قوانین صادرات و واردات

برای انجام صادرات و وادات باید قوانین و مراحل آن را بدانید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن صادرات انجام دهید. اینکه محصول را درست انتخاب کنم، سرمایه لازم برای شروع کار را بدانم از مهم ترین نکاتی هستند که در ابتدای ورود به دنیای صادرات کالا باید به آن توجه کرد.

اولین موردی که برای شروع صادرات حائز اهمیت است و باید آن را داشته باشید.

بحث اراده و تصمیم گیری است. در ابتدای کار باید محکم و با اراده بوده و در تصمیمتان مصمم باشید و تمامی جوانب این کاری که شروع کرده اید را از هر نظر بررسی کنید.

قوانین صادرات و واردات

انتخاب محصول صحیح

این نکته برای افرادی که در داخل بازار ایران کار می کنند نیز مهم است. بعضی از محصولات شاید برای فعالیت در بازارهای صادراتی مناسب نباشند، پس لزومی ندارد که شما همان محصولی را که در بازار های داخلی با آن فعالیت دارید را برای بحث صادرات انتخاب کنید.

اما تقریبا می شود گفت که در اکثر مواقع بیش از نود درصد موارد، بهترین محصول صادراتی برای عزیزانی که در بازار های داخلی فعالیت می کنند، همان محصولی است که مدت هاست در داخل ایران روی آن کار کرده و تجربه کسب کرده و همچنین نسبت به تمامی مسائل فنی آن محصول آگاهی دارند.

اما برای انتخاب محصول در بازار های صادراتی نکاتی مثل بازار هدف، میزان درخواست کشورهای اطراف و قدرت تأمین کننده ها و حتی وارداتی بودن یا تولیدی بودن آن محصول در کشور نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد.

مشخص کردن میزان سرمایه

خیلی از افراد تصورشان از میزان سرمایه این است که باید برای خرید محصول و کالا سرمایه ای داشته باشند اما این گونه نیست. منظور از این جمله، اختصاصا سرمایه ای است که می خواهید برای برند سازی و تبلیغات هزینه کنید و این را بدانید که هیچ نیازی به سرمایه برای تولید و یا خرید محصول و انبار کردن آن ندارید.

ارتباط با مشاورین تجاری

می توانید در همایش هایی که روز های پنج شنبه و جمعه در استان های تهران و قم برگزار می شوند و اساتید و مشاورین مجرب تجاری در آن همایش ها سخنرانی می کنند شرکت کنید.

علاوه بر این، جلسات آموزشی که از یکشنبه تا چهارشنبه توسط مشاوران تجاری مجموعه ی آرادبرندینگ برگزار می شود شرکت کرده و از این کلاس ها و صحبت ها و آموزش های مشاورین و اساتیدی که خودشان تجربه ی سال ها تجارت و صادرات دارند، استفاده کنید.

ارتباط با مشاورین تجاری

تعیین بازار هدف

در اطراف ایران بیست و چند کشور وجود دارند که همین کشور ها چه از نظر بعد مکانی و چه از نظر بعد زمانی بهترین گزینه برای صادرات هستند. این امتیاز هم برای کشور ایران به عنوان صادرکننده ی محصول و هم برای کشور واردکننده وجود دارد که بتوانند در کمترین زمان نهایتا دو الی سه روزه محصول را جابجا کنند.

برای همین است که خیلی از محصولاتی که از آسیای دور وارد ایران می شوند توسط تاجرانی ایرانی به کشور های دیگر صادر می شوند و تاجران عراقی با علم بر این که برخی از اجناسی که از تاجران ایرانی با قیمت بالاتر خرید می کنند ساخت چین است باز هم راضی به معامله با ایران هستند.

چراکه اگر خودشان بخواهند این محصولات را وارد کشورشان کنند باید یک زمان حداقل سی روزه صرف کنند.

برندسازی و تبلیغات هدفمند

باید بعد از تمامی این مراحل وارد اجرای کار شوید. برند سازی و تبلیغات روش های زیادی دارند. اما مقصود از برندسازی در اینجا برندسازی و تبلیغات اینترنتی است. برای افرادی که تجارت می کنند روش های تبلیغاتی ثابت نیست و روش هایی مناسب هست که مشتری جذب کند. امروزه بهترین روش، تبلیغات اینترنتی است.

دریافت و اجرای آموزش های تجاری لازم

تجارت فقط با خواندن کتاب و مقالات انگزیشی به وجود نمی آید. تجارت نیاز به داشتن اطلاعات به روز و شرکت در کلاس های آموزشی دارد. شما باید همیشه خودتان را آپدیت کنید. نباید از قوانین تجاری که هر روز درحال تغییر است عقب بمانید.

نحوه ی فروش کالای ایرانی به خارج از کشور

روش اول که به ذهن همه می رسد، تجارت چمدانی است. به عنوان مثال شما یک بار زعفران دارید و این محصول را به همراه خودتان حتی در سفر های تفریحی به کشور های دیگر می برید و در بازار های آن جا می فروشید.

در این روش باید به دو نکته توجه کنید، اول اینکه شما در این کشوری که سفر می کنید غریب هستید و محصول شما حتی اگر بهترین کیفیت را داشته باشد، باید محصولتان را در بازار های آن جا تبلیغ کنید که ممکن است بفروشید یا نفروشید!

نکته ی دوم این که در چند سال اخیر قوانین سختی وضع شده است. خیلی از افراد بار زعفرانشان را در فرودگاه آن کشور گرفتند و هیچ کاری از دست مسافر بر نمی آمد چون از قوانین گمرکی آن ها اطلاع نداشتند. حتی اگر محصول را ببرید و به فروش برسانید بحث خارج کردن ارز از آن کشور و وارد کردن ارز به ایران وجود دارد.

نحوه ی فروش کالای ایرانی به خارج از کشور

حضور در بازارچه های مرزی و استفاده از پیله وران

در استان های مرزی مثل آذربایجان های غربی و شرقی، خوزستان و کرمانشاه و سایر استان های مرزی بازارچه هایی وجود دارد و برخی از افراد محصول خود را در این بازارچه ها ارائه می دهند و به فروش می رسانند.

اما هیچ وقت با حضور در این بازارچه ها نمیتوانید محصولات خودتان را به تاجران درجه یک و حتی درجه دو بفروشید. چون معمولا تاجران خوب به این بازارچه ها نمی آیند. قابل ذکر است که این بازارچه ها از بازار های معمولی داخل استان ها هم ضعیف تر هستند.

حضور در نمایشگاه های بین المللی صنف مربوطه

هر ساله نمایشگاه های خیلی بزرگی و حتی با پرستیژ بالایی برگزار می شوند. حضور در این نمایشگاه ها از نظر مالی اصلا به صرفه نیست چون بازدهی آنچنانی ندارند.

به فرض مثال شما اگر در نمایشگاه های دبی شرکت کنید، حتی ساده ترین و کوچکترین غرفه را در این نمایشگاه بگیرید و هزینه ی سفر و اقامت را هم به آن اضافه کنید حداقل۵۰ میلیون تومان باید هزینه کنید، درحالی که تقریبا هیچ ورودی هم ندارند.

معمولا این نمایشگاه ها توسط تاجران بزرگ اشغال می شوند. حتی در نمایشگاه های ایران، برند های خیلی بزرگ برای اینکه خودشان را به مردم یادآوری کنند در آن ها شرکت می کنند و بازدهی خاصی ندارد.

حضور در نمایشگاه های بین المللی صنف مربوطه

راه اندازی دفترکار یا حتی احداث کارخانه در سایر کشورها

به عنوان مثال شما یک دفترکار در کشور عمان راه اندازی کنید، اول اینکه قوانین هر کشور برای هر فرد خارجی  چه قوانین مالیاتی و چه قوانین استخدامی اش بسیار سخت است.

حتی نفراتی که می خواهید در آن جا استخدام کنید حتما باید گذرنامه و پاسپورت عمانی داشته باشند و شما مجاز نیستید صد در صد نفراتی که استخدام می کنید، ایرانی باشند و این یکی از آفت های این کار است.

وقتی شما دفترکار و کارخانه در کشوری راه اندازی می کنید باید به این نکته نیز توجه کنید که ممکن است به هر دلیلی رابطه ی سیاسی و اجتماعی ایران با آن کشور به مشکل بخورد. آن وقت تکلیف سرمایه ی شما چه می شود؟!

باکلاس و با پرستیژ تجارت کنید

شما باید در دفترکار خودتان بنشینید و هر کسی که به کالای شما نیاز داشت، خودش به سراغتان بیاید و از شما خرید کند. شما نباید از مشتری گدایی کنید.

اگر تبلیغات و برندسازی درست انجام دهید، مشتری هر جای دنیا که باشد چون به محصول شما نیاز دارد، شما را پیدا می کند. فقط کافیست که شما اصول و فنون مذاکره را بلد باشید و بتوانید مشتری را به پول تبدیل کنید.

باکلاس و با پرستیژ تجارت کنید

چه کسانی می توانند در تجارت موفق شوند

در مرحله ی اول شما باید تجارت را شروع کنید، یعنی محصول خوبی داشته باشید، با مشاور تجاری خودتان مدام در ارتباط باشید، همیشه آپدیت و به روز باشید و اصول تجاری را به خوبی روی محصولتان اجرا کنید و قواعد و قوانین تجاری را رعایت کنید.

آشنایی با بازار های خارجی

برای موفق بودن در صادرات محصول، باید بتوانید با بازار های کشور های مختلف کاملا آشنا شوید. مثلا اگر در بحث بسته بندی محصول فعالیت می کنید باید بدانید که این چند کشوری که در اطراف ایران هستند، در صنعت بسته بندی چه جایگاهی دارند؟!

به عنوان مثال، گوجه فرنگی محصولی است که در تمام کشورهای اطراف ایران مورد استفاده قرار می گیرد. کشور ترکیه که هم مرز با ایران است، این محصول را علاوه بر ایران از کشور های دیگری نیز وارد می کند. شما به عنوان کشور تولید کننده اگر بخواهید در بازار ترکیه موفق باشید، باید بدانید که کشورهای رقیب کدام کشور ها هستند و در چه حجمی و با چه کیفیت و با چه قیمتی گوجه فرنگی را به ترکیه صادر می کنند!

سایت Trade map

این سایت به شما کمک می کند تا تمامی اطلاعات مورد نظرتان را از آن استخراج کنید. برای استفاده از این سایت شما بایدکد HS محصولتان را داشته باشید.

وقتی وارد سایت شدید، کد تعرفه ی محصولتان را وارد کنید و سایت به شما اطلاعاتی در مورد کشورهای واردکننده و صادرکننده ی آن محصول می دهد.

اگر بخواهید اطلاعات دقیقی از این کشورها به دست آورید در قسمت Country نام کشور مورد نظر را در Export (کشور صادر کننده) و یا Import (کشور وارد کننده) وارد کنید تا اطلاعات دقیق را از سایت استخراج کنید.

کد HS

کد HS ، شناسه و کدی هست که محصول شما را در تمام دنیا با آن کد می شناسند.

به عنوان مثال کد ۵۶۰۲ کدی است که برای فرش دستباف استفاده می شود. اگر کد تعرفه ی محصولتان را نمی دانید، میتوانید در گوگل HS  کد محصولتان را سرچ کنید. علاوه بر این یک سری کد ها در سایت اتاق بازرگانی تهران هم موجود هستند، می توانید به آن سایت مراجعه کرده و اطلاعات خوبی دریافت کنید.

HS کد

اطلاعات مورد نیاز در تحلیل

بعضی موارد را شما باید تجزیه و تحلیل کنید و اطلاعات کافی در آن رابطه بدست آورید تا بتوانید صادرات موفقی داشته باشید. اولین مورد این است که ساختار یک بازار جهانی چگونه است؟!

وقتی در مورد سنگ تراورتن صحبت می کنید، کاملا مشخص است که تمرکز این محصول در صادرات روی کدام کشورها است. کدام کشورها صادرکننده ی اصلی این محصول و کدام یک واردکننده ی اصلی این محصول هستند؟! با چه قیمتی و با چه حجمی این محصول را صادر می کنند؟!

میتوانید با استفاده از سایت Trade map به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید و حتی بفهمید که روابط اجتماعی ایران با کدام کشور ها و کدام قاره بهتر است؟!

فرصت های تنوع بخشی به بازار کدامند؟

این مورد دومین نکته ای است که با استفاده از سایت Trade map باید بررسی کنید. یک سری کشور ها هستند که ما هیچ شناختی از آن ها نداریم اما می توانند بازار خیلی خوبی برای صادرات محصول باشند. اطلاعات مورد نیاز را به دست آورده و روی بازار های هدف ان کشور ها کار کنید.

چه محدودیت هایی برای تعرفه در یک بازار به خصوص وجود دارد؟

می توانید به راحتی بفهمید که محصول شما در چه کشور هایی متقاضی دارد و در چه کشور هایی متقاضی ندارد؟! حتی بدانید که چه کشور هایی در یک بازار خاص جهانی در حال رقابت هستند؟! میتوانید از طریق این سایت تمامی کشور هایی در این محصول فعالیت می کنند را بشناسید.

صادرات قورباغه

محصولی مثل قورباغه در ایران خوردنش حرام است و هیچ استفاده ای از این محصول نمی شود. اما میتوان این محصول و این دوزیست را پرورش داد و به کشورهای اروپایی صادر کرد. مصرف این محصول در کشورهای اروپایی بسیار بالاست وخواهان بودن این کشورها فرصت خیلی خوبی برای صادرات این دوزیست است.

صادرات قورباغه

صادرات روده گوسفند

در مورد محصول روده ی گوسفند هم قابل ذکر است که در ایران این محصول هیچ کاربردی ندارد ولی در کشور های اروپایی از روده ی گوسفند برای تولید نخ های پزشکی و تولید سیم های آلات موسیقی و حتی برای تولید روکش های سوسیس و کالباس هم استفاده می شود. روده ی گوسفند سومین محصولیست که از ایران صادر می شود و جزو پر فروش ترین محصولات صادراتی بشمار می آید. هشتاد درصد صادرات این محصول به کشور آلمان است.

بازارها و محصولات دارای اولویت برای ارتقا در بخش تجاری کدامند؟

شما وقتی در مورد بازار های جهانی مختلف تحقیق می کنید، متوجه می شوید که میزان صادرات و میزان واردات هر کدام از کشور ها در یک محصول به چه مقدار و با چه حجمی است.

چه کشور هایی بخش عمده ی واردات به ایران را دارند؟

افرادی که قصد دارند روی یک محصول فعالیت تجاری داشته باشند، باید بدانند که آن محصول، محصولی است که در کشور تولید می شود و یا جزو محصولات وارداتی است. اینکه صادر کننده های دیگری هم دارد و یا اینکه فقط شما صادر کننده ی آن هستید؟!

چه منبع جایگزینی در دسترس هستند؟! عملکرد تجاری ایران در حال حاضر چه گونه است؟! ایران در چه زمینه هایی دارای مزیت رقابتی است؟! زمینه ی ارتقاء تجارت دوجانبه برای کدام کالاها وجود دارد؟! چه جریانات تجاری بین ایران و گروه خاصی از کشورها وجود دارد؟!  تمامی این سوالات را می توانید از سایت Trade map که یک سایت خوب و مرجع هست استخراج کنید ودر صادرات خود بکار ببرید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 پاسخ
  1. محدثی
    محدثی گفته:

    خوب بود اگر مقاله ای داشتید و توضیح میدادید برامون که برای شروع چه داخلی و چه خارجی چه میزان سرمایه احتیاج داریم؟ اگر بخوایم کار رو با آرادبرندینگ شروع کنیم چه مقدار پول لازمه؟

    پاسخ