📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

استعلام قیمت کالاهای صادراتی + فیلم

امروز قصد داریم برای شما درباره اطلاع از قیمت محصول، در بازار های صادراتی توضیح دهیم. خیلی از شما عزیزانی که می خواهید وارد بازار صادراتی شوید، از ما می پرسید: این محصولی که امروز از ایران خریداری می کنم را، با چه قیمتی در کشور های مختلف دنیا به فروش برسانم، تا سود بیش تری نصیبم شود؟اولین سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که آیا قیمت یک محصول، در بازار جهانی متفاوت است یا خیر؟ در پاسخ باید بگویم که، مسلما متفاوت است.

هزینه های جاری و عرف بازار

زمانی که می خواهیم یک محصولی را به کشوری ارسال کنیم، علاوه بر هزینه هایی که برای تولید آن محصول صرف شده و هم چنین علاوه بر سودی که به قیمت آن کالا اضافه می کنیم، یک سری عوارض دیگر مثل عوارض گمرکی، هزینه ارسال بار و تقاضا بازار که جنس خوب را می پسندند یا جنس بد، وجود دارد.

 یک قیمتی به نام” عرف بازار” آن کشور وجود دارد. ممکن است محصولی در بازار ایران به طور مثال با قیمت سه هزار تومان به فروش برسد. ولی شما می توانید همین محصول را با قیمت ده هزار تومان یا حتی بیش تر و یا کمتر، در کشوری دیگر به فروش برسانید.
آیا واقعا قیمت یک محصول در بازار جهانی متفاوت است؟

یقینا بله. با مثالی درباره گوشی اپل این موضوع را برای شما توضیح خواهم داد. تصور کنید وقتی گوشی اپل از کارخانه خارج می شود، قیمت آن هزار و چهار صد دلار است.

اگر این قیمت را در داخل ایران با دلار سیزده هزار تومان حساب کنیم، قیمت آن حدودا هجده میلیون و دویست هزار تومان می شود. اما می بینیم که این نوع گوشی در داخل ایران، با قیمت بالاتری مثل بیست یا بیست و دو میلیون به فروش می رسد.

این موضوع حاکی از این است که حتی اگر، قیمت خرید کالای مورد نظر، از درب کارخانه اش در بازار جهانی هم ثابت باشد، قیمت این محصول در آن کشوری که می خواهیم بار را به آن جا ارسال کنیم، بر اساس وضعیت اقتصادی آن کشور، هزینه باربری در آن، عرف بازار وضعیت مالی او، متفاوت است.

مثالی دیگر برای درک بهتر

من یک مثال دیگر هم در مورد محصول سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی که خودم روی آن کار کرده ام، برای شما می زنم.

محصولی به نام فیروزه نیشابور بود. شما اگر بخواهید این فیروزه را در داخل بازار ایران خریداری کنید، می توانید با گرمی ۳ هزار تومان بخرید.

اگر بخواهید در داخل بازار ایران آن را بفروشید، می توانید با گرمی ۵ هزار تومان آن را به فروش برسانید و روی هر گرم، ۲ هزار تومان سود کنید.

اما اگر بخواهید همین محصول را با همین کیفیت در بازار صادراتی مثل کشور مالزی یا مخصوصا کشور اندونزی بفروشید، با توجه به این که این محصول را سه هزار تومان خرید کردید، ولی می توانید با سه دلار آن را به فروش برسانید. مسلما هر دو عدد سه دارند ولی این قیمت کجا و آن قیمت کجا.

نتیجه گیری

پس یقینا قیمت یک محصول در بازار جهانی بر اساس وضعیت کشور ها، عوارض گمرکی هر کشور، وضعیت اقتصادی آن، هزینه ارسال بار در آن کشور متفاوت است.

ان شاء الله خواهم گفت که شما چه کاری انجام دهید که قیمت دقیق آن را پیدا کرده و بتوانید بیشترین میزان سود ممکن را از فروش محصولات در بازار جهانی، بدست آورید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


1 پاسخ
  1. Avatar
    علی میرزا اکبرابادی گفته:

    سلام ضمن تشکر از محضر استاد گرامی در حال حاضر چه محصولاتی جهت تجارت صادراتی جواب میدهد ممنون

    پاسخ