📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

وابستگی به اینترنت را بردارید + فیلم

وابستگی به اینترنت امروزه بسیار بیشتر از قبل شده است، به طوری که برای خریدهای جزئی نیز حتی افراد به دنیای نت مراجعه می کنند، اما اگر اینترنت قطع شود باید چه اقدامی برای تجارت خود انجام داد؟

وابسته اینترنت نشوید

اتفاقات اخیر، قطع شدن اینترنت، نشان داد که ما باید هر چه سریع تر نسبت به انجام دادن اصول هایی عجله کنیم. که در ماجرای بعدی متضرر نشویم و جزو عده کمی که نفع برده اند، باشیم.

تاجر چه وقتی سود می کند؟ زمانی که مشتری از او جنس را بخرد. مشتری برای خرید جنس از چه روش هایی استفاده می کند؟ ممکن است در اینترنت جستجو کند. پیامک بدهد. امکان دارد تماس بگیرد. اگر تمام اینها قطع شوند، چه اتفاقی می افتد؟ به صورت حضوری ارتباط می گیرد.

دقت کنید. دنیا دچار تحولی شد که باید این تحول را بشناسید. در گذشته اینترنتی نبود. جوامع بشری به چه صورتی مدیریت می شدند؟ به صورت قبیله ای. یعنی چه؟ یعنی عده ای از مردم یک نفر را به عنوان رئیس قبیله انتخاب می کردند و افسار خودشان را به او می سپردند.

رئیس قبیله نمایندگانی را به نقاط مختلف می فرستاد تا مایحتاج قبیله را تامین کنند. وقتی راه ها مسدود شوند، دوباره جهان به همان حالت برمی گردد. و یکی از نشانه های آحرالزمان نیز همین است. که مردم در نقاط مختلف، پیرامون عده ای از رهبران به صورت قبیله ای جمع می شوند.

 چرا مردم دور این رئیس و فرد جمع می شوند؟ چون نیازهایی دارند که به تنهایی قادر به رفع آنها نیستند. امروزه، اگر شما نیاز به یک گوشی موبایل دارید، به سایت مراجعه کرده و گوشی خود را می خرید. اگر نیازهای دیگری نیز داشته باشید خودتان می توانید تهیه کنید.

فردا روزی وقتی شما به مغازه مراجعه می کنید و می پرسید که آیا نخود داری؟ فروشنده می گوید نه ندارم. چرا؟ چون چرخه ای که تاجر از سایت اینترنتی نخود را می خرید و دریافت می کرد، در حال حاضر از بین رفته است.

این نیازها سوالی در ذهن مردم ایجاد می کند. با این مشکل چه کنیم؟ چند روزی این شهر سوال را در ذهن خودش جستجو می کند. چون پیش تر نیز عادت کرده بود که خودش امام خودش باشد. و فکر می کند اما به هیچ نتیحه ای نمی رسد. راه حلی پیدا نمی کند. انسان اگر برای مشکلی راه حلی پیدا نمی کند، در نهایت مجبور می شود که بپرسد. از چه کسی سوال می کند؟ از کسی شبیه خودش؟ خیر. در آن زمان مردم به عقلا رجوع می کنند.

خودتان فکر کنید. چه مقدار با خواندن این مطالب عقل هایتان رشد کرده است؟ چه قدر توانسته اید کارهایی که عوام الناس می کنند را انجام ندهید؟ چه قدر توانسته اید حرف های بیهوده نزنید؟ تماشای فیلم و فوتبال و … را کنترل کنید؟

هر زمانی که بتوانید از کارهای بیخود و بی فایده که عوام مردم انجام می دهند، دوری کنید، عقلتان رشد کرده است. وقتی عقل رشد می کند، بیان حرف زدن متفاوت می شود. وقتی بیانتان عوض می شود، مردم می توانند به شما تکیه کنند.

وقتی مردم شما را به عنوان تکیه گاه بپذیرند، افسار اقتصادی زندگی خودشان را به دست شما می دهند. حالا اگر اینترنت قطع شود، شما رئیس قبیله هستید. با سرمایه و امکاناتی که در این قبیله است و با عقلی که در شما رشد کرده است، می توانید بسیاری از گریزگاه ها را حل کنید.

فرض کنید، شما عضو یک مجموعه ای هستید و اینترنت ندارید. شما تا دیروز که اینترنت بود هر دو سه ماه هم حضوری به شرکت نمی رفتید. چرا؟ چون در رفاه و آرامش بوده اید اما تا اینترنت قطع شد، رفت و آمد هم شروع می شود که چه باید کرد.

پس قطع شدن اینترنت عیب هایی داشته باشد، حسن هایی هم دارد. بسیاری از افرادی را که دور شده اند را به هم نزدیک می کند. اما گرد عاقل ها از گرد جاهل ها، شلوغ تر می شود.

افرادی هستند که نادانند. در اینستاگرام ۱۰ هزار نفر فالوو دارند اما اگر اینترنت قطع شد، چند فالوور دارد؟!!! این افراد امروز در رده بالا قرار دارند اما زمانی که سختی پیش می آید، مردم به عاقل ها رجوع می کنند.

وقتی صد نفر می آیند و می پرسند که حالا چه باید کرد؟ وضع ما خراب است. شما صد تا انرژی و نفر دارید. اگر بگوئید فلان کار را انجام دهید، حتما انجام می دهند و شما می توانید تجارت سنتی را دوباره راه اندازی کنید.

هیئت های تجاری

ایران به چنین مشکلی برخورده است؟ اینترنت قطع شده است؟ هیچ مشکلی نیست. چهل نفر با سرمایه ای در دست هستند که از شما می پرسند در این شرایط چه باید کنیم؟ آیا نمی توانید یک هیئت بازرگانی به کشورهای مختلف بفرستید که محصولات را به صورت حضوری معرفی کنند؟

فرستادن گروه های تجاری چه مزیت هایی نسبت به فرستادن یک نفر دارد؟ چون وقتی یک هیئت تجاری می رود، می توانند همزمان پنجاه نیاز آن کشور را تامین کنند. این در حالی است که مثلا یک فرد آمریکایی قبل تر از قطع شدن اینترنت نیاز های خود را از یک ایرانی تامین می کرد اما اکنون به دلیل مشکلات دسترسی قطع شده است و اگر این ایرانی شخصا به آن کشور برود، می تواند مشکل را حل کند.

ارتباط حضوری

وقتی ارتباط ریشه عقلی داشته باشد، به آن ارتباط حضوری می گویند. یعنی اگر در فامیل شما را عقل کل می بینند، در مشکلات و سختی از شما سوال می کنند. اما اگر شخص کم عقل و فهم مثل بقیه باشید که به شما رجوع نمی کنند.

ارتباط حقیقی

پس ما زمانی می توانیم این بحران را رد کنیم که ارتباطات ما، ورای ارتباطات مجازی باشد. ارتباط مجازی  واقعا هم مجاز است. ارتباط باید ارتباط حقیقی باشد. ارتباطات حقیقی نیز دسته بندی می شوند. ارتباطات حقیقی قلبی. یعنی اگر تمام ادوات و تکنولوژیکی هم حذف شوند، ارتباط فیزیکی وجود دارد.

قلبی هم یعنی اگر ما طرف مقابل را به طور مستقیم نتوانیم ببینیم و یک پیک برایش بفرستیم. مثلا فلانی شما در این شرایط آن کار را ادامه ندهید و این کار را جایگزین کنید، چون ارتباط قلبی است شخص مقابل با نامه مکتوب هم کار را انجام می دهد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


10 پاسخ
 1. Avatar
  شهاب رضایی گفته:

  تو کشور ما خیلی مد نبود که مردم کارای روزمره زندگیشونو از طریق اینترنت انجام بدن
  در واقع اعتمادی به تکنولوژی و اینجور مسائل نداشتن
  بخصوص قریمیتراش
  معمولا بیشتر تمایل به حضور فیزیکی داشتن

  پاسخ
 2. Avatar
  ناشناس گفته:

  برعکس کشور ما در کشورهای دیگه مردم کارهاشونو اینترنتی انجام میدن
  البته این روزا بدلیل شیوع بیماری کرونا در جهان خیلی از مردم یعنی چیزی حدودا 85 %از مردم دنبال اینن که کاراشون آنلاین انجام بدن

  پاسخ
 3. Avatar
  ناشناس گفته:

  مقالتون خیلی جامع و کامله و واسه اشخاصی که در این حوزه بخصوص بصورت آنلاین در فضای مجازی فعالیت دارن مفیده و کاربردی
  باتشکر
  شبتون بخیر

  پاسخ
 4. Avatar
  حمیدرضابدایی گفته:

  امروزه عصر عصر دیجیتاله
  مثالا :خیلی از کلاسها به صورت آنلاین و مجازی برگزار میشه
  یااینکه خیلی ها از این راه درامدزایی می کنن
  خیلی از معاملات غیر حضوری انجام میشه
  چون هم هزینه کمتری داره هم قابل دسترس تره

  پاسخ
 5. Avatar
  احسان کوثری گفته:

  بله
  خیلی هاهم هنوز به اینترنت اعتقاد ندارن و خریدی ازش نمیکنن و ترجیح میدن حضوری مراجعه کنن

  پاسخ
 6. Avatar
  کامبیزفلاح گفته:

  راههای ارتباطی زیادی بین خریدار و مشتری هست
  چه از راه اینترنت تبلیغات کردن چه از طریق بیلبوردهایی که در شهر جهت معرفی نصب میشه

  پاسخ
 7. Avatar
  باربد گفته:

  آرادی های بزرگواری که همیشه آموزشاتون عالیه و هیچ جا خدایی انقد همه چی کامل و یجا پیدا نمیشه
  هرکی از شما مشاوره بگیره قطعا موفقه

  پاسخ
 8. Avatar
  ایرانی ام گفته:

  دقیقا همینجوریه
  تو ایران میخوابی صبح پامیشی همه چی عوض میشه
  یهو همه چی قطع میشه وصل میشه
  اصن یه وضعی

  پاسخ