۹ کلید طلایی در انتخاب کالای صادراتی ایران

برای بسیاری از تاجران بحث انتخاب محصول، به خصوص برای صادرات بسیار اهمیت دارد. اما صادرات مبحث سنگینی است و برای انتخاب محصول صادراتی هم باید موارد مختلفی را سنجید.
مثلا اگر تاجری بخواهد کار در حوزه صادرات را شروع کند، آیا همان محصولی که برای بازارهای داخلی انتخاب کرده، برای صادرات هم کفایت می‌کند یا باید محصول خود را تغییر دهد؟

۱-بهترین محصول برای صادرات

محصولاتی که تولید داخل هستند و مواد اولیه آن‌ها هم در ایران وجود دارد، به‌راحتی امکان صادرات دارند. به این دلیل که هزینه تولید محصول و پرداخت حقوق به نیروهای کاری در ایران نسبت به کشورهای دیگر بسیار بسیار پایین است و بنابراین، هزینه تمام‌شده تولید محصول هم پایین خواهد بود.

برای انتخاب محصول حتما باید بدانید که آیا محصول انتخابی شما داخل کشور تولید می‌شود و آیا مواد اولیه آن در کشور موجود است یا نه.

۲-بررسی قیمت جهانی محصولات

موضوع دیگری که در انتخاب محصول صادراتی اهمیت دارد، قیمت جهانی آن است. هر محصولی در بازارهای جهانی قیمت مشخصی دارد.
افرادی که اطلاعاتی ندارند، ندانسته محصولی را با قیمت بسیار پایین صادر می‌کنند، در حالی که قیمت جهانی این محصول چیز دیگری بوده است.
مثلا شما انگور را در ایران کیلویی پانزده هزار تومان می‌خرید، آیا در کشورهای دیگر هم به همین قیمت فروخته می‌شود یا فرق می‌کند؟ شاید در آنجا سه دلار، پنج دلار یا ده دلار باشد.
شما باید از چنین مواردی مطلع باشید تا بدانید آیا باید این محصول را برای صادرات انتخاب کنید یا محصولات دیگری را.
قیمت جهانی محصول

۳-کالا های مجاز برای صادرات

برای انتخاب محصول صادراتی، باید بررسی کنید که آیا می‌توان آن را از ایران صادر کرد و آیا به مجوزهای خاصی هم نیاز دارد؟ دولت ایران صادرات بعضی محصولات را متوقف می‌کند؛ به این خاطر که خود کشور به آن محصول نیاز دارد.
بنابراین دولت ایران از صادرات آن جلوگیری می‌کند و می‌گوید: خود ما به این محصول نیاز داریم و نمی‌گذاریم به کشور دیگری صادر شود.
کالاها مجاز صادراتی

۴-مهمترین عامل در صادرات چیست؟

مواردی وجود دارد که ممکن است در انتخاب محصول موانعی پیش بیاید و شما از آن‌ها مطلع نباشید.
بنابراین باید از محصولی که می‌خواهید انتخاب کنید، اطلاعات داشته باشید. چرا که انتخاب محصول در امر صادرات مهم‌ترین بخش است.
همه شما درباره لوگو و کمپانی پروفایل اطلاعات دارید و یاد گرفته‌اید که چگونه می‌توان با سایت‌ها مشتری پیدا کرد و چگونه باید برندسازی کنید.اما بخش اصلی کار که به وسیله آن می‌توانید به موفقیت برسید، انتخاب محصول است.

حتما با مشاورین ما ارتباط برقرار کنید تا محصول را برای شما آنالیز و تحلیل کنیم و مشخص کنیم که آیا این محصول اصلا توان صادراتی دارد و کدام کشورها خواهان آن هستند.

۵-اشتباه رایج در انتخاب محصول

یکی از دوستان اصرار زیادی داشت که انار صادر کند. اما بعد از بررسی متوجه شدیم کشورهای بسیار کمی می‌خواهند انار وارد کنند.
کشورهایی مثل چین یا آمریکا به دلیل وسعت زیادشان، به واردات انار نیاز دارند، اما اکثر کشورها اصلا خواهان انار نیستند.
پس انار گزینه خوبی برای صادرات نیست که شما بخواهید روی آن تمرکز کنید. جدا از اینکه بقیه کشورها انار نمی‌خواهند، موضوع جالب‌تر این است که این محصول فصلی است، یعنی در بازه زمانی کوتاهی در بازار موجود است.

۶-چه محصولی برای صادرات مناسب است؟

خوب است محصولی را برای صادرات انتخاب کنیم که حداقل شش ماه یا سه ماه از سال در بازار موجود باشد، نه اینکه یکی، دو ماه در بازار باشد و بعد تمام شود.
مثلا خرما، محصولی است که حداقل شش ماه در بازار است و شش ما تولید نمی‌شود. اما محصولات حوزه پلاستیک، مثل شیلنگ و لوله‌های پلاستیکی فصلی نیستند.
محصولات چوبی فصلی نیستند و همیشه در بازار پیدا می‌شوند.
محصولاتی مانند کاشی و سرامیک همیشه وجود دارند و حوزه دستگاه‌های صنعتی هم اصلا فصلی نیست.
نمی‌خواهیم بگوییم همه شما وارد این حوزه شوید یا با کاشی و سرامیک کار کنید یا همه شما وارد حوزه مبلمان بشوید.
هر کدام از شما باید محصول متفاوتی را انتخاب کنید؛ یعنی هر از کدام شما باید روی محصولی دست بگذارد که حتی در آراد برندینگ کسی تا به حال با آن کار نکرده باشد.چنین کاری به شما این مزیت را می‌دهد که رقیب نداشته باشید و به‌راحتی در فضای اینترنت کار کنید.
چه محصولی برای صادرات مناسب است

۷-پردرآمدترین تجارت در جهان

در صادرات عددهای بسیار بالا و مبالغ چند میلیون دلاری وجود دارد. من بارها روی این موضوع تاکید کردم که وقتی شما یک معامله صادراتی انجام می‌دهید، به اندازه یک سال فروش داخلی سود می‌برید.

یک معامله چند میلیون دلاری به اندازه یک سال کار در بازار داخلی، سود دارد.

یعنی اگر شما بخواهید در بازار داخل با همان محصول کار کنید و حتی اگر از ابتدا تا انتهای سال بالای پانصد فروش داشته باشید، در نهایت سیصد تا چهارصد میلیون تومان در این حوزه سود خواهید کرد.
اما پس از بررسی می‌بینیم که فقط یک معامله صادراتی با همان محصول دقیقا به همان اندازه برای شما سودآوری خواهد داشت.
پس کمی زرنگ باشید، بفهمید پول کجاست و با یک تیر چند نشان را بزنید. بسیاری می‌پرسند: این شخص چگونه یک‌شبه سرمایه‌دار شد؟ آیا واقعا می‌شود یک‌شبه سرمایه‌دار شد؟ بله، این فرد در یک معامله این مقدار پول را به دست می‌آورد و چنین سودی می‌کند.

۸-محصول خاص خودتان را انتخاب کنید

برای انتخاب محصول و حوزه کاری در صادرات، اول باید شخصیت شما بررسی و تحلیل شود و باید بدانیم خود شما چه مواردی را دوست دارید.
برخی افراد حوزه‌هایی را انتخاب کردند و با اینکه فروش خوبی هم داشتند، بعد از یک سال گفتند: محصولی که انتخاب کردم، من را راضی نمی‌کند و آن را دوست ندارم. درست است که به من سود می‌دهد، اما آن لقمه بزرگی نیست که می‌خواستم بردارم.
من محصول بهتر و قوی‌تری می‌خواهم که من را راضی کند. شاید اگر شخص دیگری همین محصول ضعیف را انتخاب می‌کرد، به تمام آرزوها و رویاهای خودش می‌رسید.

۹-متفاوت بودن در کسب و کار

آرزوها، ذهنیت و دنیای افراد، بر اساس باورها و میزان عقل آن‌ها متفاوت است. با خوب یا بد بودن این قضیه کاری ندارم.
اما برای یک نفر عدس پلو بهترین غذای دنیاست و برای دیگری بدترین غذای دنیاست. در تجارت هم همین‌طور است، بعضی محصولات و حاشیه سود آن‌ها شخصی را راضی می‌کند، اما برای دیگری کافی نیست.
مثلا یکی از دوستان می‌گفت: من از یک محصول حداقل ماهی پانزده میلیون تومان درمی‌آورم، اما کار با آن را دوست ندارم یا خانمی در یکی از حوزه‌های بازار داخلی کار می‌کرد و این حوزه هر ماه برای او سی تا چهل میلیون تومان درآمد داشت، اما حوزه خود را تغییر داد، سایت‌های خود را فروخت و به سراغ حوزه دیگری رفت.
بقیه تعجب کرده بودند و می‌گفتند: این فرد دیوانه شده یا احمق است؟ با اینکه سی میلیون تومان در ماه درآمد داشت، آن را رها کرد و به سراغ حوزه دیگری رفت؟! اما همان‌طور که گفتم، عقل هر کسی متفاوت با دیگری است.
یک نفر می‌گوید: «سی میلیون که عددی نیست، از تجارت با این محصول می‌شود بی‌نهایت پول درآورد.
چون شما در زندگی قبلی‌تان در نهایت دو تا سه میلیون درآمد داشتید، حالا سی میلیون برای شما عدد فوق‌العاده‌ای به نظر می‌رسد، اما برای من واقعا این‌طور نیست».
بنابراین این فرد چنین نگاهی دارد و سایر افراد نگاه‌های دیگری دارند. متفاوت بودن هم به همین معناست.

ویژگی انسان های موفق

انسان‌های باهوش متفاوت زندگی می‌کنند، متفاوت فکر می‌کنند و باورهای آن‌ها کاملا متفاوت با دیگران است.
من بارها گفتم، اگر به کسانی نگاه کنید که باورهای شبیه به هم دارند، می‌بینید زندگی آن‌ها هم شبیه به هم است.
انسان‌هایی با باورهای خاص، زندگی‌های خاص هم دارند. بنابراین من دوست دارم شما هم یاد بگیرید که خاص زندگی کنید و خاص فکر کنید.

اگر نیاز است برای همین خاص بودن به خودتان سختی بدهید، باید این کار را بکنید. باید زندگی خود را تغییر بدهید و بهترین گزینه برای تغییر زندگی صادرات است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ