📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

تکنیک های بازاریابی مویرگی + فیلم

بازاریابی مویرگی مزایای بسیاری دارد که سبب می شود تا افراد بسیاری به آن روی بیاورند و با راه انداختن یک سیستم پخش مویرگی، شروع به پخش محصولات مختلف از کارخانجات متعدد کنند و سود خوبی از این راه به دست آورند.
اطلاعات دقیق و به روز بازار
یکی از مزایای مهم بازاریابی مویرگی این است که به سبب ارتباط فیزیکی مستقیم با بازار، اطلاعات کامل و به روزی از نیازها و تقاضاهای بازار در اختیار سیستم پخش قرار می دهد. با در اختیار داشتن این اطلاعات، می توان هدف گذاری و برنامه ریزی های بهتر و دقیق تری برای توزیع مناسب محصول در بازار انجام داد؛ به عنوان مثال هنگامی که نیاز است توزیع محصول را افزایش یا کاهش دهیم و از این راه، توازن محصولات را در بازار حفظ کنیم تا فروش مناسبی داشته باشیم.

جامعه هدف بزرگ

در سیستم پخش مویرگی، بخش بزرگتری از بازار تحت پوشش قرار می گیرد و با داشتن جامعه هدف بزرگتر، شانس بیشتر دیده شدن و بیشتر فروختن برای ما فراهم می شود.

ارتباط گسترده با مشتریان

با توجه به اینکه در بازاریابی مویرگی تلاش بر این است که محصولات با کمترین واسطه به دست مشتری برسد، ارتباط نزدیک تر و گسترده تری با مشتریان وجود دارد. این ارتباط، کمک می کند تا از نیازها و نظرات مشتریان بهتر و سریع تر آگاه شد و برای برآورده کردن آن ها اقدام کرد.

کاهش ریسک از دست دادن مشتری

در پخش مویرگی، عمده خریداران و مشتریان محصولات ما، خرده فروش ها هستند و بر خلاف عمده فروشی که با از دست دادن یک مشتری عمده، سهم زیادی از فروش از دست می رود، در این روش همواره مشتریان خود را خواهیم داشت و با از دست دادن یک یا چند مشتری، سهم فروش ما کاهش چشم گیری پیدا نخواهد کرد.

کاهش سوخت پول

معاملات و فروش محصولاتی که در بازاریابی مویرگی صورت می گیرد، معمولا با ارقام پایین هستند؛ به همین علت چنانچه یکی از مشتریان ما ورشکسته شود و یا مطالبات ما را سر موقع نپردازد، مشکلات کمتری خواهیم داشت و ضرر قابل توجهی به ما نمی رسد.

افزایش قدرت چانه زنی

در خرید و فروش عمده محصولات، خریدار به سبب اینکه به صورت عمده خرید می کند، توقع تخفیفات ویژه از جانب فروشنده یا عرضه کننده کالا دارد. اما در پخش مویرگی با توجه به اینکه عمده مشتریان و خریداران، خرده فروش ها هستند و حجم زیادی کالا از ما درخواست نمی کنند، توقع چنین تخفیفاتی را نیز ندارند.

کاهش امکان زیر فروشی

این مطلب برای افراد با تجربه در بازار و کسانی که به صورت سنتی مشغول فعالیت هستند، ملموس تر است. معمولا افرادی که محصولات را به صورت عمده و با تخفیف خرید می کنند، محصول مورد نظر را بدون اینکه حتی دنبال سود باشند، با قیمت پایین تر در بازار عرضه می کنند؛ با قیمتی که حتی خود تولید کننده حاضر به عرضه با این قیمت نیست. در واقع با این کار، ارزش کالا را در بازار پایین می آورند و آن را بی اعتبار می کنند. اما در پخش مویرگی، چون خریداران محصولات، خرده فروش ها هستند، انجام این کار برای آن ها ضررهای زیادی دارد و حاضر به انجام چنین عملی نمی شوند و در نتیجه ارزش و اعتبار محصول ما در بازار محفوظ می ماند.

جریان دائم نقدینگی

از دیگر مزایای مهم پخش مویرگی، جریان دائم نقدینگی است که سبب می شود هیچگاه کسری بودجه نداشته باشیم و تولید ثابت خود را حفظ کنیم و یا در هنگام نیاز، کالایی را جایگزین کنیم. این جریان دائمی نقدینگی به این سبب است که مطالبات ما در این سیستم معمولا ارقام پایینی هستند که به راحتی و به موقع وصول می شوند.

معایب پخش مویرگی

هر روشی در کنار مزایایی که دارد، نمی تواند بدون هیچ عیبی باشد. بازاریابی مویرگی نیز از این قاعده مستثنا نیست و در کنار تمام مزایایی که بیان شد، معایبی نیز دارد. برخی از این معایب، غیر قابل اجتناب هستند و تنها کاری که می توان کرد این است که مراقب بود و احتیاط کرد تا از این ناحیه، ضرر غیر قابل جبرانی متوجه ما نشود.

عدم ارتباط تولید کننده ها با بازار

مهم ترین عیبی که می توان برای این شیوه بازاریابی مطرح کرد، این است که تولید کننده ها هیچ رابطه ای با بازار ندارند و بازخوردی از بازار دریافت نمی کنند؛ چرا که در این بین یک واسطه وجود دارد که بازاریابی و فروش محصولات را انجام می دهد.

واحد نبودن کانال توزیع

چون در سیستم پخش مویرگی، یک کانال و مسیر واحد برای توزیع کالا وجود ندارد، چنانچه توزیع کننده نتواند رضایت تولید کننده را در توزیع و پخش کالا تأمین کند، تولید کننده نمی تواند به راحتی جایگزینی برای آن پیدا کند. جایگزین کردن یک توزیع کننده با دیگری، زمان می برد و در این بازه زمانی ممکن است ضرر قابل توجهی به تولید کننده برسد.

نامناسب بودن سیستم تأمین مالی

چنانچه توزیع کننده کالا به موقع مطالبات تولید کننده را پرداخت نکند و نقدینگی به مقدار کافی وارد چرخه تولید نشود، کاهش تولید و گاهی ضررهای غیر قابل جبرانی را به همراه خواهد داشت.

تعیین خط مشی توسط توزیع کننده در بلند مدت

مشکل دیگری که وجود دارد این است که توزیع کننده در بلند مدت می تواند برای تولیدکننده، خط مشی تعیین کند؛ چرا که توزیع کننده است که به صورت مستقیم با بازار ارتباط دارد و بعد از مدتی برای تولید کننده هدف گذاری می کند و به سبب توان مالی که پیدا کرده است و نفوذی که در بازار دارد، تولید کننده را وادار می کند تا بر اساس خواسته ها و سیاست گذاری های او عمل کند.

هدف از پخش مویرگی

هدف اصلی از فعالیت به صورت مویرگی، این است که با استفاده از مکان های فروش در دسترس، محدوده گسترده تری از بازار را تحت پوشش خود قرار دهیم و امکان عرضه و فروش بیشتری به دست بیاوریم.

مکان های هدف برای فروش

برای یک شرکت بازاریابی مویرگی مکان هایی مانند فروشگاه های زنجیره ای، هایپر مارکت ها، سوپر مارکت ها و حتی دکه های کوچک روزنامه فروشی می توانند هدف برای فروش بسیاری از محصولات غذایی، شوینده و آرایشی و بهداشتی، باشند. با استفاده از این اماکن می توان محصولات را عرضه کرد و از ویترین این اماکن برای نمایش و عرضه محصولات بهره گرفت.
برای بازاریابی مویرگی، از بستر اینترنت نیز می توان استفاده کرد. با توجه به اینکه بازارهای اینترنتی امروزه بسیار رواج پیدا کرده اند و مردم، بسیاری از نیازهای روزمره خود را از طریق این فروشگاه ها تأمین می کنند، به راحتی می توان کالاهای خود را در اختیار مشتریان قرار دهیم. سرمایه گذاری برای فروش اینترنتی محصولات، سود و فروش ما را تضمین می کند و حتما باید مورد توجه یک شرکت بازاریابی قرار بگیرد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


3 پاسخ
  1. Avatar
    سید حسن هاشمی گفته:

    باسلام استفاده کردم ولی مدرک مدیریت من ۲۰سا ل پیش گرفتم کار کردن درهرکشوری با ایران خیلی متفاوت است و ………دردیگرکشورها امکان بکاربردن
    اینعلوم مباشد لطفا جواب دهید

    پاسخ