روش اعتبارسنجی خریداران خارجی + صوتی

? امروز می خواهم صحبتی با شما در رابطه با اعتبارسنجی خریداران خارجی شما داشته باشم.
ما چگونه باید خریدار خارجی مان را اعتبار سنجی کنیم؟
اینکه یک شرکت خارجی می خواهد از ماخرید کند محموله ای را از ما بخرد آیا معتبر است یا نه یا اصلاً پولی برای پرداخت دارد یا ندارد؟

اولین کاری که شما باید برای بررسی اعتبار خریدار خودتان کار بررسی وب سایت آنها هست، شما باید بدانید که یک وبسایت ارزان وبدون کیفیت با یک وبسایت با طراحی گرافیکی فوق العاده و پشتیبانی سریع و آنلاین خیلی فرق می کند.
پس این یک راه تشخیص هست و شما می توانید این را بررسی کنید.
دوم نحوه پاسخگویی و مکالمه ارتباط آنها با شما هست که می تواند روش دیگری برای اعتبارسنجی آنها باشد، راه دیگر که شمامی توانید، شماره ثبت آن شرکت از طریق رایزن تجاری ایران و یا خود سفارت خانه کشورمان در کشور هدف و یا رایزن در سفارت کشورهدف در تهران هست که شما می توانید از آن طریق هم اعتبار آن شرکت ها را ارزیابی کنید.

همچنین شما می توانید شماره حساب آن شرکت ها را دریافت کنید و وضعیت مالی آنها را با ایمیل یا تلفن از شعبه آنها جویا شوید.


یک راه حل دیگر این است که شما از آنها بپرسید که آیا در ایران و یا کشورهای همسایه با شرکتی سابقه همکاری یا خرید و فروش داشتند یا خیر؟
اگر در ایران داشته باشند که خیلی راحت می توانید بپرسید که خوش حساب هستند یا نیستند؟
و یا اگردر کشور های همسایه هم این کار را کرده باشندو خرید وفروشی انجام داده باشند یا معامله ای انجام داده باشند، شما می توانید با ارسال ایمیل یا تماس تلفنی وضعیت کاری یا مالی آنها را جویا شوید.
همچنین شما می توانید از وضعیت ثبت و مالیات آنها از ادارات مالیات شهرشان هم اطلاع پرس و جو کنید.
و اما راه دیگر این است که دولت خدمات خاصی را برای تجار انجام می دهد و برای آنها در نظر گرفته که ما از این خدمات استفاده نمی کنیم چراکه اصلاً خبر نداریم و جایی هم این چیزها را به ما یاد نمی دهند، هیچ تاجری هم نمی آید این موارد را به بقیه بگوید.
متاسفانه در هیچ دانشگاهی هم این مسائل آموزش داده نمی شود، درصورتی که ما با داشتن دانش کافی می توانیم صادراتمان را خیلی راحت انجام بدهیم و هیچگاه از این مسأله نترسیم و دغدغهای مان را هم کمتر کنیم.
? صندوق ضمانت صادرات ایران
درسالهای اخیر با برقراری ارتباط با مؤسسات اعتبار سنجی خارجی در سطح بین المللی امکان دسترسی به اطلاعات اعتباری خریداران خارجی را برای خودش فراهم کرده است.
و با تجزیه و تحلیل گزارشات اعتباری که از آنها می گیرد، اقدام به تعیین سقف اعتباری خریداران خارجی می کند که در واقع صادر کنندگان، تقاضای آن را دارند.
این اعتبار سنجی خریداران خارجی با بررسی توانایی باز پراخت بدهی آنها و تعین سقف اعتباری و مرحله مقدماتی صدور انواع بیمه نامه های کوتاه مدت و در برخی از موارد بیمه نامه های بلند مدت صورت میگیرد که کل این فرآیند در اداره اعتبار سنجی خارجی انجام می شود.
? چه کسانی می توانند از این خدمات اعتبار سنجی صندوق توسعه صادرات استفاده کنند؟
همه افرادی که می خواهند کار صادرات انجام دهند آنها می توانند از خدمات این صندوق خیلی راحت استفاده کنند.
مدت زمانی که مورد نیاز هست تا اعتبار سنجی خریدار یا بانک خارجی انجام شود به کشور مقصد بستگی دارد، مثلاً مدت زمان انجام اعتبار سنجی و تعیین سقف اعتبار جهت شرکت خریدار یا بانک خارجی در کشور خریدار 7 تا 10 روز کاری طول می کشد و در خصوص کشورهای عراق، افغانستان و منطقه CIS(اعم از ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزسان وازبکستان)  10 تا 15روز کاری طول می کشد.
برای انجام این کار شما باید یک فرم درخواستی را پر کنید که اسم آن «فرم درخواست اعتبار سنجی خریدار خارجی» است.
کافی است که آن را تکمیل کنید و آن را به آدرس Creditreports@egfi.org ایمیل کنید و می توانید با تلفن های 02188738570 و 02188738569 هم این را هماهنگ کنید و سؤالات خود را بپرسید.
البته این یک هزینه ای را برای شما خواهد داشت که نحوه محاسبه آن، «هزینه مؤسسه اعتبارسنجی» بعلاوه «هزینه اداری» بعلاوه «مالیات بر ارزش افزوده» خواهد بود البته اگر صدور بیمه نامه را به خود صندوق ضمانت بسپارید آن موقع هزینه اداری را از شما نمی گیرند.
به این نکته هم توجه داشته باشید که هدف کلی اعتبارسنجی خریداران خارجی اندازه گیری احتمال قصور این خریداراندر ایفای تعهدات و بررسی توانایی بازپرداخت به موقع بدهی آنها به صادر کنندگان البته با تعیین رتبه و سقف اعتباری برای آنها می باشد که تمامی اینها با استفاده از اطلاعات کمی و کیفی موجود در گزارش اعتبارسنجی مورد ارزیابی قرار می گیرد که در نهایت منجر به آن تعیین سقف اعتباری برای آن خریدار ها می شود.
کلّ این فرآیند و پروسه از طریق خرید گزارش های اعتباری از مؤسسه های اعتبارسنجی در نقاط مختلف دنیا، ترجمه آن گزارش ها و تجزیه و تحلیل محتویات آنها و همچنین بررسی مستقیم صورت های مالی شرکت خریدار در واقع به دست می آید که نهایتاً منجر به تعیین سقف اعتبار جهت ارائه پوشش های بیمه ای که صادر می شود خواهد شد.
سقف اعتبار برای همین داستان هست که بتواند آن خریدار خارجی را بیشتر با شما شناسایی بدهد.
هزینه «اخذ گزارشات» از مؤسسات اعتبار سنجی هم طی یک نامه رسمی درصورتی که ارسال فرم کنید به متقاضی اعلام می شود.
این هم مطالبی رد رابطه با اعتبارسنجی خریداران خارجی شما که امیدوارم دغدغه های شما را از بین برده باشد.
همیشه درصادرات دنبال دانش باشید، دانش کافی در صادرات به شما کمک خواهد کرد که راحت تر و لذت بخش تر کار صادرات را انجام دهید.
از این که وقت خود را دراختیار من گذاشتید، امیدوارم که بتوانید از این فایل هم استفاده کنید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ