صادرات گیاهان دارویی و مهمترین گیاهان دارویی صادراتی ایران

آیا می دانید ایران ۹۰% از گونه های گیاهان دارویی را داراست؟ و پتانسیل بسیار بالایی برای تصاحب بازارهای جهانی مهمترین گیاهان دارویی را دارد، در چند سال اخیر در صادرات گیاهان دارویی رشد چشمگیری داشته ایم.
گیاهان دارویی: گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ی موثره است.
در ایران بیش از ۸۰۰۰ گونه گیاه شناسایی شده نزدیک به ۲۳۰۰ گونه از گونه‌های گیاهی ایران در ردیف گیاهان دارویی و معطر قرار دارند.
از این تعداد گونه گیاهی، ۴۵۰ گونه جزو گیاهان دارویی به‌شمار می‌آیند و تعدادی از آن‌ها در عطاری‌ها به فروش می‌رسند.

صادرات گیاهان دارویی

مهمترین گیاهان دارویی صادراتی ایران در سال‏های اخیر  شامل:

زیره سبز، آویشن، بادرنجبویه، انیسون، بابونه، اسفرزه، بومادران، گل ختمی، زوفا، مریم گلی، کتیرا، آنغوزه، شیرین بیان، تلخ بیان، مورد، برگ کنار، سقز، علف گاوزبان، آنغوزه و گل ساعتی، باریجه، زدو، موسیر، مستکی، وشا، انچوچک، گز علفی، شکر تیغال، برگ کنار، حنا و انزروت است.

سهم تجارت جهانی از محصولات گیاهی دارویی حدود ۱۲۴ میلیارد دلار و سهم ایران از این میزان ۴۴۰ میلیون دلار است که می‌توان گفت صرفاً ۰٫۴ درصد از کل تجارت جهانی در حوزه گیاهان دارویی است.

عمده صادرات گیاهان دارویی

زعفران، شیرین‌بیان، صمغ‌های طبیعی و عرقیات و گلاب بیشترین اقلام صادراتی ایران به سایر کشورها محسوب می‌شود.
بالاترین سطح زیرکشت گیاهان دارویی متعلق به زعفران است، که ۱۰۸ هزار هکتار زعفران در سطح کشور کشت می‌شود.
بعد از زعفران نیز زیره‌ها، رازیانه، موسیر، گل محمدی، گشنیز و شیرین بیان نیز بیشترین سطح زیرکشت و صادرات را به خود اختصاص دادند.
گیاهان دارویی از محصولات مناسب برای صادرات هستند، به این دلیل که تنوع بسیار بالایی دارند و گونه‌های بسیاری از این محصول در ایران وجود دارد.

وضعیت صادرات گیاهان دارویی

زیره سبز، آویشن، بادرنجبویه، انیسون، بابونه، بومادران، گل ختمی، مریم گلی، کتیرا، آنغوزه و شیرین بیان از مهم‌ترین گیاهان دارویی هستند.
این محصولات بیشتر به کشورهای آلمان، آمریکا، انگلستان، فرانسه، مجارستان، پاکستان، هند، چین و برخی کشورهای دیگر صادر شده‌اند.

سهم ایران از تجارت گیاهان دارویی

در سال میلادی ۲۰۱۸ سهم ایران از تجارت گیاهان دارویی ۴۴۰ میلیون دلار بوده، این در صورتی است که کل تراکنش واردات گیاهان دارویی در جهان به حدود ۱۲۴ میلیارد دلار می‌رسد.
چنین عددی بسیار شگفت‌انگیز است و نشان می‌دهد که برای تاجران گیاهان دارویی فرصت‌های نابی وجود دارد.

اهمیت تنوع گیاهان دارویی در ایران

تنوع بالای گیاهان دارویی در ایران، برای کسانی که می‌خواهند به سراغ تجارت این محصول بروند، هم پارامتر مثبت حساب می‌شود و هم پارامتر منفی.
پارامتر منفی در تجارت گیاهان دارویی، ممنوعیت صادر کردن بعضی از گونه‌های گیاهان دارویی است.
صادرات گونه‌هایی مثل ریشه رناس، ریشه چوبک، ریشه کاسنی، ریشه ختمی و سورنجان ممنوع است.
طبیعی است که گونه‌های در حال انقراض و یا گونه‌هایی که از ذخایر ژنتیکی کشور محسوب می‌شوند، جزء اقلام غیرمجاز یا ممنوعه صادراتی باشند.

پارامتر مثبت تجارت گیاهان دارویی، پوشش دادن ذائقه تمامی مردم دنیا توسط بازار ایران است.

کشورهای بسیاری در تمام قاره‌های دنیا هدف صادراتی انواع گیاهان دارویی ایران هستند، کما اینکه بسیاری از آن‌ها را نام بردیم. این مسئله یک امتیاز مثبت به شمار می‌رود که می‌توانیم از آن برای فروش انواع گیاهان دارویی استفاده کنیم.

صادرات گیاهان دارویی به روسیه

بازار روسیه به چه دلایلی می‌تواند هدف خوبی برای صادرات گیاهان دارویی باشد؟
همان‌طور که می‌دانید به دلیل اقلیم سرد و سخت روسیه، گونه‌های گیاهی کم و ناچیزی در این کشور کشت می‌شود و روسیه تقریبا تمام نیاز خود به محصولات کشاورزی را از سایر کشورها، به‌خصوص ایران وارد می‌کند.
بنابراین این فرصت برای تاجران ایرانی مهیاست که بتوانند کشورهایی مثل روسیه را به‌راحتی شناسایی کنند و با برندسازی و تبلیغات صحیح، جایگاه خودشان را در بازار این‌گونه کشورها پیدا کنند.

ظرفیت های بازار امارات

کشور امارات می‌تواند مقصد مناسبی برای فروش گیاهان دارویی ایران باشد، اما به چه دلیل؟ بازار این کشور چه مزایایی دارد؟
اگر چه امارات تقریبا هیچ تولید و صنایع تولیدی ندارد، اما امروز به یکی از کشورهای متبحر در صنعت بسته‌بندی دنیا تبدیل شده است.
اماراتی‌ها یا به عبارت دیگر، تاجرانی که در امارات فعالیت می‌کنند، تولیدات کشورهای اطراف را به‌صورت خام و فله می‌خرند و با تغییرات اندکی در بسته‌بندی، این محصولات را به نام کشور خودشان در بازار جهانی عرضه می‌کنند.
امروز قدرت بسته‌بندی حرف اول را در افزایش فروش، برندسازی و تبلیغات می‌زند و تاجران تیزهوشی که در کشور امارات اقامت دارند، از این مسئله به‌خوبی استفاده می‌کنند.

ظرفیت تولید گیاهان دارویی در کشور

نکات شگفت‌انگیزی در مورد گیاهان دارویی ایران وجود دارد.
بیش از نود درصد گونه‌های دارویی موجود دنیا، در ایران پرورش داده می‌شود و تا کنون بیش از هشت هزار گونه گیاه دارویی در ایران شناسایی شده است. بنابراین می‌توانیم به‌خوبی در بازار صادراتی گیاهان دارویی قدم بگذاریم.
از سوی دیگر، ایران کشوری است که اقلیم آن توانایی تولید و کشت بیشتر گیاهان دارویی را دارد، بنابراین ما می‌توانیم از ظرفیت‌های اطراف خود به‌خوبی استفاده کنیم.
اگرچه ما نتوانستیم در صنعت بسته‌بندی مثل کشور امارات قدرتمند شویم و از این ظرفیت استفاده کنیم، اما می‌توانیم از ظرفیت‌هایی که در فله‌فروشی این محصولات وجود دارد، بهره‌مند شویم و بازار کشورهای اطراف را قبضه کنیم.

گیاهان دارویی مناسب برای صادرات

وقتی از گیاهان دارویی صحبت می‌کنیم، منظور ما فقط زعفران نیست. اگرچه بالاترین سطح زیر کشت گیاهان دارویی در ایران به زعفران تعلق دارد و حدود ۱۰۸ هزار هکتار از مزارع کشور را دربرمی‌گیرد.
بعد از زعفران، انواع زیره‌ها، رازیانه، موسیر، گل محمدی، گشنیز و شیرین بیان بیشترین سطح زیر کشت گیاهان دارویی را به خودشان اختصاص داده‌اند.
تا به حال در مورد زعفران مسائل بسیاری گفته شده است. به دلیل اشباع بازار زعفران و رقابت بالا در تجارت این محصول، برندسازی برای زعفران بسیار مشکل است.
بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید روی گیاهان دارویی کار کنید، به سایر گونه‌ها به جز زعفران فکر کنید و ذهن خود را از این محصول دور کنید تا از ظرفیت‌های سایر گیاهان دارویی بهره‌مند شوید؛ چون گیاهان دارویی به غیر از زعفران هم ظرفیت‌های تجاری و صادراتی بسیاری دارند و ذهن تاجران موفق باید به سمتی برود که ذهن عموم مردم به آن گرایش ندارد.

گیاهان دارویی در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۱۲۱۱۹۰ شناخته می شود.

آمار صادرات گیاهان دارویی

هدف شناسایی رقبا در بازار جهانی است.

رقم کل صادرات: ۱,۷۰۵,۰۰۳,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۱۱- درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۲۵- درصد

میانگین فاصله از کشور وارد کننده: ۳,۸۳۱ KM

آمار واردات گیاهان دارویی

هدف شناخت متقاضیان و پتانسیل ها در بازار جهانی است.

رقم کل واردات: ۱,۷۱۱,۰۰۳,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۱۱- درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۱۳- درصد

میانگین فاصله از کشور صادر کننده: ۴,۳۰۹ KM

بنظر شما دلیل این حجم از کاهش صادرات گیاهان دارویی در سال های گذشته چیست؟

کشورهای صادرکننده گیاهان دارویی

چین بیشترین میزان صادرات گیاهان دارویی با سهم ۱۷ درصدی در بازار جهانی را داراست. کشور هند با ۸ درصد، مصر با ۷ درصد و اسپانیا ۵ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

در واردات گیاهان دارویی آمریکا با ۹ درصد بیشترین میزان واردات در جهان را دارد. پس از کشورهای آلمان، هنگ کنگ و انگلستان قرار دارند.
برخی از این کشورهای وارد کننده بعد از واردات این محصول خود مجدد آن را صادر یا Re Export می کنند.

نرخ رشد کشورهای وارد کننده

انگلیس هم از نظر رشد پنج ساله و هم یکساله دارای بالاترین بازار رو به رشد در جهان است.
اسپانیا، هلند، سوئیس و ایتالیا در بازار رو به رشد در پنج سال اخیر داشته اند. آمریکا، هنگ کنگ و چین تایپه نیز در یک سال گذشته دارای بازار رو به رشد می باشند.

ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی خود تا شعاع ۴ هزار کیلومتری توانایی صادرات به بیش از ۴۰ کشور را دارد.

تحلیل پتانسیل صادراتی گیاهان دارویی

آلمان، آمریکا، چین، ایتالیا،اسپانیا، هند،روسیه، ژاپن و مالزی همگی از ظرفیت های صادراتی بالایی برای صادرات گیاهان دارویی هستند.
در خاورمیانه امارات، عراق، ترکیه، عمان و قطر می توانند مورد توجه تاجرین این محصول قرار گیرند.

میزان ظرفیت صادراتی گیاهان دارویی

چین، هند، ایتالیا، افغانستان و اندونزی دارای ظرفیت باقیمانده برای صادرات گیاهان دارویی هستند.
آلمان، امارات، پاکستان، اسپانیا و عراق از بازارهای اشباع شده برای این محصول هستند و انتخاب آنها به عنوان مقصد صادراتی سودآوری خوبی ندارد.
روسیه با توجه به موقعیت آب و هوایی و سردسیر بودن آن نیز مقصد صادراتی خوبی برای این محصول است.

بهترین مقصدهای صادرات آجر از ایران با توجه به میزان پتانسیل صادراتی و آسان بودن روابط تجاری دو کشور را کشورهای چین، هند و افغانستان دارا هستند.

ایران نزدیکترین ارتباط صادراتی را با عراق دارد.

بازار آمریکا بیشترین ظرفیت تقاضا را برای صادرات این محصول دارد.

چین بیشترین تفاوت بین پتانسیل صادرات و صادرات واقعی را از نظر ارزش نشان می دهد، ظرفیت باقیمانده صادرات به ارزش ۸۴۷ هزار دلار است.

 

چگونه در تجارت موفق شویم؟

نکته بسیار مهم در تجارت گیاهان دارویی که رعایت آن برای همه تاجران ضرورت دارد، بحث برندسازی و تبلیغات است.
به سراغ هر محصولی که بروید، اگر تبلیغات و برندسازی صحیح و درستی برای آن محصول نداشته باشید، حتی اگر تولیدکننده‌ای بسیار قوی باشید، نمی‌توانید محصولات خود را بفروشید.
ما در مجموعه آراد برندینگ به شما کمک می‌کنیم تا برای محصولات خود برندسازی و تبلیغ کنید، به‌خوبی دیده شوید و مشتریان زیادی برای محصولات خود پیدا کنید.
برای اطلاع از نحوه تبلیغات و برندسازی کافی است با یکی از مشاوران ما در ارتباط باشید و پاسخ تمام سوالات و ابهامات خود را از او دریافت کنید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

27 پاسخ
 1. طیبی
  طیبی گفته:

  ایران ۹۰ درصد از گونه های گیاهان دارویی را داراست و ما یک تجارت بسیار مهم و مفید در این راستا نداریم؟؟؟
  افسوس

  پاسخ
 2. ققنوس
  ققنوس گفته:

  سردسیر بودن روسیه و نداشتن بسیاری از میوه ها و سبزیجات و داروهای گیاهی فرصت اقتصادی خیلی خوبی برای ایران محسوب میشه

  پاسخ
  • زندی
   زندی گفته:

   درود بر شما آرادی های عزیز..از جمله استاد خودم زیارکلایی.بسیار خرسندم با توجه به توضیحات ارایه شده در سایت ..و تصمیم اینجانب برای تغییر شغل و ورود به عرصه تجارت و برند سازی..بنده را راهنمایی و حمایت فرمایید..متشکرم زندی

   پاسخ
 3. ناشناس
  ناشناس گفته:

  ما جوان های بسیار فعال و خلاقی داریم که می توانند در بخش بسته بندی مشغول شوند و نیازی به فله فروشی نداشته باشیم.

  پاسخ
 4. م ی
  م ی گفته:

  چرا خیلی ها زووم کردن روی زعفران؟ انقدر محصولات دیگه در ایران هست که میشه روی آنها کار کرد

  پاسخ
 5. امیر جرک
  امیر جرک گفته:

  سلام
  از اطلاعات مفید و جامعی که در سایت قرار داده اید کمال تشکر را دارم
  من دربخش صادرات در حوزه ای دیگر مشغول به فعالیتم و تقریبا به تمامی کشورهایی که نام بردین صادرات داریم ، با توجه به توضیحات موجود در سایت به گیاهان دارویی هم خیلی علاقه مند شدم
  امیدوارم با تکمیل اطلاعات بتونم در این بخش هم فعالیتی داشته باشم

  اگر دوستانی هستند که به اندازه کافی در این حوزه تجربه دارن و صرفا دربخش صادرات اشکالاتی پیش رو دارن
  حاضرم در حد توان کمک دوستان باشم

  ۰۹۱۲۲۳۹۰۱۶۶

  ا

  پاسخ
 6. علی قزوینه
  علی قزوینه گفته:

  درودتان باد
  عالیه بنده مدرس گیاهان داروییم اموزشگاه در اموزشگاههای فنی حرفه ای
  مایلم از رهنمودهای شما عزیزان بهره مند شوم
  در حال حاضر دانشجوی دکترای تخصصی جغرافیا و برنامه ریزی وتوسعه روستایی هستم سپاسگزارم

  پاسخ
 7. نازی فیروزه
  نازی فیروزه گفته:

  سلام من می خوام در زمینه آویشن و انخ فعالیت داشته باشم. چند هکتار زیر کشت بره،قابل سرمایه گذاری هست برای صادرات؟
  ؟

  پاسخ
 8. حمیدرضایی
  حمیدرضایی گفته:

  دارم فکرمیکنم کهکچه محصولاتی هستند که تقریبا مجانی باشن..یعنی‌پولی بابت خرید ندید..و از اونطرف بتونی صادرات انجام بدی…وآلا پوست خربزه هم باید بخری..دوستان راهنمائی کنید…البته من صادرات‌پارچه وپوشاک دارم..اما درحوزه های دیگه اگرشرایط فراهم بشه فعالیت میکنیم…

  پاسخ
 9. ناشناس
  ناشناس گفته:

  سلام
  مطلب در مورد گیاهان دارویی بود ولی آخر آن حرف از صادرات آجر! زدید.
  جمله بندیها هم نقص و ایراد دارد.

  پاسخ
 10. کاظمی
  کاظمی گفته:

  سلام، من لیسانس گیاهان دارویی و حدود ۱۵ ساله که در داخل ایران مشغول به فعالیت در زمینه گیاهان دارویی هستم، اگر مایل بودید من در راستای صادرات با توجه به آشنایی کامل به گیاهان و منطقه هایی که هر نوع گیاه رو دارن می‌توانم همکاری کنم

  پاسخ
 11. حسامی
  حسامی گفته:

  با عرض سلام، بنظرم شما اطلاعاتی ک گذاشتینو باید آپدیت کنید چون شیرین بیان به لطف دوستان بی وجدان طوری در معرض نابودی قرار گرفته ک صادراتش ممنوع شده ،و البته ک اشاره به صادرات آجر خیلی مرتبط بود

  پاسخ
 12. رضا نسیمی
  رضا نسیمی گفته:

  سلام دوستان
  بنده در یک روستا در اطراف تهران زندگی میکنم که معدنی از گیاه گون هست و به رحتی میشه خروارها کیلو کتیرا در این محل برداشت کرد. طی 38 سال عمرم یادم نمیاد کسی به گون های اینجا حتی نزدیک شده باشه چه برسه به تیغ زدن . اگه میتونید کمکم کنید تا از این طریق برای جوونهای اینجا کار و شغل ایجاد کنم. سید رضا نسیمی

  پاسخ