📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

سوالات تجارت در ابتدای کار + فیلم

در ابتدای هر کاری، همواره ابهاماتی وجود دارد که ممکن است انسان را نسبت به عاقبت کاری که می خواهد شروع کند، دچار سردرگمی نماید. در این مقاله به حل برخی از این ابهامات و نگرانی ها که مورد پرسش بسیاری از آرادی ها در ابتدای کار بوده است می پردازیم.

چگونگی تأمین کالا

در مسیر برند سازی و در این متد کاری، ابتدا ارتباط با مشتری صورت می گیرد. اگر چه تأمین کننده کالا یک رکن اساسی در تجارت به حساب می آید و سبب می شود تا لیست قیمت، نمونه کالا، اطلاعات تخصصی در مورد کالا و … برای ما روشن باشد، اما دقت کنید تا زمانی که پول نقد ندارید، با تأمین کننده ارتباط نگیرید.

تأمین کننده ها در کشور ما به چند دسته تقسیم می شوند؛ یا تولید کننده کالا هستند، یا وارد کننده و یا از تولیدی های دیگر، کالا را برای ما فراهم می کنند. اگر شما با تأمین کننده ای ارتباط بگیرید و معامله ای صورت نگیرد، رابطه شما به مرور با تأمین کننده مورد نظر از بین خواهد رفت؛ چرا که تأمین کننده، تنها پول و سرمایه را مهم می داند.
اصول ثابت در برندسازی

در برندسازی باید به دو اصل همواره پایبند بود: اول اینکه هیچگاه پیش از دریافت پول، کالا را برای مشتری ارسال نمی کنیم، و دوم اینکه پیش از دریافت کالا از تأمین کننده، هیچ هزینه ای را پرداخت نمی کنیم.در واقع ما به هیچ کس اعتماد نمی کنیم ولی آن ها باید به ما اعتماد کنند و این اعتماد به واسطه برندسازی اصولی حاصل می شود. مجموعه آراد همواره به این شیوه پایبند بوده است و آن را به عنوان یک اصل غیر قابل تغییر باور دارد.

پیدا کردن تأمین کننده

برای پیدا کردن تأمین کننده ها راه های مختلفی وجود دارد؛ از طریق نمایشگاه ها، شهرک های صنعتی موجود در شهرها و استان ها، اقوام و خویشان آشنا به موضوع، سایت های اینترنتی و … .
پیدا کردن تأمین کننده کاری دشواری نیست و به راحتی صورت می گیرد، اما ارتباط گرفتن با تأمین کننده، به خصوص برای اولین بار، کار نسبتا سختی خواهد بود؛ چرا که نسبت به شما هیچ شناختی ندارند. به همین علت است که توصیه می کنیم تنها با فاکتور مالی با تأمین کننده ها ارتباط بگیرید. بعد از گذشت چند معامله و پیدا شدن حس اعتماد در تأمین کننده، خود او برای ارتباط داشتن با شما اشتیاق پیدا خواهد کرد.

البته در شروع کار و برای کسب اطلاعات اولیه برای محصول مورد نظر، می توان با چند تأمین کننده ارتباط گرفت و لیست محصولات و قیمت ها را دریافت کرد؛ اما توصیه می شود این ارتباط ها تا زمانی که مشتری به شما مراجعه نکرده و پولی پرداخت نشده است، گسترش پیدا نکند.

دریافت کالا از تأمین کننده پیش از پرداخت پول

اگر تأمین کننده شما یک تولید کننده باشد، باید بدانید که امروز وضع تولید کننده های ما بسیار نابسامان است و حاضر هستند تا حدودی با شما کنار بیایند. مثلا می توانید شرط پرداخت هزینه را مشاهده رسید باربری قرار دهید تا از تحویل کالای خود مطمئن شوید.

راهکار دیگری که آراد برندینگ توصیه می کند، این است که چند مشتری اول خود را به تولید کننده واگذار کنید؛ چرا که شما به واسطه برندسازی، از نظر مشتری نگرانی ندارید و با این کار، تولید کننده متوجه خواهد شد که شما مشتری دارید و به شما اطمینان خواهد کرد. در واقع یک تاجر آرادی امتیاز ویژه ای دارد که برای تولید کننده ها بسیار مهم است و آن هم مشتری یابی است.

ارتباط حضوری با تولید کننده

اگر شرایط طوری بود که امکان حضور شما در هنگام بارگیری وجود داشت، حتما این کار را انجام دهید. این کار، به خصوص در اولین خرید شما از تولید کننده، باعث می شود تا اعتماد بیشتری به یکدیگر پیدا کنید؛ چرا که هیچ کاری به اندازه دیدار حضوری نمی تواند اعتماد ساز باشد.

تفاوت هزینه های برند سازی داخلی و صادراتی

هزینه های برند سازی صادراتی نسبت به برند سازی در بازار داخلی، به مراتب بیشتر است. چرا که در بازار داخلی چنانچه مشتری از طریق سایت اینترنتی به شما اعتماد پیدا نکرد، امکان یک سفر یک روزه یا نیم روزه برای شما یا مشتری وجود دارد تا با دیدار حضوری بتوانید اعتماد یکدیگر را جلب کنید.اما در بازار صادراتی چنین امری امکان پذیر و البته به صرفه نیست.به همین علت در برند سازی صادراتی تلاش می شود از آیتم های اعتماد ساز بیشتری بهره گرفته شود، به گونه ای که با هر جستجویی در فضای اینترنت، برند شما دیده شود. ذات برند بودن، ایجاد اعتماد می کند.همچنین مجموعه آراد در برند سازی های صادراتی، ساختارهای شرکتی در اختیار تاجران قرار می دهد تا مشتری که با آن ها ارتباط می گیرد، آن ها را یک شخص نداند، بلکه یک شرکت بزرگ و معتبر به حساب بیاورد.

فروش، تنها بر اساس اعتماد

گاهی پیش می آید که محصولی متعلق به استان دیگری است و با نام آن استان شهرت دارد اما تاجر و شرکتی که فروش این محصول را بر عهده دارد در آن شهر حضور ندارد. برخی از تاجران با خرید شماره همراه و ثابت آن استان، تلاش می کنند خود را ساکن آن استان نشان دهند تا در فروش خود موفق تر باشند.
توصیه آراد برندینگ این است که هرگز این کار را نکنید! چرا که علاوه بر مشکلات احتمالی که به سبب عدم حضور شما در آن استان ممکن است به وجود بیاید، با اصول برندسازی نیز سازگار نیست.
در شیوه ای که مجموعه آراد در پیش دارد، بنا است شما به عنوان یک مجموعه و شرکت بزرگ و معتبر اقدام به فروش محصول خود کنید. اگر شما به عنوان یک شرکت معتبر شناخته شده باشید، نیازی نیست در مکان خاصی که محصولتان با نام آنجا شهرت دارد، حضور داشته باشید. بلکه توصیه می شود حتما به گونه ای رفتار کنید که مشتری گمان کند دفتر مرکزی شما در تهران قرار دارد؛ چرا که این شیوه با ساختار شرکتی، سازگاری بیشتری دارد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


3 پاسخ