ممنوعیت صادرات کالا برای چه محصولاتی است + فیلم

در این مقاله قصد داریم درباره ممنوعیت محصولات صادراتی صحبت کنیم، چرا که بسیاری از دوستان با انتخاب نادرست و نا آگاهانه دچار ضرر و زیان های زیادی می شوند.

پس با تحقیق و استفاده از مشاوران ما در مجموعه آرادبرندینگ می توانید این محدودیت ها و زیان ها را به حداقل برسانید.

انواع کالا و محصولات صادراتی

الف) کالاهای مجاز مشروط
کالاهایی که صدور و ورود آن نیاز به کسب موافقت قبلی یک یا چند سازمان دولتی دارد.
ب) کالای ممنوع
کالایی که صدور یا ورود آن به صلاح ملی یا شرع مقدس اسلام نیست و به موجب قانون صادرات و واردات آن ممنوع است.
کالاهای ممنوع به دو دسته تقسیم می شوند، بخشی از آنها از پایه و اساس خلاف قوانین بوده و دسته دوم محصولاتی هستند که به صورت موقت در یک دوره خاص صادراتشان ممنوع اعلام می گردد.

 الف) ممنوعیت های کلی واردات و صادرات کالاها
۱) مشروبات الکلی
۲) وسایل قمار
۳) اسلحه های سرد و گرم
۴) مواد مخدر
۵) نشریات، تصاویر، فیلم، عکس و هر چیز دیگری که مخالف شئونات مذهبی و ملی کشور باشد
۶) هرنوع نوشته مخالف مذهب و غیر اخلاقی عمومی و شئون ملی
۷) سایر کالاهایی که منبع شرعی و قانونی ندارد

ب) کالاهایی که ورود یا صدور آنها بر اساس جدول تعرفه گمرکی و قوانین خاص در یک دوره ممنوع است
یعنی کالاهایی که بنابر شرایط خاص و در مقطع مکانی و زمانی مشخصی صادراتشان ممنوع است.اگر قرار باشد که مجددا صادر شوند، باید قوانینی که باعث منع صادرات آن محصول شده تغییر پیدا کند تا بتوانید کالا یا محصول را صادر کنید.

به عنوان مثال در مورد دام زنده که در بعضی مواقع صادرات آن ممنوع بوده است و صادرکنندگان آن با توجه به این که سود بالایی از آن داشته اند، در سال ۹۸ تلاش داشتند تا دوباره مجوز صادرات را کسب کنند و این ممنوعیت برداشته شود تا به تجارت و سود زیادی برسند.یا انواع گیاهان دارویی که ممکن است تحت تاثیر شرایط آب و هوایی صادراتشان ممنوع و یا مشروط شود.

دلایل ذکر شده برای ممنوعیت صادراتی

۱٫ نیاز داخل و لزوم تنظیم بازار و پیشگیری از افزایش قیمت
۲٫ ممنوعیت صادرات کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده اند.
۳٫ ممنوعیت خام فروشی و صدور فرآورده ها
۴٫ احتمال آسیب منابع طبیعی و انقراض گونه های گیاهی
۵٫ انجام صادرات فقط توسط تولیدکننده ها به منظور پیشگیری بازگشت ارز حاصل از صادرات و جلوگیری از ارزان فروشی، مثل محصولات فولادی
بعضی از کالاها و محصولاتی که در کشور تولید می شود، فقط تولید کننده حق صادرات را دارد و به تاجران و واسطه ها برای حفظ منافع ملی و تولیدکننده، اجازه صادرات این کالاها داده نمی شود.

به عنوان مثال در مورد میل گرد این قانون وجود دارد که فقط خود تولید کننده با کارت تجاری آن مجموعه، حق صادرات آن را دارد. بنابراین قانون این است که اگر کالایی از کشور صادر می شود و میزان مبلغ آن از حدی مشخص، بیشتر باشد باید شخصی که معامله را انجام داده و پول دریافت کرده حق حساب دولت را هم بپردازد.

برای این موضوع سقفی مشخص شده است، که اگر از آن میزان کمتر باشد نیازی به پرداخت حق حساب دولت نیست.این عوامل ممکن است باعث کاهش سود، وابستگی شدید شما به تولید کننده محصولات و کالاها شود. پس قبل از انتخاب یک محصول برای تجارت، این موارد را در نظر بگیرید تا کالاهایی از این قبیل که شامل چنین شرایطی هستند را انتخاب نکنید.

کالاهایی که از سال ۹۷ ممنوعیت صادرات را تجربه کرده اند

از سال ۹۷ کالاهایی که به صورت دوره ای مورد ممنوعیت قرار گرفته اند را برایتان مشخص کرده ایم که اغلب انواع مواد غذایی شامل آن می شود.
گوشت منجمد و گرم تولید داخلی یا وارداتی، پودر ماهی، گوشت، مرغ زنده، گوشت مرغ ،سیب درختی، دفترچه تحصیلی، پرتقال، سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی ،ذرت، گندم، آرد، جو، جو دو سر، یونجه، کاه و کلش، انواع سبوس، کنجاله سویا، سایر کنجاله ها دانه های روغنی، روغن خام، روغن پالم ،تفاله ها، خوراک آبزیان، افزودنی خوراک، انواع پودرهای مشتقات شیر، آب پنیر، سور گوم، کاغذ، شیر خشک، انواع تیشو، چای فله ای، کره بسته بندی، شکر خام و سفید،لاستیک و تایر فرسوده، انواع لاستیک سبک و سنگین،جوال و کیسه برای بسته بندی،به عنوان مثال دانه های روغنی محصولی است که با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومان وارد می شود که طبیعتا این چنین محصولات ممنوعیت صادرات دارند، چرا که ممکن است افراد سودجو با این کار درآمد های هنگفتی برای خود کسب کنند و باعث ضرر و زیان برای کشور شود.

موادی که به کود اضافه می شود با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می شود و کودهایی که این مواد افزودنی را دارند ممنوعیت صادرات دارند.
پس محصولات غذایی که ممنوعیت صادرات دارند به علت وارداتی بودن آن است.
یا کاغذ که به منابع طبیعی برمیگردد و برای حفظ منابع طبیعی و درختان این قانون وضع شده است.
لاستیک و تایر هم با توجه به شرایط اقتصادی جامعه ممکن است به صورت دوره ای ممنوعیت صادرات پیدا کرده باشد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 پاسخ
 1. hoseyn
  hoseyn گفته:

  اول از همه باید در نظر گرفته بشه که کالای مورد نظر صادرات تا چه حد تحت عوض شدن جو برخی از مسائل کشور تغیر پدیر است

  پاسخ
 2. پارسا
  پارسا گفته:

  خدا کنه همونجورکه شما فرمودید صادرات برخی از کالاها با سختگیری انجام نشه وچون خیلی ازاین کالاها صادر کردنش به نفع کشور و اقتصاد کشور نیست

  پاسخ
 3. سکینه
  سکینه گفته:

  صادر کردن بعضی از کالاها چون تو کشور کمیاب میشن باعث گرون شدنشون میشه و مردم تو کشور یا مجبورن خیلی گرون اونو بخرن یااصن نمیشه پیداش کرد

  پاسخ
 4. مژگان
  مژگان گفته:

  ایشالله که هرچی صلاح مملکته همون اتفاق بیوفته و همه به فکر صلاح کشورشون باشن و صادرات قاچاق کمتر انجام بشه

  پاسخ
 5. مرادجان
  مرادجان گفته:

  امیدواریم که تحریمم برداشته بشه و مردم یکم نفس راحت بکشن
  بخدا دیگه جونشون به لبشون رسیده

  پاسخ
 6. دانیال74
  دانیال74 گفته:

  چراوقتی چیزی که تو کشور کمه و اگه صادر بشه مردم نیازمند داخل کشور نمیتونن تهیش کنن بهشون اجازه صادرات داده میشه؟به چه قیمتی؟

  پاسخ
 7. شبنم
  شبنم گفته:

  مردم ایران آه در بساط ندارن اونوقت ایران صادرات انجام میده تا مردم تو این وضعیت داغون تحریم بااین تورم بیوفتن دنبال خرید چیزای بی کیفیت با قیمت خداتومن

  پاسخ
 8. خدابنده
  خدابنده گفته:

  باسلام و شببخیر خدمت دوستان
  پیرو عرایض دوستان باید عرض کنم که اگر هم صادرات انجام نشه به اقتصاد مملکت لطمه زده میشه و ایران در دنیا جایگاهی نداره و برخی از کالاهای ایرانی که خیلی هم با کیفیت و درجه یکن محدود به پخش فقط در کشور میشن

  پاسخ
 9. کی مرام
  کی مرام گفته:

  شماکه میگید سختگیری هست تو صادرات و باید مراحل طی بشه و کاملا سخته اما یه سوال اینجاست که این همه قاچاق چجوری انجام میشه؟اینهمه دلال این وسط از کجا میان؟

  پاسخ