آشنایی با سامانه نیما و مزایای سامانه سنا + صوتی

? امروز می خواهم در رابطه با دو سامانه «نیما» و سامانه «سنا» که احساس می شود دغدغه بعضی از دوستان است و به نوعي باعث سردرگمی شده و سؤالات فراوانی می کنند، با شما صحبتی داشته باشم تا با این دو سامانه بیشتر آشنا شویم و آن دغدغه رفع شود.

? تقریباً از سال 1396 به این سمت، زمانی که تحریم های بین المللي بیشتر شد، یعني دقیقاً با افزایش تحریم ها تغییراتی در شرایط اقتصادی و سیاسي کشور که همه ناشی از این تحریم ها و تنش ها بود به وجود آمد.
تمامی این تحولات باعث شد به وضع قوانین و محدودیت های جدیدي در داخل کشور در حوزه واردات و صادرات و چگونگي مصرف ارز و کنترل ارز که این دو در نتیجه سامانه «نیما» و «سنا» توسط بانک مرکزی به تجار محترم معرفي شدند.
? سامانه «نیما» چیست؟
از کنار هم گذاشتن حروف اول کلماتی که در عبارت «نظام یکپارچه معاملات ارزی» واژه «نیما» به دست آمده است، که اصطلاحاً به آن سامانه «نیما» گفته می شود.
این سیستم ابداعی توسط بانک مرکزی برای نظارت بر بازار معاملات خارجی ارز در حوزه «صادرات و واردات» می باشد، سامانه نیما بستري برخط بوجود آورده است تا خرید و فروش ارز زیر نظر بانک مرکزی برای کسانی که در حوزه صادرات و واردات فعالیت می کنند، اتفاق بیافتد و بانک مرکزی بر آنها نظارت داشته باشد.
علت آن جلوگیری از خروج ارز، بابت کالاها و مصارفی می باشد که دولت آنها را غیر ضروري می داند، برای همین این سامانه بوجود آمده است.
ارزی که در سامانه نیما خرید و فروش می شود به آن ارز «نیمایی» گفته می شود و قیمت آن هم نسبت به ارز بازار شدت کاهش پیدا  می کند چونکه تمامي این معاملات باید به وسیله سامانه «نیما» تحت نظر و کنترل بانک مرکزی باشند.

از طرف دیگربعضی وارد کنندگان کالا مثل کارخانه ها که نیاز به مواد اولیه دارند با اخذ مجوز از سازمان هاي مربوطه می توانند ارز نیمایی را خریداری کنند و و با این ارز اقدام به واردات کرده و در نتیجه می بینیم که بانک مرکزي از این طریق هم می تواند خرید و فروش ارز را کنترل کند و هم در پایین نگه داشتن قیمت تمام شده مواد اولیه وارداتی کارخانه ها و در نتیجه قیمت محصول نهایی آنها هم پایین تر تمام می شود و آنها می توانند با قیمت بهتری محصولات نهایی خود را عرضه کنند.


فعالین بخش بازرگاني می توانند تقاضاي خرید خود را در یک سیستم یکپارچه و نظارت شده توسط بانک مرکزي در اختیار فروشندگان ارز قرار دهند و این فروشندگان هم می توانند در همین سیستم اقدام به فروش ارز خود کنند، در نتیجه می بینیم که بانک مرکزی به وسیله سامانه نیما تمام معاملات ارزی خارجی را کنترل می کند و آن معاملاتی که خارج از کانال بانک مرکزي اتفاق می افتد دیگر به شدت کاهش پیدا می کند چون تمامي این معاملات باید به وسیله سامانه نیما تحت نظر و کنترل بانک مرکزی باشند.
? فعالین بخش بازرگاني با مراجعه به سایت «سامانه جامع تجارت ایران» به آدرس www.ntsw.ir آنجا بروند و درخواست خود را جهت ثبت سفارش بانکی در سامانه نیما ایجاد کنند و بعد از آن مطابق با دستور العملي که حاصل همکاری بین بانک مرکزی و وزارت صمت(صنعت، معدن و تجارت) است تقاضای تامین ارز آنها ثبت شده و بصورت آنلاین و اتوماتیک به سامانه نیما انتقال پیدا خواهد کرد.
بعد از اینکه تقاضای تامین ارز آنها در سامانه نیما ثبت شد، صرافی ها تقاضای خرید ارز بازرگانان را می بینند و می توانند پیشنهاد های قیمت خودشان را برای فروش ارز ارائه کنند و این معامله صورت بگیرد.
? سامانه «سنا»
سیستم نظارتي هست که توسط بانک مرکزی ابداع شده و می توان گفت که ار کنار هم گذاردن حروف اول کلماتی که در عبارت «سامانه نظارت ارز» درست شده است.
این سیستم برای نظارت بر معاملات ارزی داخل از کشور تهیه شده است، این سامانه ثنا سیستمی می باشد که مطابق قوانین و مقررات بانک مرکزي صرافی ها را موظف می کند که تمام معاملات ارزی روزانه خود را در آن ثبت کنند، در صورت مشاهده هر گونه تخلف از صرافی ها یا خودداری کرده و بخواهند معاملات خود را در آن ثبت نکنند بانک مرکزی با آنها برخورد می کند.
سامانه سنا به آدرس اینترنتي «http://www.sanarate.ir» می باشد.
اینجا نرخ های روزانه ارز نمایش داده می شود این سایت ها هم تمام قیمت های ارز را از صرافی های مجاز جمع آوری می کنند و پس از محاسبه میانگین آنها را در این سایت به نمایش می گذارند.

با این سامانه سنا بانک مرکزی بر فعالیت های خرید و فروش صرافی ها نظارت می کند تا ارز بی جهت برای دلالي یا هر چیز بی ارزش دیگري در بازار به چرخش در نیاید و این هم یک کنترلی می باشد که بر روی کارکرد صرافی ها انجام می شود به وسیله سامانه سنا.


? تفاوت سامانه «سنا» با سامانه «نیما»
حواله های ارزی که در سامانه نیما حواله می شود در حقیقت همان پولی است که صادر کنندگان و بخش های مختلف دولت در خارج از کشور بعنوان ارز حاصل از صادرات دارند و آن را به صرافی ها می فروشند تا در اختیار واردکنندگان برای تهیه کالاها قرار دهند، یعني اینکه سامانه نیما هیچ ارتباطي با مردم عادی ندارد و فقط مختص بازرگانان و آنهایی که در کار صادرات و واردات هستند می باشد.
اما سامانه سنا توسط بانک مرکزي برای نظارت بر عملکرد صرافی های مجاز و خرید و فروش ارز در بازار داخلی کشور ایجاد شده این خرید و فروشها که توسط صرافی ها انجام می شود تماماً در سامانه سنا ثبت می شود و آنها توسط بانک مرکزي کنترل می شوند.

ارزی که در سامانه سنا عرضه می شود همان ارزی است که برای مصارف عمومي مردم عادی مورد استفاده قرار می گیرد، مثل ارز مسافري، دانشجویی، درمان و تامین همه اینها از طریق بازار آزاد و از طریق صرافی ها صورت می گیرد و بانک مرکزي بر اینها نظارت می کند.


پس سامانه نیما هیچ ربطی به مردم عادی ندارد، مال بازرگان ها می باشد و در کار صادرات و واردات استفاده می شود، سامانه سنا مردم عادی وقتی به ارز احتیاج دارند می روند از صرافي ها خریداری می کنند.
این دو سامانه نیما و سنا و کاربردهای آنها بود که من سعی کردم که اینجا برای شما توضیح دهم، امیدوارم که این بحث هم دغدغه شما را از این دو سامانه رفع کند و انشاء الله بتوانید در کار تان موفق باشید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ