آیا برای صادرات کارت بازرگانی لازم است؟

به طور کلی کارت بازرگانی برای صادرات و واردات در تجارت مانند گواهی نامه رانندگی است. یعنی همان طور که شما وقتی گواهی نامه رانندگی ندارید حق قانونی برای رانندگی وسیله نقلیه ندارید و اگر رانندگی کنید تخلف محسوب می شود بدون داشتن کارت بازرگانی هم شما نمی توانید اقدام به صادرات و واردات کنید.

کارت بازرگانی

 

دریافت کارت بازرگانی

تصور غالب تجار این است که برای شروع صادرات باید ابتدا اقدام به دریافت کارت بازرگانی کرد و تا زمانی که این کارت را نداشته باشیم نمی توانیم در گمرک جهت صادرات کالای خود حاضر شویم.

می توان گفت این تصور که تنها راه صادرات و واردات کالا داشتن کارت بازرگانی است تصور اشتباهی است و ما در این جلسه به شما آموزش میدهیم که چگونه بدون داشتن کارت بازرگانی محصول خود را صادر کنید یا کالای مورد نیاز خود را وارد کنید.

تأثیر کارت بازرگانی در تجارت بین المللی

بر اساس قانون گمرک ایران کارت بازرگانی مجوزی است برای دارندگان این کارت اعم از شخص حقیقی و حقوقی تا توسط این کارت اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کنند.

مراحل اخذ کارت بازرگانی

برخی از افراد تصور می کنند که دریافت کارت بازرگانی به سهولت انجام می شود اگر امروز اقدام کنند در کوتاه ترین زمان کارت بازرگانی خود را دریافت می کنند؛ در مقابل افرادی هستند که تصورشان بر این است که دریافت کارت بازرگانی سخت و زمانبر است.

حقیقت این است که دریافت کارت بازرگانی بستگی به افراد دارد، کسانی که فعالیت اقتصادی دارند و مدارک آنان کامل است برای دریافت کارت بازرگانی مشکل خاصی ندارند و می تواند با همان مدرک رایج که تمام بنگاه های اقتصادی دارند برای دریافت کارت بازرگانی اقدام کند زیرا اتاق بازرگانی شرایط و ضوابط را طوری تنظیم کرده است که تجّار بتوانند به راحتی این کارت را دریافت نمایند، اما افرادی که فعالیت اقتصادی ضعیفی دارند یا مدارک آنان کامل نیست یقینا برای دریافت کارت بازرگانی دچار مشکل می شوند و اخذ کارت بازرگانی برای این افراد طولانی تر می باشد.

صادرات بدون کارت بازرگانی

مدارک مورد نیاز برای دریافت کارت بازرگانی

برای اینکه شما بتوانید کارت بازرگانی دریافت کنید گمرک ایران از شما یک سری مجوزها و مدارکی می خواهد که مجموعه آنها بین ۲۵ تا ۳۰ مورد می باشد.

برخی از آن مدارک عبارتند از:

 1. اصل شناسنامه.
 2. اصل کارت ملی.
 3. اصل کارت پایان خدمت برای آقایان.
 4. مدرک تحصیلی.
 5. گواهی ثبت شرکت متقاضی.
 6. اصل گواهی عدم سوء پیشینه به اعتبار سه ماهه.
 7. فرم رشته فعالیت از بخش خدمات اتاق بازرگانی.
 8. اصل مجوز تولید به نام متقاضی.
 9. اصل و کپی تمام صفحات مالکیت یا اجاره نامه.
 10. اصل و کپی فرم بانک مبنی بر حسن اعتبار بانکی.
 11. و سایر مدارک.

حداقل سن برای دریافت کارت بازرگانی ۲۳ سال می باشد.

تجار محترم باید بررسی کنند که آیا مقرون به صرفه است که زمان و انرژی و سرمایه خودشان را صرف گرفتن کارت بازرگانی کنند یا خیر؟

مدارک لازم برای کارت بازرگانی

صادرات بدون داشتن کارت بازگانی

از دیدگاه ما یک تاجر هیچ احتیاجی برای دریافت کارت بازرگانی ندارد.

ما نمونه هایی را داریم که افراد بدون داشتن کارت بازرگانی اقدام به صادرات کالای خود کرده اند.

پیشنهاد ما این است که شما بجای تحمل سختی های دریافت کارت بازرگانی برای صادرات کالای خود از ترخیص کار در گمرک استفاده کنید.

ترخیص کار زیر مجموعه گمرک است که بابت دریافت کارت بازرگانی می بایست یک سری خدمات را در طول ماه انجام بدهد و رزومه کاری خودش رو به گمرک ارائه دهد.

ترخیص کار جهت صادرات مانند وکیل در امور دادگستری می ماند، همان طوری که شما زمانی که برای انجام کار قضایی وارد دادگستری می شوید نمی دانید که باید چه کارهایی انجام دهید و یک وکیل می تواند تمام کارهای شما را که ممکن است چندین روز به طول انجامد را در عرض چند ساعت انجام دهد ترخیص کار در گمرک نیز مانند یک وکیل کالای شما را در عرض چند ساعت به مقصد مدنظر شما صادر می کند.

ترخیص کار مالک کالای شما نیست بلکه صرفا انجام دهنده امور صادرات شماست.

ترخیص کار گمرک

استفاده از یک ترخیص کار خبره و کاربلد برای صادرات چندین مزیت را برای شما به ارمغان می آورد که مهمترین آن بهینه سازی در زمان شماست.

یقینا چون شما تجربه کافی برای صادرات ندارید در اولین دفعات صادرات کالای خود به دلیل عدم تجربه باید چندین روز زمان صرف کنید تا بتوانید کالای خود را صادر کنید در حالی که با استفاده از یک ترخیص کار خبره شما می توانید کالای خودتان را در کمترین زمان صادر کنید و دریافت کننده کالای شما نیز در کمترین زمان ممکن کالا را تحویل می گیرد که این امر سبب افزایش اعتبار شما در نزد مشتری شما می شود.

دومین مزیت استفاده از ترخیص کار این است که دغدغه و درگیرهای ذهنی شما به حداقل می رسد و کمتر استرس دارید و به راحتی می توانید روی سایر امور خود تمرکز کنید.

توصیه ما به عزیزانی که در حال صادر کردن کالای خود هستند و در گمرک دچار مشکل شده اند این است که از ترخیص کار استفاده کنند.

استفاده از ترخیص کار برای صادرات کاملاً قانونی و تحت نظر گمرک می باشد.

ترخیص کالا در گمرک

روش پیدا کردن ترخیص کار

همه تجار برای صادرات کالای خود به ترخیص کار اعتماد نمی کنند چون این کار را در ذهن خودشان می سنجند و علل مختلفی را برای عدم اعتماد به ترخیص کار در ذهن خود مطرح می کنند.

شما برای اینکه بتوانید ترخیص کار پیدا کنید به دو روش می توانید اقدام کنید:

 1. با دفتر گمرک ارتباط برقرار کنید و از آن ها بخواهید تا ترخیص کار مطمئنی را به شما معرفی کنند.
 2. از صادرکننده ای را سراغ دارید که در صادرات خود از ترخیص کار استفاده می کند می توانید به او مراجعه کنید و از طریق او به ترخیص کار متصل شوید.

ترخیص کارها معمولا برای صادرات تعرفه های خاص خودشان را دارند اما گاهی نیست برای صادر کردن کالای با آنان توافق کنید.

صادرات بدون ثبت شرکت

عزیزانی که هنوز موفق به ثبت شرکت خود نشده اند می توانند اقدام به صادرات کنند، ثبت شرکت زمانی برای صادرات نیاز است که میزان فروش شما زیاد باشد یعنی در ابتدا خودتان در کشورهای همسایه برند شده باشید و سپس محصول شما برند شده باشد در این صورت شما ثبت شرکت را انجام می دهید که به پشتوانه آن برند خودتان را به ثبت برسانید و در گام بعد آن محصول را با برند خودتان و شرکت ثبت شده خودتان به بازار عرضه کنید اینجاست که شرکت لازم است.

صادرات بدون ثبت شرکت

ارسال نمونه کالا

برای صادر کردن سمپل (نمونه اولیه کالای شما) نیازی به استفاده از ترخیص کار نیست بهتر است خودتان اقدام کنید.

اقدام توسط خودتان برای صادر کردن نمونه اولیه چند فایده دارد که مهمترینش این است شما متوجه می شوید که کالای شما آیا منع صادرات دارد یا خیر؟

صادرات معاف از مالیات است ولی واردات مالیات دارد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 پاسخ
  • پشتیبانی آراد برندینگ
   پشتیبانی آراد برندینگ گفته:

   سلام دوست عزیز برای آشنایی بیشتر با بحث صادرات به بخش (درباره ما) در سایت مراجعه کنید و از مشاورین تجاری آراد مشورت بگیرید

   پاسخ