📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

تحلیل اقتصادی سال ۹۹ + فیلم

در این مقاله سعی شده تا در رابطه با مسائل اقتصادی سال ۹۹ تحلیل ارائه شود و عزیزان را با مشکلات پیش رو در ابتدای سال آشنا کرده و راه حل را پیش پایشان بگذاریم.

شروع سال ۹۹ با بدهی

سال ۹۹ سالی است که با بدهی آغاز می شود. به عبارت دیگر در سال ۹۹ به جز قشر کارمندان، بقیه افراد جامعه که شامل افرادی با مشاغل آزاد، کاسبان، تاجران و تولید کنندگان می شوند، سال ۹۹ را با بدهی و قرض و حتی چک های برگشت زده شده آغاز می کنند.
فروشندگان و بازاری ها اجناس را برای بازار شب عید خریداری کرده و در ازای آن چک کشیده اند، اما با توجه به شرایط پیش آمده به علت وجود کرونا ویروس نتوانسته اند آن ها را به فروش برسانند و در نتیجه به مشکل مالی برخورد کرده اند.
برخی از افراد متعهد هستند و ممکن است با فروختن ملک و یا ماشین چک ها را پاس کنند، اما با توجه به شرایط و جو جامعه بازار خرید و فروش نیز با مشکل مواجه شده و اصلا مناسب فروش نیست!

شروع نا معلوم سال

دولت وعده های زیادی به مردم داده است، از جمله این که طرح معیشتی قرار خواهد داد و حتی سخنگوی دولت در برنامه زنده و شبکه های خبری اعلام کرده است که ۷۵ هزار میلیارد تومان به صنعت گران و تولید کنندگان وام پرداخت خواهند کرد که البته قابل ذکر است با سود ۱۲ درصد!
مهم ترین نکته ای که وجود دارد، این است که سال با بدهی آغاز می شود و مهم تر از آن این است که این وضعیت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، اصلا معلوم و مشخص نیست! که این مسئله بسیار نگران کننده است. هم برای دولت و هم برای مردم!
در کشور ایران شروع هر سال مصادف بود با ۱۴ فروردین و پس از آن تاریخ مدارس و دانشگاه ها شروع به فعالیت می کردند. اما سال ۹۹ هنوز آغاز نشده و ممکن است شروع سال از بیستم فروردین باشد و ممکن است اردیبهشت ماه باشد و هر تاریخ دیگری…

برای خیلی از افراد این سوال پیش می آید که نقش دانش آموزان و دانشجویان در اقتصاد مملکت چیست؟! لازم به ذکر است حدود یک میلیون و دویست هزار نفر از مردم جامعه در حوزه آموزش فعالیت می کنند و شروع مدارس و دانشگاه ها، آغاز کار و فعالیت این یک میلیون نفر نیز خواهد بود.
وضعیت تعیین بودجه
سال ۹۹ بدترین و عجیب ترین سال است. یعنی سالیست که شما با کوچک ترین خطا از نظر اقتصادی نابود می شوید! اما این شرایط برای کارمندان نیست و جالب و قابل توجه است، این که سال ۹۹ هر قدر دیر تر شروع شود، برای قشر کارمند بسیار خوب است. چرا که در منزل مانده و هزینه هایشان کمتر شده و هر ماه حقوقشان توسط دولت واریز می شود.
دولت بودجه سال ۹۹ را با فروش ۵۰۰ هزار بشکه و هر بشکه ۵۰ دلار بسته و محاسبه کرده است. اما امروزه قیمت هر بشکه نفت فقط ۲۵ دلار است. با توجه به اینکه هند یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان نفت است و در حال حاضر کشور ها قرنطینه هستند و اگر این قرنطینه ادامه یابد، قیمت هر بشکه نفت به ۱۰ الی ۱۵ دلار خواهد رسید.وضعیت نا مشخص سال ۹۹ برای دولت
یعنی بودجه ای که دولت برای سال ۹۹ با فروش هر بشکه ۵۰ دلار بسته است، اصلا امکان پذیر نخواهد بود! در دوره قبل بودجه را با فروش هر بشکه به قیمت ۲۶ دلار بستند، قیمت نفت ۱۰۰ دلار شد. در نتیجه رئیس جمهور وقت چون دارای سرمایه بیشتری بود برای کشور خیلی کار ها کرده و همه نوع خدماتی داد.
اما در سال ۹۹ وضعیت دقیقا معکوس شده است و می توان گفت حتی خود دولت هم پیش بینی درستی نداشته و نمی داند چه اتفاقاتی پیش رو است! دولت بودجه را با هر بشکه ۵۰ دلار بسته و اعلام کرده است که سهم هر سازمان و اداره چقدر خواهد بود! عامل ابهام موجود در این بحث منبع تامین آن است!
وضعیت بازار سرمایه و سهام
بحث دیگری که وجود دارد، وضعیت بازار سرمایه و سهامی است که شرکت ها می دهند. در اسفند ماه ۹۸ وضعیت بازار بسیار عجیب بود و رشد عجیب و باور نکردی داشت. به علت وجود کرونا ویروس، سهام یک سری از شرکت ها رشد صعودی داشت!افرادی که در بازار سرمایه و بورس فعالیت می کنند، طبق آنالیز هایشان اعلام کرده اند که روند بازار برای شرکت های تولیدی در حال رشد و رو به مثبت شدن است. این اطلاعات از بررسی نمودار ها و تحلیل های تکنیکال به دست آمده است.
هنگامی که کرونا در چین گسترش یافت، سهام یک سری از شرکت های اروپایی افت کرد و دولت چین از فرصت استفاده کرده و این سهام ها را خریداری کرد و این اتفاق چیزی نیست جز یک بازی سیاسی!
وضعیت تجارت سنتی در سال ۹۹
افرادی که به صورت سنتی تجارت می کنند، در سال ۹۹ با یک گیجی روبرو هستند. فقط منتظرند تا کرونا ویروس از بین برود و منتظر تغییر و تحولی در بازار هستند. افرادی که چک کشیده اند به فکر پاس کردن چک ها هستند و منبع تامینی هم وجود ندارد! این افراد درگیر یک ابهام شدید هستند.
در این ایام که همه در منازل خود مانده اند و اغلب افراد وقت خود را در اینترنت به سر می برند. با سایت هایی مانند دیجی کالا و سایر فروشگاه های اینترنتی برخورد می کنند و این که این سایت ها و فروشگاه ها در این ایام می توانند به خوبی فروش داشته باشند، توجه آن ها را به خود جلب می کند!به سایتی مانند آپارات برخورد می کنند که به علت بالا بودن یوزر و بالا بودن ترافیک، سایت باز نمی شود! به این نتیجه می رسند که کسب و کار خود را اینترنتی کنند، یعنی فروشگاه اینترنتی ایجاد کنند.
وضعیت تجارت سنتی بعد از اتمام کرونا در سال ۹۹
افراد معمولا در اتفاقات قدرت تصمیم گیری خود را از دست می دهند و منتظر تغییر شرایط می مانند. پس تاجرانی که به روش سنتی کار می کنند تا قبل از اتمام کرونا برای ایجاد سایت و فروش اینترنتی هیچ اقدامی نمی کنند و منتظر خواهند ماند تا شرایط کنونی جامعه تغییر کند.وضعیت و شرایطی که امروزه به علت وجود کرونا ویروس در جامعه حاکم است، حجم ارتباطات حضوری مردم را کاهش داده و ممکن است این شرایط به صورت دوره ای باشد و ادامه پیدا کند! پس تاجرانی که به صورت سنتی کار می کنند هر چه سریع تر باید تغییر و تحولی در کسب و کار خود ایجاد کنند. چرا که ممکن است شرایط بدتر از الان شده و ادامه پیدا کند!
وضعیت تجارت اینترنتی قبل از اتمام کرونا در سال ۹۹
قبل از اتمام کرونا در ایران واکنش های تاجران اینترنتی به دو دسته تقسیم شده است. یک عده از افراد در خانه خود مانده و با سیل جمعیت حرکت می کنند. مدام کانال های خبری را چک می کنند و از اخبار جدید کرونا و مبتلایان و فوتی ها اطلاعات کسب می کنند و اصلا کار نمی کنند!گروه دیگری نیز هستند که شرایط و اخبار ها را نادیده گرفته و به کسب و کار خود ادامه داده اند. بدون در نظر گرفتن جو منفی جامعه، زمانی که همه استراحت می کنند، آن ها کار خود را پیش می برند و این افراد خیلی جلو تر از بقیه افراد جامعه هستند.
وضعیت تجارت اینترنتی بعد از اتمام کرونا در سال ۹۹
بعد از تمام شدن شرایط کنونی و بازگشت به زندگی عادی، تمام کسانی که ترسیدند و فقط در خانه خود محبوس شدند و تمام افرادی که در آن زمان کار کردند، وارد بازار می شوند. همه مردم بعد از اتمام کرونا کار می کنند. چرا که چندین ماه کار نکرده و حساب های بانکی خود را خالی کرده اند.
در این شرایط وضعیت فقط برای افرادی خوب خواهد بود که در زمان وجود کرونا از کار دست نکشیده و به فعالیت های خود در بستر اینترنت ادامه داده و مسیر خود را بدون در نظر گرفتن اخبار و جو منفی جامعه پیش برده اند.در سال ۹۹ قبل از اتمام کرونا چکار کنیم
سال ۹۹ سالی است که نه مردم و نه دولت و بازاری ها و هیج کس نمی داند که قرار است چه پیش آید و چه کنند! امروز یک دولت اصلاح طلب و یک مجلس اصلاح طلب روی کار هستند، اما مجلس جدید تقریبا یک مجلس اصول گراست که شمشیر را برای رئیس جمهور از رو بسته است.
توصیه ای که می شود این که اول از هر کاری کانال خبری خود را پاک کنید و از اخبار و جو منفی دور شوید. خود را از استرس دور کنید. فقط کافیست بیشتر از قبل بهداشت فردی خود را رعایت کنید. حتما کار کنید وگرنه منفعل خواهید شد.در این ایامی که کسی مشغول کار نیست، شما با مشتریان خود و حتی مشتریان صادراتی وارد مذاکره شوید. همین مذاکره شما با مشتری تا زمان به نتیجه رسیدن، یک تا دو ماه طول خواهد کشید. وضعیت قرنطینه کشور ها نهایتا یک الی دو ماه دیگر ادامه خواهد داشت! خیلی از کشور های اروپایی غذا وارد می کنند و اگر این قرنطینه ها ادامه پیدا کند قبل از مبتلا شدن به کرونا مردم کشور ها از گرسنگی خواهند مرد!
در سال ۹۹ بعد از اتمام کرونا چکار کنیم
پس از این که شرایط جامعه به روال عادی خود بازگشت و این بیماری از بین رفت، همه مردم وارد کار می شوند و تمام تلاش خود را می کنند تا ضرری که در چند ماه تعطیلی و قرنطینه متحمل شده اند را جبران کنند.
اگر تاجری هستید که به روش سنتی فعالیت می کنید، حتما کسب و کار خود را تغییر دهید و وارد تجارت اینترنتی شوید. امروز بیماری کرونا باعث تعطیلی و کسادی کسب و کار شد و در روز های آینده اتفاق دیگری شاید رخ دهد. خود را از تجارت سنتی خارج کنید. بستر کار خود را اینترنتی کنید تا آسیب نبینید. چرا که اینترنت همیشه و در هر شرایطی در دسترس است.سال ۹۹ هر قدر که ترسناک باشد به همان اندازه سال بسیار خوبی برای رشد و پیشرفت است، البته به شرطی که الان از کار دست نکشید. بعد از تمام شدن کرونا همه برای کار به بازار هجوم خواهند آورد. پس شما از الان جای پای خود را سفت کنید.
توصیه مجموعه آراد برندینگ
شهر قم از لحاظ موقعیت مکانی در مرکز کشور قرار دارد و اکثر اساتید و مشاوران و افرادی که با مجموعه آراد همکاری می کنند در قم ساکن هستند. پیشنهاد مجموعه آراد برای افرادی که با آن همکاری دارند این است که حتما به قم جابجا شوند.
خیلی از افراد معتقدند که قم مرکز کرونا است. اما این باور کاملا اشتباه است. اگر شرایط قم بد و نا بسامان بود مشاوران و اساتید مجموعه آراد و خیلی از افراد دیگر به کار خود ادامه نمی دادند. در محیطی قرار بگیرید که همه مشغول کار و فعالیت هستند، نه جایی که همه در حال استراحت و تماشای تلوزیون هستند! وگرنه منفعل خواهید شد!

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


2 پاسخ