📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
🌟 جایزه بهترین پاسخ ۶ محتوای فارسی رایگان
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
🎁 به بهترین سوال در هر روز ۱۰ محتوای فارسی رایگان و به بهترین پاسخ برای هر سوال ۳ محتوای فارسی رایگان جایزه داده می شود.
💰 برندگان جوایز روز - با ما انس بگیرید.

سیر تا پیاز هزینه صادرات به ترکیه + فایل صوتی

ترکیه کشوری در شمال غربی ایران است که مقصد صادرات محصولات متنوعی از ایران است.
در سال ۱۳۹۷ حجم صادرات ایران به ترکیه معادل دو میلیارد و سیصد میلیون دلار بوده است.

محصولاتی مثل خرما، پسته، فرش، انواع صنایع دستی، زعفران، کشمش، هندوانه، آب‌ میوه، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی، آهن، فولاد، آلومینیوم و روی از اقلام مهم صادراتی ایران به ترکیه هستند.
اگر قصد صادرات به ترکیه را دارید و می‌خواهید بدانید چگونه می‌توان هزینه صادرات به ترکیه را محاسبه کرد، در ادامه با ما همراه باشید.

هزینه های صادرات به ترکیه

برای محاسبه قیمت تمام‌شده کالای صادراتی و اعلام آن به مشتری، باید هزینه‌های مختلف صادرات را هم محاسبه و در قیمت‌گذاری لحاظ کنید.
برای صادرات کالا مراحل مختلفی طی می‌شود که چنین هزینه‌هایی را در بر دارد:
هزینه‌های خرید محصول که شامل قیمت اصلی محصول، بسته‌بندی و بارگیری می‌شود؛
هزینه‌های مربوط به بیمه و حمل و نقل؛
هزینه‌های اظهار گمرکی و ترخیص کالا در مبدا و مقصد؛
هزینه‌های تخلیه و بارگیری مجدد در مرز.
همچنین لازم است از تعرفه‌های گمرکی واردات انواع کالاها به ترکیه هم اطلاع داشته باشید.

نحوه قیمت گذاری کالاهای صادراتی

چگونه می‌توانیم قیمت کالای خود را به ارز خارجی محاسبه و کالاهای صادراتی را قیمت‌گذاری کنیم؟
برای قیمت‌گذاری کالاهای صادراتی، ابتدا باید کل هزینه‌های صادرات کالا -که پیش‌تر اشاره کردیم- محاسبه و به قیمت تمام‌شده کالا اضافه شود.
بعد باید ببینید که واحد ارز رسمی در کشور مقصد شما چیست؛ برای مثال واحد ارز کشور ترکیه لیر است و کشور روسیه با روبل معاملات تجاری خود را انجام می‌دهد.
البته می‌توانید با استفاده از دلار که واحد ارز بین‌المللی است، با تمام کشورهای دنیا خرید و فروش انجام بدهید و بر اساس همین ارز قیمت‌گذاری کنید.

محاسبه قیمت تمام شده کالا

پس از محاسبه تمام هزینه‌ها به واحد پول ایران یعنی ریال، عدد به دست آمده بر واحد ارز کشور مورد نظر تقسیم می‌شود.
البته توجه داشته باشید که تبدیل واحدهای ارزی باید به نرخ روز انجام شود.
برای ساده‌تر شدن مطلب به این مثال توجه کنید؛ فرض کنید می‌خواهید قیمت یک کیلو کشمش را به دلار محاسبه کنید.
در حال حاضر قیمت هر کیلو کشمش انگوری یا کشمش طلایی ۲۷ هزار تومان است.
اگر این عدد بر ۱۳٫۵۰۰ تومان که قیمت روز دلار است، تقسیم شود، عدد ۲ به دست می‌آید و می‌توانید به مشتری خود اعلام کنید که قیمت هر کیلوگرم کشمش دو دلار محاسبه خواهد شد.

نحوه اعلام قیمت به مشتری صادراتی

برای اعلام قیمت به مشتری دو راه وجود دارد:
یک راه این است که به مشتری بگویید محصول درب کارخانه تحویل داده می‌شود و قیمت تمام‌شده هر کیلوگرم از محصول را بر اساس قیمت کارخانه به مشتری اعلام کنید.
در این حالت نیازی نیست هزینه‌های جانبی را به قیمت نهایی اضافه کنید و فقط باید هزینه محصول، هزینه‌ بسته‌بندی و بارگیری را در نظر بگیرید.
بنابراین اگر هزینه هر کیلو کشمش ۲۷ هزار تومان باشد، به همراه هزینه بسته‌بندی که در حدود دو هزار تومان به ازای هر ده کیلوگرم است و هزینه بارگیری، قیمت تمام‌شده محصول درب کارخانه ۲۷٫۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم خواهد بود.
در نهایت کافی است این عدد را به دلار محاسبه و به مشتری اعلام کنید.
در روش دوم، قیمت نهایی در یکی از پورت‌های خروجی یا مرزهای ایران به مشتری اعلام می‌شود که در این صورت هزینه‌های فرایند صادرات هم به قیمت اصلی محصول اضافه خواهد شد.
برای محاسبه قیمت تمام‌شده یک محصول، باید هزینه حمل، هزینه‌های تشریفات گمرکی و هزینه بیمه هم لحاظ شود.

راهکارهای حفظ مشتریان صادراتی

در قیمت‌گذاری محصول و محاسبه هزینه‌های صادراتی دقت کنید تا متضرر نشوید و قیمت واقعی را هم به مشتری اعلام کنید؛ چون اگر یکی از این هزینه‌ها را محاسبه نکرده باشید، در هنگام دریافت محصول این امکان وجود ندارد که از مشتری خارجی خود پول اضافه دریافت کنید.

برای تاجران بسیار مهم است که شما از ابتدا تا انتهای قرارداد بر حرف خود ثابت ‌قدم باشید.

 در کل برای کسی که در بازارهای بین‌المللی فعالیت می‌کند و می‌خواهد اعتبار خود را حفظ کند، بسیار مهم است که دقیق عمل کند.
بنابراین در تمام مراحل تحویل محصول، از لحظه قیمت‌گذاری، تحویل مستندات، تحویل بار و یا ارسال به موقع بار دقت کنید تا بتوانید مشتری‌های خارجی خود را حفظ کنید و پس از یک مرتبه ارسال بار برای مشتری، او را از دست ندهید.

بهترین راه صادرات به اروپا و آمریکا

با توجه به اینکه کشور ترکیه راه ارتباطی صادرات بسیاری از محصولات به اروپاست، می‌توانید محصولات متنوعی را از ایران به ترکیه صادر و از آنجا به کشورهای اروپایی و همچنین آمریکا ارسال کنید.
به دلیل محدودیت‌هایی که برای‌ صادرات از ایران به آمریکا وجود دارد، بسیاری از تجار آمریکایی محصولی مثل فرش ایران را از طریق ترکیه می‌خرند.
تجار ترکیه در منطقه بسیار فعال هستند و از کشورهای مختلف، محصولات متنوعی را می‌خرند، دوباره آن‌ها را بسته‌بندی و یا فرآوری می‌کنند و به کشورهای مختلف دنیا، به ویژه کشورهای اروپایی ارسال می‌کنند.
بنابراین ما می‌توانیم از این فرصت عالی استفاده کنیم و محصولات بسیاری را به این مقصد صادراتی مهم در منطقه بفرستیم.

مزیت های صادرات به ترکیه

از آنجایی که کشور ترکیه مسافت نزدیکی با ما دارد و خواهان بسیاری از محصولات ایران و کشورهای شرقی ایران است، ما می‌توانیم از ترکیه به‌عنوان گذرگاهی برای رسیدن به اروپا استفاده کنیم.
بنابراین باید با استفاده از توانمندی‌های خود محصولات ایرانی را به تجار کشور ترکیه معرفی کنیم و آن‌ها را به همکاری در عرصه‌های مختلف تجاری علاقه‌مند کنیم.
درست است که کشور ترکیه تولیدکننده محصولات بسیاری است، اما چون از صادرکنندگان بزرگ است، حتی به محصولاتی نیاز دارد که خودش آن‌ها را تولید می‌کند.
بنابراین محصولات متنوعی برای تاجران ترکیه جذابیت دارد؛ چون به‌راحتی می‌توانند آن‌ها را در بسته‌بندی‌های جدید به کشورهای دیگر ارسال کنند.

تاریخچه روابط تجاری ایران و ترکیه

تجار ترکیه به فعالیت و همکاری با تجار ایرانی علاقه دارند و این ارتباط در طول تاریخ همیشه عمیق بوده و سالانه محصولات بسیار زیادی بین دو کشور مبادله می‌شده است.

علی‌ رغم اختلافات سیاسی که در طول تاریخ بین ایران و ترکیه وجود داشته، هیچ‌وقت ارتباط تجاری بین این دو کشور قطع نشده است.

فرصت‌های صادراتی ترکیه را غنیمت بشمارید و از این شرایط استفاده کنید.
کافی است در اعلام قیمت‌ها دقت کنید و شرایطی را ایجاد کنید که مشتریان بتوانند با قیمت مناسبی از شما خرید کنند و re-export انجام بدهند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.5 پاسخ
 1. Avatar
  اصحابی گفته:

  چند سالی هست که سیاست های ترکیه نسبت به ایران خیلی بهتر و دوستانه تر از قبل شده و میشه امیوار تر بود که تجارت طولانی مدت تری با این کشور داشته باشیم

  پاسخ
 2. Avatar
  ناشناس گفته:

  چقدر اطمینان هست که رابطه ی ایران و ترکیه همینطور خوب و پابرجا بمونه؟
  اردوغان به هرجهت که منافعش بچرخه میچرخه

  پاسخ