📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
🌟 جایزه بهترین پاسخ ۶ محتوای فارسی رایگان
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
🎁 به بهترین سوال در هر روز ۱۰ محتوای فارسی رایگان و به بهترین پاسخ برای هر سوال ۳ محتوای فارسی رایگان جایزه داده می شود.
💎 در گروه تلگرام آرادی ها هر روز یک سوال پرسیده می شود و به بهترین پاسخ ۱۰ محتوای فارسی رایگان هدیه داده می شود.
💰 برندگان جوایز روز - با ما انس بگیرید.

صادرات ظروف سفالی ایران + فیلم

صادرات ظروف سفالی ایران می تواند حجم بالایی از سود را به تجار این بخش بدهد به شرط اینکه در انتخاب جامعه هدف جهت تبلیغات و برند شدن در این حوزه دقت لازم را داشته باشند.

صادرات ظروف سفالی

قبل از اینکه به بحث اصلی بپردازیم بهتر است بررسی کنیم ببینیم اگر به بیش از ۵۰ تا ۶۰ و حتی ۲۰۰ سال پیش برگردیم آیا در بین اقلام صادراتی از ایران می توانیم ظروف سفالی و همچنین سایر انواع صنایع دستی را مشاهده کنیم؟

قطعاً در سال‌ های نه چندان دور این ظروف یکی از اصلی ‌ترین کالاهایی بود که بین تجار ایران و سایر کشورها رد و بدل می ‌شد و قاعدتاً از این تجارت ها سود بسیار قابل توجهی سهم ایران بود.

  
ویژگی اصلی ظروف سفالی ایران

ویژگی اصلی ظروف سفالی ایران مثل تمامی انواع صنایع دستی این کشور زیبایی آن و طرح‌ هایی که دارد و مهم تر از آن ناشی از قدمت و فرهنگ ایران بودن می باشد، برای تولید این ظروف امروزه نیاز به دانش، تجربه و مهارت است و حوصله ای که فقط هنرمندان ایرانی دارند و این سبب شده است که در دنیا کپی برداری از این ظروف بسیار بسیار سخت شود، اما متاسفانه ما نتوانستیم از این دانش و فنی که داریم در جهت کسب درآمد در سال های اخیر استفاده کنیم.

انواع ظروف سفالی

اگر بخواهیم در زمینه صادرات ظروف سفالی درجه یک از ایران بحث و برنامه ‌ریزی کنیم باید حتماً بازار جهانی آن را بشناسیم، امروزه به طور کلی دو نوع ظروف سفالی در ایران تولید و در جهان خرید و فروش می ‌شود، دسته اول ظروف سفالی که لعاب ندارند و در واقع ظروفی که به رنگ کوزه و همین رنگ خاک می باشند.

بزرگترین وارد کننده های ظروف سفالی

در رابطه با این ظروف امروزه در دنیا بیش از ۱.۶ میلیارد دلار خرید و فروش وجود دارد، بزرگترین کشورهایی که این محصولات را خریداری می ‌کنند کشورهایی مثل آلمان، آمریکا، انگلیس، فرانسه و همه کشورهای تاپ دنیا هستند.

بازار کشورهای خاورمیانه امروز برای ظروف بدون لعاب سفالی ۸۵ میلیون دلار و برای ظروف لعاب دار سفالی بیش از ۱۰۰ میلیون دلار گنجایش دارد، کشورهایی مثل عراق، امارات، ترکیه، عربستان، کویت و قطر بزرگترین وارد کننده های ظروف سفالی هستند و ما باید بتوانیم برای این ها برنامه‌ ریزی کنیم و به آنها بفروشیم.

اگر بازار کشورهای حوزه CIS را بررسی کنید متوجه می ‌شوید این کشورها، که بزرگترین آنها روسیه است بالای ۳۰ میلیون دلار در سال، ظروف سفالی بدون لعاب، اما بالغ بر ۱۹۰ میلیون دلار ظروف سفالی لعاب دار وارد می ‌کنند و ما باید بررسی کنیم ببینیم کشورهایی مثل روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان و ارمنستان که بالاترین میزان واردات در این کشورها را دارند آیا می توانند مشتری کالاهای ما باشند؟ آیا ما می ‌توانیم به این ها ظروف سفالی در انواع لعاب دار و بدون لعاب بفروشیم؟

سهم کشورهای حوزه آ.ث.آن در خرید ظروف سفالی

کشورهای حوزه آ.ث.آن، کشورهای بسیار بسیار رو به رشدی در سال گذشته بودند، امروزه از اصلی‌ ترین قطب‌ های اقتصاد دنیا شدند و یکی از بزرگترین اقتصادات دنیا را ما امروز داریم در کشورهای آ.ث.آن می ‌بینیم، این کشورها در سال های گذشته عددهای قابل توجهی برای واردات ظروف سفالی ثبت کردند، در سال ۲۰۱۸ این کشورها حدود ۳۰ میلیون دلار برای خرید ظروف بدون لعاب و بالغ و ۶۰ میلیون دلار برای واردات ظروف لعاب دار هزینه کردند، سنگاپور، مالزی، تایلند و ویتنام سردمداران واردات ظروف سفالی در کشورهای حوزه آ.ث.آن بودند.

صادرات تجار ایرانی در ظروف سفالی

به نظر شما ایران تا چه حد توانسته است در زمینه معرفی و صادرات ظروف سفالی در یک سال گذشته موفق عمل کند؟ متاسفانه تجار ایرانی و تولید کننده های انواع ظروف سفالی لعاب دار و بدون لعاب به طور کلی توانستند در یک سال گذشته کمتر از نیم میلیون دلار صادرات داشته باشد این یعنی یک عدد بسیار بسیار پایین، یک عددی که ما می‌ توانستیم آن را چند صد برابر کنیم و پول‌ های خوبی را از بازارهایمان به دست بیاوریم.

امروزه بازارهایی که محصول سفالی ایران آنجا عرضه می‌ شود کشورهایی مثل عراق و امارات است که این ها هم در واقع یک بازار اشباع شده است و دیگر جای کار در این کشورها وجود ندارد اما ما بازارهای رو به رشدی مثل کشور روسیه، اکثر کشورهای حوزه CIS و کشورهایی مثل ازبکستان، ارمنستان، اکثر کشورهای حوزه خاورمیانه مثل کشورهایی نظیر عمان، قطر و کویت را داریم که هر کدام سالانه بیش از ده‌ ها میلیون دلار واردات ظروف سفالی انجام می‌ دهند، باید برای این ها برنامه‌ ریزی کنیم.

ویژگی ‌های ظروف سفالی که در ایران تولید می‌ شوند

اگر بررسی کنید متوجه می ‌شوید ظروف سفالی که در ایران تولید می‌ شوند ویژگی ‌های بسیار خاصی دارد چه از نظر زیبا شناختی و فرهنگی، که سبب می ‌شود اکثر کشورهایی که در پی خرید ظروف سفالی هستند را به سمت ما بکشاند.

امروزه در اکثر شهرهای کویری ایران مثل همدان، سمنان، بخشی از بلوچستان، جنوب خراسان و سایر نقاط ایران انواع ظروف سفالی بر اساس تمدن آن منطقه از کشور در سال‌ های گذشته تولید می‌ شود و هر کسی که در این زمینه کارشناس باشد می ‌داند که کیفیت کار و آن ایده ای که در تولید ظروف سفالی لاله جین به کار گرفته شده است با ظروف سفالی کرمان و حتی بلوچستان و گناباد متفاوت است، ما می ‌توانیم از این فرهنگ گسترده و متنوع ایران در تولید ظروف سفالی استفاده کنیم و انواع محصولات سفالی، به صورت لعاب دار و بدون لعاب را تولید کنیم و متناسب با ذائقه مردم کشورهای مختلف به بازار عرضه کنیم.

چگونه صادر کنیم؟ برای فروش ظروف سفالی چه کار کنیم؟

بازارها را شناختید و متوجه شدید که چه بازار خوبی در خاورمیانه وجود دارد؟ متوجه شدید که ما کمترین توجه را به کشورهای حوزه CIS و اروپای شرقی داشتیم؟ این را درک کردید که کشورهای حوزه آ.ث.آن می‌ توانند چه منبعی از پول برای ما باشند و می ‌توانیم با صادرات ظروف سفالی به این ها کسب درآمد و ارز آوری کنیم و از این حوزه و این محصول سودهای خوبی را به سمت خودمان بکشانیم؟

ما در آراد برندینگ می توانیم با برند سازی به زبان ‌های عربی، انگلیسی و روسی برای خودمان بازارهای هدفمان را کسب کنیم و کاری کنیم که وقتی مشتری ها می‌ خواهند از این بازارها ظروف سفالی خرید کنند با کلید واژه های مختلف به راحتی ما را پیدا کنند و با ابزارهای اعتماد سازی که مجموعه آراد برندینگ در اختیار شما قرار می دهد و با مذاکرات مفیدی که می توانید با این ها انجام دهید، پول ها را از این ها دریافت کنید و کالا را برایشان ارسال کنید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.30 پاسخ
 1. Avatar
  سید اشکان موسوی گفته:

  سفال های ساخت ایران بسیار با ظرافت و با طراحی منحصر به فرد توسط افرادی ماهر ساخته میشوند

  پاسخ
  • Avatar
   امیرحسین گفته:

   ظروف سفالی ساخته شده در کشور که قدمت بالایی هم دارد هم جنبه تزیینی دارد هم کاربردی هست و از آن برای ظرف سرو غذا استفاده میشود

   پاسخ
 2. Avatar
  کسرا قدیری گفته:

  برای شروع و دیده شدن در تجارت و صادرات کردن باید تلاش کرد تا شناخته شد و محصولمون جزئی از بهترین برندهای دنیا به کل کشورها معرفی بشه

  پاسخ
 3. Avatar
  غلامرضا کمالی گفته:

  از ظرف های سفالی ایرانی به دلیل زیبایی در خیلی از رستوران ها برای پذیرایی از مهمان ها استفاده میشه

  پاسخ
  • Avatar
   مهدی آلکایی گفته:

   در خیلی از رستونهایی که واردات ظرف های سفالی رو از ایران دارن غذا در ظرفهای ایرانی برای مهمانها سرو میشه

   پاسخ
 4. Avatar
  محسن اسدی گفته:

  محصولات و صنایع دستی ایران از قبیل ظرفهای سفالی به دلیل قدمت زیادی که از دیرینه در دنیا داشته و معرف حضور همه بوده طرفدارای زیادی داره

  پاسخ
 5. Avatar
  مهیار68 گفته:

  باید خیلی مهارت و انگیزه ی بالایی داشت تا بتوان با این ظرافت و زیبایی این چنین چیز زیبایی خلق کرد که ایرانیان از قدیم تا به حال این هنر را حفط کرد

  پاسخ
 6. Avatar
  مهدیار جمشیدی گفته:

  چه خوبه که ظرفهای سفالی ایرانی در کشورهایی مثل آلمان، آمریکا، انگلیس، فرانسه انقد شناخته شدست

  پاسخ
  • Avatar
   زاهده بشارتی گفته:

   یک سازمان بین‌المللی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در آسیای جنوب شرقی وجود دارد که چند کشور شامل:اندونزی،مالزی،فیلیپین،سنگاپور و تایلند موسس این سازمان بودند و بعد ها چندین کشور دیگر هم عضو آن شدند.

   پاسخ
 7. Avatar
  ارشیا طاهری گفته:

  خدارو هزار مرتبه شکر که محصولات ایرانی در کشورهایی به بزرگیه کشورهای حوزه آ.ث.آن انقد موفقند

  پاسخ
 8. Avatar
  ملکی گفته:

  کشور روسیه و اکثر کشورهای حوزه CIS و کشورهایی مثل ازبکستان، ارمنستان و اکثر کشورهای حوزه خاورمیانه مثل کشورهایی نظیر عمان، قطر و کویت شاید تمایلی به واردات از کشور ایران ندارند

  پاسخ
 9. Avatar
  علی اصغری گفته:

  همه فکر میکنند حتما باید از محصولات بزرگتر و سنگین تری برای صادرات استفاده کنن تا سود آن به مراتب بیشتر باشد اما نمیدانند که صادرات ظرفهای سفالی از گذشته تا به حال طرفداران و مشتری های زیادی دارد

  پاسخ
 10. Avatar
  بردیا حسن نژاد گفته:

  کشور ما کشور با اصالت و با تمدنیه و به مراتب محصولات و صنایع دستی زیادی هم دارد که بازگوی فرهنگ کشور است

  پاسخ
 11. Avatar
  مهرداد جمالی گفته:

  کاش بیشتر به این هنر پرداخته بشه و تبلیغات گسترده تری برای معرفی محصول به کشورهای استفاده کننده این محصول انجام شود

  پاسخ
 12. Avatar
  اسفندیار جعفری گفته:

  مشورت گرفتن از مشاوران آراد خیلی میتونه به موفقیت کمک کنه
  مخصوصا به ما جوونا که جویای کار و پیشرفتیم
  خدا قوووووت

  پاسخ
 13. Avatar
  پوریا نیکروش گفته:

  از تک تک محصولات و صنایع دستی میتوان بهره برد و در تجارت کردن به عنوان محصول اصلی استفاده کرد

  پاسخ
 14. Avatar
  سید یاسین گفته:

  حتی اگه از صنایع دستی ایرانی کپی هم بشه به این درجه از ظرافت و زیبایی نمیرسه و کاملا قابل تشخیصه

  پاسخ
 15. Avatar
  milad faqani گفته:

  صنایع دستی کشور ما نماد فرهنگ و قدمت و اصالت ایرانه خیلیا در سراسر دنیا ایرانو محصولات و صنایع ایرانیو میشناسن

  پاسخ
 16. Avatar
  کامران سعیدی گفته:

  سلام
  وقتتون بخیر و سلامتی
  پیشنهاد شما استادید عزیز چیه برای بهتر شدن و پر سود شدن وضعیت صادرات ظرفهای سفالی؟

  پاسخ