آموزش کامل ترخیص کالا

در این مقاله به آموزش کامل ترخیص کالا به روش جدید خواهیم پرداخت. ترخیص کالا در روش قدیمی، ثبت سفارشی انجام نمی شد و ترخیص کالا از طریق سایت گمرک انجام می گرفت.

اما در ترخیص کالا به روش جدید، دیگر سایت گمرک دخالتی در این کار ندارد و ترخیص از طریق سایت سامانه جامع تجارت صورت می گیرد.

Image result for ترخیص کالا

جامع ترین آموزش ترخیص کالا در ۵ مرحله

کدینگ کردن کارت بازرگانی

اولین مرحله در آموزش کامل ترخیص کالا ، کدینگ کردن کارت بازرگانی است. به عبارت دیگر، باید به اتاق بازرگانی مراجعه کرده و کارت بازرگانی خود را دریافت کنید. البته، باید برای فعال شدن این کارت تعدادی کد را باز کنید. با گشایش این کدها، اجازه فعالیت در زمینه مورد نظر برای شما صادر خواهد شد.

ثبت سفارش در سامانه جامع تجارت

در مرحله دوم از آموزش کامل ترخیص کالا، باید سفارش در سامانه جامع تجارت، ثبت شود. در این سامانه، هزینه ها نسبت به تعرفه قرار گرفته است و بعد از ثبت سفارش، به طور اتوماتیک، تاییدیه ثبت سفارش دریافت خواهید کرد.

درخواست انتقال حواله

در مرحله سوم از آموزش کامل ترخیص کالا  طبق قانون جدید، باید تاییدیه  ثبت سفارش و پرفورما را به بانک برده و درخواست انتقال حواله و ارز کنید. بانک طبق پرفورما که در آن شماره حساب قید شده است، پول را از شما دریافت کرده و ارز را به مشتری منتقل می کند. بعد از دریافت پول توسط مشتری، کالا فرستاده می شود.

ترخیص کالا از گمرک

 

در مرحله چهارم از آموزش کامل ترخیص کالا، زمانی که کالای مورد نظر از مرز رسید، باید از محل اخذ کارت بازرگانی، وکالتنامه ای را برای انتخاب نماینده خود، به ترخیص کار بدهید. بنابراین؛ کالا، وارد گمرک شده و نماینده شما، آن را طبق روند اداری ترخیص می کند.

کنترل های گمرکی

در مرحله پنجم از آموزش کامل ترخیص کالا و در ادامه فرآیند ترخیص، کالاها هنگام خروج از گمرک، (طبق مسیر تعیین شده برای محموله) کنترل می شوند.

سیستم مدیریت ریسک (انتخابی یا سلکتیویته) از سه مسیر سبز، زرد و قرمز برای کنترل استفاده می کند. اگر کنترل در مسیر سبز قرار بگیرد یعنی کارشناس باید به بررسی اجمالی اسناد بپردازد.

Image result for آموزش کامل ترخیص کالا

اگر کنترل در مسیر زرد قرار بگیرد، کارشناس باید به بررسی مفصل اسناد بپردازد، اما اگر کنترل در مسیر قرمز قرار بگیرد کارشناس باید از محموله بازدید کرده و گزارشات آزمایشگاه، قرنطینه و… را استعلام کند.

در فرآیند ترخیص به روش قدیم، ثبت سفارشی وجود نداشت؛ بعدها در قانون جدید، ابتدا در مورد خودرو و سپس سایر کالاها نیز ثبت سفارش وارد فرآیند شد.

 

 

 

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 پاسخ
  1. امیرحسین حقیقی
    امیرحسین حقیقی گفته:

    امیدوارم یک روزی اونقدر در کارم پیشرفت کنم که من هم برسم به مرحله ی تر خیص کالا از گمرک

    پاسخ