تفاوت های بین واسطه گری و تجارت + صوتی

🔸 سلام می کنم خدمت همه همراهان و دوست داران تجارت من قاسمی هستم از مدیران شرکت آراد، امروز می خواهیم تفاوت های بین واسطه گری و تجارت با شما صحبت کنیم.
🔴 واسطه ها و تاجران چه می کنند؟
🔸 واسطه ها کسانی هستند که از یکی جنس می گیرند و به دیگری می فروشند. و تاجران هم کسانی هستند که از یکی جنس می گیرند و به دیگری می فروشند پس فرق بین واسطه گری و تجارت کجاست؟ چه چیزی تعیین کننده این تفاوت است آیا حجم معامله تعیین کننده است؟ مهمترین تفاوت تاجر و دلال از تک محصولی بودن تاجر است مثلا تاجری که بیست سال است تاجر پارچه بوده است اگر وضعیت بازار خرید ماشین و سکه خوب بشود به خرید و فروش ماشین و سکه نمی زند می گوید تخصص من در پارچه است و آن را می شناسم.

مهندس قاسمی
تفاوت واسطه گری و تجارت
remove add
repeat favorite volume_up
0:00:0 play_arrow

🔸 وقتی شما با دلال صحبت می کند می بینید که اطلاعات کافی مناسب محصول خودش را هم ندارد ولی وقتی با یک تاجر صحبت می کنید با یک تاجر حرفه ای می بینید که از خود کارخانه دار هم اطلاعات تخصصی بیشتری راجع به محصول دارد پس در قوانین تجارت واسطه گری جایی ندارد جنسی که در آن دلال می فروشد جنسی است که در آن نوسان قیمت خورده باشد این نوسان یک طوری افت می کند و متوقف می شود به خاطر همین واسطه ها پولدار نمی شوند چون ممکن است دفعه آخری که تعداد زیادی از محصول را خریدند و در اختیار دارند بازار سقوط کند و آنها متحمل ضرر بشود.

🔸 دلال دو تا ماشین می خرد و قیمت ماشین بالا می رود و دفعه بعد با سودی که کرده است چهار تا ماشین می خرد و دفعه بعد طمع می کند و ده تا ماشین می خرد ولی دفعه بعد که قیمت ماشین افت می کند شاید پانزده یا بیست تا ماشین در دست او بماند این باعث می شود تمام سودهایی که در دفعه قبلی کرده است از دست می دهد برای همین ما تا به حال دلال پولدار ندیدم اما تاجر پولدار زیاد دیده ام. شما وضعیت دلال را نگاه کنید طرف همانی است که همیشه هست و هیچ اتفاق خاصی برایش نیافتده و هیچ پیشرفتی نکرده است اما زندگی تاجر را که نگاه کنید قطعا فرق می کند.

🔸 واسطه گری سینوسی است یعنی مدام بالا و پایین می رود، تجارت کسب و کار انواع مختلفی داریم که بیشتر مردم از مبانی دقیق هر کدام و تفاوت های آن ها با هم هیچ اطلاعاتی ندارند خیلی از افراد تجارت و واسطه گری را با هم یکی می دانند بخاطر همین نگاه مثتبی به تجارت ندارند در حالی که فرآیندهای تجاری و میزان درآمد تجارت بسیار با واسطه گری متفاوت است فرهنگ ها هم در اقتصاد تاثیر می گذارند فرهنگ و نوع رفتار مردم یک کشور در اقتصاد آن کشور تاثیر می گذارد بطوری که می تواند باعث رشد اقتصاد یا رکود اقتصاد آن کشور بشود.

🔸 در کشورهایی که فرهنگ آن را از راه انداختن کسب و کار حمایت می کند علاقه به تاسیس شرکت و فعالیت در زمینه های مختلف تجاری اقتصادی خیلی بیشتر است متاسفانه در کشور ما دیدگاه خوبی نسبت به تجارت و راه انداختن کسب و کار شخصی وجود ندارد. شاید یکی از دلایل بوجود آمدن این فرهنگ منفی برداشت اشتباه مردم از کلماتی مثل کارآفرین و کسب و کار و تجارت باشد اما بار مثبت و منفی یک کلمه بین مردم معنای اصلی آن را تغییری نمی دهد بخصوص در حال حاضر یک سری کلمات ارزش خودشان را از دست دادند و یا بار معنای آن ها تغییر کرده است. امروز می خواهیم مفاهیم واسطه گری و تجارت را بر اساس معنای واقعیشان در اقتصاد تعریف کنیم.

🔴 چه افرادی تاجر و چه افرادی دلال محسوب می شوند و حق العمل کاری یعنی چی؟
🔸 بر اساس ماده یک قانون تجارت ایران تاجر کسی است که مبادلات تجاری انجام می دهد اما کسی که تجارت کار معمولش نیست و هر از گاهی یک معامله انجام می دهد از نظر قانون تاجر شناخته نمی شود.

هر نوع معامله تجاری یک سری فرآیند خاصی دارد که تولید کننده ها باید شرایط تجاری بخصوصی را فراهم کنند تا فروش کالاهای آن ها انجام بشود یعنی برای این که یک فرآیند تجاری شکل بگیرد لازم است که اموری مربوط به حمل و نقل اموری مربوط به پرداخت و صدور پیش فاکتور و قرارداد و یک سری موارد دیگر انجام بشود پس تاجر باید توان و اطلاعات کافی برای انجام مبادله تجاری را داشته باشد و مبادلات تجاری کار معمول آن تاجر باشد کسی که هر از گاهی یک معامله ای می کند نباید خودش را تاجر بداند چون هم از نظر قانون و هم از نظر عرف بازار آن شخص تاجر شناخته نمی شود.


🔸
خب واسطه گری در قانون تجارت چه تعریفی دارد واسطه گری در ماده 335 قانون تجارت ایران واسطه گری اینطور تعریف شده است. دلال کسی است که در مقابل اجرت واسطه معامله ای می شود یا برای دیگران طرف معامله ای را پیدا می کند اگر چه واسطه گری هم بخشی از تجارت است اما با تجارت به معنای واقعی شناخته شده متفاوت است در واقع دلال برای خانه و ماشینی مشتری پیدا می کند که مالک آن ها نیست اگر طی معامله یک مشکلی پیش بیاید مثلا سند خانه یا ماشین ایرادی داشته باشد برای دلال مشکل ایجاد نمی شود و او در این قضیه هیچ مسئولیتی ندارد کمیسون خودش را دریافت می کند و می رود.

🔸 اگر خریدار بعد از معامله متوجه بشود که خانه و ماشینی که معامله کرده است بر خلاف ادعای فروشنده ایراد دارد می تواند علیه فروشنده شکایت کند اما این موضوع در اعتبار دلال تاثیری نمی گذارد دلال می تواند خیلی راحت تقصیر را گردن مالک بگذارد به طور کلی دلال ها در بازار اعتباری بدست نمی آورند تا بخواهند از دستش بدهند. اصل تفاوت تجارت و واسطه گری این است که امکان کسب هویت و برند شدن در تجارت وجود دارد یعنی حتی دست فروشان هم به خاطر با کیفیت بودن جنس شان یا قیمت مناسب کارشان و شهرت و اعتبار کسب می کنند اما واسطه ها هیچ هویتی ندارند حتی اگر واسطه گری بتواند صد تا خانه هم بفروشد کسی نمی گوید که این شخص عجب توانایی خوبی را در پیدا کردن خانه دارد چون خانه و ماشین، خانه و ماشین است دیگر خود شما هم وقتی وقت بگذارید و بگردید می توانید خانه و ماشین دل بخواهتان را پیدا کنید و بخرید.

🔸 حتی مشاور املاکی هایی که سال ها سابقه کار و تجربه دارند نتوانستند بین هم صنف های خودشان برند بشوند اما تاجرانی که حتی با محصول ساده ای مثل گچ کار می کنند می توانند برند بشوند به عنوان تاجر آن محصول شناخته بشوند و اعتبار پیدا کنند بر خلاف تاجر دلال در معامله و خرید و فروش صاحب کالا نیست و فرآیند تجاری را مدیریت نمی کند. فرآیندهای تجاری خیلی پیچیده تر از واسطه گری است و با شناخته شدن انواع مدل های تجارت می فهمیم که هر کدام از فرآیندهای تجاری چقدر می تواند به یک تاجر ارزش بدهد.  حق العمل کاری دریافت کمیسیون هم یکی از روش های است که می توانیم بررسی داشته باشیم.

🔸 بر اساس ماده 357 قانون تجارت که به موضوع حق العمل کاری می پردازد حق العمل کار کسی است که به ازای کاری که انجام می دهد کمیسیون یا حق العملی دریافت می کند حق العمل کاری هم مدلی از تجارت است اما حق العمل کار هم تاجر نیست. حق العمل کار مسئولیت حمل و نقل جنسی را در مسیر معینی به عهده می گیرد و به ازای آن یک کمیسونی دریافت می کند و یا ممکن است حق العمل کار تامین محصولی را به عهده بگیرد و بخواهد یک محصولی را به کسی تحویل بدهد و در ازای آن یک کمیسیونی را از مبلغ یا مقدار خرید دریافت کند.

🔸 پس حق العمل کار در فرآیند تجاری معامله ذی نفع نیست و سود و ضرر کار به آن ربطی ندارد شاید در مفاد قرارداد حق العمل کاری شرایط خاصی مطرح بشود اما به هر حال حق العمل کمیسیون معینی دریافت می کند. حق العمل کاری و واسطه گری خیلی به هم نزدیک هستند اما هر دوی آن ها با تجارت خیلی متفاوت است پس بیایید سعی کنید که تاجر باشید و تجارت کنید که دنیای بزرگ و پر رمز و رازی در تجارت وجود دارد که از لحاظ درآمد زایی می تواند بی انتها باشد. شرکت آراد با استفاده از 16 سال اعتبار و تجربه در بحث تجارت به شما کمک می کند که در مسیر درست انتخاب کنید و صاحب اعتبار و برند بشوید و موقعیت بدست بیاورید. امیدوارم که این پادکست مورد توجه شما قرار گرفته باشد شما را به خدای بزرگ می سپارم.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ