🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

خصوصیات بسته بندی صادراتی + فیلم

خصوصیات بسته بندی کالای صادراتی سبب می شود تا نسبت به جنس و ویژگی های کالا بهترین شرایط بسته بندی را برای محصول در نظر گرفت.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

مشخصات ظاهری یک بسته بندی صادراتی مناسب

در مقاله قبل به این پرداختیم که یک بسته بندی باید چه شرایطی داشته باشد و هدف ما از یک بسته بندی صادراتی چیست. حال میخواهیم به این بپردازیم که یک بسته بندی صادراتی چه مشخصات متمایزی باید داشته باشد تا بتواند حس مناسب را به خریدار القا نماید و خریدار نسبت به خرید کالای ما اقدام نماید. موارد مختلفی وجود دارد که قصد داریم برخی از آنها را فقط به صورت فهرست وار توضیح دهیم.

حجم بسته بندی مناسب

مورد اول این است که مقدار و حجم متعارفی از محصول خود را داخل بسته بندی قرار دهیم و بسته بندی مقدار متعارفی از محصول را داخل خود جای دهد.

به طور مثال فرض کنید یک تلویزیون ال سی دی را میخواهید ارسال کنید. اگر برای این تلویزیون بخواهید یک جعبه بسیار بزرگ در نظر بگیرید، این کار علاوه بر بالا بردن امکان صدمه خوردن به محصول و ایجاد مشکل برای ارسال، به علت بالا بردن حجم کالا و همچنین افزایش وزن می تواند صدمات دیگری به خود دستگاه و تجهیزات وارد کند.

حفظ ایمنی محصول به وسیله بسته بندی مناسب

مورد بعدی که باید در نظر گرفته شود این است که بسته بندی باید ایمنی کالای خود را حفظ کند. این کالا قرار است مسافت طولانی را چه در حمل و نقل زمینی، هوایی یا دریایی طی کند. باید به کشور مقصد برسد و بعد از آن باید در آن کشور توزیع شود. پس بسته بندی باید به گونه ای باشد که آن ایمنی مورد نیاز را داشته باشد و کالا را دچار مشکل و یا دچار خرابی نکند.

همچنین بسته بندی باید کالای درون خود را از تغییرات فیزیکی و شیمیایی محافظت کند. نباید کالا تغییرات فیزیکی داشته باشد و از شکل خود خارج شود و اتفاقات دیگری برای آن بیفتد.

رعایت اصل سادگی در بسته بندی محصول

مورد بعدی این است که بسته بندی ما باید کاملا ساده باشد. یک بسته بندی ساده و شیک می تواند خریدار را مجاب کند که برای خرید آن محصول رغبت نشان دهد و محصول را خریداری کند. نکته مهم این است که در هنگام باز و بسته شدن آن بسته بندی، خریدار نباید دچار مشکل شود.

قابلیت بازیافت در بسته بندی مناسب

مورد بعدی این است که آن بسته بندی باید خیلی سریع منهدم شود و خیلی راحت بتوانیم آن را از بین ببریم و مجددا به چرخه بازیافت برگردانیم. بسته بندی نباید طوری باشد که بعد از استفاده از کالا، آن بسته بندی داخل محیط بیرون قرار بگیرد و بازیافت آن خیلی سخت و خیلی مشکل باشد و به محیط زیست ما صدمه بزند.

استفاده از علائم متناسب با محصول بر روی بسته بندی

مورد دیگر این است که بسته بندی محصول باید دارای علائم و اشکال بازرگانی مناسب باشد و علائم ایمنی و اطلاعات بازرگانی درستی بر روی آن قرار گرفته باشد. فرض کنید کالایی که قصد دارید ارسال کنید شکستنی باشد. روی کارتن و روی بسته بندی شما حتما باید قید شده باشد که این کالا شکستنی است. حال این شکستنی را می توانیم به صورت نوشتاری و یا علائم دیگری که نشان می دهد این کالا یک کالای شکستنی است به کسانی که در حال حمل و نقل کالا هستند منتقل کنیم.

مورد بعدی این است که بسته بندی باید دارای اطلاعات تاریخ ساخت و تولید باشد. مشخص نماید که این کالا چه زمانی تولید شده است و اگر تاریخ انقضایی دارد آن تاریخ انقضا بر روی آن درج شده باشد.

بسته بندی باید رنگ ها و طرح های جذابی داشته باشد تا این رنگ ها و طرح ها سبب شود خریداران به خرید محصول ما تمایل پیدا کنند و به خرید محصول ما روی بیاورند.

حفاظت از محصول به وسیله بسته بندی مناسب

پارامتر بعدی که میخواهم در رابطه با آن برای شما بیان کنم این است که بسته بندی حفاظت مناسبی از محصول داشته باشد. شما به عنوان یک تولید کننده یا تاجر یک کالا یا محصولی  را دارید که می خواهید آن را به کشورهای دیگر صادر نمایید. قبل از اینکه بخواهید کالا را ارسال نمایید باید برای آن بسته بندی مناسبی در نظر بگیرید.

همچنین بسته بندی باید ضربه و فشار را دفع نماید. چون در برخی موارد مشاهده شده است افرادی که در چرخه حمل و نقل هستند رعایت نمی کنند و کالاها را بدون رعایت اصول ایمنی رها می کنند یا پرت می کنند. اگر بسته بندی مناسبی انجام نشده باشد ممکن است آن کالا صدمه ببیند.

شما می توانید مشخصات کالای خود را به شرکتهایی که کار بسته بندی انجام می دهند بیان کنید و به آنها بگویید که بسته بندی که میخواهند برای شما انجام دهند باید چقدر ضخامت و چقدر استحکام داشته باشد. همچنین راحتی باز و بست آن را در نظر بگیرند و پارامتر های ایمنی را رعایت کنند.

شما در نظر بگیرید که به عنوان صادر کننده اگر طی مسیر حمل و نقل هر اتفاقی برای کالا بیفتد اگر شرکتی که مسئولیت کار حمل و نقل را دارد ثابت کند این مشکلی که برای بسته بندی به وجود آمده توسط شرکت حمل و نقل نبوده است، شما به عنوان صادر کننده باید پاسخگو باشید. باید در قبال آن محصول مسئولیت را بپذیرید و خسارت را پرداخت نمایید.

خریدار می تواند از شما طلب خسارت کند و شما در این بین با مشکلات بسیار بزرگی دست و پنجه نرم خواهید کرد و در مورد بعدی اعتماد آن خریدار را به سختی می توانید جلب کنید و عملا شما یک خریدار را از چرخه مشتری های خود حذف می کنید.

پس در نظر داشته باشید کالایی که می خواهید صادر نمایید باید دارای یک بسته بندی مناسب باشد. اگر قرار است این بسته بندی به صورت کارتن باشد، این کارتن باید به صورت چند لایه باشد تا بتواند حجم زیادی از فشار را تحمل نماید. باید بسته بندی به شکلی باشد که مقدار زیادی از کالای شما بتواند در یک حجم محدودی جای بگیرد.

عمده کالاهای صادراتی ایران چه چیزهایی هستند

در ادامه می پردازیم به اینکه عمده کالاهای صادراتی ایران کدام ها هستند و چه کالاهایی را به صورت عمده در کشور صادر می نماییم. کالاهای صادراتی ایران را می توانیم در ۵ بخش مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

بسته بندی در صادرات صنایع غذایی

مورد اول مواد غذایی است. مواد غذایی می تواند شامل انواع شیرینی جات، شکلات ها، بیسکوییت ها، نوشیدنی ها، کمپوت ها و کنسرو ها باشد. شما اگر دقت کنید هر کدام از این محصولات باید بسته بندی خاص خود را داشته باشد تا بتواند آن حفاظت مورد نظر را از محصول ما انجام دهد.

بسته بندی در صادرات محصولات کشاورزی

گزینه بعدی محصولات کشاورزی هستند. این محصولات شامل انواع و اقسام مرکبات، میوه جات، سبزی جات و صیفی جات می شوند. بسته بندی این نوع محصولات بسیار خاص است. این نوع محصولات باید توسط کامیون های یخچال دار حمل و نقل شوند تا دچار فساد نشوند. و باید بسته بندی هایی که برای اینها در نظر می گیریم بسته بندی های خیلی مناسبی باشد.

ما نمیتوانیم حجم زیادی از این محصولات را داخل یک بسته بندی قرار دهیم. شاید خود شما تا به حال ملاحظه کرده باشید که معمولا بسته بندی صادراتی میوه جات و یا صیفی جات به صورت تک رج می باشد. این به این علت است که هم وزن کمتری داشته باشد، هم فضای کمتری را اشغال نماید، و هم اگر انبوه اینها روی هم قرار گرفت زیاد به هم فشار وارد نکنند و بسته بندی از حالت خود خارج نشود.

بسته بندی در صادرات محصولات شیمیایی

مورد بعدی صنایع شیمیایی است. صنایع شیمیایی شامل انواع و اقسام شوینده ها و تمیز کننده ها است. ما انواع و اقسام شوینده ها را در کشور تولید می کنیم و کشور ما یک تولید کننده بزرگ در زمینه کالاهای شیمیایی محسوب می شود.

ما باید بسته بندی های مناسبی برای این مواد در نظر بگیریم زیرا مواد شیمیایی مواد خیلی خاصی هستند و اگر ما بسته بندی مناسبی برای آنها در نظر بگیریم بعضی از آنها می توانند خسارت جبران ناپذیری به همه محصولات ما بزنند. فرض نمایید درب یک مایع دست شویی یا یک مایع ظرفشویی باز شود و محتویات آن روی بقیه کالاها ریخته شود. این اتفاق کاملا ظاهر بسته بندی را به هم میریزد و وجهه خوبی برای ما نخواهد داشت.

بسته بندی در صادرات محصولات دارویی

بعد از اینها محصولات دارویی و آرایشی و بهداشتی است که اینها بسته بندی خاص خود را دارند و ما حتما باید آنها را رعایت کنیم.

بسته بندی در صادرات محصولات فنی

گزینه آخر محصولات فنی است. محصولات فنی شامل کاغذ، صنایع چوبی، صنایع فلزی، کاشی و سرامیک، شیشه ها و محصولات مختلفی که در این زمره قرار می گیرند می شود. هر کدام از این کالا ها باید بسته بندی خاص خود را داشته باشند تا ما را دچار مشکل نکنند.

نقش نحوه حمل و نقل کالا در انتخاب بسته بندی مناسب

پارامتر بعدی ای که باید مد نظر قرار داده شود محاسبه اندازه بسته بندی برای کالاهای صادراتی است. این که ما میخواهیم کالا را از چه طریقی ارسال نماییم. آیا میخواهیم زمینی ارسال نماییم، دریایی ارسال نماییم یا هوایی. اگر بخواهیم هوایی ارسال کنیم نمی توانیم حجم بالا و وزن بالا در نظر بگیریم.

معمولا کالاهایی برای ارسال هوایی در نظر گرفته می شوند که وزن سبکی دارند، جای کمی می گیرند و فضای کمی را اشغال می کنند. باید توجه شود که اگر محصول ما حجم بالا یا وزن بالایی دارد حمل و نقل هوایی برای کالای ما حمل و نقل مناسبی نخواهد بود.

اگر میخواهیم حمل و نقل دریایی را در نظر بگیریم باید بسته بندی را طوری طراحی نماییم که رطوبت دریا روی محصول ما تاثیر نگذارد.

باید محصول پالت بندی باشد به طوری که استاندارد های بین المللی را داشته باشد و معمولا اکثر کشورها طبق این استاندارد محصولات خود را ارسال می کنند. استاندارد پالت ها معمولا بین ۱۲۰ در ۸۰ سانتی متر است. ما باید این حجم را در نظر بگیریم و کالای خود را بر اساس این مقیاس بسته بندی نماییم تا بتوانیم حجم بیشتری از کالای خود را در این مقیاس قرار دهیم و کالای خود را ارسال نماییم.

اگر حمل و نقل زمینی را در نظر گرفتیم باید اندازه و حجم کالا مشخص باشد. ما باید بدانیم داخل یک کانتینر ۲۰ فوت چه مقدار از کالای ما می تواند قرار بگیرد.

ما باید یک فضایی را در نظر بگیریم که بتوانیم بین کالاها تردد کنیم و از بین آنها عبور نماییم. در گمرک های مرزی معمولا بازرس ها داخل کانتینر می شوند تا بتوانند کالا را بررسی نمایند. ما این فضا را باید در نظر بگیریم.

حجمی که بسته بندی کالای ما قرار است اشغال کند را باید در نظر بگیریم تا بتوانیم وزن خالص و ناخالص کالای خود را بسنجیم.

 

به طور مثال در بعضی مواقع ممکن است یک کالایی داخل یک کانتینر ۲۰ تن قرار بگیرد ولی وزن کانتینر ۱۷ تن یا ۱۸ تن باشد. زیرا آن فضایی که بسته بندی ها ایجاد می کنند باعث می شود ما مقدار کمتری از محصول خود را بتوانیم داخل آن کانتینر قرار دهیم.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ