بنادر تجاری جنوب ایران + صوتی

 🔻 بندر شهید رجایی

اولین بندری که می خواهیم راجع به آن صحبت کنیم مجتمع بندری شهید رجایی می باشد. این مجتمع بندری با برخورداری از موقعیت منحصر به فرد و استراتژیک جغرافیایی در نزدیک ترین نقطه به تنگه هرمز و دهانه ورودی خلیج فارس و به دلیل فاصله کوتاه از مسیر اصلی تردد بین قاره ای کشتی ها و با قرار گرفتن در محل تلاقی کریدور ترانزیتی شمال و جنوب مهم ترین دروازه واردات و صادرات جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.

این مجتمع عظیم بندری که در نقطه مرکزی نوار ساحلی جنوب کشور و در استان هرمزگان با بیش از ۲۳۰۰ کیلومتر مرز دریایی واقع شده به واسطه قرار داشتن در جوار صنایع بزرگ این استان و استان های تولیدی کشور و همچنین برخورداری از زیرساخت های مناسب حمل و نقل و اتصال به شبکه بین المللی راه آهن هوایی، و راه تاریخی ابریشم بیشتری نقش در صنعت حمل و نقل کشور را ایفا می کند.
🔻 بندر شهید باهنر

بندر بعدی بندر شهید باهنر می باشد. این بندر در جنوب ایران و در استان هرمزگان و در شمال خلیج فارس قرار گرفته است. موقعیت ممتاز جغرافیایی در دسترسی به آب های آزاد جهان از طریق خلیج فارس اتصال به شبکه راه های بین المللی نزدیکی به مناطق آزاد کیش و قشم و بنادر تجاری خلیج فارس این بندر را به پایگاهی استراتژیک و منحصر به فرد پس از مجتمع بندری شهید رجایی در منطقه تبدیل کرده است.
از لحاظ موقعیت دریایی این بندر در پناه جزیره قشم قرار دارد و از تاثیر امواج بلند دریای عمان و خلیج فارس مسون می باشد. بندر شهید باهنر سومین بندر صادراتی کشور می باشد که در امور صادرات کالای غیر نفتی و حمل و نقل کالا و همچنین حمل و نقل مسافربری جایگاه ویژه ای دارد.

ویژگی خاص این بندر برخورداری از آبخور مناسب در زمان جذر کامل می باشد. که پس از بندر امام خمینی(ره) و شهید رجایی بالاترین آبخور را در بین بنادر کشور دارا می باشد.


🔻 منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره)

این بندر با وسعت ۱۱٫۰۴۴ هکتار در شمال غربی خلیج فارس و در انتهای آبراه خورموسی قرار دارد. این ابراه با متوسط عمق ۲۰ متر، عرض ۲۵۰ متر و طول ۴۲ مایلی دریایی بستری برای تردد مطمئن انواع کشتی های اقیانوس پیمای تجاری و نفتکش از مسیر خلیج فارس، تنگه هرمز دریای عمان و اقیانوس هند به اقسی نقات جهان فراهم می نماید.
با توجه به مزایای منحصر به فرد این بندر از جمله نزدیکی به هفتاد درصد از مراکز مهم صنعتی و جمعیتی کشور همجواری با منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام، نزدیکی به منطقه ازاد تجاری اروند. قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی حمل و نقل شمال و جنوب و همچنین کریدور بین المللی شرق و غرب و قرار گرفتن در کوتاه ترین و مطمئن ترین مسیر زمینی حمل کالا از کشورهای عراق، ترکیه، حوزه قفقاز و آسیای میانه به کشورهای جنوب شرق آسیا این بندر را به یکی از مهم ترین مراکز تجاری ایران و منطقه تبدیل کرده است.
🔻 بندر بوشهر

بندر بوشهر در منتهی الیه شمال سواحل خلیج فارس به صورت شبه جزیره ای نسبتاً کوچک که طول آن نزدیک به ۱۴ کیلومتر می باشد واقع شده است. این بندر دارای لنگر گاه خارجی و لنگر گاه داخلی می باشد که بایک کانال به طول ۹۲۰۰ متر به یکدیگر وصل خواهند شد و از آنجا هم به وسیله کانال داخلی که طول آن تقریباً ۳۹۰۰ متر می باشد به خور سلطانی و اسکله بندر بوشهر متصل خواهند شد.این بندر هم نقش مهمی در صادرات و واردات کشور ایفا می کند.
🔻 بندر چابهار

این بندر در بخش شمالی دریای عمان به دلیل بهره مندی از موقعیت استراتژیک جهت ترانشیپ و ترانزیت کالاهای بنادر حوزه خلیج فارس و افغانستان و آسیای میانه نقش ویژه ای می تواند ایفا کند. همچنین این بندر بعنوان تنها بندر اقیانوسی ایران یکی از نقاط کلیدی در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان بوده و در کریدور شمال و جنوب نقش مهمی ایفا خواهد کرد.موقعیت استراتژیک این بندر و قرار گرفتن آن در محور توسعه شرق کشور باعث شده تا سازمان بنادر دریا نوردی تدوین و اجرای طرح جامع توسعه آن را در غالب برنامه ای میان مدت در دستور کار خود قرار دهد.
🔻 بندر عسلویه

و اما بندر عسلویه هم یک شهر بندری و مرکز شهرستان عسلویه از توابع استان بوشهر در جنوب ایران و در کرانه خلیج فارس می باشد.
منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به حوزه گاز پارس جنوبی که در میان خلیج فارس واقع شده است و دنباله حوزه گنبد شمالی قطر می باشد. دسترسی دارد. محدوده منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس براساس مصوبه هیئت وزیران و شورای عالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی تعیین شده است که این محدوده طبق مصوبه هیئت وزیران ۱۰٫۰۰۰ هکتار بوده که براساس استاندارد های معینی از یکدیگر تفکیک شده اند.
🔻 بندر خرمشهر

و بندر خرمشهر این بندر در شمال غربی خلیج فارس و در جنوب غربی جمهوری اسلامی ایران و در همسایگی جنوب شرقی کشور عراق مرز زمینی شلمچه در محل طلاقی رودخانه های اروند رود و کارون در استان خوزستان واقع شده است.این بندر نیز سابقه طولانی در امر تجارت دریایی و اقتصاد کشور داشته و همچنین اکنون هم نقش مهمی را ایفا می کند.
و اما بندر آبادان در استان خوزستان واقع شده است که از طریق آبراه بین المللی اروند به خلیج فارس و آبهای آزاد راه دارد. فاصله این بندر تا مرکز استان ۱۲۰ کیلومتر بوده و تا تهران تقریبا ۹۵۰ کیلومتر و با اولین فرودگاه بین المللی و خط اهن ۵ کیلومتر فاصله دارد.
باتوجه به حضور دو شهر تجاری و صنعتی آبادان و خرمشهر در منطقه آزاد تجاری اروند. بیشترین رشد را در میان مناطق آزاد دارا می باشد.
این منطقه با وسعتی معادل ۳۴٫۰۰۰ هکتار در کنار دو رود خانه قابل کشتیرانی و همجواری با دو کشور عراق و کویت و برخورداری از انواع مختلف حمل و نقل از قبیل دریایی، جاده ای، ریلی و هوایی بستری مطلوب برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم کرده است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ