محاسبه هزینه حمل بار بصورت دریایی و زمینی

🔸 امروز می خواهم نکته مهمی را در مورد ارسال بار، اینکه شما با مشتری به توافق رسیدید و حالا می خواهید کالای خودتان را برای ایشان ارسال کنید صحبت کنم.
چگونه بار را برای مشتری ارسال کنیم؟
🔸 روش های ارسال بار متنوع هستند، اما چیزی که شما باید به طور کلی در نظر بگیرید، یکی بحث ارزش کالا درب کارخانه هست، آن را بعلاوه هزینه باربری می کنید و علاوه بر آن هزینه هایی که در گمرک انجام می شود، آنها را هم لحاظ می کنید تا بار شما روی عرشه کشتی قرار بگیرد. اگر نحوه ارسال بار شما زمینی هم باشد به همین صورت، هزینه ارزش کالا را به علاوه هزینه هایی که به بار بری ها می دهید آنها را می برند و می رود تا مثلاً فرض کنید پشت گمرک یا خود گمرک.

🔸 اگر بخواهید هزینه های گمرک را هم محاسبه کنید باید هزینه های تشریفات گمرک و هزینه سایر کارهایی که در گمرک انجام می شود، هزینه های گمرک را هم پرداخت کنید و کالا آزاد خواهد شد یعنی ریسک شما به پایان خواهد رسید. پس این ساده ترین کار هست، هرچند شما می توانید به مشتری خودتان بگوئید بیاید و درب کارخانه کالا را تحویل بگیرد. آن دیگر خیلی ضعیف است… پس شما هزینه ها را محاسبه می کنید کالا را به گمرک ارسال می کنید و آنجا دیگر شما هزینه های ارسال بار و گمرک و … از مشتری خودتان دریافت کردید.

شما براساس کدام قاعده می خواهی بار ارسال کنی؟
🔸 همان قوانین تجارت بین الملل یا اینکوترمز هایی که ما می گوئیم اینجا مطرح می شود. شما می خواهید فرض کنید از طریق دریا بار خودتان را ارسال کنید. باید ببینید که CIF بفرستید یا CFR؟ وقتی ما می گوئیم CIF یعنی چی؟ شما باید بیمه را هم لحاظ کنید درصورتی که وقتی می گوئید CFR یعنی من دیگر بیمه را هم لحاظ نمی کنم بار را ارسال می کنیم و همه این هزینه های ارزش کالا، هزینه گمرک، حمل تا بندر و… همه اینها را حساب می کنم وقتی می خواهید CIF ارسال کنید باید بیمه را هم در نظر بگیرید اما اگر بخواهید CFR ارسال کنید اینجا دیگر بیمه محاسبه نمی شود.

🔸 همینطور اگر بخواهید بار را به صورت زمینی ارسال کنید. اینجا فقط عنوان اینکوترمز تغییر می کند می شود CPT یا CIP باز شما اگر به روش CPT ارسال کنید یعنی اینکه برای بار آن هزینه هایی مربوط به بیمه می باشد دیگر در نظر گرفته نمی شود اما در CIP هزینه بیمه هم محاسبه خواهد شد. و همه اینها به شرطی است که شما کالا را تا بندر مقصد ارسال کنید یا اگر حمل زمینی است کالا را باید به گمرک مقصد برسانید. پس اینها خیلی مهم هستند، حالا باز شما می توانید موقعی که دارید کار می کنید طبیعتاً یک مدیر راهبردی برای خودتان می گیرید و این مدیر راهبردی برای شما توضیح می دهد که باید چه کار کنی؟

چگونه قیمت ارسال بار به صورت CIF را محاسبه کنیم؟
ارزش کالا + هزینه هایی که مربوط به حمل تا بندر می شود + هزینه بارنامه، هزینه های بندری + بعلاوه هزینه THC(هزینه حمل بار از ترمینال گمرک تا اسکله کشتی) + هزینه بیمه + هزینه حمل دریایی تا بندر مقصد.

چگونه قیمت ارسال بار به صورت CFR را محاسبه کنیم؟
🔸 ارزش کالا + هزینه هایی که مربوط به حمل تا بندر می شود + هزینه بارنامه، هزینه های بندری + بعلاوه هزینه THC(هزینه حمل بار از ترمینال گمرک تا اسکله کشتی) + هزینه حمل دریایی تا بندر مقصد.

🔸 معمولاً الان تنها شرکتی که بیمه شرکت های ایرانی را قبول می کند، بیمه معلم می باشد مگر اینکه چیزی اضافه شده باشد. شما می توانید بیایید مثلاً بگوئید من CFR ارسال می کنم. یعنی به مشتری می گوئی من بار را بیمه نمی کنم هزینه های بیمه را خودت پرداخت کن. بستگی به خودتان دارد و آن توافقی که بین شما بعنوان فروشنده و خریدار لحاظ می شود. اما درکل شما این موارد را باید حساب کنید پس این دغدغه و نگرانی که مشتریان ما سؤال می کنند، می گویند باری هست(مثلاً سرامیک یا سنگ) من می خواهم بفرستم چه کار باید انجام دهم؟ و چه قیمت هایی اینجا لحاظ می شود امیدوارم بتوانم کمک تان کرده باشم.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ