📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

آموزش مدیریت کسب و کار + فیلم

مدیریت کسب و کار قطعا نیاز به آموزش دارد زیرا همینطور و بدون برنامه اگر کارتان را پیش ببرید، در دراز مدت برای ارتقا و گسترش فعالیت هایتان به مشکل خواهید خورد.

اسامی کسب و کار

کسب و کار دارای اسامی مختلفی مثل بیزینس، بازرگانی، ترید می باشد، که هر کدامشان تعریف مختص به خود دارند؛ یعنی تعریف کسب و کار با تعریف ترید فرق دارد.

تعریف ترید یا تجارت

ترید که به او تجارت یا داد و ستد نیز می گویند، ساده ترین تعریف است؛ یعنی همین که شما کالایی را بخرید یا بفروشید ترید یا تجارت انجام داده اید.

تعریف بازرگانی

اگر علاوه بر خرید و فروش به مسائل دیگر مانند برندسازی، جذب مشتری، بیمه، حمل و نقل کالا توجه شود به این کار ” بازرگانی ” می گویند، و به شخصی که این کار را انجام می دهد ” بازرگان ” می گویند.

 تعریف کسب و کار یا بیزینس

بیزینس یا کسب و کار جامع تر از ترید و بازرگانی است و علاوه بر مواردی که در ترید و بازرگانی لحاظ می شود، موارد اختصاصی مثل استخدام نیروی انسانی جهت بازاریابی و تبلیغات، مباحث امور مالی و خرید مواد اولیه را شامل می شود.

ابعاد کسب و کار

برای شروع کسب و کار باید به چهار بعد آن توجه کرد

1- مدیریت مالی.

2- مدیریت منابع انسانی.

3- مدیریت تولید.

4- مدیریت بازرگانی.

مدیریت مالی

خیلی از افراد برای شروع کسب و کارشان پول دارند و برای اینکه بتوانند در کسب و کارشان موفق شوند باید پولهایشان را مدیریت کنند و با برنامه خرج کنند که چند برابر آن مبلغ به آنها برگشت داده شود.

بعضی از شرکت ها هستند که برای جذب هر مشتری جدید یک میلیون تومان هزینه تبلیغات پرداخت می کنند؛ مثلا برای یک ماه صد میلیون تومان بابت تبلیغات هزینه می کنند و صد مشتری جدید جذب می کنند.

ابعاد مدیریت مالی

مدیریت مالی به چهار بخش تقسیم می شود

1- امور مربوط به تهیه اسناد مالی.

2- امور مربوط به سود و زیان.

3- بررسی اقتصادی بودن طرح ها.

4- مدیریت ریسک های پولی و مالی.

امور مربوط به تهیه اسناد مالی

شما باید تمام سندهای مباحث مالیتان را مدیریت کنید؛ چه فاکتورهای فروش و چه فاکتورهای خرید، همه این فاکتورها را باید در قالب سند مکتوب داشته باشید و حسابداری آنها را یاد داشته باشید.

امور مربوط به سود و زیان

شما باید به صورت روزانه – هفتگی – ماهیانه – فصلی – سالیانه سود و زیانتان را بررسی کنید.

تعاریف مختلفی از سود و زیان وجود دارد، در نگاه عموم افراد سود و زیان اینگونه است که مثلا اگر کاری را با بیست میلیون تومان شروع کرده اند و الان آن بیست میلیون تبدیل به پنجاه میلیون شده است، سود کرده اند؛ اما اگر آن بیست میلیون به ده میلیون تبدیل شده باشد، ضرر کرده اند.

کارشناسان مجموعه آراد تعریفی متفاوت از سود و زیان دارند؛ آنها معتقدند تنها زمانی انسان سود می کند که به حداکثر سود برسد و اگر به حداکثر سود نرسد باز هم ضرر کرده است.

مثلا تاجری با پنجاه میلیون تومان تجارتش را شروع می کند و در مدت صد روز سرمایه او صد میلیون تومان می شود در حالی که می توانست سرمایه اش دویست میلیون تومان شود؛ از نگاه کارشناسان مجموعه آراد این تاجر ضرر کرده است چون نتوانسته به حداکثر سودش برسد.

بررسی اقتصادی بودن طرح ها

در مدیریت منابع مالی اولین سوالی که باید پاسخ دهید این است که آیا کاری که می خواهید انجام دهید، به صرفه است یا خیر؟

برای مثال شما می خواهید تبلیغات کنید، باید بررسی کنید آیا بیلبورد تبلیغاتی برای تبلیغ شما به صرفه تر است یا تبلیغ در اینترنت؟

پرسنل بخش مالی مجموعه شما باید این مسئله را برسی کند.

مدیریت ریسک های پولی و مالی

شما در مسیر شغلی تان با ریسک هایی مواجه هستید، ریسک ناموفق بودن تبلیغات در جذب مشتری یکی از آن ریسک ها می باشد، شما باید همه ریسک ها را بپذیرید و اقدام کنید.

انسانهای موفق همه با ریسک توانسته اند به موفقیت برسند؛ آنها معتقدند در ریسک احتمال برد 90% است و احتمال شکست 10% است، فقط مسئله این است که افراد کمی حاضرند ریسک کنند تا به موفقیت برسند.

مدیریت منابع انسانی

یکی از ویژگی های مثبت کشور ما ” فراوانی نیروی انسانی ” است.

شما به ازای هر کدام از کارهایی که برای مجموعه خودتان تعریف می کنید، باید نیروی انسانی داشته باشید تا آن کار را انجام دهد.

جدای از استخدام پرسنل باید درباره حقوق و مزایای پرسنل تان برنامه ریزی کنید و مدیریت کنید.

در مدیریت منابع انسانی باید به سه نکته توجه کرد

1- جذب نیروی متخصص.

2- آموزش، بهره وری و نظارت بر انجام کار.

3- مدیریت ورود، خروج و مرخصی ها.

جذب نیروی متخصص

متاسفانه قیمت دستمزد نیروی متخصص در ایران کم است و دولت و بخش خصوصی از این موضوع نهایت بهره را می برند چون از تخصص نیروهای متخصص با کمترین دستمزد استفاده می کنند.

اگر شما بتوانید تخصص تان را صادر کنید و با دلار دستمزد بگیرید بسیار موفق تر خواهید شد.

برای مثال شخصی که برنامه نویس است اگر برای مشتری ایرانی برنامه نویسی کند می تواند حداکثر ده میلیون تومان دستمزد دریافت کند اما اگر برای مشتری خارجی برنامه نویسی کند می تواند تا هزار دلار اجرت بگیرد و اجرت به دلار بسیار بهتر از اجرت به تومان است.

یکی از تدوین گرانی که با مجموعه آراد همکاری می کند می گفت من قبل از آشنایی با مجموعه آراد برای مشتریان ایرانی تیزر درست می کردم و زمانی که می خواستم بابت یک تیزر دو میلیون از مشتری دریافت کنم، مشتری می خواست چانه بزند تا قیمت آن را کم کند؛ اما بعد از آشنایی با مجموعه آراد و سفارش از مشتریان خارجی وقتی به مشتری خارجی می گویم باید بابت یک تیزر ششصد دلار پرداخت کنی، بدون هیچ حرفی ششصد دلار را پرداخت می کند.

برای جذب نیروی متخصص باید تبلیغات کرد تا افراد متخصص را پیدا کرد و جذب کرد؛ این تبلیغات برای یک مجموعه هزینه بردار است.

آموزش، بهره وری و نظارت بر انجام کار

پس از جذب نیروی متخصص باید به او آموزش های لازم را داد، برای این کار نیاز است که شما مربیانی داشته باشید و باید به این مربی ها حقوق بدهید و سخت افزارهای مورد نیاز آنها را آماده کنید.

مدیریت ورود، خروج و مرخصی ها

شما باید ورود و خروج پرسنل تان را کنترل کنید، مرخصی پرسنل را به گونه ای برنامه ریزی کنید که به سیستم شما آسیبی نزند.

ممکن است شما فردی را جذب کنید و به او آموزش دهید تا متخصص شود، بعد از اینکه در کارش تخصص پیدا کرد، شما را رها می کند و رقیب شما می شود؛ شما باید پس از استخدام از پرسنل تان تعهد محضری بگیرید که حداقل تا ده سال در اختیار مجموعه شما باشد.

ممکن است یکی از پرسنل شما مریض شود و دکتر او را از کار کردن منع کند؛ شما باید برای این نیروی زیر دستان برنامه داشته باشید.

نقش آموزش در کسب و کار

خیلی از کسب و کارها در ایران کمتر از صد روز شکست می خورند و افراد مجبور می شوند کارشان را رها کنند؛ علت شکست این کسب و کارها این است که بدون آموزش و استفاده از مشاور شروع به کار می کنند و زمانی که دچار مشکل می شوند، نمی دانند باید چکار کنند.

مجموعه آراد بارها و بارها بر آموزش تاکید کرده است و همواره گفته است تجارت بدون آموزش به شکست منتهی می شود.

آموزش ببینید تا سطح اطلاعات شما افزایش پیدا کند و اعتماد به نفس شما بالا رود.

مدیریت تولید

بعضی از افراد خودشان می خواهند تولید کنند و تامین کننده باشند، این افراد باید شاخصه های تولید را بدانند و به آن عمل کنند.

در مدیریت تولید باید به چهار امر توجه کرد

1- مدیریت خط تولید.

2- فنی و مهندسی.

3- تحقیق و توسعه.

4- تامین مواد اولیه.

مدیریت خط تولید

در مدیریت خط تولید باید به انتخاب نوع دستگاه، فضای کار، تعداد پرسنل خط تولید توجه کنید.

فنی و مهندسی

ممکن است دستگاه شما خراب شود و نیاز به تعمیر داشته باشد یا نیاز باشد دستگاه شما به روز شود، باید گروه فنی و مهندسی داشته باشید تا این امور را برای شما انجام دهند.

تحقیق و توسعه

شما باید گروه تحقیق و توسعه داشته باشید تا مدام کار خود را گسترش دهید و به روز باشید و میزان تولیدتان بیشتر شود.

واحد تحقیق و توسعه به سخت افزارهایی نیاز دارد که این سخت افزارها به میزان سرمایه ای که شما به این بخش اختصاص می دهید بستگی دارد، هر چقدر سرمایه بیشتری را به این بخش اختصاص دهید سخت افزارهای بهتری نصیب تان می شود.

شما در صنعت کیک و کلوچه مشاهده می کنید که هر روز مدل های جدید با بسته بندی های جدید به بازار عرضه می شود؛ این نشان می دهد که واحد تحقیق و توسعه این صنعت به روز و فعال هستند.

واحد تحقیق و توسعه به صورت مستقیم برای شما درآمدزایی نمی کند بلکه این واحد به شما طرح ها و ایده هایی می دهد که آن طرح ها و ایده ها برای شما به صورت غیر مستقیم درآمدزایی می کند.

واحد تحقیق و توسعه خیلی دارای اهمیت می باشد، چون اگر ایده های این واحد موفق آمیز باشد درآمد شما چندین برابر می شود و اگر ایده های این واحد ناموفق باشد ممکن است موجب ورشکستگی شما شود.

افراد واحد تحقیق و توسعه باید هم از بین افراد فنی انتخاب شوند و هم افراد تجاری؛ تا زمانی که افراد فنی ایده ای پیشنهاد می کنند، افراد تجاری این ایده را بررسی کنند که آیا این ایده پولساز است یا خیر؟

تامین مواد اولیه

در تامین مواد اولیه باید به این نکته دقت کرد که آیا مواد اولیه در ایران تولید و تهیه می شود یا در خارج از ایران؟

اگر تولید مواد اولیه در خارج از ایران باشد، باید برای خرید آن دلار پرداخت شود و زمانی که قیمت دلار افزایش می یابد، قیمت مواد اولیه هم افزایش می یابد.

اگر کشور تولید کننده مواد اولیه، ایران را تحریم کند خرید و ارسال مواد اولیه با مشکل رو به رو می شود.

شما باید به این موضوعات فکر کنید و برای آن راه حل داشته باشید.

نوسانات طلا و ارز

نوسانات و افزایش قیمت طلا و ارز با توجه به سیاست های دولت می باشد و افزایش قیمت آنها موجب تورم می شود و سود به حساب نمی آید؛ چون با افزایش قیمت طلا و ارز همه چیز گران می شود.

برندگان و بازندگان تورم

” تجار ” برندگان تورم هستند؛ چون قیمت کالایشان با تورم افزایش می یابد و گاهی بیشتر از نرخ تورم قیمت محصولشان زیاد می شود.

” کارمندان ” و ” کارگران ” بازندگان تورم هستند؛ چون درآمد ثابتی دارند که تورم باعث کاهش ارزش آن می شود.

مدیریت بازرگانی

تمام کارهایی که در ترید است، باید در بازرگانی نیز لحاظ شود و بازرگانی فراتر از ترید است و شامل مباحث حمل و نقل و بیمه و مالیات می شود.

در مدیریت بازرگانی باید به نکات ذیل توجه کرد

1- داد و ستد.

2- حمل و نقل.

3- روش های پرداخت.

4- بازاریابی، مذاکره و مکاتبه.

5- قرارداد خرید و فروش.

داد و ستد

یک بخش از بازرگانی ترید یا داد و ستد می باشد.

حمل و نقل

دانستن روش های حمل و نقل بسیار حائز اهمیت است.

برای مثال شما باری را می خواهید به سنگاپور ارسال کنید، باید بدانید از کدام روش حمل و نقل استفاده کنید تا هم ارزان تر باشد و هم بار شما سریعتر با سلامت به مقصد برسد.

خیلی از تجار فقط یک مدل از حمل و نقل را یاد دارند و برای ارسال کالا فقط از همان روش استفاده می کنند در حالی که اگر از روش های دیگر استفاده کنند برایشان به صرفه تر است.

روش های پرداخت

شما باید بدانید که چگونه از مشتری پول دریافت کنید و چگونه به تامین کننده پول پرداخت کنید.

تجار معمولا از مشتری پول نقد می گیرند و چک صد روزه به تامین کننده می دهند.

بانک های ایران تحریم هستند و نمی توانند با بانک های جهان مراوده بانکی داشته باشند، شما باید بلد باشید چگونه از مشتری خارجی پول دریافت کنید.

شما باید ارزهای کشورهای مختلف را بشناسید.

بازاریابی، مذاکره و مکاتبه

شما باید تیم تبلیغات خودتان را گزینش کنید و افراد خبره را در این بخش قرار دهید تا در بازاریابی موفق تر باشند و مشتری های واقعی بیشتری را برای شما جذب کنند.

تبلیغات هر قدر به روزتر و با کیفیت تر باشد جنس مشتری شما بهتر می شود و تیم فروش شما راحت تر می فروشد.

قرارداد خرید و فروش

شما باید به گونه ای قرارداد را تنظیم کنید که دچار مشکل نشوید؛ یعنی وظایف فروشنده و خریدار مشخص باشد و اگر هر کدام به تعهداتشان عمل نکردند طرف دیگر حق فسخ قرارداد و غرامت داشته باشد.

سخن آخر

کسب و کار فضای بسیار بزرگی است که اگر هر کدام از واحدها وظایف خود را به درستی انجام دهند میزان درآمد شما چندین برابر افزایش می یابد؛ این موضوع بسیار مهم است که برای آموزش آن باید وقت بگذارید و یاد بگیرید تا مجموعه قدرتمندی را برای خودتان بسازید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


21 پاسخ
 1. Avatar
  ناشناس گفته:

  مدیریت تو هر کاری مخصوصا کسب و کار هم نیاز به آموزش دیدن و کسب آگاهی داره
  چون همینطور و بدون برنامه ریزی و بدون دانش اگر کارو پیش برد خیلی زود مشکل ایجاد میشه

  پاسخ
 2. Avatar
  حسین داداشی گفته:

  چ جالب
  همیشه اسم ترید به گوشم خورده بود ولی معنیشو نمیدونستم
  ممنون بابت توضیحات کاملتون

  پاسخ
  • Avatar
   سام رحیمی گفته:

   سپاس از شما مشاور و دوست همیشگیم جناب آقای تالیا زیارکلایی عزیز بابت توضیحات و مطالب آموزندتون
   آرزوی موفقیت و سربلندی روز افزون برای شما

   پاسخ
 3. Avatar
  سلیم گفته:

  بی برنامه گی در هیچ کاری سرانجام خوبی نداره و مدیریت کردن صحیح مسبب پیروز یو موفقیت در زندگی و در کسب و کارمون میشه

  پاسخ
 4. Avatar
  برزگر گفته:

  تبلیغ کردن باید توسط افرادی با تجربه و حرفه ای انجام بشه چون در غیر این صورت فقط هزینه کردن الکیه و هیچ فایده ای نداره و ما فقط پول الکی خرج کردیم بابت تبلیغی که هیچ مشتری جذب نکرد و مشتری پسند نبود

  پاسخ
 5. Avatar
  شقایق گفته:

  خیلیا تبلیغ میکنن و حتی هزینه کلانی هم بابت تبلیغاتشون پرداخت میکنن ولی کار تبلیغ و به شخص نابلد میسپارن و تبلیغاتشون اونقدی جذابیت نداره و مشتری جلب کن نیست
  این در واقع مدیریت حرفه ای نیست

  پاسخ
 6. Avatar
  عارف یعقوبی گفته:

  مدیر نالایق تو هر صنف و کسب و کاری باعث نابودی میشه
  مدیریت باید بصورت اصولی و حرفه ای و مهارت انجام بگیره

  پاسخ
 7. Avatar
  مهران شیرزادی گفته:

  — قطعا که در هرکاری ضرر و زیان زیادی هست اما علت اصلی به وجود اومدن شکست مدیریت غیر حرفه ای و بی برنامه بودنه

  پاسخ
  • Avatar
   ارشیاخالقی گفته:

   مثه خانواده میمونه
   هر یک از افراد خانواده وظایف و جایگاه مختص به خودشون و دارن که اگر هر کدام از آنها به هر دلیلی از وظایف خودشون سرپیچی کنن و اون رو به درستی انجام ندن بنیان خانواده از هم میپاشه و دیگه گرما و پایداری نداره

   پاسخ
  • Avatar
   مراد حمیدی گفته:

   استعدادتونو باور کنید دوست عزیز و حتما از آرادی های دوست داشتنی بیشتر راهنمایی بگیرید چون اونا همیشه مشاوران خوبی برای جوونای جویای تجارت و پیشرفتن
   به امید موفقیتتون

   پاسخ
 8. Avatar
  هاشمی راد گفته:

  تو یکی از مقاله هاتون خونده بودم بهترین و به صرفه ترین راه حمل و نقل از طریق دریاست
  کشوری که دریا نداره بهترین راه حمل و نقل از چه طریقه؟

  پاسخ
 9. Avatar
  شعیب گفته:

  خب این مسلمه که هر مدیر با کفایتی دلش میخواد افزایش سرمایه داشته باشه و برای مهیا کردن این امر تمام تلاشش را هم خواهد کرد
  مگر این که غیر این قضیه باشد

  پاسخ
  • Avatar
   بخشی محمد گفته:

   ما تو کشورمون خیلی از این دست مدیرا داریم که فقط به فکر منافع مالی خودشونن و به میزان کیفیت کار و به به دیگران هیچ فکر نمی کنند

   پاسخ
 10. Avatar
  هیربد گفته:

  تبلیغات جذاب و جالب توجه قطعا بازتاب بهتری نسبت به تبلیغات بی کیفیت ولی پر هزینه و الکی گرون داره

  پاسخ
 11. Avatar
  امید معینی گفته:

  مشتری هزینه ای که ما جهت تبلیغات میکنیم رو نمیبینه
  اونا فقط ظاهر قضیرو میبینن و جذب کارما و خرید از ما میشن
  پس نیاز نیست خیلی خرج تبلیغات کنیم فقط کافیه به تیم حرفه ای سپرده شه

  پاسخ
 12. Avatar
  معین براری گفته:

  چرا نباید راهکاری برای اقتصاد کارمندان و کارگران اندیشده بشه؟
  تنها قشری که تو این روزگار تورم و گرونی آسیب میبینن کارگران و کارمدانن

  پاسخ
 13. Avatar
  ناشناس گفته:

  مدیر هر بخشی ام که باشید باید انقد محترمانه با کارگران و زیر دستها برخورد کرد که به انها انرژی کار کردن منتقل شود و سرمایه اصلی رو اونان که بدست میارن

  پاسخ