📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

نقدی بر تصمیم دولت در حذف یارانه‌ برخی گروه‌ها

دولت گفته بود که نباید به دهک‌های بالا -مثلا یک دهم مردم- یارانه تعلق بگیرد. در زمانی که این طرح اعلام شد، من به بزرگان گفتم که این کار را نکنید. امیرالمومنین که امیرالمومنین بود و در عدالت حرفی نداشت، از بیت‌المال مسلمین به طلحه و زبیر و یک عرب بیابان‌گرد یکسان می‌داد. آیا امیرالمومنین می‌گفت چون طلحه ثروتمند است، از بیت‌المال به او نمی‌دهم؟ این صحبت در جمع افراد تاثیرگذاری مطرح شد و من به آن‌ها گفتم: این دهک بالا که آن‌ها را از لیست دریافت یارانه حذف می‌کنید، از کارخانه‌دارها و بزرگان اقتصادی این کشور هستند. مگر یارانه این دهک چقدر می‌شود؟ فردی که از کشور و بیت‌المال کشورش نفعی ندارد، به آن اهمیتی نمی‌دهد و دلیلی هم نمی‌بیند که به آن نفعی برساند. هر چند که این ۴۵ هزار تومان برای چنین فردی هیچ است، اما اینکه چیزی را به همه بدهند و به او ندهند، عصبی‌اش می‌کند.

آثار حذف یارانه ثروتمندان بر کل کشور

شما به اسم حمایت از فقرا، یارانه دهک‌های بالا را حذف می‌کنید، در حالی که این کار به فقرا ضربه می‌زند. چون این فردی که شما دهکش را حذف می‌کنید، جزء ثروتمندان کشور است و ممکن است به خاطر حذف یارانه‌اش لج کند و همین لج کردن او باعث شود دیگران ضربه بخورند. خوب به یاد دارم که درست بعد از این اتفاق، چند نفر از بزرگان اقتصادی گفتند: برای چه باید پولمان را در کشوری نگه داریم که برای ما سهمی از یارانه قرار نمی‌دهد؟ امروز ما را از لیست یارانه‌بگیران حذف می‌کنند، چون ثروتمند هستیم و فردا می‌گویند چون ثروت هستند، ایرادی ندارد که آن‌ها را بدوشیم. بنابراین میلیاردها تومان از سرمایه خود را از ایران بردند و در دبی سرمایه‌گذاری کردند.

بی‌خردی مسئولان کشور در تصمیم‌گیری‌های کلان

حذف یارانه‌ ثروتمندان، استراتژی غلطی است و معلوم می‌شود کسی که به آن فکر کرده، از قوه عقل بهره‌ای نبرده است. چون اگر قدری روشن‌بینی و بصیرت داشت، می‌فهمید و پشت این ماجرا را می‌دید. بصیرت به همین معناست؛ یعنی دیدن آنچه عوام نمی‌بینند. در این قضیه عامه مردم فکر می‌کنند خوب شد که یارانه دهک‌های بالا را حذف کردند. فقرا از این طرح دولت بسیار خوشحال شدند و گفتند: برای چه ثروتمندان باید یارانه بگیرند؟ بهتر که یارانه آن‌ها قطع شود و به ما برسد! هر چند که به آن‌ها چیزی نرسید و چنین نشد که با قطع یارانه دهک‌های بالا، یارانه ۴۵ هزار تومانی مثلا بشود ۴۷ هزار تومان. ولی بر فرض اگر یارانه این دهک‌ها قطع می‌شد و به فقرا می‌رسید، به نفع آن‌ها نبود، چون ثروتمندان از راه دیگری تلافی می‌کردند. نمونه‌های بسیاری از چنین طرح‌های غلطی در کشور وجود دارد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ