صادرات میوه های فصلی + فیلم

🔸 مجید مرادی هستم از مدیران شرکت آراد برندینگ و در این فایل می خواهم در مورد تجارت میوه های فصلی صحبت کنم. میوه ها یکی از محصولاتی هستند که برای صادرات به کشورهای اطراف و کشورهای مختلف زیاد مورد استفاده قرار می گیرند کشور ما یک کشور چهار فصل است که در مناطق مختلف میوه های متنوعی تولید می شود که هر کدام از آن ها مورد نیاز یک سری از کشورها است. میوه ها را به صورت تازه یا خشک یا پوره یا کمپوت یا کنسرو تولید می کنند کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند بازار هدف خیلی بزرگی دارند می توانند میوه را به شکل های مختلف تازه یا خشک و انواع دیگر به کشورهایی که خواهان آن نوع از میوه هستند بفرستند و صادر کنند.

🔸 در تمام ایام سال در کشور ما میوه برای صادرات وجود دارد و با بسته بندی مناسب و با معرفی خودمان به کشورهایی که خواهان میوه هستند می توانیم زمینه ای را فراهم کنیم تا برای خرید میوه به ما درخواست بدهند و از ما درخواست خرید داشته باشند حتی با وجود این که ما در زمینه بسته بندی و حمل و نقل معمولا با مشکلاتی مواجه هستیم ولی به علت این که قیمت تمام شده میوه در کشور ما ارزانتر است خریداران میوه از کشورهای اطراف دوست دارند محصولات مورد نیاز خودشان را از ما خریداری کنند.

🔸 مثلا کشور عراق که یکی از کشورهایی است که خریدار میوه از ایران است و صادرات میوه به این کشور یکی از ضروریات برای کشور ما است چون عراق یکی از کشورهایی است که در حوزه خلیج فارس است و آب و هوای بسیار گرم و خشکی دارد و تقریبا در همه جای این کشور درختی بجز نخل و خرما رشد نمی کند و فقط در شمال عراق که منطقه کوهستانی است باغ های میوه وجود دارد.

🔸 صادرات میوه به عراق یکی از صادرتی است که کشور ما هر سال انجام می دهد و این نوع تجارت توسط مرزهای زمینی و با استفاده از کامیون های بزرگ و بعضا یخچال دار انجام می شود و یک مزیت بزرگ ایران در زمینه تجارت و صادرات این است که یکی از کشورهایی که ارگانیک ترین میوه ها را در کل ایران دارد و نه تنها به عراق و سایر کشورهای خاورمیانه صادر می کند بلکه بعضی از میوه های خاص خودش را به اروپا و دیگر کشورهای آسیایی هم صادر می کند.

🔸 کشور ما بعد از کشور ترکیه دومین صادرکننده در خاورمیانه است. ترکیه بزرگترین کشور میوه در خاورمیانه به حساب می آید و در بعضی از میوه ها بزرگترین تولید کننده در جهان است و یکی از اصلی ترین رقبای ایران در صادرات میوه کشور ترکیه است البته در بعضی از محصولات نه این که در همه میوه ها ترکیه رقیب اصلی ما باشد. آمار صادرات میوه در سال تقریبا چیزی حدود یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار است که آمار نسبتا خوبی برای کشور ما است.کشور ما که هنوز نتوانستیم از طریق برندسازی خودمان را درست به کل دنیا معرفی کنیم که ما هم یکی از تولید کننده ها و صادر کننده های بزرگ در حوزه انواع میوه هستیم که مخاطبین بیشتری را به سمت خودمان بکشانیم.

اگر بخواهیم به لیست صادرکننده های میوه های مرغوب در دنیا نگاه کنیم کشوری مثل آمریکا و اسپانیا و هلند و مکزیک و چین و حتی ترکیه را می بینیم ترکیه یکی از اصلی ترین رقیب ها است کشورهای خیلی زیادی وجود دارند که از ایران میوه وارد می کنند که اگر بخواهیم لیست کنیم خیلی زیاد است مثل کشور عراق و امارات متحده هند پاکستان و روسیه و افغانستان و حتی خود ترکیه از ایران میوه وارد می کند.

🔸 کشور روسیه بعد از تحریم هایی که از طرف اتحادیه اروپا برایش اتفاق افتاد نزدیک ترین کشور برای وارد کردن میوه و ارتباط گرفتن با آن را ایران می بیند و چون میوه هایی که در ایران تولید می شود با هزینه های بسیار پایینی به دست تجار روسی می رسد آن ها تمایل دارند که محصولات مورد نیاز خودشان را از ما خریداری کنند.امارات هم که جدیداً روابطش را با ایران بهتر کرده است و این کشور یکی از مقصد های خوب برای صادرات خوب برای میوه می تواند باشد و در عین حال ظرفیت بالایی از میوه را از جنوب کشور خریداری می کند و وارد کشور خودش می کند.

🔸 کشورهای چین و امارات و عراق بزرگ ترین واردکننده های دنیا محسوب می شوند دو کشور عراق و امارات در نزدیکی ما هستند و موادی که مورد نیاز آن ها باشد از کشور ما خریداری می کنند و ما همچنان نتوانستیم از این بستر و شرایط برای خودمان ساختاری فراهم کنیم تا به درآمدهای خیلی بالاتری برسیم. حجم پایینی از صادرات کشور ما به این دو کشور ارسال می شود و نتوانستیم بازار رقابتی مناسبی برای خودمان پیدا کنیم. با توجه به این که ایران ظرفیت بالایی در تولید انواع میوه تازه و میوه خشک و کمپوت و پوره دارد با یک کیفیت خوب می تواند در بازارهای جهانی خودش را ارائه کند.

🔸 قوانین مختلفی برای صادرات میوه و انواع میوه خشک وجود دارد که هیچ کدام از این قوانین باعث نشده که ما نتوانیم این صادرات را بدهیم فقط به دلیل درست انجام نشدن برند سازی است که نتوانستیم مشتری ها و مخاطبین بیشتری به سمت خودمان جذب کنیم و سودآوری بیشتری برای خودمان و کشورمان داشته باشیم. پس سعی کنیم از این فرصت بسیار خوبی که در کشور ما در بحث تجارت و صادرات انواع میوه وجود دارد به خوبی به زودی استفاده کنیم.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ