🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

صادرات به اتحادیه کشورهای عربی + فیلم

برسی کردیم و دیدیم بیشتر کشور های عربی در نزدیکی ایران هستند و می‌توان از پتانسیل های موجود نهایت بهره را برای صادرات برد اما باید در نظر داشته باشیم تمام موارد مانند اشتراکات فرهنگی و مذهبی و حتی زبانی می تواند راهگشا باشد اما اگر نتوانیم در بازار این کشور ها حضور مستمر و درست داشته باشیم طبیعتا نیاز های این کشورها را می توانیم برطرف نماییم.
بررسی واردات کشور الجزایر
آمار وارداتی کشور الجزایر برابر چهل و یک میلیارد دلار در سال گذشته است این عدد بسیار بزرگی است در بحث واردات اما متاسفانه بزرگ ترین کشورهای که به الجزایر کالا وارد می کنند کشورهای چین ٬ فرانسه و روسیه است.
بررسی واردات کشور مراکش
آمار وارداتی کشور مراکش برابر پنجاه و یک میلیارد دلار در یک سال است ٬ بزرگ ترین کشورهای واردکننده کالا به این کشور ٬ کشور های فرانسه ٬ آمریکا ٬ چین ٬ اسپانیا هستند.
اما کشور های دیگری هم هستند در این لیست که می‌توانند واردات بسیار خوبی را برای ایران به ارمغان بیاورند مثل کشور مصر ، تونس ، سودان
کشور مصر
هشتاد و یک میلیارد دلار کالای وارداتی در یک سال گذشته داشته است بزرگ ترین کشورهای وارد کننده به مصر عبارتند از : چین ٬ عربستان ٬ آمریکا‌
کشور تونس
با بسیت و یک میلیارد دلار کالای وارداتی در یک سال گذشته است . بزرگ ترین کشورهای وارد کننده به این کشور عبارتند از :‌ چین ٬‌فرانسه ٬ آلمان ، ایتالیا
کشور سودان
با هشت میلیارد کالای وارداتی در یک سال گذشته است . بزرگ ترین کشور های وارد کننده به این کشور ها عبارتند از: چین ٬ عربستان ٬ هند ٬ امارات
این کشور ها کشور هایی هستند که در قاره آفریقا قرار دارند و از کشور ایران دور هستند و نتوانستیم بازار خوبی را در آنجا داشته باشیم اما کشور های عربی را خواهیم داشت کشور هایی که در قاره آسیا بوده و به کشور ایران نزدیک هستند.
کشورهای اتحادیه عربی در آسیا
عراق
پنجاه و سه میلیارد دلار کالای وارداتی در یک سال داشته است که خوشبختانه در این لیست جزو صادر کننده های خوبی هستیم به ترتیب کشورهای امارات، ٬‌ایران ٬ ترکیه ٬ چین سهم صادر به این کشور را داشته اند.
باید توجه کرد که چرا امارات کشوری است که تولید زیادی ندارد و این کشور خود وارد کننده است اما توانسته صادرات به عراق را هم داشته باشد با توجه به این که ایران کشوری تولید کننده بوده و می‌تواند محصولاتی با هر کیفیت را تولید کند اما امارات توانسته است از ایران پیشی بگیرد و به این کشور صادرات بالایی را داشته باشد.
عربستان
صد و سی و پنج میلیارد دلار کالای وارداتی در یک سال داشته است اما سهم ایران در این بازار تقریبا صفر است و طی بررسی ها مشخص شد که چین٬ آمریکا ٬ امارات و هند پنج کشور برتر در بحث صادرات به عربستان هستند و ایران سهمی را ندارد.
 ایران بین ۱۰ تا ۱۵ کشور برتر قرار دارد اما بین ۵ کشور برتر حضور ندارد.
کشور امارات
دویست و شصت و یک میلیارد دلار واردات کالا در یک سال گذشته است اما چین ٬ هند، آمریکا و ژاپن بازار این کشور را در دست دارند و بیشترین صادرات را به این کشور دارند.
کشور قطر
سه میلیارد دلار کالای وارداتی در یک سال گذشته است که آمریکا ٬ چین ٬‌ هند و آلمان وارد کننده اصلی به این کشورها هستند.
کشور کویت
سی و شش میلیارد دلار کالای وارداتی در یک سال گذشته است که توسط چین ٬ آمریکا ٬امارات و ژاپن تامین می شود.
اگر اکثر کشورها را برسی کنیم متوجه می شویم که چند کشور بسیار مشخص هستند و در این لیست جای خودشان را به دست آورده اند مثل چین ٬ امارات٬ هند ٬ آمریکا ٬ آلمان این کشورها به خوبی توانسته اند به کشورهای اتحادیه عربی کالا وارد کنند ٬ اما ایران فقط توانسته است نقش خود را در واردات به عراق به خوبی نشان دهد.
علت صادرات خوب به عراق
یکی از اصلی ترین علت ها نزدیکی خیلی خوب چه از بعد مسافتی و چه از بعد سیاسی و چه از بعد مذهبی با عراق داریم.

تجارت تک بعدیمتاسفانه تجار وقتی می خواهند با یک کشور کار کنند به صورت تک بعدی روی این کشور کار می کنند یعنی به جای اینکه محصول را یکی کنند و جامعه هدف را به چند جامعه هدف تبدیل کنند ٬ جامعه هدف را یکی کرده و محصولات مختلفی که در این کشور مورد خرید قرار می گیرد را فراهم کرده و به این کشور می فرستند این کار دو اشکال بسیار بزرگ دارد.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
دو عاملی که در تجارت مشکل ساز است
 اولین عامل این است که روی یک محصول خاص متمرکز نشده و وارد کننده را به عنوان یک دلال می شناسند تا یک تاجر و به این ترتیب تخصص یک تاجر در تجارت از دست می رود.
 دومین عامل این است که  تمرکز روی یک کشور است کافی است یک اختلاف سیاسی بین کشور ایرن و عراق رخ دهد بازار های آن کشور را از دست خواهیم داد یا کافی است یک قانون توسط حکام آن کشور تعیین شود که صادرات این کالا به این کشور ممنوع شود.
تک کشوره کار کردن اصلا درست نیست توصیه می‌شود در کنار محصولتان یک محصول دیگر یا یک محصولی از گروه محصول خودتان را و روی ۲۲ کشور عربی هم کار کنید.
عامل موفق بودن تجارت با کشورهای عربی
علت موفق بودن کار با اتحادیه عربی این است که یا تولید ندارند یا تماما وارد کننده اند و یا منبع غنی از محصولات و مواد مختلف هستند که دوست دارند آن ها را فرآوری کنند.
شناخت نیاز مصرف کننده
برخی کشور ها منابع غنی دارند و دوست دارند آن ها را فرآوری کنند پس با فروش انواع دستگاه های فرآوری و خط تولید ها می توانند از ظرفیت های خود در تولید استفاده کنند و همچنین بازار خودتان را به دست بیاورید.
برخی ایرانی ها در بسیاری از کشور های عربی که در آفریقا هستند به آنجا رفته اند بررسی کرده اند که این افراد چه نیاز هایی دارند و با کالاهای ساده نیاز های آن هارا بر طرف کرده و توانستند درآمدزایی کنند.
اگر نیاز های مصرف کننده را به خوبی شناسایی کنید می توانید حتی به ۲۲ کشور اتحادیه عربی هم صادرات کالا را داشته باشید.
اینکه کشور ها نزدیک ایران هستند بسیار حائز اهمیت است اما کشور هایی که جزو اتحادیه عربی بوده و از ایران دور هستند هم می توانند جز جامعه هدف ما حساب شوند به شرطی که بتوان از این کشور ها به درستی استفاده کنیم.
تجارت الکترونیک
در بحث تجارت الکترونیکی مشکلاتمان حل شده است.
یعنی شما یک خانواده بزرگی از محصول یا یک محصول تخصصی را انتخاب می کنید و می توانید به راحتی جامعه هدف و کشور های وارد کننده محصول را شناسایی کنید و به راحتی با آن ها ارتباط بگیرید.
یعنی با انتخاب یک محصول و یک خانواده ای از محصول شما می توانید عمده بازار های هدف آن را شناسایی کنید.
هر محصولی که می خواهید کار کنید از هر صنفی همگی از سوی کشور های اتحادیه عربی قابل خریداری هستند چرا که عمدتا این کشور ها وارد کننده بوده و تولید ندارد.
پس به راحتی می توانیم برای صادرات روی این تشکل کار کنیم اما روش های کار کردن بسیار متفاوت است.
روش های بازاریابی محصول
۲۲ کشور متفاوت در قسمت های مختلف جهان که بخشی در قاره آسیا و بخشی در قاره اروپا است.
بازار یابی سنتی
 اگر بخواهیم از روش سنتی وارد شویم و با این راه بازاریابی کنیم هزینه های بسیار زیادی مورد نیاز است ٬ زمان بسیار زیادی را نیاز دارد و در نهایت بازدهی آن چقدر می تواند باشد ؟ می توانیم بگوییم تقریبا صفر است.
علت موفق نبودن بازاریابی سنتی
چنین بازاریابی هایی تقریبا از بین رفته است ، همچنین این سیستم بازاریابی را هیچ مشتری نمی پسندد و مشتری دوست دارد خودش کالا را پیدا کند و تامین کننده و تجار مختلف را شناسایی کرده و از میان آن ها انتخاب کند که با چه شخصی می خواهد کار کند.
این که محصولی مثل زعفران را به کشور های عربی ببریم و در بازار به مشتری ها نشان دهیم بازدهی مناسبی ندارد.
روش های مناسب برای ورود به بازار ها
بهترین روش برای ورود به بازارها تجارت الکترونیک است. روشی که در آن به جای اینکه شما به سمت مشتری بروید مشتری به سمت شما می آید یعنی تجاری که در کشور هایی مثل یمن٬ مراکش ٬ قطر  و …. وجود دارند نیاز دارند که محصولی را وارد کنند اما دسترسی به تجار آن محصول را ندارند و برای پیدا کردن محصولات خود از بستر اینترنت کمک میگیرند.
اگر روی تجارت الکترونیک به خوبی مسلط باشید و بتوانید بازار ها را شناسایی کرده و آنالیز کنید به راحتی می توانید در جست و جو های تجاری که محصولاتی مشابه محصولات شما را جست و جو می کنند قرار بگیرید و آن ها را مجاب کنید که با شما تماس بگیرند و درخواست محصول کنند.
مزایای تجارت الکترونیک
در تجارت الکترونیک تجار واردکننده کشور هدفتان اصلا برایشان مهم نیست که کشور صادر کننده کدام کشور است هدف آن ها فقط تامین محصول مورد نیاز است، ‌پس شما به این ترتیب می توانید به راحتی محصولات خودتان را به کشور های دیگر ارسال کنید.
این امر موجب می شود که آن ها هم شما را به راحتی بشناسند و با محصولاتتان آشنا شوند و شما برای ارسال کالا و پیدا کردن مشتری های خود دچار مشکل نمی شوید.
مناسب بودن قیمت کالاهای ایرانی برای سایر کشورها
مزیت ایران در بحث صادرات این است که متاسفانه یا خوشبختانه ارزش پول ایران بسیار پایین است ، این می تواند در بحث صادرات حاشیه سود های فراوانی را داشته باشد قیمت در بازار جهانی حائز اهمیت است اما ارزش پول ایران به قدری پایین است که بتواند حاشیه سود های زیادی را داشته باشد و همچنین میتوانیم چند ده و حتی چند صد درصد روی قیمت محصولات اضافه کنیم و با قیمت بسیار خوبی در مقایسه با ارزش پولمان بفروشیم که بایک فروش می‌توانیم به اندازه شش ماه سود داشته باشیم.
پس از این ظرفیت کشور های عربی باید به درستی استفاده کنید و همچنین روی یک کشور کار نکنید و با بررسی ،کشور ها را اولویت بندی کنید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1 پاسخ