اوراسیا و فرصت های تجاری + فیلم

اوراسیا فعلاً شامل ۶ کشور می باشد، که این کشورها شامل روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس، ارمنستان و ایران می باشد.

اهداف کار گروه هایی مثل اوراسیا

عموما وقتی این کارگروه ها و این تشکل ها تشکیل می شوند صرفاً جهت انجام امور سیاسی، امور اقتصادی و بر اساس آن پایه اولیه ای که هست تشکیل می‌شوند.
مثلاً ناتو برای بحث نظامی هست و در کنار بحث نظامی بحث‌های اقتصادی هم گهگاهی شامل حالش می‌شود و اوراسیا هم بیشتر تمرکزش روی بحث اقتصادی مجموعه می باشد و به واسطه اینکه تمام این کشورها یک جنبه سیاسی کاملاً مرتبطی با هم دارند، تشکیل شده است.
حدودا ۴۰ کشور علاقمند هستند که به این حوزه بپیوندند. این کشورها شامل چین، هند، کشورهای آمریکای لاتین و کشورهای آسیای شرقی هم می باشند که این موضوع نشان می‌دهد اوراسیا می‌تواند جایگاه مهمی داشته باشد.

اوراسیا باعث شده تا تمامی کشور هایی که در منطقه هستند به کشورهای دیگر از جمله مدیترانه، حوزه خلیج فارس و کشورهای هند و عمان دسترسی داشته باشند و از طرف دیگر برای ما ایرانی‌ها دسترسی به چین و اروپا را ایجاد کرده است.
به طور کلی می توانیم بگوییم ساختار جاده ابریشم که در گذشته بوده و همچنان خیلی‌ها آرزوی این را دارند که جاده ابریشم را درست کنند و به واسطه این جاده کار خودشان را ادامه بدهند و حتماً این را در خبرها شنیدید، یکی از آنها همین داستان اوراسیا است که باعث می شود این کشورها با یکدیگر وصل شوند و با یکدیگر کار و فعالیت کنند.اوراسیا باعث شده است که کولیدر شمال به جنوب کامل شود، باعث شده که قطار ایران از گلستان تا روسیه برود و به واسطه این قضیه حمل و نقل قطاری و ریلی مان هم کامل شده، اوراسیا باعث شده که روابط اقتصادی برای کشورها خیلی محکم تر شود و به واسطه این روابط اقتصادی، روابط سیاسی هم بهتر شده است.
مزیتی که این کشورها دارند از دو جهت می باشد. از یک جهت که روسیه و ایران اختلاف‌های بزرگی را با کشوری مثل آمریکا دارند و از طرف دیگر کشورهایی که قبلاً زیر نظر روسیه و یا زیرمجموعه همان شوروی سابق بودند زبان های یکسانی دارند و به طور کلی اگر بخواهیم در مورد زبان صحبت کنیم به دو زبان روسی و فارسی برمی‌خوریم که اینها خودش باعث استحکام بیشتر روابط می‌شود.
اوراسیایی شدن ایران
ایران از آبان ماه ۱۳۹۸ وارد این مجموعه شده است و قرارداد سه ساله با اوراسیا دارد و بعد از سه سال این امکان وجود دارد که ایران به صورت دائم عضو اوراسیا باشد و همچنین این امکان را دارد که قراردادش منتفی شود و دیگر از اوراسیا خارج شود که این خیلی بعید است چون ایران برای این کشورها حسن های زیادی دارد.
یکی از این محاسن این است که این کشورها به حوزه انرژی و به خلیج فارس ایران دسترسی پیدا می‌کنند و همچنین به دسترسی های دیگر محیطی و منطقه ای نیز می رسند.
ضمن اینکه روابط سیاسی خوبی که این کشورها با همدیگر دارند امکان این را خیلی کم می بینیم که بخواهند بعد از سه سال رابطه شان با ایران به هم بخورد و ما امیدواریم که این روابط همچنان ادامه داشته باشد و به صورت دائمی شود.
جمعیت اوراسیا در آینده
این امکان وجود دارد که کشورهایی مثل چین، سنگاپور، مالزی، اندونزی، هند و حتی کشورهای آمریکای لاتین هم به این مجموعه اضافه شوند. در حال حاضر اوراسیا با حدود ۱۸۰ میلیون جمعیت روبرو هست که با اضافه شدن چین و هند به عنوان نفرات اول و دوم پرجمعیت ترین کشورهای جهان، این عدد خیلی بیشتر رشد می‌کند.
مزیت اوراسیایی شدن ایران
خوبی که این منطقه دارد این است که ما با کشورهای در حال توسعه روبرو هستیم و از ایران هم تا حدودی عقب هستند، البته به جز کشور روسیه. ما کشورهای قرقیزستان، قزاقستان، ارمنستان و بلاروس را داریم که از لحاظ اقتصادی و از لحاظ جایگاه پیشرفت و رشد شان از ایران عقب هستند، ضمن اینکه قرقیزستان را داریم که دارد رو به رشد می رود و منابع معدنی بسیار خوبی هم دارد و در این حوزه فعالیت می‌کند و تا قبل از اینکه ما عضو اوراسیا باشیم مواد مورد نیاز خودش را می‌توانست از کشورهایی مثل افغانستان و پاکستان تهیه کند و الان که ما اوراسیا را داریم بیشتر مواد معدنی و مواد مورد نیاز و دستگاه آلاتش را از ایران تهیه می‌کند.
ما از برج آبان که عضو اوراسیا شدیم حدود ۱۱۴ درصد به صورت میانگین رشد تراکنش با این کشورها را داشتیم که این عدد متاسفانه در ترازنامه مالیاتی ایران منفی است و بیشتر بحث واردات را داشتیم و تا حدودی بحث صادرات را داشتیم.
نهصد میلیون دلار صادرات انجام شده در حالی که حدود یک دهم میلیارد دلار واردات ایران بوده است. طبق توافقی که ایران انجام داده است این اجازه را داده که ۷۵ درصد بحث واردات از این کشورها انجام شود ولی همانطور که گفته شد با توجه به اینکه ایران مرکز و امکان مراودات خوبی از جنوب به شمال دارد و دسترسی‌های خوبی به مناطق داده است احتمال این را می‌دهیم که بیشتر از حجم ایران خریداری بکنند.
اهداف اوراسیایی شدن و برقراری روابط کشورها با هم
به صورت کلی اگر بخواهیم هدف های برقراری چنین روابطی را در نظر بگیریم و در مورد آن صحبت کنیم یکی از هدف ها تسهیل در تجارت بوده است.
زمانی که اوراسیا تشکیل شد و پیمان برادری و دوستی بین این کشورها قرار گرفته می شود سعی می‌کنند که همگی از همدیگر خرید بکنند و ترازنامه مالی خودشان را با همدیگر یکسان کنند و با خرید و فروشی که انجام می شود همه کشورهایی که دارند فعالیت می‌کنند سعی می‌کنند به سود دهی برسند و مشکلات کشور خودشان را حل کند.
از طرف دیگر با توجه به بحث تجاری که وجود دارد یک بازار مشترکی را از محصولاتی که خودشان دارند می‌توانند نه تنها به خودشان بلکه به کل جهان معرفی کنند و سعی کنند با محصولاتی که با هم دارند باعث شوند که این محصولات رشد پیدا کنند و در تکنولوژی و در بقیه محصولات مربوطه هم رشد داده شود.
حذف تدریجی قوانین گمرکی
بحث دیگری که با تشکیل اوراسیا و همچین کارگروه‌هایی اتفاق می‌افتد، حذف تدریجی قوانین گمرکی است. یکی از مسائلی که باعث می شود دست و پای صادرکننده و واردکننده ها در بحث تجارت بسته شود قوانینی است که بر کشورهای مربوطه حاکم هست. این قوانین به مرور زمان در حال حذف می باشند.
هماهنگ‌سازی تشریفات گمرکی
هماهنگ‌سازی تشریفات گمرکی یکی دیگر از هدف‌های تشکیل اوراسیا است. تمام قوانین کشورها با یکدیگر تفاوت می کنند و این تفاوت ها باعث می شوند که مشکلاتی را در این زمینه ها داشته باشیم.
مثلاً در یک کشور اجازه ورود به محصولی با یک درصد آنالیز را نمی‌دهد و در کشوری دیگر اجازه ورود آن محصول داده نمی شود. این ها با یکدیگر تلفیق می‌شوند و به یک استاندارد واحدی در کنار یکدیگر می رسند و باعث می شود تجاری که دارند در محصولات متفاوت فعالیت می‌کنند بتوانند راحت‌تر بحث صادرات شان را انجام دهند.
جابجایی آزادانه کالا، سرمایه و نیروی انسانی
یکی دیگر از موضوعاتی که هدف تشکیل اوراسیا بوده جابجایی آزادانه کالا، سرمایه و نیروی انسانی بوده است.
در مناطقی از کشورهای اوراسیا مثل قرقیزستان، قزاقستان و ارمنستان شاید نیروی انسانی خبره ای وجود نداشته باشد و افراد توانمند برای انتقال تکنولوژی و بدست آوردن تکنولوژی بهتر را نداشته باشند و در عوض کشورهایی مثل روسیه محصولاتی مانند صیفی جات، میوه جات و از این قشر را به واسطه سرمای شدیدی که وجود دارد، کمتر داشته باشند.
برای همین بین کشوری مثل قرقیزستان که منابع معدنی بیشتری دارد و کل حوزه شان در مورد کشاورزی می باشد با کشور روسیه داد و ستدی ایجاد می شود و نیروی انسانی و سرمایه‌ای که مورد نیاز هست را خیلی راحت تر از حالت عادی بتوانند با همدیگر به تبادل بگذارند و سعی کنند با یکدیگر رشد کنند.
اوراسیا و محاسنی که برای ایران دارد
همانطور که می‌دانید ما تحریم هستیم و دلار با سختی وارد کشور می‌شود. یکی از راه‌هایی که مسئولین مربوطه در مورد آن اندیشیدند و فعالیت کردند بحث اوراسیا بوده است.در اوراسیا بیشتر تمرکز روی بحث ارزهای همان کشور می باشد و سعی می‌کنند که با ارز خود آن کشورها داد و ستد صورت بگیرد و دلار را از چرخه خارج کنند یا اینکه اگر قرار است که دلار هم باشد، واسطه ای برای ورود دلار به کشورمان باشد.
از طرف دیگر باعث شده که ۷۰ درصد تراکنش هایی که ایران دارد انجام می دهد با پول خودمان باشد و با پول های کشورهای دیگر انجام نشود که این برای کشور ما نویدبخش خوبی است و سعی شده که مراودات راحت‌تر انجام بشود.
موضوعات دیگری که مطرح است بحث حذف گمرکی است. ما الان شاهد این هستیم که یک جا هایی گفته شده که ۵۰۲ مورد بعلاوه ۳۶۰ مورد تعرفه هایشان را استاندارد کردند و با همدیگر یکی کردند و از طرف دیگر ۱۷۵ مورد از محصولاتی که وجود دارد تعرفه گمرکی شان صفر شده است.
فرش، پسته، انواع صیفی جات، انواع میوه جات،، میگو محصولات بهداشتی و ظرف های پلاستیکی از این دست محصولاتی هستند که به واسطه اوراسیا تعرفه آنها برای کشور ایران صفر شده است و افرادی که در این حوزه‌ها فعالیت می‌کنند می‌توانند روی این محصولات کار کنند و ببینند که می‌توان این ها را با تعرفه خیلی پایین صادر کرد.
از طرف دیگر چون این محصولات به واسطه انرژی که مصرف می‌شود، پول‌های کمی که به منابع طبیعی مان می دهیم اعم از آب، به واسطه نیروی انسانی ارزان قیمتی که ایران دارد و به واسطه اینکه این ها بیشترش در دسترس بوده و از قدیم در کشور بوده و احتیاج به ساخت جدیدی ندارد، قیمت خیلی پایینی در داخل کشور ایران دارد و باز با وجود این که تعرفه هم حذف شده ما قیمت رقابتی تری داریم.

به واسطه اوراسیا ایران دسترسی بیشتری به کشورهای اروپایی، اوکراین و همچنین کشورهایی مثل قرقیزستان پیدا کرده است که تا قبل از آن قرقیزستان بیشتر تمایل داشته از کشورهایی مثل افغانستان و پاکستان خرید کند. پاکستان و افغانستان کشورهای رو به رشد هستند و محصولات خوبی هم دارند و دارند فعالیت می‌کنند و از اینکه قزاقستان به سمت ایران آمده نوید بخش خبر خوبی است.

بیشتر تراکنش‌های که از آبان ماه تا الان داشتیم بیشتر مربوط به ارمنستان بوده که ۱۶۴ درصد رشد داشته‌ایم. ارمنستان بین کشورهای اوراسیا تنها کشوری است که با ایران مرز زمینی دارد و این مرز زمینی باعث شده که مراودات ایران با کشور ارمنستان خیلی بهتر از گذشته باشد و همچنین باعث شده که واسطه ای بین ایران و کشورهای اوراسیا و تقریباً تمامی داد و ستد ایران (مقدار خیلی زیادی از مرزهای آبی و از دریای خزر انجام می شود) از طریق ارمنستان انجام شود.
قطاری که از گلستان به سمت روسیه می رود هم خیلی کمک بزرگی کرده و باعث شده که آن منطقه هم رشد کند. بیشتر مراودات ما به ارمنستان و بعد به روسیه و قرقیزستان است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ