📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

گام های مدیریت ارتباط با مشتری + فیلم

مدیریت ارتباط با مشتری یک کار خیلی مهمی است و قبل از اینکه ما بخواهیم مشتری های خودمان را مدیریت کنیم اول باید مشتریان را بشناسیم. پس شناسایی مشتری در گام اول مهمترین کار است.

شناسایی مشتری چندین بخش دارد. اول اینکه تفکر و باورهای مشتری را باید بشناسیم. اطلاعات شخصی مشتری برای ما مهم نیست اینکه چه چیزی در مغز مشتری و در فکر مشتری هست برای ما مهم می باشد.

پس ما باید بتوانیم ذهن مشتری را بخوانیم که وقتی یک جمله را به مشتری می گوییم بدانیم مشتری چه برداشتی از این جمله دارد. و اگر نتوانید ذهن مشتری را بخوانید حتما به مشکل برخواهید خورد. پس باید مشتری را بشناسید تا بتوانید آن را مدیریت کنید.

اعتمادسازی مشتری

کاری کنیم که مشتری به ما اعتماد کند و بارهای بعد هم از ما جنس بخرد.

 حفظ مشتری

در این گام با تکنیک پیگیری ما می توانیم مشتری مان را حفظ کنیم. علاوه بر پیگیری، تکنیک های دیگری هم وجود دارد که اگر شما آنها را یاد بگیرید بهتر می توانید مشتری تان را حفظ کنید. اگر مشتری اعتماد کرد و به ما پول داد کاری کنیم که دوباره از ما جنس بخرد.

اگر این تکنیک ها را بلد نباشیم، برای جذب مشتری اولیه که هنوز از ما جنس نخریده تا بخواهیم اعتمادسازی کنیم و از ما جنس بخرد یک پروسه خیلی سختی را در پیش داریم.

ولی اگر مشتری از شما چیزی خریده باشد و شما بخواهید دوباره به این مشتری جنسی بفروشید راحت تر می توانید این کار را انجام دهید چون یک بار از شما جنس خریده، اعتماد کرده، فهمیده که شما کلاهبردار نیستید، بار را به موقع به او تحویل می دهید و خیالش راحت شده است. و حالا شما باید یاد بگیرید که چگونه دوباره می توانید به او جنس بفروشید. پس فروش به مشتری هایی که قبلا از شما جنس خریده اند خیلی راحت تر است.

تکنیک حفظ مشتری یعنی اینکه مثلاً کسی قبلا از شما جنس خریده باشد و برای بار بعد هم نیاز دارد که از شما جنس بخرد ولی این کار را انجام ندهد، شما می توانید به او یادآوری کنید که می توانید جنس را در اختیار او قرار دهید. پس نیازی نباشد که هر بار خریدار به سراغ تامین کننده برود گاهی هم لازم است تامین کننده به سراغ خریدار برود.

توسعه مشتری

توسعه مشتری ضروری است. برای کسی که تازه وارد است و بلد نیست به چه طریقی از مشتری پول بگیرد درست نیست که مشتری های زیادی را به سمت او بفرستیم، چون تعداد مشتری ها محدود هست و وقتی ما بخواهیم به صورت انبوه جنس خودمان را بفروشیم تعداد مشتری ها خیلی کم می باشد و اگر ما نتوانیم مشتری را جذب کنیم برای سری های بعدی هم نمی توانیم از آن مشتری پول بگیریم چون دیگر به ما اعتماد نمی کند  و عقیده مشتری این است که این تامین کننده فیک است.

تکنیک فروش

پس اول باید تکنیک های فروش را یاد بگیریم و بعد از آن تنها دغدغه ما توسعه مشتری باشد. کسی که هنوز فروش را یاد نگرفته و بلد نیست که از هر ۱۰ مشتری به حداقل ۵ نفر آنها جنس بفروشد، توسعه مشتری آنچنان برایش معنی پیدا نمی کند. توسعه مشتری به کار کسی می آید که فروش هایش تضمینی شده است و بلد است از هر ۱۰ مشتری حداقل به ۵ یا ۶ نفر از آن ها جنس بفروشد.

۱۰ درصد از مشتری ها راحت از شما جنس می خرند و به شما پول می دهند حتی اگر شما خیلی در کارتان خبره نباشید و ۱۰ درصد دیگر از مشتری ها به هیچ عنوان از شما جنس نمی‌خرند حتی اگر شما ماهرترین فروشنده باشید چون آن ها فقط می‌خواهند قیمت اجناس شما را متوجه شوند و اصلا نیت خرید ندارند.

اگر فروشنده مشتری را بشناسد و بداند که مشتری خریدار نیست وقت زیادی را صرف آن مشتری نمی کند.

اگر شما هر روز مشتری داشته باشید ولی نتوانید جنس را به مشتری بفروشید بعد از مدت خیلی کوتاهی ناامید می شوید، اینگونه بودن خوب نیست و شما باید مثل کوه محکم باشید و زود ناامید نشوید.

خیلی از مشتری هایی که اینترنتی از شما خرید میکنند شماره شما را ذخیره نمی کنند و اگر شما رابطه تان را با آنها حفظ نکنید به راحتی می توانید مشتری خود را از دست بدهید. پس یاد بگیرید مشتری که جذب کردید را به راحتی از دست ندهید و با تکنیک های پیگیری و روابط های دوستانه مشتری را حفظ کنید و با مشتری ها دوست باشید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


0 پاسخ