🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

انتخاب شغل از نظر اسلام + فیلم

انتخاب شغل از نظر اسلام بسیار مهم است زیرا قرار است شما قیامی برای اقتصاد خود داشته باشید و ضروری است که تمام تلاش و هدف خود را معطوف چه کاری کرده اید؟ آیا با شغل خود باعث جلو بردن انسانیت می شوید یا اینکه به بشریت لطمه خواهید زد؟

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
ریا یا صدقه؟

دو مسیر برای افزایش ثروت وجود دارد: یک مسیر از طریق قیام به سبب ربا و یک مسیر حرکت به سبب صدقه. کسی فرمود تجارت صدقه است. این که شما تجارت کنید، صدقه اتان صدقه می شود. یعنی کسی که در صنعت فعالیت می کند، در مورد کار کردن و تلاش کردن راست گفته است.
از طرفی مشاغلی مانند صرافی که حرام نیست اما کراهت دارد، تبدیل پول مکروه است زیرا باعث رشد نمی شود. مثلا ۱۰۰ دلار را ۹۹ هزار تومان می دهد. در اینجا چه اتفاقی افتاد؟ چه پویایی شکل گرفت؟ آیا زمین مرده ای آباد شده که به واسطه آن برکت تولید شده است؟ آیا محصولی فرآوری شد که ادعا کنیم در این محصول ارزش افزوده ای ایجاد شده است؟
انواع مشاغل
پس به طور کل دو دسته مشاغل وجود دارد: یک مشاغلی بر مینای ربا، دو مشاغلی بر مبنای صدقه (راستگویی) انسانی که با خود و خلق خدا و در نهایت با خدا راستگو است، آیا شغلی که انتخاب می کند و مسیری که منبع درآمد اوست، باید موجب ضربه زدن به انسان ها شود یا باعث رشد آنها بشود؟
یک انسان راستگو چه کار می کند؟ مغازه داری که سیگار می فروشد، با پول فروش آنها انسان ها را به جلو هدایت می کند یا به عقب می راند؟

خدا در قرآن کریم می فرماید” همه مخلوقات به سمت الله سیر می کنند” الله یعنی مظهر همه خوبی ها، پاکی ها، رشدها و موفقیت ها که همه چیز از آنجا نشات می گیرند. وقتی همه مخلوقات به سمت خدا سیر می کنند، سیگار فروشی مغازه دار بنده را به سمت خدا می برد یا به عقب می کشد؟
شنیده اید که می گویند” عقل سالم در بدن سالم است” سیگار فروشی بدن را به سمت سلامتی می برد یا به عقب می کشد؟ همه من جمله مغازه دار سیگار فروش روزی خود را از خدا می گیرد ولی بنده خدا را به خلاف جهت هدایت می کند؟ از طرفی می گوید من خدا را دوست دارم. شما راستگویی یا دروغگو؟
بسیاری از مشاغل این چنین هستند. زیاد تلاش و قیام می کنند مانند پیتزا فروشی.

آیا این قیام در مجرای الله است یا مجرای شیطان؟ این پیتزا مردم را عاقل تر، فهمیده تر، بادرک تر و باشعورتر می کند یا روز به روز از عقل ها کم می کند؟ بر مریضی ها اضافه می کند.

ریشه یابی کنید، کسی که سلامت مردم را کم می کند آیا این شخص می تواند مدعی باشد که با پروردگار خودش نیز صادق است؟ “یَمْحَقُ‌ اللَّهُ‌ الرِّبَا وَ یُرْبِی‌ الصَّدَقَاتِ‌ وَ اللَّهُ‌ لاَ یُحِبُ‌ کُلَ‌ کَفَّارٍ أَثِیمٍ” بقره آیه ۲۷۶ یعنی اگر خدا ببیند که شما راستگو هستید، تلاشش به گونه ای قرار می گیرد که شما بتوانید بیشتر راستی خودتان را نشان دهید. یعنی اگر تا دیروز ۱۰۰ نفر را می توانستید بالا ببرید، خدا این صداقت شما را می بیند و کاری می کند که سال بعد بتوانید ۲۰۰۰ نفر را بالا ببرید. ‌
اما اگر ببیند شما ۱۰۰۰ نفر را پایین می کشید، چه بسا کمکتان می کند که ۲۰۰۰ نفر را پایین بیاورید که عذابش را برایتان سخت تر کند. به این مورد رشد کردن نمی گویند، حرکت در مسیر درست را رشد کردن می گویند. رشد یعنی اگر ۱۰۰۰ نفر گفتند خدا خیرت بدهد، سال بعد ۵۰۰۰ نفر بشوند.
یربی از مایه مربی یعنی پرورش دهنده. شما می توانید انسانیت، اخلاق، اقتصاد و در نهایت مبانی درست را پرورش دهید. نگاه خودمان را بر نگاه صادقانه قرار دهیم نه نگاه مبتنی بر ربا!!!
هیچ مرجع تقلیدی فتوا نمی دهد که پیتزافروشی ربا است. هیچ مبنایی وجود ندارد. آیا سیگار فروشی ربا است؟ خیر. خدا عهد کرده است که مشاغلی که توسط آنها انسان ها به عقب کشیده می شوند را نابود می کند. فکر می کنید امام زمان که بیایند یک راسته برای سیگار فروشان قرار می دهد که آزادانه بفروشند یا نابودشان می کند؟
فقط این شغل نیست. هر شغلی که انسانیت را حقیر کند یا غفلت را رشد بدهد. به انسان ها ضرر بزند. تمام این مشاغل باطل هستند. “ثم تتفکروا” زیاد فکر کنید. صادقانه هر کسی برای قیام اقتصادی چقدر فکر کرده است؟ چقدر فکر کرده اید که در چه مجرایی باید قیام کرد؟
به کسی می گویند پول در سیگار فروشی است. او هم بدون آنکه به پیامدش فکر کند به دنبال آن می رود.
یک، باید قیام کرد. دو، امروزه قیام اقتصادی از همه قیام ها واجب تر است. قرار گرفتن شعار اقتصادی کشور در چند سال اخیر به دلیل وجوب آن است. در گام سوم باید بفهمید که در چه مجرایی قیام اقتصادی کنید؟ هر مجرایی که راستگویی شما به خدا و خلق خدا ثابت شود. که اگر فردا مدعی دوست داشتن خدا شدید، اعتراض نکنند. از شغلتان بفهمند.
می فرمایند” یک ساعت طلب روزی حلال در آن مجرایی که خداوند امر کرده است، از صد سال جنگیدن با شمشیر در رکاب امام معصوم، بهتر است.” شما یک ساعت حلال کار کنید. خدا را راضی کنید از صد سال جنگیدن کنار امیرالمومنین با ارزش تر است. به خصوص در این دوره که وضعیت خراب است. هر چه اوضاع خراب تر باشد، اجر و ثواب آن کار بیشتر می شود.
در این دوره ای که برای مردم مهم نیست که از چه راهی امرار معاش کنند که خدا را خشنود کنند و راستگویی خود را به خدا و خلق خدا ثابت کنند، اگر شما در این مجرا قدم بردارید، چقدر در نزد خدا عزیز می شوید؟ چقدر خدا به کار و زندگیتان برکت می دهد؟

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.5 پاسخ
 1. Avatar
  لاله گفته:

  دروووود. بر شما امیدوارم. خداوند توفیق بدهد به تک تک ما ها که اون رسالتی رو.که شما ما رو به اون نوید می دهید اجرا کنیم و زندگی زیباتری را برای خودمون و.همنوعانمون بسازیم. همیشه بر قله های رفیع حق باشید.

  پاسخ
 2. Avatar
  خانم فیروزی گفته:

  سلام وقت بخیر من در خصوص محصول کیک و کلوچه سوال داشتم که با استفاده از شیرخشک،شکرسفید،اسانس و… تولید میشه و سلامتی افراد رو به خطر میندازه این درست هست یا خیر؟ توضیح کاملی میخواستم ممنون

  پاسخ