🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

وضعیت صادرات به عراق + فیلم

عراق یکی از همسایه های غربی ایران است که به خاطر وضعیت نابسامانی که دارد جزو مشتری های بسیار خوب در عرصه صادرات برای تجار ایرانی محسوب می شود.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
موقعیت جغرافیایی کشور عراق

کشور عراق به دلیل موقعیت جغرافیایی که در بین سه قاره اروپا، آفریقا و آسیا دارد و همچنین همسایگی آن با کشور های ایران و ترکیه از نظر ابعاد مختلف مثل تجارت، حمل و نقل و سیاست جایگاه و اهمیت بالایی دارد.

ظرفیت های تجاری کشور عراق

با توجه به وضعیتی که در این چند سال اخیر برای کشور عراق پیش آمده است، این کشور را به یک کشور وارد کننده تبدیل کرده و این فرصت بسیار خوبیست برای تولید کنندگان و تاجران ایرانی تا بتوانند از ظرفیت های این کشور نهایت استفاده را ببرند.
همچنین برای افرادی که بتوانند محصولات غیر نفتی خودشان را به این کشور صادر کنند. به دلیل مشکلاتی که در طی چند وقت اخیر برای این منطقه به وجود آمده بود، مرز های تجاری بین کشور های ایران و عراق بسته شده بودند.
اما با آرام شدن اوضاع، مجددا چند ماهی هست که این مرز ها بازگشایی شده و از طریق این مرز ها تجارت ایران و عراق از سر گرفته شده است.

میزان حجم صادرات کالا از ایران به عراق

حجم تجارت ایران و عراق نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و در سال گذشته به سیزده میلیون دلار رسیده بود و با برنامه ریزی هایی که در سال جاری شده است، قرار بر این شده که مبلغ تجارت بین این دو کشور تا بیست میلیون دلار نیز افزایش پیدا کند.
همیشه این گمان وجود داشته که صادرات و فروش برخی از محصولات به عراق مانند بعضی از کالا هایی که در یک برهه زمانی، در یک کشور خاصی عرضه آن قطع می شود و کاهش پیدا می کند! به عراق نیز مدتی قطع می شود.

داشتن شناخت کافی از بازار کشور هدف

صادرکنندگان برای تامین کالاهای صادراتی به عراق و افزایش حجم صادرات باید بازار های کشور هدف را مورد شناسایی قرار دهند و بر اساس بررسی هایی که انجام می دهند، بتوانند نیاز های مردم عراق را تامین و صادر کنند.
به عنوان مثال فرش یکی از ارز آورترین کالا های صادراتی در کشور ایران می باشد. امروزه کشور عراق هم به یکی از کشور های درخواست کننده فرش ایرانی تبدیل شده است.

کشور عراق برای تامین نیاز های خودش نیازمند کشور های دیگر شده است. یکی از کشور های هدف برای توسعه روابط اقتصادی با ایران به شمار می آید. عراق کشوریست که در حال توسعه زیر ساخت های صنعتی خود است و این یک فرصت بسیار عالیست برای اینکه تجار ایرانی بتوانند تجارت خود را با عراق شروع کنند.

افزایش حجم صادرات به عراق

در پایان سال 1398 رکورد جدید صادرات به عراق ثبت شد و قانون های تجاری خیلی زیادی با عراق برداشته و همانطور که گفته شد تصمیم بر این است که در سال 1399 این رکورد به بیست میلیون دلار نیز برسد.
طبق آمارهایی که داده شده، حدود 45 درصد تجارت و صادرات به عراق افزایش داشته است. دلیل افزایش میزان صادرات به عراق این بوده که در چند سال اخیر وضعیت اقتصادی عراق بهتر شده و ارز ایران نیز دچار تغییراتی شده است و این عوامل باعث شده که صادرات کالای ایرانی برای کشور های وارد کننده جذاب تر باشد.

بهبود بخشیدن به روابط تجاری ایران و عراق

طبق برنامه ریزی هایی که انجام شده بر این باور هستند که روابط تجاری ایران و عراق بهتر شود و تجار ایرانی بتوانند جایگاه خود را نسبت به تاجران ترکیه در عراق به دست بیاورند. چرا که در طی چند سال اخیر کشور ترکیه توانسته بازار خیلی خوبی را در کشور عراق برای خود فراهم آورد.

موانع موجود در تجارت با عراق

ارتباط تجاری با کشور ها یک رابطه دوجانبه هست و یک سری محدودیت هایی در بحث صادرات به عراق وجود دارد. این درحالی است که کشور عراق پتانسیل خیلی بالایی برای واردات محصول دارد و میتوان با رفع و رجوع موانع ها در رشد اقتصادی کشور و مردم ایران بسیار موثر بود.
یکی از اصلی ترین موانع، زیر ساخت های بانکی است که این امر باعث شده خیلی از تجار ایرانی و عراقی معاملات خود را از طریق دروازه غیر رسمی انجام دهند.

دروازه های رسمی و غیر رسمی ایران و عراق

مرز ایران و عراق دارای چند دروازه رسمی و غیر رسمی می باشد که عمده صادرات این دو کشور از طریق این دروازه ها انجام می شود. با توجه به ظرفیت های موجود در عراق برای تاجران و فعالان ایرانی، این کشور می تواند یک سکوی پرتاب مناسب برای محصولات ایرانی به کشور عراق باشد.
اگر قصد دارید تجارت و صادرات خود را استارت بزنید، حتما کشور عراق را در نظر داشته باشید و خیلی زود از این فرصت خوبی که برای شما فراهم شده استفاده کنید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ