نماد اعتماد الکترونیک یا اینماد چیست؟

جهت مشاوره رایگان اقتصادی و افزایش درآمد با تجارت و صادرات، عدد ۲ را به سامانه ۳۰۰۰۲۱۱۹ پیامک نمایید.

نماد اعتماد الکترونیک یا اینماد چیست؟ چگونه می تواند نماد رسانه های دیجیتال را دریافت کرد؟ در این مقاله آموزشی با ما همراه باشید تا شما را با دنیای مجوز ها و تاییدیه ها آشنا کنیم.
اگر فکر میکنید مشکل فروش شما نداشتن اعتبار یا دفتر شرکتی است، اگر فکر میکنید اگر مشتری به شما اطمینان کند می توانید به او جنس بفروشید، حتما این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

نماد اعتماد الکترونیک

نماد اعتماد الکترونیک یا اینماد چیست؟

اینماد یک جواز و تاییده است که برای فروشگاه های اینترنتی که محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین میفروشند ارسال می گردد.
اینماد (نماد اعتماد الکترونیکی) را حتما بارها شنیده اید یا لوگوی آن را مشاهده کرده اید. شما به عنوان یک مالک سایت، زمانی می توانید کاربران را تشویق به خرید کنید که اعتماد آن ها را جلب کرده باشید. روش های زیادی برای جلب اعتماد وجود دارد مانند نوع طراحی سایت، ساختار، روش های تبلیغاتی آن، محصولات، معروف بودن آن اما همه این ها در کنار نمی توانند اعتماد صددرصد کاربران را به خود جلب کند. آن ها به دنبال یک تاییده مانند جواز در سایت شما هستند که وجود و خدمات شما را تضمین می کند. برای همین امروزه در ایران از اینماد (نماد اعتماد الکترونیکی) برای تایید فروشگاه های اینترنتی که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر می شود، استفاده می گردد.

تا شروع همایش فقط …

روزساعتدقیقهثانیه

کدام فروشگاه ها یا شرکت ها باید اینماد ( نماد اعتماد الکترونیکی) دریافت کنند؟

از اینماد ( نماد اعتماد الکترونیکی) بیشتر در سایت های B2C که قصد فروش محصول یا خدماتی را به مشتریان به صورت پرداخت آنلاین دارند. به عبارتی دیگر هر فروشگاه یا شرکتی که محصولات خود را به صورت آنلاین به فروش می رساند و برای پرداخت وجه به یک درگاه بانکی متصل می گردد، حتما باید اینماد داشته باشد.

برای دریافت اینماد ( نماد اعتماد الکترونیکی) باید چه کرد؟

تنها منبع رسمی برای دریافت جواز اینماد، سایت enamad.ir است. تمامی مراحل به صورت اینترنتی انجام می شود و لازم نیست که به صورت حضوری به سازمان مراجعه نمایید. همچنین شماره های تماس نیز پاسخگویی کامل تمامی سوالات مالکان کسب وکار در این خصوص می باشند.

شما اول از همه وقتی وارد سایت اینماد ( نماد اعتماد الکترونیکی) می شوید، باید گزینه درخواست اینماد را کلیک نمایید و وارد سایت شوید ( اگر ثبت نام نکرده اید، باید از قبل ثبت نام کنید. البته چون قرار است که برای فروشگاه یا شرکت خود این جواز را دریافت نمایید، باید از نام و ایمیل فروشگاه خود برای ثبت نام استفاده نمایید.)

سپس بعد از تکمیل اطلاعات، باید مدارک لازمه که کاملا در سایت بیان شده است را ارسال نمایید. مدارک شما پس از بررسی تایید یا رد می شوند که در یک پیام به شما اعلام می شود.

بهتر است بدانید که لازمه داشتن درگاه بانکی، داشتن اینماد است.

آیا برای دریافت اینماد حتما باید شرکت یا مکان ثابت داشت؟

همانطور که گفتیم، این جواز برای فروشگاه هایی که خدمات و محصولات خود را به صورت اینترنتی به فروش می رسانند، استفاده می شود. لازمه گرفتن آن، داشتن جواز فروشگاه یا ثبت شرکت است که ثابت کند شما یک مکان حقیقی برای فعالیت خود دارید.

چه اطلاعاتی اینماد از شما می خواهد؟

در مرحله اول بستگی به این دارد که شما شخص حقیقی می باشید یا حقوقی. اگر شخص حقیقی می باشید، فقط باید اطلاعات اولیه خود مانند نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه و غیره را وارد نمایید. ولی اگر به عنوان شخص حقوقی ثبت نام می کنید( توصیه می شود بیشتر به این حالت ثبت نام کنید) علاوه بر اطلاعات اولیه شرکت یا سازمان خود، باید اساسنامه، اعضای هئیت مدیره و غیره را نیز ارسال نمایید.

همچنین بخوانید:  فیلم آموزشی رفع مشکل سبز نشدن گواهینامه ssl

در مرحله دوم باید اطلاعات مربوط به وب سایت مانند نام دامنه، نام کسب وکار اینترنتی، وضعیت ملک، آدرس پست الکترونیکی و غیره را وارد کنید. همچنین در تمامی این مراحلی مدارکی را که مورد نیاز است باید با فرمت خاصی که بیان کرده است، بارگذاری نمایید.

البته تمامی موارد کاملا در سایت خود اینماد ( نماد اعتماد الکترونیکی) می توانید کاملا مطالعه نمایید.

چند نوع اینماد وجود دارد؟

دو نوع تک ستاره و دو ستاره وجود دارد. حالت تک ستاره که بیشتر شرکت ها و فروشگاه ها دریافت می کنند و بعد از بررسی مدارک ارسالی به آن ها داده می شود.

حالت دو ستاره، اگر گواهی نامه SSL در کلیه صفحات نصب شده باشد، داده می شود.

مزیت های داشتن اینماد ( نماد اعتماد الکترونیکی) چیست؟

 • افزایش اعتماد کاربران و خرید محصولات و خدمات شما
 • دریافت درگاه بانکی
 • معتبر شدن وب سایت
 • افزایش میزان امنیت خرید
 • امکان بستن قرارداد با شرکت های دیگر برای همکاری
 • محفوظ ماندن حریم شخصی کاربران
 • گارانتی محصولات و برگشتن پذیر بودن پول

جواز ساماندهی

چگونگی دریافت نماد ساماندهی وزارت ارشاد

وب سایت ساماندهی پایگاهی است که تقریبا اطلاعات تمام مدیران سایت ها در آن ثبت شده است ، از مزایای ثبت اطلاعات در ساماندهی با توجه به تبصره۱ ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه ای چنانچه پایگاه حاوی محتوای مجرمانه باشد ، و اطلاعات مدیر آن پایگاه در ساماندهی ثبت شده باشد ، معمولا وب سایت آن فیلتر نخواهد شد و با اطلاع رسانی در این مورد ، مدیر پایگاه می تواند محتوا مجرمانه را از وب سایت خود حذف کند. برای این منظور:

 • برای ثبت سایت در ساماندهی به آدرس اینترنتی samandehi.ir مراجعه نموده و از منو سمت راست روی گزینه “ثبت نام و ثبت سایت” کلیک کنید:

ساماندهی

 • سپس نوع شخصیت ایمیل ، نام کاربری و رمز را وارد نمایید ، پس از تکمیل ثبت نام روی دکمه ورود به سامانه کلیک کنید و مشخصات کاربری خود را وارد کنید.
 • در قسمت تکمیل اطلاعات روی گزینه “تکمیل فرم اطلاعات” کلیک کنید و تمام اطلاعات خود را با دقت در این فرم وارد نمایید.
 • سپس در همان منو تکمیل اطلاعات روی گزینه احراز اطلاعات کلیک کنید ، در این قسمت شما باید تلفن ثابت و همراه خود را تایید کنید ، روش آن به این صورت است که باید از تلفن ثابت خود با این مرکز تماس گرفته و کد اختصاصی که در این صفحه نمایش داده می شود را شماره گیری نمایید ، در مورد تلفن همراه نیز کافیست یک پیامک ارسال نمایید.
 • سپس در منو سمت راست روی گزینه “افزودن رسانه برخط ” کلیک کنید ، شما باید در این صفحه نوع رسانه برخط خود را وارد کنید.

انواع رسانه های بر خط:

رسانه کاربرمحور : منظور وب سایت هایی است که کاربران عمومی محتوا دیجیتال آن را در سایت قرار می دهند و در این سایت ها گروه ها و شبکه های مجازی وجود دارد ، مانند سایت های شبکه اجتماعی

رسانه برخط اختصاصی : منظور وب سایت هایی است که محتوا آن توسط متصدی که شخص حقیقی یا حقوقی است ارسال می شود ، محتوا مانند محصولات ، اخبار ، خدمات ، آثار و … که در معرض دسترس عموم قرار می گیرد. مانند وب سایت های شخصی ، شرکتی که به معرفی محصولات یا شرکت آن می پردازد.

همچنین بخوانید:  جستجوی نام برند

رسانه برخط غیر اختصاصی : منظور وب سایت هایی است که محتوای دیجیتال در دسترس عموم قرار می گیرد ، مانند سایت های دانلود نرم افزار ، بازی ، موسیقی ، فیلم ، کتاب و … که این موارد به کاربران ارائه می شود.

 نشریه الکترونیک : وب سایت های که به طور مستمر در محیط دیجیتال خبر ها ، تحلیل ، مصاحبه  و گزارش را در قالب نوشته ، صدا و یا ویدیو در معرض عموم قرار می دهند ، مانند سایت های خبری و خبرگزاری

وبلاگ با دامنه اختصاصی : وبلاگ هایی که از سرویس ثبت دامنه استفاده کرده اند ، برای مثال آدرس aradbranding.blogfa.com را به aradbranding.com تبدیل کرده اند.

وبلاگ : صفحاتی که توسط سرویس دهندگان وبلاگ که معمولا رایگان نیز هستند ایجاد می شوند.

صفحه شخصی در رسانه کابر محور : پروفایل ها یا صفحه هایی که کاربران شبکه اجتماعی ایجاد می کنند.

 • سپس در قسمت مدیریت رسانه برخط سایت شما و وضعیت آن نمایش داده می شود ، شما باید در این صفحه روی گزینه انجام تاییده فنی کلیک نمایید ، برای اینکه اثبات کنید که صاحب امتیاز این دامنه هستید باید یکی از روش های “ارسال کد به ایمیل دامنه” یا تایید از طریق “بارگذاری فایل در سرور” یا “افزودن متاتگ در صفحه اصلی” یا “تغییر عنوان سایت” را انجام بدهید.

ثبت سایت در ساماندهی انجام شد.

نحوه دریافت لوگو یا نماد ساماندهی

لطفا توجه داشته باشید دریافت لوگو برای سایت هایی امکان پذیر است که تایید فنی ساماندهی را انجام داده باشند ، همچنین لوگو برای وبلاگ ها و صفحات شخصی در رسانه های کاربر محور فعال نخواهد شد.

انواع لوگو ساماندهی : 

لوگو موقت : این لوگو ۳ ماهه بوده و مدیر سایت موظف است ظرف مدت ۳ ماه مجوز های لازم برای دریافت لوگو دائم را کسب نماید ،

لوگو دائم : به تمام متقاضیانی که تمامی شرایط دریافت لوگو را داشته باشند این لوگو را دریافت می کنند ، اعتبار این لوگو ۶ ماهه بوده و پس از آن قابل تمدید خواهد بود.

شرایط دریافت لوگو دائم ساماندهی :

امکان دریافت لوگو ساماندهی برای افراد حقیقی نیز وجود دارد.

 1. احراز هویت: در حال حاضر سامانه ساماندهی به ثبت احوال برای بررسی کد ملی متصل است.
 2. فعالیت رسانه بر خط مورد تقاضا ، خارج از موضوع فعالیت رسمی شخص حقیقی یا حقوقی نباشد ، برای مثال وب سایتی که متعلق به یک شرکت می باشد و در زمینه خاصی فعالیت دارد ، این موضوع خاص باید در اساسنامه شرکت نوشته شده باشد.
 3. متصدی رسانه بر خط صلاحیت قانونی فعالیت در موضوع رسانه را داشته باشد ، اگر بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران نیاز به مجوز داشت ، متقاضی این مجوز را کسب نماید.
 4. موضوع فعالیت رسانه بر خط طبق قوانین جاری کشور باشد.
 5. تکمیل فرم دریافت لوگو ، نوع برخط و فعالیت و موضوع آن

در صورتی که موارد را به درستی انجام ندهید ، نقص درخواست اعلام شده و مجدد باید درخواست را تکمیل نمایید.

امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشه و بتوانید نماد ساماندهی خود را هرچه سریعتر دریافت کنید، چنانچه نظر یا مشکلی در این مورد داشتید در قسمت نظرات همین صفحه آن را ارسال نمایید، خوشحال خواهیم شد به آن رسیدگی نماییم.

فیلم آموزشی اینماد و دریافت نماد رسانه

مشاوره رایگان اقتصادی

  • متولد ۱۳۶۵▪️ اهل مشهد▪️ لیسانس مدیریت▪️ سه سال سابقه تجاری▪️ زمینه فعالیت پارچه▪️ همراه ۰۹۱۲۷۵۴۸۲۴۳
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.