📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
🌟 جایزه بهترین پاسخ ۶ محتوای فارسی رایگان
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
🎁 به بهترین سوال در هر روز ۱۰ محتوای فارسی رایگان و به بهترین پاسخ برای هر سوال ۳ محتوای فارسی رایگان جایزه داده می شود.
💰 برندگان جوایز روز - با ما انس بگیرید.

کرونا و اصناف متفاوت + فیلم

واکنش آرادی ها به کرونا.

انتخاب های اشتباه

یکسری افراد هستند که الان توصیه می‌کنند وارد حوزه های درمانی، پزشکی و شوینده‌ها بشوید. به نظر ما چیزهایی که مربوط به بیماری است، بدترین انتخاب است. چون با همین آنالیز خیلی ها وارد این حوزه‌ها می‌شوند، یعنی تعداد فعالان این حوزه ها زیاد می شود و این اولین مشکل شان است. وقتی عرضه کننده زیاد می‌شود محصول بی اعتبار می شود و سودها به شدت کم می شود و رقابت بالا می رود.
شما الان می بینید که خیلی از کارخانه ها در یکی دو ماه اخیر تغییر کاربری می‌دهند، مثلا کارخانه ای که تا چند روز پیش شیشه شور تولید می‌کرده الان تغییر می دهد چون خط تولیدش به تولید مایع ضدعفونی کننده می‌خورد.
پس این حوزه‌ها اشتباه بزرگی برای انتخاب هستند. اولا قطعاً این ها شلوغ می شوند دوم این که ممنوعیت صادرات می‌خورند. چون کشور با محدودیت و مشکل روبرو می شود و اگر شما لوازم یکبار مصرف پزشکی را کار می کردید دیگر باید با صادرات خداحافظی کنید. پس اشتباه بزرگ ورود به این عرصه هاست.
ما چین نیستیم که بتوانیم ۴ میلیارد ماسک تولید کنیم و صادر کنیم در ایران وقتی گوجه فرنگی از کیلویی ۳۰۰۰ تومان به ۵ هزار تومان می‌رسد دولت اولین کاری که می‌کند این است که صادرات گوجه فرنگی را ممنوع می‌کند.

خیلی از کانال ها و مفسرین اقتصادی هستند که الان این ها را پیشنهاد می‌دهند این ها همان افرادی هستند که قبلا می گفتند خدمات خیلی خوب است و الان هم این حوزه ها را پیشنهاد می دهند.
درست است امروز هر گروهی که ماسک تولید می کند، می فروشد ولی این گروه ها هیچ رشدی نمی کنند. وقتی سایپا، ایران خودرو، سپاه و … همه دارند تولید می کنند تولید کننده ها زیاد می شوند و از طرفی مردم هم دیگر مثل روزهای اول نمی خرند. پس این حوزه ها خوب نیستند و بدترین انتخاب می باشند.
خدماتی می گوید من الان کارم را کنار بگذارم و در کار شوینده وارد شوم. ما پیشنهاد می کنیم که این کار را انجام ندهید این به فکر و ذهن همه می‌رسد ما کاری که همه انجام می دهند را انجام نمی دهیم.

حوزه های جذاب

حوزه دیجیتال

هر کاری که در زمینه اینترنت باشد. روز به روز مردم میزان برخوردهای حضوری شان را کم می کنند و دیجیتال کارتر می شوند این را آرادای ها ده سال پیش گفته اند و به خاطر همین هم ده سال پیش سیاست های شان را بیان کردند چون آن موقع که کرونایی در کار نبوده است و برای همین هم روز به روز هم بیشتر رشد کردند. در کرونا رشد آرادی ها چندین برابر شد در صورتی که آن ها به صورت طبیعی هم در حال پیشرفت و رشد بودند.
پس اولین پیشنهاد دیجیتال کار شدن است. مهم نیست محصول چه باشد فقط در حوزه دیجیتال باشید.

حوزه کشاورزی

اینها هیچ آسیبی نمی بیند.

حوزه صنعت

صنعت کم اذیت می شود، کشاورزی کمترین آسیب را می بیند، دیجیتال رشد می کند و خدمات آسیب می بیند.

وقتی می گوییم دیجیتال کار منظورمان این است که فروشگاه اینترنتی بزنید. اگر می خواهید مثلاً در حوزه ورزشی باشگاه باشید بهتر است پیج بزنید و در پیج تان مکمل، مشورت های تغذیه ای، برنامه ‌های تغذیه ای و یکسری وسایل برای ورزش در خانه به مردم بفروشید، این بهتر است چون پول بیشتری به شما می دهد و سود بالاتری دارد.

واکنش ها

مثلا شما در حوزه های مربوط به خدمات یا کشاورزی فعالیت می کردید یا روی لنت ماشین، سرویس خواب یا پارچه کودری کار می کردید.
با حرف هایی که زده شد پیش‌بینی ما این است که حوزه تان یا افت می کند یا تغییر نمی کند یا رشد می کند.
شما سه تا واکنش نشان می دهید. یا کار قبلی تان را ادامه می دهید، یا کار جدیدی در کنار کارتان انجام می دهید و یا کارتان را عوض می‌کنید و به کار جدید مشغول می شوید.

سرمایه گذاری کردن

از کار کردن ناامید می شوید و سرمایه‌گذاری می‌کنید، آن هم در بازار سهام ایران، که این روزها قرار نبود رشد کند ولی به شدت در حال رشد می باشد.

آمارهای ۹۸ و ۹۹ را بررسی می کنید، مغازه را جمع می کنید، پول و سرمایه خود را می گیرید، سرمایه گذاری می کنید و سهام می خرید.
پس واکنش های ما متفاوت است، ادامه، تغییر و یا سرمایه گذاری را انتخاب می کنیم.

اگر می خواهید به روش قبلی ادامه دهید حتی اگر حوزه تان حوزه خوبی هم بوده، باید یک مقداری بترسید چون ۹۹ سال سختی است، با فکر، تلاش و روش های سال های قبل، سال ۹۹ را پیش بردن اشتباه است ما نمی‌گوییم که ۱۰۰% افت می کنید ولی به شدت ریسکش بالاست.
اگر شغل تان را تغییر می دهید و تغییرتان هوشمندانه باشد رشد می کنید و اگر هوشمندانه نباشد افت می کنید.
اگر هم سراغ سرمایه گذاری می روید که ما به بازار سرمایه اعتقادی نداریم، چون رشد الانش حباب گونه است، تاثیر یک سری اخبار و اطلاعات است و حقیقت ندارد و معتقدیم که در ۹۹ تریدرهای واقعی سود می‌کنند چون افرادی که زیاد اشتباه می‌کنند وارد بازار سرمایه می ‌شوند یعنی ما امسال آدم‌ های ناگاه زیادی را در بازار سرمایه خواهیم دید که این ها فقط برای حرفه ای ها طعمه می شوند. پس اگر تا امروز در بازار سرمایه فعالیتی نداشتید وارد آن نشوید.

اگر شما مثلا ۱۰۰ میلیون پول دارید ما به شما توصیه می کنیم که کار کنید و وارد تجارت شوید اگر هم نمی خواهید وارد تجارت شوید تحت هیچ شرایطی سهام نخرید. احتمالا تورم در سال ۹۹ بیشتر از ۳۵ درصد باشد پس دلار هم نخرید.

آنالیز عقلی و اقتصادی می گوید که بودجه را با نفتی بستند که ۵۰۰ هزار تا بفروشند ۶۰ دلار، ۵۶ دلار ولی الان دارند با ۲۰ دلار می فروشند که ۳۰۰ هزار تا بیشتر هم نمی ‌فروشند و چون کمبود ارز داریم دلار به شدت بالا می‌کشد. پس طلا، سکه و ماشین بخرید ولی دلار و سهام نخرید.
لطفاً از حوزه های جذاب انتخاب کنید، کار کنید و پول در بیاورید این بهترین پیشنهاد است.
چون سال ۹۹ خیلی ها از اقتصاد خارج می ‌شوند و آسیب می بینند شما می توانید خیلی خوب رشد کنید، فقط کافی است درست فکر کنید و باهوش باشید.

چگونه تصمیم بگیریم؟

مثلاً من در گذشته مغازه داری می کردم الان می خواهم شغلم را تغییر دهم چه کار کنم؟
دو تا کار را انجام دهید اول اینکه با مشتری هایتان ارتباطاتتان را حفظ کنید تا از شغل مشتری قبل خودتان پول دربیاورید حتی اگر بخواهید تغییر دهید. دوم اینکه سراغ مشاور بروید و از او کمک بخواهید.

مثلاً فردی بود که با مشاورهای آرادبرندینگ تماس گرفت و گفت من در این حوزه کار می کردم و الان افت کردم چه کار کنم؟ مشاور به او مشورت می دهد و کمکش می کند.
مشاوره ها با هم فرق می کنند. با توجه به توانمندی ها، زیرساخت‌ها، رزومه ها و حتی چیزی که آن فرد می خواهد بشود، به افراد مشاوره داده می شود.
مشاور به ما می گوید حوزه ای که کار می کنیم خوب است یا بد؟ کنار آن چه چیزی را اضافه کنم چه چیزی را کم کنم؟ با پول‌ها چکار کنم تا ۹۹ را به خوبی رد کنم؟

ما معتقدیم که در سال ۹۹ خیلی ها جمع می کنند، خیلی ها از پول درآوردن ناامید می شوند و خیلی ها وارد بازار سرمایه می شوند.
مثلاً خیلی کارخانه ‌دارها هستند که از پول درآوردن نامیده می شوند و کارخانه ‌شان را اجاره می دهند و معمولا افرادی هم که اجاره می کنند ناموفق اند.
گفته شده که ۹۸ درصد از افرادی که وام می‌گیرند را مصادره می‌کنند چون نمی‌توانند وامشان را پرداخت کنند این افراد همان افراد ناموفقی هستند نتوانستند پول دربیاورند.

همیشه با آراد در ارتباط باشید و از آن ها مشورت بگیرید، وجود یک مشاور خیلی به شما کمک می کند و لطفاً با توده مردم، سیل جمعیت مردم، تفکرات مردم، با اخبار و آنالیزهای اقتصاددان‌ها پیش نروید.

اقتصاددانی که شما در کانالش عضو هستید به جز شما ۴۰۰ هزار نفر دیگر هم در این کانال عضو هستند و توصیه های آن را شنیدند که این ۴۰۰ هزار نفر حداقل به ۲۵ نفر دیگر هم این پیشنهاد ها را منتقل می کنند و می‌شوند ۲ میلیون نفر که این توصیه را شنیدند.
پس دنبال اینطور کار کردن و پول در آوردن نباشید. تک تک افراد برای خود مشورت بگیرند و کارشان را تعیین کنند احتمالا این بهترین کمک را به شما می کند.
اگر منتظر هستید که کرونا تمام شود و شرایط عادی شود در خواب زمستانی هستید این اتفاق نمی ‌افتد حتی اگر فردا کرونا تمام شود ۹۹ ساله عجیبی است، اما همه ما مطمئنیم که فردا تمام نمی شود.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.24 پاسخ
 1. Avatar
  امیرعلی مجیدی گفته:

  درسته
  چون این بحران بیماری تموم شدنیه و تا همیشه نمیمونه که همه بخوان مدام از موادضدعفونی کننده اینچنینی استفاده کنن

  پاسخ
 2. Avatar
  احسان مددیان گفته:

  اینروزا واقعا خیلی از شغلا نابود شدن و سرمایه شون رو از دست دادن و مجبورن که تغییر کاربری بدن یا جور دیگه ای سرمایه گذاری کنن

  پاسخ
 3. Avatar
  رامین رسولی گفته:

  مخصوصا تو ایران که هر روز یه داستان و اتفاق جدید رخ میده و اصلا نمیشه پیش بینی کرد که ممکنه چه چیزی اتفاق بیوفته
  هر بحرانی تموم میشه یه بحران تازه شروع میشه

  پاسخ
 4. Avatar
  مرتضی62 گفته:

  نه تنها سال99که سال عجیب غریب و سختیه ممکنه سال های بعد هم بدتر از امسال باشه
  قابل پیش بینی کردن نیست اصن

  پاسخ
 5. Avatar
  ماهان جزایی گفته:

  خب چرا باید با کوچکترین اتفاق اقتصاد کشور انقد زود و عجیب بهم بریزد و قیمت گوجه3000 تومانی یک شبه 5000 تومان شود

  پاسخ
 6. Avatar
  پرویز احمدی گفته:

  طبق فرمایشات شما افرادی که وام می‌گیرند چون نمیتونن وامشون رو پرداخت کنن مصادره میشن خب چاره ای جز اجاره دادن کارخانه یا تغییر کاربری ندارن

  پاسخ