سایت تلاش میکند تا عباراتی مشخص و هم معنی را در عنوان صفحه تکرار کرده و از این طریق شانس خود را برای کسب جایگاه در آنها افزایش دهد. تصویر زیر نمونه ای از تکرار کلمه کلیدی در عنوان صفحه است.

سئو عنوان محتوا

گوگل پیشنهاد میکند که عنوان صفحات کاملا اختصاصی و توصیفی باشند. اختصاصی به این معناست که هیچ صفحه دیگری در سایت شما عنوانی مشابه با این صفحه نداشته باشد. توصیفی یعنی که عنوان صفحه توضیحی کوتاه و کاربردی از محتوای قرار گرفته در آن صفحه باشد.

۲- تکرار کلمه کلیدی در توضیحات صفحه

همین روش در توضیحات صفحه نیز استفاده میشود. برخی از مدیران سایت ها تصور میکنند که تکرار یک عبارت مشخص یا ترکیب های مختلف آن در توضیحات صفحه میتواند موجب کسب جایگاه در همه آن عبارات شود.

سئو عنوان سایت

در حالیکه این روش به راحتی برای گوگل قابل تشخیص بوده و ممکن است به همین دلیل جایگاه خود را نتایج جستجو از دست بدهید. پیشنهاد میشود توضیحات متا متنی توصیفی و دقیق در مورد محتوای صفحه باشد و از آن از عباراتی جذاب که شانس کلیک کاربر را افزایش میدهند استفاده شود.

۳- تکرار بیش از حد یک عبارت در محتوای صفحه

به جرات میتوان گفت بیشترین استفاده از keyword stuffing در محتوای مقاله یا محصول مشاهده میشود. در این روش مدیر سایت تلاش میکند حداقل ۳ درصد از محتوای خود را به یک عبارت مشخص اختصاص دهد.

افزونه Yoast‌ تکرار کلمه کلیدی را به عنوان یکی از فاکتورهای سئو محتوا اعلام کرده و همه گیر بودن وردپرس موجب شده است که این روش در فضای وب به سرعت رایج شود. این افزونه تنها یک ابزار برای آنالیز محتوای شماست و سبز شدن چراغ آن به معنی کسب جایگاه در کلمه هدف نخواهد بود.

اشتباهات سئو

فریب نخورید

بسیاری تصور میکنند که اگر چراغ افزونه سبز باشد حتما در نتایج گوگل جایگاه مناسبی کسب خواهند کرد. ولی در بسیاری موارد عملا در حال فریب خود و البته گوگل هستند.

این تکنیک نه تنها موجب بهبود وضعیت سئو شما نمیشود بلکه میتواند دلیل قانع کننده ای برای جریمه سایت شما توسط گوگل باشد.

۴- تکرار لینک با متن مشابه در یک صفحه یا کل سایت

در برخی سایت ها مشاهده میشود که عبارت مشخصی را در همه محتوای یک صفحه یا در همه صفحات سایت به آدرس مورد نظر خود لینک کرده اند. در این روش معمولا از اسکریپت هایی استفاده میشود که عبارت مورد نظر را شناسایی کرده و بصورت اتوماتیک به صفحه هدف لینک میکنند.

این روش نیز از نمونه های keyword stuffing است و تاثیر منفی زیادی بر سئو سایت شما خواهد داشت.

۵- هدف گذاری روی نام محله ها یا عبارات نزدیک به هم

در برخی از سایت ها معمولا عبارات طولانی تر مورد توجه قرار گرفته و تلاش میشود که به جای تکرار یک عبارت در صفحه، ترکیب های مختلفی از آن، با هدف گذاری روی نام محله ها، شهرها و یا حتی شرکت ها استفاده شود. این روش نیز کاملا مخالف با استانداردهای گوگل بوده و از مصادیق بمباران کلمات کلیدی است.

کلمات کلیدی سئو

جایگزین مناسب برای تکرار کلمه کلیدی چیست؟

در حال حاضر گوگل تلاش میکند به جای توجه به کلمه کلیدی و تکرار آن در صفحه، از مفهوم کلیدی برای تعیین کیفیت محتوا و جایگاه آن در نتایج گوگل استفاده کنید. روش های مختلفی برای مفهوم گرایی در تولید محتوا وجود دارد.

بهترین روش های جایگزین برای keyword stuffing عبارتند از:

 • استفاده از کلمات هم خانواده و هم معنی
 • استفاده از عبارات معادل انگلیسی
 • به کارگیری عبارات توصیفی که عینا همان مفهوم را منتقل میکنند
 • لینک سازی با عبارات طولانی و ترکیب های متنوع
 • بیان موضوعات حاشیه ای که ارتباط معنایی مستقیم با موضوع دارند

این تکنیک ها به شما کمک میکنند تا بدون آنکه مجبور به تکرار عبارتی مشخص در صفحه باشید مفهوم مورد نظر خود را به گوگل و البته کاربر برسانید.

برای مفهوم گرایی نیازمند شناخت الگوریتم های گوگل هنگام آنالیز محتوای صفحه هستیم. پس از آن از همین الگوریتم ها استفاده میکنیم تا محتوایی استاندارد که هم برای کاربر و هم برای گوگل قابل درک باشد را تولید کنیم.

آیا تکرار کلمه کلیدی همیشه موجب جریمه سایت میشود؟

با مطالعه این مقاله، اولین سوالاتی که به ذهن شما می رسند عبارتند از:

 • با وجود این قوانین چطور هنوز صفحاتی که از این روش استفاده میکنند بعضا جایگاه مناسبی در نتایج گوگل دارند؟
 • چطور مفهوم مورد نظر خود را به کاربر منتقل کنیم بدون آنکه کلمه هدف را در متن تکرار کنیم؟
 • آیا تعداد استاندارد و مشخصی برای تکرار یک کلمه در صفحه وجود دارد؟

هدف گوگل ارایه محتوای ارزشمند و با کیفیت به افرادی است که در آن جستجو میکنند. هدف شما نیز باید همین باشد.

اگر محتوایی که تولید می کنید برای کاربر ارزشمند باشد و از مطالعه آن لذت ببرد مطمئن باشید که توسط گوگل جریمه نخواهید شد.

دقت کنید که نیازی به تمرکز بر روی تعداد تکرار یک عبارت در صفحه و یا حذف آن از بخش هایی از مقاله خود ندارید. هیچ عدد مشخص و استانداردی برای تعداد استفاده از یک کلمه در صفحه وجود ندارد.

توجه

برای جلوگیری از جریمه گوگل، کافیست به صورت عمدی و با هدف سئو کلمات را در متن تکرار نکنید. ادبیات خود را تغییر ندهید و متن را به گونه ای بنویسید که برای خوانند قابل درک باشد.

آیا شما هنوز هم از روش تکرار کلمه کلیدی در محتوای سایت خود استفاده میکنید؟ به نظر شما این روش مانند گذشته کارایی دارد و توانسته موجب بهبود جایگاه شما در نتایج گوگل شود؟ سوالات و تجربیات خود را در بخش نظرات همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1 پاسخ
 1. Avatar
  فاطمه چاهه گفته:

  سلام مهندس زیارکلایی
  لطفا در این مورد بیشتر توضیح بدهید در آموزشهای مجازی تا ما تازه واردها هم یاد بگیریم ممنون استاد بزرگوار

  پاسخ