روش های حمل و نقل صادرات

به روش های حمل ونقل در صادرات اینکوترم می گویند.

اصطلاح CFR در صادرات

در روش های حمل ونقل ۲۰۱۰ این اصطلاح به معنی روشی از حمل ونقل است که در آن بار از محل تولید آن به مبدا حمل منتقل شده و سپس از آنجا بارگیری و به عرشه کشتی منتقل می شود.

در این روش کرایه ی حمل نیز پرداخت می شود، البته اگر مشتری شما از اصطلاح به روز آن باخبر نباشد از اصطلاح  C AND F برای مطرح کردن درخواست خود  استفاده می کند که این اصطلاحی در اینکوترم سال ۲۰۰۰ است و به همان معنی است.

با یک مثال به شما میگوییم CFR شامل چه مواردی میشود.

مثلا ابتدا کالا را به بندر عباس میفرستیم سپس داخل کانتینر بارگیری می شود سپس امور گمرکی آن انجام می شود و هزینه ی THC یا ترمینال هندلینگ شارژ پرداخت می شود حال روی عرشه کشتی رفته و کرایه ی حمل آن نیز پرداخت می شود.

در روش CFR نیازی نیست تا رسیدن بار به مقصد صبر کنیم و به محض اینکه بار روی  عرشه ی کشتی بارگیری شد و کرایه ی حمل آن را نیز پرداخت کردیم با استفاده از بارنامه بقیه وجه محصول را از مشتری دریافت می کنیم.

در اینجا و در این روش تعهدات شما نسبت به مشتری تمام می شود.

در روش CFR اگر بار پس از بارگیری روی عرشه دچار آسیب و خسارت شود مسولیتی متوجه فروشنده نیست .

اینها جزو اصطلاحات بسیار کاربردی ما در ایران است که خیلی اوقات در پیام هایی که مشتریان به شما می دهند وجود دارد.

اصطلاح CIF چیست؟

اصطلاح و روش دیگر CIF است که شامل همان مراحل CFR است فقط حداقل بیمه به کرایه ی حمل اضافه میشود و بستگی به شرکت های بیمه دارد اما اغلب مشتریان از شما می خواهند که توسط شرکت های بین المللی کار بیمه را برایشان انجام دهید.

شرکت های بیمه داخلی کالاهای کانتینری شما را  بستگی به نوع بار و قیمت آن با مبلغ ناچیزی بیمه می کنند که کالاهای پرخطر شامل هزینه های بیشتر و کالاهای کم خطر شامل هزینه های کمتری می شود.

وقتی که هزینه ی بیمه رابدست آوردید نوبت به بقیه هزینه ها میرسد سپس هزینه ها را جمع می کنیم و هزینه ی CIF را بدست می آوریم یعنی هزینه ی کرایه ی حمل و هزینه ی FOB و هزینه ی بیمه .

روش CIF یعنی فروشنده بار را ارسال کرده و هزینه های حمل و بیمه را نیز پرداخت می کند.

نکته : اگر بار پش از بارگیری روی عرشه ی کشتی دچار مشکل شود بیمه مسئول آن است وشما باید حداقل بیمه ی ممکن را انجام دهید ونیازی نیست برای بار حداکثر بیمه را انجام دهید وجزو تعهدات شما نیست اما اگر مشتری از شما بیمه ی خاصی بخواهد باید هزینه ی آن را هم پرداخت کند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 پاسخ
  1. Majid
    Majid گفته:

    سلام عرض ادب و احترام به آقای. مهندس نظام پرور.خواهش.ودوستان عزیزم ممنونم از برنامه خوبتون ومطالب ارزنده‌ای که بیان میکنید ممنونم ازشما. امیدوارم.به سرعت فهمم برسم.که موفقیت رو دنبال کنم؟ سپاسگزارم majid

    پاسخ