انواع مختلف بارنامه دریایی(BL) و اسناد در حمل و نقل

ممکن است برای کسانی که تازه تجارت را آغاز کرده‌اند، صادرات سخت و حتی ناممکن به نظر برسد، اما اگر صادرات را از مسیر صحیح آن یاد بگیرید، می‌توانید به موفقیت برسید و درآمد هنگفتی کسب کنید.
یکی از گام‌ها در آموزش صادرات، آشنایی با تعاریف و اصطلاحات کاربردی صادرات است.
در ادامه شما را با یکی از اصطلاحات بسیار مهم در زمینه حمل و نقل آشنا می‌کنیم.

بارنامه دریایی چیست؟

Bill of lading یکی از سرویس‌های باربری است و از اصطلاحات کاربردی صادرات به‌شمار می‌رود.
بارنامه دریایی یا Bill of Lading که به‌صورت اختصاصی BL نامیده می‌شود، مدرک و سندی است که مشخصات کالا در آن ثبت می‌شود و شرکت کشتیرانی برای شما صادر می‌کند تا بتوانید برای انتقال مالکیت به هر نحوی از آن استفاده کنید.
این بارنامه زمانی صادر می‌شود که کالای شما قرار است توسط یک شرکت کشتیرانی حمل شود و از مسیری به مسیر دیگر انتقال پیدا کند.


فرض کنید ماشینی می‌خرید و یک کارت ماشین برای شما صادر می‌شود، این کارت مانند سند ماشین است و پس از فروش یا واگذاری به مالک بعدی آن انتقال می‌یابد.

شرایط صدور بارنامه دریایی

بارنامه دریایی زمانی قابلیت صدور دارد که کشتیرانی کالا را از شما تحویل گرفته، کانتینرها در کشتی بارگیری شده، خدمات THC یا Terminal Handling Charge به‌صورت کامل انجام شده و کشتی نیز از اسکله بارگیری جدا شده و حرکت کرده باشد.
مثلا اگر بارگیری در بندرعباس انجام شود، برای صدور بارنامه کشتی باید از اسکله بندرعباس جدا شده باشد.


اگر بارنامه پیش از حرکت کشتی صادر شود، Original BL یا بارنامه اصلی حساب نمی‌شود، بنابراین اعتباری ندارد و مشتری آن را نمی‌پذیرد.
بارنامه زمانی معتبر می‌شود که کشتی از بندر جدا شده و به سمت مقصد حرکت کرده باشد. چون کشتی علاوه بر بار شما، هزاران کانتینر دیگر را هم بارگیری کرده و بنابراین قابلیت برگشت ندارد.

مندرجات بارنامه دریایی

در بارنامه دریایی، اسم کشتی، زمان حرکت، طول مسیر، شماره سریال کانتینر و همه اطلاعات لازم ثبت می‌شود. علاوه بر آن، مشخصات بار، وزن آن، نوع commodity و هر آنچه در کانینتر است، برای مشتری مشخص می‌شود. اسم کشتیرانی ارائه‌کننده خدمات حمل و نقل نیز اعلام می‌شود تا مشتری بتواند از طریق کشتیرانی آن را بررسی کند.
بنابراین برای ارسال دریایی کالا از محلی به محل دیگر، بعد از طی مراحل گفته شده، می‌توانید بارنامه آن را بگیرید که در سه برگه صادر می‌شود و قابلیت انتقال به فرد دیگری را هم دارد.
البته بارنامه به‌صورت دیجیتالی هم صادر می‌شود، به این صورت که بعد از ارسال کالا برای گیرنده آن، درخواست آزادسازی کالا را می‌دهید و بارنامه دیجیتالی را برای مشتری می‌گیرید.
اما توجه داشته باشید که بارنامه یا Original BL زمانی قابلیت صدور و ارسال برای مشتری را دارد که کالا از مبدا به سمت مقصد حرکت کرده باشد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 پاسخ