آموزش سرچ کنسول گوگل + فیلم

در این مقاله سعی شده تا آموزش سرچ کنسول گوگل به زبان بسیار ساده برای مخاطبین آرادبرندینگ در نظر گرفته شود تا عزیزان بتوانند به سادگی به سرچ کنسول سایت های خود دسترسی داشته و هر چند وقت یکبار آن را بررسی کنند.

آموزش سرچ کنسول جدید گوگل (قسمت اول)

قبل از هر چیزی وارد وب سایت گوگل شوید و عبارت سرچ کنسول را در آن تایپ کنید تا بتوانید مستقیم وارد وب سایت سرچ گوگل شوید، در اینجا مشاهده می کنید که در همان گزینه اول عبارتgoogle search console tool نوشته شده است که اگر روی آن کلیک کنید یک صفحه ای را مشاهده می کنید که اگر یک مقداری زبان انگلیسی شما خوب باشد تا بتوانید آن را مطالعه کنید متوجه می شوید که اصلاً سرچ کنسول چیست و چه کاربردهایی دارد و همه را به زبان انگلیسی اینجا تعریف می کند.

پس از آنکه شما دکمه ورود را بزنید از شما درخواست می ‌کند که یوزر و پسورد جیمیل خود را وارد کنید تا بتوانید وارد سرچ کنسول گوگل شوید.

 نکته‌ ای که در اینجا در رابطه با سرچ کنسول وجود دارد این است که یکسری تنظیمات اولیه نیاز است که این تنظیمات توسط واحد فنی آراد برندینگ برای شما اجرا شده است و تمامی سایت هایی که شما از آراد می گیرید واحد فنی آراد سرچ کنسول را برای شما نصب می ‌کند و دیگر نیازی به نصب مجدد ندارید فقط کافی است که به شما دسترسی بدهند تا بتوانید ببینید، که به احتمال ۹۹% از همان روز اول اجازه دسترسی هم به شما خواهند داد.

یعنی وقتی شما یک وب سایت از مجموعه آراد برندینگ خریداری می کنید از شما یک آدرس جیمیل می ‌پرسند و زمانی که شما آدرس جیمیل را می ‌دهید واحد فنی آن سایت را به سرچ کنسول گوگل شما متصل می ‌کند یعنی در واقع به جیمیل شما وصل می ‌کند تا سایت شما در جیمیلتان قابل مشاهده باشد.

توضیحات اول یک مقداری سخت است و برای افرادی که اصلاً در رابطه با سرچ کنسول هیچ اطلاعات و دانشی ندارند سخت می باشد و ما سعی می ‌کنیم تا آن جایی که امکان دارد ساده و روان صحبت کنیم و زیاد فنی صحبت نکنیم تا اکثر شما متوجه شوید.

ورود به سیستم

قسمت اول ورود به سیستم خیلی مهم است که بتوانید وارد سرچ کنسول وب سایت خودتان شوید، پس گام اول باید بررسی کنید که مجموعه آراد برندینگ کدام آدرس جیمیل را از شما پرسیده و شما چه آدرسی را داده اید یعنی ممکن است شما چندین جیمیل داشته باشید و یادتان رفته باشد که روز اول کدام آدرس جیمیل را داده اید اگر هم یادتان رفت می‌ توانید از طریق تیکت ها یا پیام‌ های روز اول که واحد فنی از شما درخواست کرد متوجه شوید که کدام جیمیل را معرفی کرده بودید تا از طریق همان جیمیل بتوانید وارد وب مستر شوید.

اگر هم به هر دلیلی آدرس جیمیلی که به واحد فنی دادید را فراموش کردید می توانید از واحد فنی درخواست کنید که یک آدرس جیمیل دیگری به واحد فنی دهید تا برای شما وب مستر را مجدد فعال سازی کند و اگر هم خودتان خواستید فعال سازی کنید مانعی ندارد خودتان هم می توانید این کار را انجام دهید.

اما پیشنهاد می‌ کنیم که اجازه دهید وب مسترهای ما با همدیگر یکی باشد و اگر اشتباه نصب کنید و یک فایلی را اشتباها در یک پوشه دیگری بریزید به مشکل بر می‌ خورید و چون یک بار وب مستر قبلا نصب شده است و مجدد هم دارید با یک کد دیگر نصب می کنید درد سرهایی را برای آینده شما ایجاد می کند و خطاها و ارورهای زیادی می گیرید پس بهتر است آنهایی که جیمیل خود را فراموش کردند به بخش فنی تیکت بزنند و یک آدرس جیمیل جدیدی بدهند تا ما بتوانیم وب مستر را مجدد به آن آدرس جیمیل شما معرفی کنیم.

نمایش آدرس سایت ها

بعد از اینکه شما وارد سرچ کنسول خودتان شدید و آدرس جیمیل را به درستی وارد کردید در منوی سمت چپ وب سایت های شما قابل نمایش است و اگر شما یک سایت داشته باشید آن سایت را می توانید از منو پنجره کشویی در قسمت سمت چپ مشاهده کنید.

پس اگر شما یک سایت داشته باشید در لیست کشویی یک سایت را به شما نمایش خواهد داد و اگر ۵۰ سایت داشته باشید همه آن 50 تا را به شما نشان خواهد داد.

گزینه گوگل اکانت

در منوی سمت راست، می توانید گوگل اکانت تان را مشاهده کنید که اگر جیمیل و اکانتی که معرفی می کنید اشتباه باشد باید مجدد singout کنید و از طریق یک اکانت دیگر وارد شوید از بخش add another account هم شما می توانید اکانت های دیگرتان را تعریف کنید، شاید خیلی از شما چندین جیمیل داشته باشید و سرچ کنسول سایت ها را روی جیمیل خاص معرفی کرده باشید که از اینجا می توانید هر جیمیلی که دارید را به سیستم اضافه کنید.

به عنوان مثال در جیمیل آراد سئو مشاهده می ‌کنیم که در قسمت آدرس سایت ها در سرچ کنسول معرفی شده‌ اند و اگر هم با یک جیمیل دیگری مثلا آراد سئو 29 وارد شویم در آنجا تعداد سایت های دیگری را هم در این بخش قرار دادیم و تعداد زیادی سایت هم در این آدرس جیمیل معرفی شده اند.

پس اینجا باید خیلی حساس باشید مثلا اگر در جیمیل آراد سئو 29 سایت آراد برندینگ را چک کنیم می بینیم هیچ آدرس سایتی را برای ما پیدا نمی ‌کند چون ما اصلاً سرچ کنسول این سایت را بر روی آراد سئو 29 معرفی نکرده بودیم، پس اینجا اگر اشتباه بزنید نتایج اشتباهی را به شما نشان می دهد و سر در گم می شوید.

پس اگر منوی سمت چپ را یک بار بزنید در این بخش می توانید همه وب سایت های خود را مشاهده کنید و اگر تعداد سایت هایتان هم خیلی زیاد باشد می توانید هر سایتی که خواستید را سرچ کنید، مثلا اگر ما سایت آراد برندینگ را سرچ کنیم آن سایت را بالا می آورد و اطلاعات آن وب مستر یا همان سرچ کنسول را به ما نشان می ‌دهد.

سرچ کنسول برای چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

ابتدا بر اساس منوهایی که وجود دارد شروع به صحبت کردن می کنیم.

گزینه Message

در قسمت بالا در نوار سمت راست یک گزینه ای به اسم مسیج وجود دارد که مشاهده می کنید تمامی فرمان ها و اطلاعات آخر گوگل از طریق این پنجره برای شما نمایش داده خواهد شد و سرعت اینترنت شما هم اینجا تاثیر گذار است و اگر سرعت اینترنت پایین باشد آن را برای شما دیر بالا می آورد.

وقتی روی گزینه مسیج کلیک کنید پیغام هایی که برای شما ارسال شده است را می بینید مثلاً در یکی از پیغام هایش در تاریخ ۲۹ جولای اعلام می‌ کند که وب وبسایت آراد برندینگ دارای کاپ طلایی است و خیلی خوب از طریق گوگل بازدید می‌ گیرد و یکسری آمارها و اطلاعات دیگر را به ما نشان می دهد.

فعلا نمی خواهیم درباره آن صحبت کنیم که کاربرد این ها چیست ولی بدانید که اینجا یکسری آلارم هایی برای شما نمایش داده خواهد شد و پیغام ها و مسیج ها را در این قسمت می توانید مشاهده کنید.

خطاهایی که وب سایت شما دارد و هر اتفاقی دیگری که بیفتد مثلا سایت شما هک شود یا ویروس بگیرد و … را گوگل متوجه می ‌شود و به شما پیغام خواهد داد که مراقب باشید.

چنانچه جیمیل خودتان را هم چک کنید متوجه می شوید که گاهی اوقات در جیمیل یا ایمیلتان هم یک پیامی برای شما ارسال می ‌شود که آنجا هم آن موضوع را گوگل اطلاع رسانی خواهد کرد.

گزینه user setting

یکسری آپشن ها را اینجا خواهد داد که آیا می خواهم ایمیلی برای من ارسال شود یا نه، اگر چندین وب سایت دارم آیا تمایل دارم که در آن منو همه سایت های من نمایش داده شود یا خیر؟ که از طریق این گزینه شما می توانید همه قابلیت ها را دنبال کنید.

چند تا نقطه در بالا سمت راست وجود دارد که وقتی روی آن کلیک می کنید برنامه های گوگل را برای شما نمایش خواهد داد و در واقع سیستم هایی هستند که تحت گوگل راه اندازی شده اند و قابلیت های زیادی دارند، مثل جیمیل، سرچ، گوگل مپ، اکانت، یوتیوب و …که در آینده درباره آنهایی که خیلی مهم هستند و در کار تجارت و بیزینس  اهمیت دارند صحبت خواهیم کرد.

گزینه overview

در منوی سمت چپ گزینه overview هست که در این قست در ابتدای امر عبارت پرفورمنس را مشاهده می کنید، یک سری اطلاعات در رابطه با میزان کلیکی که سایت شما از طریق گوگل دریافت می کند را به شما می‌ گوید.

یعنی مثلاً اگر کسی در مرورگر گوگل کروم و یا هر مرورگر دیگری، در نوار بالا آدرس سایت شما را وارد کند و آن را سرچ کند در واقع اینجا از طریق گوگل وارد سایت نشده است یعنی در وب سایت گوگل و باکس پایین گوگل عبارت را سرچ نکرده است.

اگر ما در این قسمت سایت آراد برندینگ را سرچ کنیم و از این طریق وارد سایت آراد برندینگ شویم، اینجا در واقع از گوگل وارد سایت شدیم و می بینیم که در اینجا یک ارجاع اتفاق افتاده است یعنی گوگل ما را به وب سایت آراد برندینگ هدایت کرده است ولی در مدل سرچ قبلی ما مستقیم وارد سایت شدیم.

چنانچه کاربری مستقیما وارد وب سایت شما شود در اصطلاح به آن دایرکت می‌ گوییم چون از طریق گوگل سرچ نکرده است اما اگر کسی در گوگل عبارتی را سرچ کند مثلاً ما اگر در گوگل عبارت صادرات زیره را سرچ کنیم می بینیم اولین سایتی که بالا می آید سایت آراد برندینگ است و ما وارد آن می ‌شویم و اینجا در واقع ما از طریق گوگل وارد سایت آراد برندینگ شدیم.

پس خیلی مهم است که کاربرها یا مشتری های ما از چه طریقی وارد سایت ما می شوند، مثلاً شما در شبکه های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام یا در پیام رسان هایی مثل واتساپ تبلیغات می کنید، استاتوس می ‌گذارید و آدرس سایتتان را به مشتری ها و مخاطب های خودتان می دهید و آنجا کاربر کلیک می کند و وارد سایت شما می شود.

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی دو مدل هستند یک مدل پیام رسان ها هستند مثل تلگرام و واتساپ، که فعلا در حال حاضر سیستم گوگل این ها را به ‌عنوان دایرکت می ‌شناسد یعنی به عنوان شبکه اجتماعی نمی ‌داند ولی برنامه‌ هایی مثل اینستاگرام، فیسبوک، توییتر و … این ها به صورت شبکه های اجتماعی هستند.

پس به این موضوع خوب دقت کنید که اشتباه برداشت نشود چون در آمارها و آنالیزهایی که می‌ خواهیم انجام دهیم گاهی اوقات افرادی را می ‌بینیم که اشتباه آنالیز می کنند و آمارهایشان اشتباه است و در نهایت آن نتیجه‌ ای که می‌ خواهند به دست بیاورند هم اشتباه به دست خواهد آمد.

آمارهای سرچ کنسول گوگل

سرچ کنسول گوگل فقط و فقط شامل آمارهایی است که مخاطب از طریق گوگل وارد سایت شما می شود یعنی مخاطب باید ابتدا وب سایت گوگل را باز کند، یک کلید واژه ای را در آن سرچ کند تا بتواند از طریق آن کلید واژه سایت شما را پیدا کند، اگر سایت شما را پیدا کند و وارد وب سایت شما شود در کادری که وجود دارد آمارها ثبت می شوند ولی اگر بخواهد به صورت دایرکت وارد سیستم شما شود این اتفاق نمی ‌افتد یعنی آمار دیگر ثبت نمی شود و کاربرهایی که از طریق تلگرام وارد سایت شما می شوند آمارشان در این کادر وجود ندارد.

یعنی اگر شما آدرس سایتتان را مستقیماً به یک مشتری بدهید و بگویید وارد سایت من شوید و آن فرد وارد سایت شما شود و یا اگر در تلگرامتان تبلیغات کرده باشید و مخاطب وارد سایت شما شود، این آمارها دیگر در سرچ کنسول گوگل ثبت نمی شوند، سرچ کنسول گوگل صرفا برای افرادی است که وارد گوگل شدند و یک کلید واژه را سرچ کنند.

مثلاً اگر عبارت صادرات فرش دستبافت را سرچ کنیم اولین سایتی که بالا می آید سایت آراد برندینگ است که وارد آن می ‌شویم که البته این جا کلید واژه ها زیاد است و هر کسی کلید واژه های مختلفی را سرچ می کند مثلا  اگر صادرات ترشی را سرچ کنیم دوباره اولین سایتی که بالا می آید سایت آراد برندینگ است.

پس شما باید بررسی کنید تا این موضوع را بفهمید که وب سایتتان در چه کلید واژه و عبارتی جایگاه دارد که وب مستر همه این آمارها را به شما خواهد داد یعنی خود وب مستر به شما اطلاع می دهد که شما در چه چیزهایی جایگاه دارید و مخاطب هایی که از طریق گوگل وارد سایت شما می شوند چه کلید واژه‌ هایی را سرچ می ‌کنند.

هر چقدر تعداد کلید واژه های شما که در صفحه اول گوگل دیده شود بیشتر باشد و شما بیشتر دیده شوید به نفع شما است و بازدید کننده بیشتر دارید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 پاسخ
 1. میثم گرزین
  میثم گرزین گفته:

  سلام روز بخیر
  2سالی بود که واسه تبلیغات شرکت 3تا سایت ساخته بودیم ولی 2تاش و اصن خیلی وقته که سر نمیزدیم بهش حتی یادمون رفته بود تقریبا ولی با مطالب شما حالا دیگ میتونم واردش یشم
  ممنون از شما

  پاسخ
 2. گلرخ سعدی
  گلرخ سعدی گفته:

  بعد از چند وقت رفتم سراغ سایتم و از همون راهی که شما فرمودید اما متاسفانه آدرس جیمیلو یادم رفته
  چی پیشنهاد میدید؟

  پاسخ
 3. روح الله امیری
  روح الله امیری گفته:

  یعنی اگه از طریق تبلیغ تو تلگرام و اینستاگرام مشتری وارد سایتمون بشه تعداد بازدیدکنندها افزایش نداره؟
  چرا؟

  پاسخ
 4. مهدی یدالهی
  مهدی یدالهی گفته:

  کسی که آدرس جیمیلشو یادش رفته باید چیکار کنه؟
  با اکانت جدید وارد شدن تغییری تو ساختار سایت ایجاد نمیشه؟
  خیلی متوجه منظورتون نشدم

  پاسخ
 5. امیررضا اکبری
  امیررضا اکبری گفته:

  عبارت صادرات فرش دستبافت یا صادرات ترشی رو سرچ کنیم چرا باید سایت آراد برندینگ بالا بیاد؟
  یعنی سایتی از آراد برندینگ که درباره صادرات فرش دستبافت یا صادرات ترشی صحبت شده؟

  پاسخ