انتخاب فرد مناسب برای مشورت در تصمیمات بزرگ + صوتی

🔹 یک تصویری گذاشتم با احترام به همه دوستانی که مشورت می دهند یه موقع دوستان ناراحت نشوند. یک نکته خیلی واضح دارد این عکس در عین سادگی خودش وقتی که یکسری پیشنهاداتی به ما داده می شود. یا اینکه زمانی که یکسری تصمیماتی می خواهیم بگیریم بخاطر ترس یا به خاطر عدم اطمینان، خودمان را نیازمند به این می بینیم که تایید دیگران را هم داشته باشیم. بخصوص اگر آن دیگران دوست صمیمی ما باشد، اعضای خانواده ما باشد، یا کسی باشد که به واسطه آن روابطی که با ایشان داشتیم به او اعتماد داشته باشیم. از ایشان تایید کارمان را بگیریم. بیشتر برای آن عدم اطمینان موضوع را مطرح کنیم و نظر آنها را جویا شویم مثلاً آنها یک تائیدی بدهند که ما با خیال راحت تر تصمیم خودمان را عملیاتی کنیم.

🔹 نکته اش اینجاست که وقتی من یک تصمیمی را گرفتم، تصمیمی که می خواهم بگیرم برای تائید آن و شروع به کاری بکنم.. کسی که برای مشورت راجع به آن تصمیم انتخاب می کنم باید کسی باشد که در اندازه های آن تصمیم باشد نه صرفاً چون دوستم دارد یا دوستش دارم. یا چون به او اعتماد دارم یا اینکه چون با او یک نسبتی دارم حتماً می تواند آن هم فکری و مشورتش به من کمک کند.

🔹 چون ما این را زیاد تجربه کرده ایم خودِ شما هم شاید تجربه کرده باشید می روید یک صحبتی می کنید و یک تصمیم خیلی خوبی را گرفتید اما آدم مقابل شما با احترام مناسب این همفکری و مشورت نیست. منی که تا به حال برای خودم کسب و کاری را راه اندازی نکردم یا به واسطه گذشته خودم تجربه ای در کسب و کار ندارم مثلاً شما می خواهی برای خودتان یک سوپر مارکت بزنید… می خواهید برای خودتان یک شرکت فنی و مهندسی تاسیس کنید….

🔹 وقتی برای اینکه یک شرکت فنی و مهندسی بزنید می روید از برادر خودتان که در یک کارخانه مدیر یک قسمتی از آنجاست نظر خواهی می کنی، من نمی گویم نظرش حتماً منفی است حتی نظر مثبت ایشان هم ممکن است برای شما خوب نباشد چون ایشان شناختی از آن حوزه و تصمیم ندارد اما چون شما ایشان را طرف مشورت خودت انتخاب کردی نظر خودش را اعلام می کند و صحبتش را بکند. و ما چون در ایران به سر می بریم و یکی از به شوخی ویژگی های فردی تمامی ایرانی ها این است که در تمامی کسب و کارها و بیزنس ها و موضوعات دنیا صاحب نظریم معمولاً نظر خودمان را می دهیم.

من پیشنهاد می کنم دوستانی که برای شروع کسب و کارشان اگر پیشنهادی از سمت ما به آنها می شود و اتفاقاً مورد قبول خودشان هم هست اگر قرار است همفکری هم بکنند باید کسی را انتخاب کنند که درکی از اینگونه روش کار ها داشته باشد

🔹 مثلاً چند وقت پیش یکی از دوستان ما در حوزه خشکبار یک مشتری داشت، شاید بگویم یکی از قدیمی های این حوزه بود، من خودم با ایشان یک تماس تلفنی داشتم این دوست ما خودش خیلی با ایده و نگاه شرکت آراد خیلی موافق بود. اما به واسطه شراکتی که با آن شخص داشت می گفت حتماً باید ایشان هم به من اوکی بدهد و یک تماس تلفنی بین ما و شریک ایشان برقرار شد با احترام می گویم که ایشان خودش یکی از قدیمی های بازار بود.

🔹 اما نگاهی که ایشان به صادرات داشت، صادرات و شرایط انجام صادرات را طوری برای من تعریف می کرد که من خودم با اینکه دارم می بینم دوستان ما با کمتر از سی و دو سه سال سن با چهار پنج سال در خیلی از حوزه ها دارند صادرات های خیلی خوبی انجام می دهند که تولید کننده آنها چنین کاری را نمی تواند انجام دهد و چنین صادراتی را انجام نداده با اینکه شاید بیش از چهل سال باشد که در تولید این کالاها فعالیت می کنند.

🔹 باغ دار است، سردخانه دار است، این بچه های ما دارند صادرات می کنند شریک این مشتری ما یک نگاهی به امور صادراتی داشت. انجام صادرات را مثل یک قولی می دید، شرایط بازار را مثل یک قولی می دید که من خودم گفتم نکنه ما داریم اشتباه می کنیم؟ می خواهم بگویم که حتی فردی که شاید در کسب و کار خودش هم موفق باشد یا در بازار برای خودش برو بیا داشته باشد با احترام می گویم یک موقع بحثی پیش نیاید چون نگاهش یا آن طرز تفکر و محاسبات ایشان به سبک سنتی خودش است حتی این فرد هم مناسب مشورت برای شما نیست.

🔹 لطفاً اگر کسی را برای مشورت انتخاب می کنید کسی باشد که درک یا نگاهی به این کار داشته باشد بعد بگوید براساس این صحبت ها که شده و ظرفیت هایی که من در اینها دیدم این همکاری یا این کسب و کاری که من می خواهم دست بگیرم چه آینده ای خواهد داشت؟ اگر چنین فردی داشتید هم فکری و مشورت شما سودمند خواهد بود. اگر نداشتید چه پاسخ آری و چه پاسخ خیر ایشان خیلی برای شما سودمند نخواهد بود چون با احترام ایشان مناسب مشورت نیست. انشاء الله که در تصمیماتتان بتوانید دقیق تر، بررسی های خودتان را انجام دهید و عاقلانه تر تصمیم بگیرید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ