تغییر دیدگاه فروش عامل موفقیت + صوتی

🔻 با تاجران قدیمی که صحبت می کنم در مورد مدل هایی که دارند یک جاهایی به بن بست می خورند، بن بست هایی که مانع از این می شود که رشد کنند.
تاجری آمده بود صحبت می کرد می گفت من سالها به کشورهای مختلف فروخته ام اما جایی متوقف شدم، فلان کشور جلوی من را گرفتن نتوانستم کار خودم را توسعه دهم، به بازار مراجعه کردم، خریدارها تامین کنندگان، کسانی که مصرف کننده این محصول هستند قبول نکردند با من کار کنند، به من گفتند کالا را بیاور بعد بهت پول می دهیم ایراد کار من کجاست؟

یک مقدار عقب تر برمی گردیم نگرش ما نسبت به بازار عامل این می شود که مشتری های خودمان را در آن مدل از بازار پیدا کنیم، مثلاً وقتی من نگرشم در مورد بازار این است که برای اینکه مشتری پیدا کنم باید به کسانی که کارشان این است مراجعه کنم پس این افراد هم برخورد خاص خودشان را با من دارند اما اگر دیدگاه خودم را عوض کنم، بگویم مشتریان بالقوه من کسانی که می توانم آنها را به مشتریان بالفعل و از آنها پول بگیرم تبدیلشان کنم آنها کسانی هستند که در بازار تازه کار هستند.
و هنوز کسی آنها را نمی شناسد و آنها کسی را نمی شناسند، و امروز دنبال تامین کننده و تولید کننده خودشان می گردند، این نگرش و این دیدگاه عامل این خواهد شد که من بعنوان تامین کننده، بعنوان فروشنده این کالا مسیر دیگری برای تبلیغات و بازاریابی کالای خودم انتخاب کنم.
مسیری که در آن مشتری هایی که مد نظر من هست به دست بیاید، دنبال مشتری های قدیم نمی روم مخصوصاً که من بعنوان یک تاجر تازه کار نه سرمایه زیادی دارم، نه توان مذاکره با این افراد را دارم و بعضاً فرهنگ و رفتار آنها را نمی شناسم.
نمی دانم اگر کالا را به ایشان بدهم به من پول می دهند یا نمی دهند؟
آیا تعهداتشان را به خوبی انجام می دهند؟
قوانین آن کشوری که دارم کالا را برای ایشان صادر می کنم شامل چه چیزی می شود و من اگر بعنوان صادر کننده با این کشور کار کنم چه مشکلات و چالشهایی خواهم داشت؟
این عامل اصلی است که در ایران اکثر تولید کنندگان و تامین کنندگان نتوانستند رشد کنند.
چند روز پیش یکی دیگر از دوستان در زمینه تحقیق بازار به کارخانه های مختلف مراجعه کرده بود، اما وقتی صحبت می کنید می بینید اینها در زمینه صادرات استراتژی نداشتند، نشستند و چندتا مشتری خارجی که داخل ایران آمدند و این مجموعه را دیدن صحبت کردند و کالا را درب کارخانه بعضاً به آنها فروختند.

ادبیات تجارت را به درستی نمی شناسند دیدگاهشان این است که مشتری خودش باید به سراغ ما بیاید ته حرکت های شان این بوده که در نمایشگاه شرکت کردند.


🔻 آیا واقعاً این می شود استراتژی صادراتی؟
اگر شما یک تامین کننده، یک تولید کننده و یا حتی یک نفری هستید که قصد صادرات دارید اول باید مسیر فکری و نگرش خودتان به بازار را عوض کنید.
نگاه کنید، دنبال مسیر های قدیمی اگر باشید، مسیرهایی که امروز دیگر جواب نمی دهد، عامل این خواهد شد که هزینه و سرمایه شما از بین برود، اما در مسیر های جدید مسیرهایی که رفتار بازار امروز را تغییر داده، مدل بازار امروز را تغییر داده توانسته نتیجه ها و خروجی های خیلی خوبی بگیرد.
یک مثال بزنم قضیه را متوجه بشوید و کامل موضوع بیان شود.
100 سال پیش، کسی که می خواست تازه شروع کند به یک کاری، تازه شروع کند به واردات یک محصولی یا باید تامین کننده هایی در کشورهای دیگر پیدا می کرد آن هم از طریق دوستانش، سفر، حضور در نمایشگاه ها، کتاب هایی که مرتبط با این موضوع بودند و گرنه راه دیگری وجود نداشت.
و این پیدا کردن تامین کننده و تولید کننده و فروشنده این محصول برای کسانی که قصد واردات داشتند کار سختی بود اما امروز اینگونه نیست، امروز رفتار کاربرها کاملاً متفاوت شده.
امروز کسی که قصد دارد کاری را شروع کند، دنبال نمایشگاه، کتاب و امثال اینها نیست، این فرد در اینترنت جستجو می کند، چون سریعترین، ارزان ترین و راحت ترین مسیر برای پیدا کردن مشتریان هست.
شما تاجر قدیمی هستید، شما تولید کننده هستید، چسبیدید به مسیر های قدیمی توقع شما این است که از راه های قدیمی مشتری سراغ شما بیاید؟
توقع شما این است که دفتر بزنید بعد مشتری سراغ شما بیاید؟
توقع شما این است و از این توقع برای شما مشتری ایجاد نمی شود.
بیاییم دیدگاهمان را تغییر دهیم، بیاییم با هم صحبت کنیم، به شما ثابت می کنیم که مسیرهای دیگری هم وجود دارد، مدل های دیگری از بازار یابی وجود دارد که بین ما ایرانی ها مرسوم نیست ولی در دنیا اصل فروش مدرن می باشد.
پل ارتباطی:09129672578

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ