🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.
🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

مراحل بیزنس و تجارت در ایران + فیلم

در دنیای کسب و کار و تجارت، مشتریان (داخلی و خارجی) در صورتی حاضر میشوند به ما پول دهند که محصول یا خدمت قابل قبولی به آنان ارائه دهیم؛ مثلا یک راننده تاکسی در ازای جا به جایی مسافر پول دریافت میکند.

📞 برای اطلاع از شماره تماس مشاوران آراد و ارتباط با آنها کلیک نمایید.

باور اشتباه در کسب و کار

یک جمله و گزاره اشتباهی که در رابطه با ارائه خدمت یا محصول وجود دارد این است که «در حوزه کاری خودت بهترین باش». چنین باوری به چه معناست؟ به فرض من یک راننده تاکسی هستم که تلاش میکنم در کار خود بهترین باشم تا درآمد بیشتری بدست آورم، پس سعی میکنم کیفیت کار خود را بالا ببرم و از همین رو تصمیم به خرید ماشین بهتری میگیرم اما آیا مسافری که به طور مثال ۱۰٫۰۰۰ تومان کرایه میداد، با بالا رفتن کیفیت حاضر است ۲۰٫۰۰۰ تومان کرایه پرداخت کند؟

در حوزه کاری خودت بهترین باش گزاره اشتباهی است که فرد با شنیدن آن تلاش میکند محصول و خدمت بهتری ارائه دهد، برخورد بهتری داشته باشد و هر کاری که از دستش برمی آید را برای بهترین بودن انجام دهد اما بعد از کوشش های فراوان با این حقیقت مواجه میشود که علی رغم عمل به این گزاره، درآمد بیشتری عایدش نشده است.
اشکال کار اینجاست که او متوجه نشده است گزاره غلطی را سرلوحه کار خود قرار داده است، در مسیر غلطی قرار گرفته است و به همین علت به درآمد بیشتری نرسیده است؛ درست مثل فردی که قصد دارد از تهران به قم برود ولی راه جاده چالوس را پیش گرفته است و میگوید چرا به قم نمیرسم و حواسش نیست که مسیر را غلط آمده است.

پول در صادرات است

واقعیت این است که هر شغلی یک سقف درآمدی دارد و نمیشود بیشتر از حد معینی از یک شغل درآمد کسب کرد.


در دنیای تجارت قیمت یک کالا ناگهان بالا میرود و چنین چیزی ما را در دنیایی که آن مسیر تجاری را به عنوان شغل خود برگزیده ایم با مشکل مواجه میکند و اگر هم بخواهیم برای آن کالا از مشتریان خود پول بیشتری بگیریم، مشتری حاضر به پرداخت نمیشود.
در دنیای صادرات اما داستان متفاوت است و خیلی از صادرکننده ها به خوبی این موضوع را دریافته اند.
دولتمردان ایران بارها در خبرهای مختف گفته اند امسال کولاک کرده ایم، راست میگویند، اما برای چه کسانی؟ برای صادرکنندگان و تجار. مردم عادی آن را حس نمیکنند؛ مردم میبینند حقوقشان این قدر بوده، قیمت محصولات بالا رفته و چیزی به نفع آنان رخ نداده است اما برای یک تاجر عالی شده؛ تاجر تا دیروز این محصول را (مثلا) به قیمت یک دلار میفروخت، امروز هم میخواهد همین محصول را بفروشد، حساب و کتاب میکند، تا دیروز یک دلار (مثلا) ۴٫۰۰۰ تومان بود امروز اما (مثلا) ۱۵٫۰۰۰ تومان است. درست است که قیمت محصول همان یک دلار است و دنیا آن را همان یک دلار میخرد، اما پول بیشتری نصیب تاجر میشود.
اینطوری میتوان پولدار شد. مردم اما این مسیرها را نمیدانند و این است که از دولت انتظار بیش از حد دارند.

لزوم انتخاب مسیر درست برای کسب درآمد

📞 برای اطلاع از شماره تماس مشاوران آراد و ارتباط با آنها کلیک نمایید.

مردم باید خودشان خود را نجات دهند. دولت نمیتواند تلاش کند که مثلا یک راننده تاکسی وضعش بهتر شود، واقعا نمیتواند. این همه شغل وجود دارد، مگر دولت امکان کنترل چند شغل را دارد؟
مغازه دارها تلاش میکنند و یک شبه برخلاف انتظارشان هزینه اجاره ها بالا میرود و در لحظه و ثانیه قیمت ها تغییر میکند.
باید چرخه اقتصاد را بفهمیم و بعد از این که دریافتیم پول از مسیرهای خاصی بدست می آید، در همان مسیرها قدم بگذاریم.

چه محصولی برای صادرات مناسب است؟

فهمیدم پول در بخش صادرات است و خواهان ورود به عرصه صادرات شدم اما چه محصولی برای صادرات مناسب است؟
قطعا فرد تازه کاری که هیچ تجربه تجاری ندارد نمیداند برای شروع چه محصولی را انتخاب کند.

اولین ایده ای که به ذهن بسیاری از افراد میرسد صنایع غذایی است؛ شنیده است خشکبار ایران معروف است، تصمیم میگیرد خشکبار کار کند، زعفران در ایران عالی است پس خوب است زعفران را انتخاب کند، عسل خیلی زیاد است پس به این حوزه ورود پیدا کند. (ایران در تولید عسل جزء سه کشور دنیا، در تولید خرما دومین قطب دنیا و در تولید کفش هفتمین قطب دنیا است و حجم تولیدات در کشور قابل توجه است).

مسیر اشتباه اتلاف توان و انرژی است

چون ما محصولات و صنایع مختلف را درست نمیشناسیم، دائما به کارهای کارگری دست میزنیم که در گذر زمان در اثر انجام آن کارها، برخی اندام ما خسته میشود.

به بعضی از مسیرهایی که مردم برای کسب درآمد پیش میگیرند نگاه کنید؛ بنایی مثلا، یک بنا به واسطه دستانش پول درمی آورد اما توجه ندارد که در گذر زمان دست های انسان ضعیف تر میشود. چرا وقتی با گذر زمان دستان او ضعیف تر میشود، توقع دارد در سال های آتی وضع مالی اش بهبود یابد؟

همه بناها بعد از مدتی در کار خود به مشکل میخورند، بناهایی هم هستند که میگویند تجربه کسب کرده ام، نیرو میگیرم و او برایم همان کاری که میخواهم را انجام میدهد. توجه ندارد نیرویی که قصد آموزش او را دارد مثل خود او فکر نمیکند، بلکه به فکر از زیر کار دررفتن و جیم شدن است؛ دو ساعت کار میکند، بقیه ساعات را به تفریح، استراحت و … میپردازد یا جیم میشود.

نحوه صحیح انتخاب محصول برای شروع تجارت

نحوه انتخاب محصول در تجارت حائز اهمیت است.
اگر بخواهم وارد دنیای تجارت شوم باید روی چه محصولی کار کنم؟ اگر میخواهم روی خشکبار کار کنم، کدام کشورها خواهان خشکبار ایرانند و…

یک اشتباهی که اکثر تازه واردها انجام میدهند این است که سایت های مختلف را بررسی میکنند و میفهمند که لیوان یکبار مصرف کاغذی به چه کشورهایی صادر میشود، بعد روی همان محصول دست میگذارند؛ مثلا میگویند حالا که این لیوان در فلان کشورها خریدار دارد پس حوزه خوبی است و خوب میشود روی آن کار کرد.
انتخاب محصول به این شیوه غلط است؛ چون دیر یا زود چیزی که شما فهمیده اید را دیگران هم میفهمند. دیگران توقف نمیکنند که شکست بخورند و نابود شوند، آن ها هم تلاش میکنند، آن ها هم به این که لیوان یک بار مصرف کاغذی میتواند گزینه خوبی باشد میرسند، بعد رقبایتان زیاد میشود و همین رسیدن شما به موفقیت را دشوار میکند.

متفاوت عمل کنید تا به سود برسید

ذهن خلاق داشته باشید، کاری را انجام دهید که دیگران انجام نمیدهند.
کسانی در معاملات تجاری خوب سود میکنند که روی محصولاتی دست بگذارند که کمتر کسی روی آن ها دست گذاشته است.
تجربه به من میگوید اگر میخواهم کسب و کار خود را شروع کنم، باید روی محصولی دست بگذارم که کمتر کسی به آن فکر میکند. مثلا به نظرم گل مصنوعی عالی است و آن را انتخاب میکنم (نمیگویم از فردا روی این محصول کار کنید، بلکه فقط مثال میزنم) میخواهم در حوزه گل مصنوعی کار کنم که در ایران فراوان توسط دانشجوها تولید میشود؛ هر حجمی هم که بخواهم و آگهی بزنم، هزاران دانشجو و خانم خانه دار پیدا میشود که پای کار باشد و در ازای مزد مناسب کار را انجام دهد.

بدون تجربه میتوان تاجر شد؟

بعد از انتخاب محصول، باید بررسی کرد که محصول در کدام کشورها فروخته میشود و چطور باید برای آن مشتری پیدا کرد.

شخص بی تجربه ای که تجارت را بلد نیست، باید حداقل چند سفر به کشورهای خارجی داشته باشد تا بتواند تاجر خوبی شود؛ خرج سفر به کشورهای دیگر زیاد است (به طور مثال الآن یک سفر ده روزه به امارات حداقل ۳۰ میلیون تومان هزینه برمیدارد)، آیا به این موضوعات فکر کرده اید؟
اگر بخواهم بدون تجربه کار کنم باید از نزدیک ببینم و درک کنم، پس باید سرمایه بیشتری هم در کار بگذارم.
درست است که پول در صادرات است، اما نزدیکان من تاجر نبوده اند و کسی را نداشته ام که در این مسیر راهنمای من باشد، پس باید برای یاد گرفتن پول خرج کنم.
تجارت کردن بدون تجربه ساده نیست، با پول اما خیلی کارها میتوان کرد.

🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.
📺 پخش زنده ما را از اینجا ببینید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ