سوالات متداول زمینه صادرات و تجارت + فیلم

به طور طبیعی وقتی در ابتدای مسیر تجارت و صادرات باشید سوالات متداول برای شما پیش خواهد آمد که قبلا در آراد به وسیله تجار قبلی بار ها تکرار و تجربه شده است و شما با توجه به مطالعه مقالات مربوط به پرسش و پاسخ می توانید به سادگی پاسخ آنها را بیابید.

در این مقاله به سوال های مشترکی که بسیاری از دوستان پرسیده اند، می پردازیم، که در پاسخ آنها نکات کوچکی قرار دارد که می تواند به بهتر شدن کار شما کمک کند تا تجارت موفقی داشته باشید.

سوالات درباره نحوه محاسبه هزینه ها و دریافت پول
 سوال:

سوال تاجران این است که در مورد راه ها و شرایط دریافت پول ما را راهنمایی کنید، که به چند روش می توانیم کار کنیم و چه آپشن هایی برای دریافت پول می توانیم در اختیار مشتری بگذاریم؟

 پاسخ:

در حال حاضر با توجه به شرایط تحریم کشور ایران، دو روش دریافت پول قابل انجام داریم:

1) از طریق صراف ها و حساب های صرافی ها

صرافی ها در خارج از ایران شرکت ها و حساب هایی دارند که به مالکیت خارجی ها می باشد و شما می توانید پول های خود را از طریق آنها دریافت کنید.

2) حساب های ارز دیجیتال یا کیف پول دیجیتال

احتمال اینکه مشتری به صورت ارز دیجیتال پرداخت را انجام دهد، پایین است چرا که فروختن حساب ارز دیجیتال مهارت خاصی نیاز دارد که در صورت حرفه ای نبودن امکان دارد که ارز دیجیتال شما از دستتان برود.

سوال:

قیمت تمام شده بندر را به چه صورتی باید حساب کنیم؟

پاسخ:

نحوه محاسبه قیمت بندر، با حالت های مختلف حمل تا محل بندر، یا قیمت کالا تا مقصد را قبلا حساب و حدود هزینه ها را اعلام کرده ایم، اگر قصد دارید این کار را انجام دهید باید با چند شرکت حمل کالا تماس بگیرید و از آنها قیمت بپرسید.

با توجه به نوع کالا، میزان حجم و وزن کالا قیمت حمل را سوال کنید، همچنین برای ترخیص از بندر هم می توانید اطلاع کسب کنید که چه میزان هزینه در بردارد.

این کار را باید چندین بار تکرار کنید، یعنی با 5 الی 6 شرکت تماس بگیرید و قیمت ها را سوال کرده و در یک لیست یادداشت و برای ما ارسال کنید، یا به مشاور خود در آراد تحویل دهید.

سپس مشاورین ما به شما راهنمایی و مشاوره می دهند که قیمت های شما درست است یا خیر، و آیا می توانید با همان قیمت ها پیش بروید یا باید آنها را اصلاح کنید.

گاهی اوقات ارقام و هزینه های محاسبه ای شما بسیار زیادتر می شود که علت آن اشتباه حساب کردن هزینه های گمرک، حمل و ترخیص بندر است.

سوال:

عده ای از عزیزان در مورد نحوه قیمت دهی سوال کرده اند، که قیمت درب کارخانه بدهند یا قیمت در بندرعباس، هزینه و قیمت کالا در محل تحویل محصولات را باید اعلام کنند یا قیمت CIF و و CFR در کشور مقصد، کدام بهتر است؟

پاسخ:

در مورد قیمت شما باید قیمت CIF  یا CFR در کشور مقصد را ارائه کنید، چرا که وقتی با این روش ها قیمت را محاسبه کنید، اعدادی متفاوت به دست می آید و در مورد هر کشوری این قیمت فرق دارد.

که این موضوع مانع از این می شود که مشتری قیمت کالا و محصول را در ایران کشف کند.

در صورت استفاده از این روش ها اگر مشتری از تاجران دیگری هم در ایران قیمت بگیرد، نمی تواند قیمت درب کارخانه ای کالا را به دست آورد، چرا که دیگر تاجران، مهارت کافی در محاسبه قیمت CIF  یا CFR را ندارند و نمی توانند رقیبی برای شما باشند.

اگر شما در همان ابتدای کار قیمت درب کارخانه ای بدهید، در نهایت از شما قیمت CIF  یا CFR را می خواهند و به این ترتیب اختلاف قیمت را پیدا می کنند و باعث می شود که به شما فشار آورند تا تخفیف بگیرند و با قیمت پایین تری خرید کنند.

سوال :

دوست دیگری هزینه های حمل کالایی تا کشور بحرین را حساب کرده و برایمان فرستاده که به شرح زیر است و می تواند برای شما مفید باشد.

هزینه کالا تا بندر، هزینه بسته بندی، هزینه کانتینر، هزینه ترخیص، هزینه THC، هزینه بارنامه، هزینه کرایه حمل، هزینه های امور گمرکی.

این موارد هزینه های کلی است که برای قیمت تمام شده باید حساب کنید، دوستانی که مشاوره دارند می توانند این موارد را در مورد کالا خودشان محاسبه کنند و به صورت جدول ارسال کرده و مشاوران به آنها راهنمایی و مشاوره می دهند که آیا درست است یا خیر.

سوال :

دوستی در مورد نحوه دریافت هزینه سمپل راهنمایی خواسته است؟

پاسخ:

به عنوان مثال وقتی مشتری از شما سمپل می خواهد که هزینه آن صد دلار یا دویست دلار است، شما باید از حساب پی پال ما استفاده کنید، چرا که صرافی ها اغلب چنین مبالغ کمی را نمی پذیرند.

پس از واریز مبلغ توسط مشتری و تایید شدن، می توانیم با شما تسویه کنیم.

امیدواریم تا به این مرحله جواب سوال های خود را دریافت کرده باشید، چرا که در این جلسه به سوال هایی که اغلب، افراد زیادی پرسیده بودند پاسخ دادیم.

در مراحل بعدی هم سعی می کنیم که جلسات پرسش و پاسخ بیشتری قرار دهیم تا شما عزیزان بتوانید مشکلات خود را حل کنید.

مسئله پر اهمیت دیگر در تجارت این است که ابتدا حتما اعتمادسازی کنید و سعی کنید اطمینان مشتریان خود را جلب کنید و سپس وارد بحث قیمت گذاری شوید، چرا که اگر در بخش اعتمادسازی موفق نباشید هیچ معامله ای شکل نخواهد گرفت.

بهترین راهکار برای اعتمادسازی این است که مشتری حضوری بیاید و از روند کار شما بازدید داشته باشد، که برای مشتریان خارجی این امکان وجود ندارد، پس با رسانه هایی مانند ویدئو، عکس و… می توانید این کار را انجام دهید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ