🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

کسب جایگاه در گوگل با کلیدواژه تجاری + فیلم

برای کسب جایگاه در گوگل و فروش محصول در تجارت نیاز هست تا یاد بگیریم منظور از کلیدواژه تجاری چیست و آنها را در تولید محتواهایمان به کار ببریم تا گوگل به امتیاز و رنگ داده و جایگاه های اول را نصیب سایت ما نماید.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
کلید واژه های تجاری

کلید واژه تجاری صرفاً با کلمات قیمت، فروش و خرید شروع نمی شوند، این اشتباهی است که خیلی از افراد انجام می دهند و فکر می کنند که کلید واژه تجاری یعنی قیمت، خرید، فروش، فروشگاه، فروش اینترنتی، فروش آنلاین و امثال این ها، در صورتی که این ها کلید واژه ‌های تجاری نیستند بلکه هر کلید واژه ای که در رابطه با کسب و کار ما وجود داشته باشد و شاید مشتری برای خرید آن محصول، آن عبارت را سرچ کند آن یک کلید واژه تجاری است مثل عبارت چرم مار کبری.

چرم مار کبری یک واژه تجاری است، چون افرادی آن را سرچ می ‌کنند و می ‌خواهند آن را خریداری کنند، الزاما هر کسی که می خواهد خرید کند کلمه “خرید” را سرچ نمی کند مثلا من اگر بخواهم پراید خریداری کنم نمی ‌نویسم خرید پراید مثلاً می ‌نویسم پراید در تهران.

پراید در تهران هم یک کلید واژه تجاری است، این طور نیست که بگوییم این جمله تجاری نیست، بلکه واژه ای است که مردم آن را برای خرید سرچ می کنند.

 وقتی پراید در تهران را سرچ می کنیم می بینیم که ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار صفحه وجود دارد که فقط در رابطه با پراید در تهران صحبت می کنند، حالا اگر “قیمت پراید” را سرچ کنیم می ‌بینیم که ۲۶ میلیون و هشتصد هزار سایت در مورد آن وجود دارد ولی اگر قیمت پراید در سال ۹۸ را سرچ کنیم ۹ میلیون سایت و اگر قیمت پراید در سال ۹۹ را سرچ کنیم می بینیم که ۱۶ میلیون سایت در رابطه با آن ها وجود دارد.

پس خوب دقت کنید که کلمات تجاری صرفاً قیمت، خرید، فروش و غیره نیستند بلکه هر واژه ای که وجود داشته باشد و مشتری آن را برای خرید سرچ کند کلید واژه تجاری محسوب می شود.

کلید واژه های غیر تجاری

کلید واژه های غیر تجاری کلید واژه هایی هستند که مشتری آن ها را سرچ می کند اما به هیچ وجه قصد خرید ندارد، مثلاً ما اگر آویشن کوهی را سرچ کنیم این یک واژه تجاری است و ۹ میلیون و ۹۸۰ هزار رقیب برای آن وجود دارد ولی عبارت “خواص آویشن برای پوست” هم یک کلید واژه است اما یک کلید واژه کاملاً غیر تجاری است یعنی افرادی که این که کلید واژه را در گوگل سرچ می کنند هرگز قصد خرید آویشن را ندارند آنها آویشن را خریداری کردند یا می خواهند در آینده با حجم بسیار بسیار کم خریداری کنند.

که این برای من تاجر خوب نیست و باید از یک فروشگاه اینترنتی جنسش را خریداری کند، این ها چون این واژه را سرچ می ‌کنند دنبال خرید نیستند، یعنی فردی خواص آویشن برای پوست را سرچ می کند بعد یک مقاله درباره آن می خواند که آویشن برای پوست خیلی خوب است بعد که تمام شد، این مقاله آویشن را به این فرد نمی ‌فروشد.

مثلاً اگر یکی از این سایت ها را باز کنیم می بینیم که هیچ شماره موبایلی را ارائه نمی کند که بگوید حالا اگر قصد خرید دارید با من تماس بگیرید، نه شما هیچ شماره موبایلی روی این سایت مشاهده نمی کنید بلکه یک سایتی است که صرفاً بحث های تبلیغاتی مطرح می ‌کند، یک مقاله ای را تولید می‌ کند و فقط آموزش می ‌دهد و قرار نیست که محصولی را خرید و فروش کند.

مثلا من خواننده متوجه می شوم که آویشن برای پوستم خوب است و می خواهم ۱۰۰ گرم آویشن خریداری کنم و حالا در گوگل عبارت دیگری مثل واژه “خرید آویشن در تهران” را سرچ می کنم و این در واقع یک واژه تجاری است.

کلید واژه های مناسب برای خرید محصول

پس افرادی که دنبال خرید محصول هستند صرفا واژه های تجاری سرچ می‌ کنند که می‌ تواند با کلمه خرید شروع شود یا می تواند شروع نشود، مثلاً “آویشن در تهران” را هم می تواند سرچ کند، این هم یک واژه تجاری است اما کسی که “خواص آویشن” را سرچ می کند در آن لحظه نمی خواهد خرید کند، زمانی که بخواهد خریداری کند واژه تجاری سرچ می کند یعنی دو یا سه بار با کلید واژه های مختلف سرچ می کند.

پس کلماتی شبیه به خواص، فواید، مضرات و غیره به هیچ وجه کلمات تجاری محسوب نمی شوند و ما در تعیین کلید واژه هرگز روی این کلمات کار نمی ‌کنیم، اجازه دهید که مشتری خواص آویشن را از سایت دیگری مطالعه کند، یاد بگیرد و زمانی که قصد خرید کردن داشته باشد، من تشخیص دهم که این فرد اگر بخواهد خرید کند احتمالا چه کلید واژه ای را سرچ می کند و من در آن کلمه جایگاه بگیرم.

پس نیاز نیست که من در تمام کلید واژه های حوزه کاری خودم جایگاه داشته باشم، در این صورت پروسه و کار خیلی سخت می ‌شود بلکه باید فقط روی یک سری کلید واژه‌ های خاص، که این فرد در زمان خرید بخواهد آن ها را سرچ می کند، کار کنم.

کلید واژه برای کنسرو

مثلا اگر واژه کنسرو را سرچ کنیم می بینیم که کنسروها خودشان دنیای بزرگی هستند و چون خیلی تنوع دارند ما بیش از ۱۰۰۰ کلید واژه برا آن ها داریم، مثلا کنسرو لوبیا، قارچ، بادمجان، ماهی، ذرت و حتی کنسرو ذرت خودش دنیای بزرگی دارد و ما هر حرفی که بعد از کنسرو ذرت در گوگل اضافه کنیم می ‌بینیم گوگل کلی پیشنهاد به ما می ‌دهد و شاید بالای ۱۰ هزار کلید واژه برای آن وجود داشته باشد.

تشخیص واژه تجاری از غیر تجاری

ما اگر عصاره زعفران را سرچ کنیم می بینیم که یکی از عبارت های پیشنهادی گوگل به ما “عصاره زعفران چیست” می باشد که این یک واژه غیر تجاری است و من نمی خواهم روی آن کار کنم ولی تک کلمه “عصاره زعفران” یک عبارت تجاری است.

از کجا متوجه شویم که این واژه تجاری است یا غیر تجاری؟ باید ببینیم سایت هایی که گوگل صفحه اول می آورد آیا آنها عناوین تجاری تولید کردند یا غیر تجاری؟ یعنی گوگل به تجاری ها جایگاه داد یا به غیر تجاری ها؟

وقتی ما سرچ می کنیم می بینیم که اولین آن ها “عصاره زعفران الیت” در سایت پردیسان مارکت می باشد، مارکت یعنی می ‌خواهد بفروشد پس این یک واژه تجاری است، جایگاه دوم و سوم به ترتیب مربوط به “عصاره زعفران یعنی یک ایده طلایی” در سایت خبرگزاری ایلنا و “عصاره زعفران طلای آشپزخانه ها” در سایت خبرگزاری ایلنا است که ما می دانیم ایلنا یک سایت خبرگزاری است که نمی‌ خواهد بفروشد بلکه می ‌خواهد بگوید که عصاره زعفران چیست.

جایگاه بعدی مربوط به “فواید عصاره زعفران” در سایت سلامت نیوز است که این ها نمی ‌خواهند بفروشند بلکه سایت های خبرگزاری هستند و جایگاه بعدی برای “سه مورد از مزایای درمانی عصاره زعفران” در سایت بهرامن است که می ‌خواهد بفروشد.

اما چرا این وبسایت از عبارت سه مورد از مزایای درمانی عصاره زعفران استفاده کرده است؟ مگر مزایای درمانی جز کلید واژه های تجاری بود؟ نه این وبسایت بهرامن برای اینکه در این واژه عصاره زعفران جایگاه بگیرد یک محتوای غیر تجاری تولید کرد که عنوان آن، یک عنوان غیرتجاری است، پس تشخیص داد که این واژه یک واژه غیر تجاری است و اگر من می‌ خواهم در آن جایگاه بگیرم باید یک عنوان غیرتجاری تولید کنم.

گوگل جایگاه بعدی را به عبارت “جعبه ۸ عددی عصاره زعفران ۶۴ گرمی الیت” در سایت شهروند داد که این یک سایت تجاری است و از یک عنوان تجاری استفاده کرده است.

نکات مهم برای جایگاه گرفتن در زعفران

نکته اولی که متوجه شدیم این است که در رابطه با عصاره زعفران هر کسی بخواهد جایگاه بگیرد یا باید عنوان هایش را به صورت عمومی استفاده کند، مثل فواید، طلای آشپزخانه‌ ها و مثل سایت های خبرگزاری عنوان بزند یا از کلمه الیت استفاده کند یعنی شرکت های تجاری با کلمه الیت جایگاه گرفتند.

از همین جا می شود فهمید که اگر می ‌خواهم در این واژه جایگاه بگیرم دیگر نباید مثلا عصاره زعفران مشهد، سرخ گل، کارا، زردبند و … را عنوان سازی کنم بلکه باید یک عنوان غیرتجاری بسازم یا روی برند الیت مانور بدهم چون گوگل بیشتر به این دو مورد جایگاه می دهد و به بقیه جایگاه نمی‌ دهد.

پس عصاره زعفران یک عبارتی است که هم می‌ تواند تجاری باشد هم می ‌تواند غیر تجاری باشد.

عبارت هایی که باید در آنها جایگاه بگیریم

در بعضی از محصولات صرفاً اگر همان کلید واژه، کلید واژه اصلی محصول باشد یعنی آن فرد بگوید حوزه کاری من عصاره زعفران است و اگر من هم در گوگل فقط کلمه عصاره زعفران را سرچ کنم و هیچ چیز دیگری به آن اضافه نکنم دو تا نتیجه حاصل می شود.

اول اینکه عده ای از افرادی که نمی ‌خواهند خرید کنند (یعنی افرادی که تجاری سرچ نمی ‌کنند و می ‌خواهند تحقیق کنند و درباره آن بدانند) به این صورت سرچ می کنند و دوم اینکه افرادی هم هستند که می ‌خواهند خرید کنند ولی بلد نیستند کلمه فروش یا خرید و … را اول عبارتشان بنویسند و فقط عنوان عصاره زعفران را می نویسند این ها هم این عبارت را سرچ می کنند.

پس هم تجاری ها و هم غیرتجاری ها این نوع مدل را سرچ می کنند، پس اگر حوزه کاری من تجاری است باید در این عبارت هم جایگاه بگیرم.

تجاری یا غیر تجاری بودن واژه عسل

یک فردی می گوید حوزه کاری من عسل است و وقتی ما آن را سرچ کنیم می بینیم که ۵۸ میلیون رقیب برای این واژه وجود دارد، آیا عسل یک واژه تجاری است یا غیرتجاری؟

وقتی آن را سرچ می کنیم اولین سایتی که بالا می آید سایت ویکی پدیا است ما می ‌دانیم که این سایت نمی‌ خواهد بفروشند بلکه فقط مقاله تولید می‌ کند، سایت های بعدی سایت نمناک و سایت چطور می باشند که به خواص عسل اشاره می ‌کنند و ما می ‌دانیم که واژه خواص عسل یک واژه تجاری نیست.

عنوان بعدی آشنایی با عسل و خواص دارویی آن در سایت بیتوته است و این هم یک عنوان کاملاً غیر تجاری تولید کرده است و سایت های بعدی هم به خرید عسل طبیعی، خواص عسل طبیعی، خواص عسل، عسل چیست و … اشاره کردند که این ها همه غیر تجاری هستند پس  واژه عسل یک واژه کاملاً غیر تجاری است.

و من اگر بخواهم در آن جایگاه بگیرم باید عنوان نویسی ها و تولید محتواهایم غیرتجاری باشند یعنی نباید در سایتم معامله انجام دهم، اگر سایت من تجاری باشد گوگل در رابطه با تک کلمه عسل اصلا به من جایگاه نمی‌ دهد، رقابت خیلی زیاد و فایده ای هم ندارد چون کسی که عسل سرچ می کند اصلا نمی خواهد عسل خریداری کند و فقط می ‌خواهد ببیند عسل چیست؟ چند مدل دارد؟ و می‌ خواهد با بحث عسل آشنا شود.

وقتی عسل کوهی را سرچ می کنیم می بینیم ۷ میلیون رقیب برای آن وجود دارد که وقتی سایت هایی که جایگاه گرفتند را نگاه می کنیم می بینیم همه از عناوین غیر تجاری استفاده کردند پس واژه عسل کوهی هم یک واژه غیر تجاری است.

اما اگر عبارتی مثل “عسل کوهی قیمت” را سرچ کنیم که سه میلیون رقیب برای آن وجود دارد می ‌بینیم سایت هایی که جایگاه گرفتند از عبارت هایی مثل قیمت خرید عسل، قیمت عسل طبیعی در سال ۹۹، فروش اصل کوهی در تهران استفاده کردند پس در اینجا همه وبسایت هایی که در صفحه اول می آیند تجاری هستند.

جمع بندی کلی

پس اول ببینید که برای محصول شما چه تعداد کلید واژه وجود دارد، تجاری ها و غیر تجاری هایش باید تفکیک شوند و شما فقط باید روی تجاری ها مانور بدهید و تجاری ها هم فقط کلمات قیمت، خرید و فروش نیستند بلکه خیلی از عبارت های دیگر هم هستند که تجاری می باشند و مشتری ها آن ها را سرچ می کنند و از پیشنهادهایی که گوگل می دهد و نتایج که برای ما می آورد و در واقع از رقیب هایمان می توان تجاری یا غیر تجاری بودن آن را تشخیص داد.

و همچنین باید به ازای تک تک کلید واژه هایی که من می خواهم جایگاه بگیرم محتوا هم تولید کرده باشم یعنی تمام سایت هایی که در رابطه با محصولی جایگاه می گیرند باید در رابطه با آن موضوع صحبت کرده باشند و اگر صحبت نکرده باشد جایگاه نمی گیرند.

مثلا در عبارت “عسل کوهی قیمت”یا باید در رابطه با کلمه قیمت صحبت کرده باشند یا در رابطه با عسل کوهی یا هر دوی آن ها با هم صحبت کرده باشند.

پس افرادی که می گویند مشتری هایمان کم است اول باید بررسی شود که در چه تعداد کلید واژه جایگاه دارند، اصلاً جایگاه دارند یا ندارند.

تعداد کلید واژه

اما کسی که می ‌گوید من زنگ خور ندارم بداند که در کلید واژه های کمی جایگاه گرفته یا اصلاً جایگاه نگرفته است، باید روی کلید واژه هایش کار کند تا جایگاه بگیرد و باید در رابطه با آن کلید واژه تولید محتوا انجام دهد.

پوزیشن در سایت

ممکن است فردی بگوید جایگاه دارم ولی در صفحه دوم، سوم یا چهارم هستم، این فرد باید کاری کند که پوزیشنش بالاتر بیاید و مثلا وارد صفحه اول و بعد از آن حتی به رتبه اول وارد شود و اگر این کار سخت است راهکار آن فقط تولید محتوا است.

تعداد سایت

اگر می‌ گویید مشتری دارم اما کم است، چرا کم است؟ آیا محصول شما محصولی است که مشتری ندارد؟ نه مشتری دارد چون رقیب هایتان زیاد هستند، مشتری بین شما و رقیبتان، رقیب را انتخاب می‌ کند، پس کاری کنید که رقیب هایتان دیده نشوند برای این کار باید تعداد سایت را زیاد کنید، کاری کنید که رقیب ها به  صفحه دوم و سوم وارد شوند چون اگر در صفحه اول باشند مشتری به آن ها هم زنگ می زند.

 

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ