🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

صادرات انجیر و بهترین نوع انجیر صادراتی کدام است؟

انجیر میوه یک درخت بومی به نام فیکوس کاریکا همان انجیر معمولی است که در بسیاری از مناطق گرمسیری در حال کشت است. ترکیه مصر و مراکش بزرگترین تولید کنندگان این محصول هستند. تنوع انجیر نزدیک به ۶۰۰ گونه است اما انجیر سیاه و قهوه ای ترکیه از پرتقاضا ترین انجیر های موجود در بازار است. به دلیل نوع محصول فروش و صادرات انجیر به صورت فرآوری شده بیشتر صورت می گیرد البته نوع تازه آن نیز از طریق هواپیما برای کشور های اروپایی جهت خام خوری ارسال می شود.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

از انجیر می‌توان در تهیه مربا، بستنی، یا به شکل تازه استفاده کرد. میوه آن به شکل خشک، تازه، کمپوت، مربا، آرد و مارمالاد به مصرف می‌رسد. از آنجایی که نگهداری و انتقال میوه تازه انجیر بسیار دشوار می‌باشد بیشترین استفاده آن به صورت فرآوری شده می‌باشد. سرکه انجیر نیز دارای طعم شیرین و دلچسبی می‌باشد که برای انواع ترشی و سالاد استفاده می‌گردد.

ایران به جهت دارا بودن آب و هوای متنوع از لحاظ تولید محصولات کشاورزی از تنوع بالایی برخوردار است از این رو در زمینه صادرات برخی محصولات نیز جایگاه ویژه‌ای در جهان دارد.
در این میان تولید و صادرات انجیر تازه و خشک یکی از اقداماتی است که هرساله ارز قابل توجهی را نصیب کشور می‌کند و توجه به ظرفیت‌های تولید و ایجاد ارزش افزوده در این بخش می‌تواند به اوضاع اقتصادی کشور کمک کند.

انجیر (Fig) در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۰۸۰۰۴۲۰ شناخته می شود.
این کد شامل انجیر خشک و تازه می باشد.

آمار صادرات انجیر

رقم کل صادرات: ۵۸۵,۴۸۱,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۵ درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۳ درصد

میانگین فاصله از کشور وارد کننده: ۳,۱۸۵ KM

آمار واردات انجیر

رقم کل واردات: ۶۰۸,۴۶۳,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۵ درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۱ درصد

میانگین فاصله از کشور صادر کننده: ۳,۳۶۷ KM

بنظر شما دلیل کاهش ۲۸ درصدی صادرات انجیر در پنج سال اخیر چیست؟

کشور های برتر در صادرات انجیر

عمده صادرات انجیر از کشور ترکیه با ۲۸۴,۴۹۲ هزار دلار و سهم ۴۹ درصدی در بازار جهانی انجام می شود و کشورهای افغانستان با ۱۹ درصد، اتریش، اسپانیا و هلند با ۴ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.
ایران نیز در رتبه ی پانزدهم صادرات انجیر خشک یا تازه قرار دارد.
هند، آلمان، فرانسه، آمریکا و اتریش به ترتیب بیشترین میزان واردات انجیر را دارند.

به جهت اینکه صادرات زمینی این نوع میوه‌ها به‌دلیل خراب شدن صورت نمی‌گیرد، امکانات هوایی هم محدود است و صادرات چندانی ندارد و عمدتاً به‌صورت میوه خشک، سرکه، شیره و کنسانتره به خارج از کشور صادر می‌شود.
بنابراین انجیر تازه هم در زمره محصولاتی است که از نبود بسته‌بندی و نامناسب نبودن امکانات صادراتی رنج می‌برد و از ارزآوری این میوه ایرانی که می‌تواند در بازارهای جهانی کسب کند مغفول مانده‌ایم.

نرخ رشد کشورهای وارد کننده انجیر

همانطور که نمودار بالا نشان می دهد هند و اتریش دارای بازار با ظرفیت رو به رشد هستند.
کشورهای آمریکا، کانادا، هلند، آلمان، فرانسه و سوئیس در پنج سال اخیر و ایتالیا و انگلیس در یک سال اخیر دارای رشد بوده اند.

ایران تا شعاع ۴ هزار کیلومتری توانایی ارسال بار به ۵۰ کشور جهان را دارد.

ظرفیت صادرات انجیر

با توجه به نمودار بالا کشورهای هند، امارات، چین، ترکیه، عراق، کویت، ویتنام، عمان و قطر در آسیا و هم چنین آلمان، ایتالیا، سوئیس، فرانسه، اتریش، هلند و بلژیک در اروپا دارای پتانسیل بالا برای صادرات این میوه از ایران هستند. روسیه نیز در حوزه CIS نیز بازار خوبی با توجه به نزدیکی به ایران را داراست.

نمودار میزان پتانسیل صادراتی انجیر

طبق این جدول هند، چین، ترکیه، آلمان، عراق، کویت، روسیه و ایتالیا دارای بیشترین ظرفیت صادراتی انجیر هستند و کانادا و عمان در رتبه ی بعدی قرار دارند.
در کشورهای امارات، ویتنام و ژاپن بازار صادرات انجیر اشباع شده است و صادرات به آن ها سود زیادی ندارد.

یکی از مشکلاتی که همواره در بحث صادرات مطرح بوده موضوع بسته بندی محصولات کشاورزی است که باید طبق استاندارد‌های جهانی انجام شود، اما در بعصی موارد به دلیل فقدان دستگاه‌های مناسب محصولات به صورت فله و بدون ارزش افزوده به کشور‌های مختلف جهان صادر می‌شوند.

بعد از فروش و صادرات فله محصولات، در کشور‌های دیگر برای بسته بندی و حتی فرآوری محصولات کشاورزی اقدام می‌شود و با ارزش افزوده بالا و به نام همان کشور‌ها برای صادرات مجدد آماده می‌شوند.

بیشترین ظرفیت و پتانسیل صادراتی برای صادرات انجیر از ایران را کشورهای هند، چین و ترکیه دارا هستند.

ایران نزدیکترین ارتباط صادراتی را با عراق دارد.

بازار هند بیشترین ظرفیت تقاضا را برای این محصول دارد.

هند بیشترین تفاوت بین پتانسیل صادرات و صادرات واقعی را از نظر ارزش نشان می دهد، ظرفیت باقیمانده صادرات به ارزش ۳٫۶ میلیون دلار است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ