📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

تحلیل صادراتی کالای خواب ایرانی + فیلم

کالای خواب و صادرات آن در جهان

در این مقاله قصد داریم کالای خواب را مورد تحلیل قرار دهیم. در واقع در این مقاله می خواهیم متد کار و اینکه چه موارد و چه آمارهایی باید مورد بررسی قرار بگیرند را بیان کنیم.
اولین قسمتی که بررسی می کنیم تحلیل تکنیکال کالا می باشد. یعنی کالا را از نظر نموداری و آماری و جزئیات برای شما بررسی می کنیم تا ببینیم جزئیات این کار به چه صورت می باشد.
قسمت بعدی فاندامنتال یا درواقع تحلیل های بنیادین می باشد. تحلیل های بنیادین بر اساس تجربه و دانش و مطالعات انجام گرفته به ما می گویند که فلان کالا برای صادرات مناسب است یا خیر.

ابزارهای تکنیکال برای بررسی کالا

تحلیل های تکنیکال را اکثر افراد می توانند به دست بیاورند. در این زمینه سایت های مختلفی مانند سایت ترید باند وجود دارند. در این سایت آمار میزان معاملات جهانی نشان داده می شود که چه کشورهایی بزرگترین وارد کننده این محصول و چه کشورهایی بزرگترین صادر کننده این محصول هستند.
ما آمار را بر اساس شکل های مختلف بررسی می کنیم و صرفا آمار جهانی را نمی بینیم. ترید جهانی آن قابل اندازه گیری است اما منطقه ای هم باید بررسی نماییم. در زمان هایی بازار هدف ما به علت های مختلف اروپا و آسیا یا مناطق مختلف می باشد.

 حجم بالای واردات روتختی در بازار اروپا

مثلا در بازار اروپا در محصولی مانند روتختی ۵/۱ میلیارد دلار واردات داریم و ۴ میلیارد دلار واردات در کل دنیا می باشد. فرانسه با واردات ۲۷۱ میلیون دلار بزرگترین وارد کننده بازار اروپا است.
چرا ما به محصولی مانند روتختی به این مقدار توجه نداریم و حتما باید کالای ما کالای پتروشیمی یا نفت باشد. نیازی نیست کالای ما حتما بنزین و گازوئیل، یا پسته و زعفران باشد.

توصیه های صندوق بین المللی پول به کشورهای جهان سوم

در سال ۲۰۱۲ صندوق بین المللی پول در مطلبی بیان نموده بود که کشورهای جهان سوم اگر می خواهند از وضعیت فلاکت و بدبختی خارج شوند و تحولی در اقتصادشان ایجاد شود به چند نکته باید توجه نمایند. در ادامه به طور خلاصه این نکات را بیان می کنیم.
یکی از مواردی که ذکر نموده بودند این بود که تنوع محصولی در صادراتشان ایجاد کنند. تک قطبی نشوند و فقط یک محصول را صادر نکنند. ما یکی از بزرگترین و قوی ترین کشورهای دنیا در کالای پتروشیمی هستیم. اما متاسفانه در این محصول تک قطبی هستیم. هر کدام از محصولات و کالاهای مختلف به ما فرصت های خاص خود را می دهد.
باور نمایید که اگر شما به عنوان یک تاجر کل انرژی خود را روی یک کالا قرار دهید و ما نیز روی آن کالا وقت بگذاریم هیچ اتفاق مثبتی در اقتصاد کشور نمی افتد. اما وقتی تنوع ایجاد نماییم هیچ بازاری در دنیا نه می تواند ما را تحریم نماید، نه می تواند با ما مقابله کند و از طرفی فرصت رشد استعداد های مختلف را هم ایجاد نموده ایم.

میزان واردات رو تختی در اروپا

در آلمان ۲۵۸ میلیون دلار و در انگلیس ۲۲۶ میلیون دلار میزان واردات روتختی است. رو تختی های نخی، چاپ شده و انواع دیگر.

چرا روتختی به این مقدار بازار دارد؟ این موضوع در بحث فاندامنتال مورد بررسی قرار می گیرد. اما اینکه چطور این بازار کار می کند و چطور می شود از آن نتیجه گرفت حرف دیگری است. ما اول باید بدانیم کدام کشورها وارد کننده هستند. اینکه چرا وارد می کنند را در بخش فاندامنتال بررسی می کنیم. در بحث تکنیکال نگاه می کنیم که کجاها در حال وارد کردن محصول هستند و از نظر آماری حجم آن چقدر است.
۲۰۰ میلیون دلار پول زیادی است. ۲۰۰ عدد کارگاه هرکدام سالی ۱ میلیون دلار فروش داشته باشند به نظرتان آن کارگاه به کارخانه تبدیل نمی شود؟ اینکه سالی ۱۵ میلیارد دلار و ماهی ۵/۱ میلیارد دلار روتختی صادرات داشته باشد تحولی فقط در ۲۰۰ کارگاه ایجاد می شود. یعنی ما اگر بخواهیم سهم یک درصدی در این بازار به دست بیاوریم دنیای کاری و اقتصادی ما عوض میشود.
ما تحلیل می نماییم و می گوییم که بازار دنیا چه ظرفیتی برای واردات دارد. مثلا در روتختی ایتالیا، بلژیک، ایسلند، روسیه و کشورهای دیگر در این منطقه وارد کننده عمده هستند.

میزان واردات روتختی در خاورمیانه

۸۰ میلیون دلار ارزش کل بازار خاورمیانه است. بزرگترین وارد کننده های خاورمیانه امارات و سپس اسرائیل می باشند. امارات و اسرائیل به عنوان بزرگترین وارد کننده هستند و باقی کشورها بسیار پایین تر هستند. یعنی تقریبا ۵۰ درصد سهم بازار خاورمیانه را این دو کشور در بر می گیرند.
این اتفاق چه معنی ای می دهد؟ این که این دو کشور در این بازار حجم بسیار زیادی خرید می کنند. یا پخش کننده هستند یا سطح فرهنگ و توانمندی مالیشان بالاست و ما در این بازار فرصت این را پیدا نمی کنیم که با کشورهای دیگر فعالیت نماییم.
یعنی در خاورمیانه اگر ما بخواهیم تمرکز خود را روی کشورهای دیگری به غیر از این دو کشور قرار دهیم، حجم زیادی از فرصت ها را به دست نمی آوریم و این دو کشور فرصت های زیادی به ما می دهند.

امارات، پورت توزیع خاورمیانه

کشور امارات خود یک کشور وارد کننده است و از آنجا کالا بین کشورهای دیگر پخش می شود. در اصطلاح به آن دیستری بیوشن می گویند. پس ما باید تمرکز خود را روی بازار امارات قرار دهیم.
اگر میخواهیم کار کنیم خود امارات به عنوان تامین کننده محصول شناخته می شود و ما باید این را به عنوان یکی از کلید واژه های اصلی خود در نظر بگیریم. از بازار ۸۰ میلیونی خاور میانه ۳۰ میلیون دلار سهم امارت است. یعنی ۳۰ درصد بازار برای این کشور می باشد.
برای ما مشخص است که کشورهای بعدی مانند قطر، عراق، عربستان، کویت، عمان و … هم درحال واردات هستند اما حجم آنها به اندازه امارات نیست. امارات پورت توزیع می باشد.
در بحث تکنیکال این را می فهمیم که این کشور به عنوان وارد کننده مطرح بازار جهانی در خاورمیانه مشغول فعالیت است. پس ما در خاورمیانه باید روی این کشور تمرکز داشته باشیم. زیرا این کشور توزیع کننده است. این که چرا این کشور توزیع کننده می باشد در بحث فاندامنتال مشخص می شود. اما در تکنیکال متوجه می شویم خبری در امارات وجود دارد که عدد صادرات آن بالا می باشد.

مزیت لجستیکی در واردات به اروپا و آفریقا

طبق اطلاعات تکنیکال بزرگترین صادر کننده های دنیا چین و بعد از آن هند می باشند. و کشورهای دیگری که در بحث صادرات فعالیت خوبی دارند به ترتیب ترکیه و کشورهای مشابه هستند. پس تمرکز بازار دنیا به سمت آسیای شرقی است. پس نتیجه می گیریم دسترسی بازارهای آسیای غربی، آسیای میانه و دسترسی بازارهای اروپای شرقی و حتی بازارهای آفریقای شمالی به تامین کننده های بزرگ دنیا سخت است.
در نتیجه اگر ما قصد داریم محصولی برای بازارهای اروپا و آفریقا ارائه نماییم که مزیت لجستیکی داشته باشد می توانیم از این مزیت برای رقابت استفاده نماییم و محصول خود را در این بازار عرضه کنیم.
اگر بازار تامین در کل دنیا پراکنده بود می دانستیم مزیت لجستیکی نداریم. زیرا کشورهای دیگری بودند که آن کالا در کل دنیا تولید می کردند و فرصت لجستیکی را از ما می گرفتند. اما در شرایط فعلی جهان ما میدانیم که باید روی مزیت لجستیکی کار کنیم تا بتوانیم بهتر فعالیت نماییم.

بررسی تکنیکال صادرات روتختی

ما چند مدل می توانیم تحلیل کنیم. یک اینکه سهم کشورها در بازار چند درصد است. به این معنی که چه مقدار واردات انجام داده اند. یک میلیون دلار، دو میلیون دلار و یا ده میلیون دلار. به این صورت حجم بازار مشخص می شود.
از نظر درصد هم مشخص می نماییم که چند درصد در این بازار جهانی سهم دارند. یک کشور ممکن است کوچک باشد و ده درصد از سهم بازار جهانی را گرفته باشد. یا یک کشوری خیلی بزرگ باشد اما دو درصد بازار جهانی را گرفته است.
این به معنی این است که وسعت در صادرات مهم نیست. به طور مثال بعضی از کالا ها مانند خودرو را بررسی نمایید. وسعت آلمان یک سوم ایران می باشد. وسعت چین ۷ برابر ایران است. اگر بخواهیم از نظر صادرات خودرو به آلمان نگاه کنیم رنگ آن قرمز می شود به این معنی که صادرات آن بالاست. در صورتی که چین به اندازه آلمان صادرات خودرو ندارد با اینکه وسعت آن بیشتر است. به همین علت وسعت کشورها مهم نمی باشد.

توجه به ارزش واحد در صادرات

ارزش واحد یعنی چه؟ به طور مثال ما درحال صادر کردن کالایی هستیم. کدام کشورها گران ترین کشورها هستند و کدام کشور ها ارزان تر هستند.
یعنی ممکن است یک کشور از محصولی ده عدد وارد کند اما با قیمت گران وارد کند. کشور دیگری از یک محصول ۱۰۰ عدد وارد کند ولی خیلی ارزان وارد نماید.
ما باید ببینیم محصولی که ما میخواهیم روی آن کار کنیم را بازار لوکس می پسندد یا بازار ارزان. الجزایر صادر کننده است، تانزانیا در داراسلام نیز صادر کننده است.

ایران، پاکستان، قزاقستان، مغولستان زیر ۶۴۰۰ دلار در حال فروش هستند. یعنی ارزان ترین تامین کننده و فروشنده ها این کشور ها می باشند. ممکن است ما درصدی در بازار جهانی نداشته باشیم اما از نظر ارزش، کالایی که در حال صادر کردن آن هستیم کالای ارزان قیمتی باشد.
گران ترین قیمت ها را کشورهایی مانند برزیل، پرو، اندونزی، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و امثال اینها دارند. یعنی برای هر تن روتختی بین ۱۶۰۰۰ دلار تا ۷۳۰۰۰ دلار هزینه دریافت می کنند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


0 پاسخ