گسترش کارآفرینی با رویکرد توسعه صادرات

 سوال اولی که ایجاد می شود این است که منظور از کار آفرینی صادرات چیست؟

افرادی که می خواهند در این زمینه فعالیت کنند، مثلا محصولی را دارند و خواهان صادرات آن هستند، چطور می توانند نسبت به صادرات خود، کارآفرینی راه اندازی کنند و بتوانند برای افرادی اشتغال ایجاد کرده و بسیار راحت بتوانند افرادی را به درآمد برسانند.

می خواهیم با هم یک مهندسی معکوس انجام دهیم و بیاییم قضیه را از آخر به اول بررسی نماییم.

کارافرینی صادراتی

کارآفرینی صادراتی

صادرات هدف نهایی هر تولیدکننده ای است که بخواهد محصول خود را برای کشورهای دیگر ارسال کند، هم از لحاظ بحث برند سازی، برند او معتبرتر شود و هم بتواند درآمدهای خیلی بیشتری را کسب نماید.

اما موضوع مهمی که در بحث کارآفرینی صادرات اتفاق می افتد این است که بسیاری از تولیدکنندگان زمانی که نام کارآفرینی را می شنوند، به این فکر می افتند که باید یک سوله داشته باشند، خط تولیدی را راه اندازی کنند و کارخانه ای را دایر کرده و افرادی را استخدام نمایند که این کارآفرینی معنا پیدا کند.

اما از نظر تجاری و همچنین از حیث تخصصی، ما اگر بخواهیم کار خود را در ایران راه اندازی کنیم و با کمترین سرمایه ها بتوانیم بیشترین بازده کارآفرینی راداشته باشیم، باید از اضافه ظرفیت کارخانه هایی که موجود هستند استفاده کنیم.

بسیاری از این کارخانه ها به دلیل مشکلات اقتصادی و به دلیل اینکه نمی توانند محصول خود را داخل از کشور به فروش برسانند و یا حتی نمی توانند آن را صادر کنند، به این مشکل برخورده اند که باید بسیاری از کارگران و یا افراد متخصص خود را اخراج یا تعدیل نیرو کنند تا این تعدیل نیرو باعث شود که آن کارخانه به فعالیت خود ادامه دهد.

اما به این موضوع دقت نمی کنند که می توانستند به جای اینکه روی تولید خود تمرکز کنند، با مقداری ریزبینی و دید بازتر به بازار خودشان نگاه کنند. مثلا روی تبلیغ برای برند سازی خود کار کنند و مشتری پیدا کرده و بعد از آن تولید انجام دهند.

پیشنهاد می کنم برای افرادی که تازه خواهان ورود به تجارت هستند ویا این قصد را دارند که در حال حاضر بخواهند تولیدی راه اندازی کنند، این کار را انجام ندهند. مثلا بسیاری ازافراد هستند که می گویند ما وام کارآفرینی گرفته ایم و می خواهیم یک مجتمع را برای تولید راه اندازی کنیم و فلان محصولات را تولید نماییم.

این کار پیشنهاد نمی شود زیرا در ایران کارخانه هایی که در حال حاضر خط تولید آنها متوقف شده است وجود دارند ویا بعضی از آنها ورشکسته هستند و شما می توانید بسیار آسان با استفاده از ظرفیت هایی که وجود دارد و با ارتباط و استفاده از آنها، کار خودتان را جلو برده و محصولات خود را به تولید برسانید و این اشخاص به دلیل اینکه در تولید تخصص دارند و سالیان متوالی در حال تولید بوده اند، بسیاری از مجوز ها را دارا هستند و افرادی را به صورت تخصصی آموزش داده اند که این محصولات را تولید کنند.

تمرکز روی بازار هدف

پس آنها می توانند خیلی آسان تر کارهای تولید شما را به دست گیرند و شما به جای اینکه تمرکز خود را روی تولید قرار دهید، می توانید خیلی خوب روی بازار هدف خود کار نمایید و مشتریان صادراتی و حتی مشتریان داخلی خود را پیدا کرده و با قدرت بیشتری به آنها محصول خود را ارائه نمایید، زیرا تمرکز شما از روی تولید، خارج شده است و بیشتر در زمینه صادرات و فروش داخلی کار می کنید.

این تمرکز باعث می شود که جامعه هدف بزرگتری را در دست داشته باشید و با یک سری از سیاست گذاری ها در کار خود، بتوانید بهترین بازدهی را در زمینه فروش و صادرات داشته باشید.

اما همه این صحبت ها زمانی اتفاق می افتد که شما واقعا قصد تجارت کردن را داشته باشید. بسیاری از مواقع دیده می شود که در شبکه های اجتماعی مختلف رونق تولید را فقط در تولید کردن می بینند. این شعار درست بوده و خیلی خوب می باشد اما باید به این مطلب نگاه کرد که کشور ما در حال حاضر به چه چیزی نیاز دارد، آیا واقعا نیاز به تولید آن محصول هست یا خیر؟

تمرکز روی بازار هدف

توسعه کارآفرینی

این مطلب که ما قصد کارآفرینی داریم و می خواهیم افراد زیادی که جویای کار بوده و بیکار می باشند را به کار گیریم واینکه ایران فقط نیاز به کارگر دارد و ما فقط باید کارگر تربیت کنیم صحیح است یا اینکه صحیح نمی باشد و ما باید خود را فراتر ببینیم.

ما با استفاده از آموزشهایی که می توانیم بدهیم و همچنین تخصص و استعدادهای افراد می توانیم در مسیرهای مختلف ازاین افراد استفاده نماییم تا بهترین بازددهی را از خودشان نشان دهند.

در حال حاضر مردم تا مکانی برای استخدام آگهی قرار می دهد، بسیاری از افراد در صف آن آگهی می ایستند در حالی که آن شرکت فقط ۱۰ نفر را می خواهد اما در صف، صدها نفر منتظر بوده تا با آنها مصاحبه انجام گیرد و همچنین مردم این دید را پیدا کرده اند که باید در همه مکانها استخدام شوند.

حال اگر به آنها آموزش داده شود که کارآفرینی فقط این مطلب نیست که  ما از مردم کارگر بسازیم و افرادی فقط برای ما کار کنند و از مغز خود استفاده نکنند.

اگر آنها بتوانند از مغز خود استفاده کنند، مسلما هم می توانند برای ما سودهای بیشتری را داشته باشند و هم می توانند درآمدهای خود را بیشتر کنند و این مطلب می تواند رونق اقتصادی ایران را بالا ببرد و همچنین می تواند در زمینه تولید، فروش داخل و صادرات، ایران را به یکی از بزرگترین قطب های اقتصادی جهان تبدیل کند زیرا ایران از نظر مواد اولیه، هزینه های تولید و هزینه های انرژی و حمل و نقل مشکلی ندارد.

مغز و کارآفرینی

به دلیل اینکه همه چیز در ایران ارزان است و ایرانی ها به واقع افراد باهوشی هستند. پس با راحت ترین ترفندها و با مقداری آموزش و قرار دادن شیوه صحیح در راه آنها، می توانیم بسیار راحت این افراد را به بهترین درآمدها، بهترین کارآفرینی ها و بهترین و سود آورترین شغل ها راهنمایی کنیم.

این مطلب که فقط بخواهیم از آنها در زمینه تولید استفاده کنیم و آنها را کارگر بار بیاوریم و فقط آنها را محتاج به خود کنیم صحیح نمی باشد و با این کار مسلما ایران هیچ تغییری نمی کند و تولید کنندگان به جز اینکه روز به روز متضرر شوند و وضع مالی آنها از سال قبل خود پایین تر رود، چیز دیگری را نخواهند دید.

این مطلب باعث می شود که کم کم به سستی می روند ویا ورشکست می شوند وممکن است به قدری وضعیت مالی آنها پایین بیاید که باعث شود بسیاری از خط تولیدهای خود را متوقف کنند و دوباره به فکر تعدیل نیرو بیافتند.

موفقیت در کارآفرینی

پس یک مقدار هوشیار باشید و به جای اینکه در زمینه تولید کار کنید، در زمینه برند سازی و تبلیغات محصول خود و همچنین معرفی محصول در کشورهای دیگر کار و فعالیت نمایید، زیرا با فروش داخلی اصطلاحا شما پول را از یک جیب به جیب دیگر می ریزید اما اگر بتوانید در زمینه صادرات فعالیت نمایید، ارز را به کشور وارد کرده و این ارزآوری سبب می شود که شما بسیار راحت بتوانید یک سری درآمدها و سرمایه ها که خارج از ایران هستند را وارد کشور کنید. در اینجا کار شما برای صادرات راحت تر بوده و به درآمدهای بسیار بالایی دست پیدا خواهید کرد.

اگر این مطالب گفته شده به گوش تولیدکنندگان یا خیلی ازافرادی که تازه می خواهند وارد تجارت یا تولید شوند برسد آنها نیز متوجه می شوند که تولیدی که می خواهند انجام دهند را قبلا افرادی انجام داده اند و اکنون دارای وضعیت نامناسبی هستند.

پس باید دانست که در حال حاضر مشکل ایران تولید کردن نیست بلکه مشکل اصلی نفروختن و صادر نکردن است و اگر ما بتوانیم صادر کنیم و محصول را بفروشیم، مشکلی از بابت تولید کننده در ایران نداریم و با این کار می توانیم درآمد زیادی را به دست آوریم.

موفقیت در کارافرینی

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 پاسخ
  • پشتیبانی آراد برندینگ
   پشتیبانی آراد برندینگ گفته:

   سلام دوست عزیز برای آشنایی بیشتر با بحث صادرات به بخش (درباره ما) در سایت مراجعه کنید و از مشاورین تجاری آراد مشورت بگیرید

   پاسخ
 1. اشکان پاکرو
  اشکان پاکرو گفته:

  لطفا با گفتن مثال مطلب رو توضیح بدید. به نظرم با مثال مفهوم رو بهتر دریافت میکنیم

  پاسخ