موانع موفقیت در کسب و کار صادراتی + فیلم

برای موفقیت در کسب و کار صادراتی قاعدتا موانعی وجود دارد که باید برای رسیدن به هدف بر آنها غلبه کنید تا بتوانید مسیری که در نظر گرفته اید را بپیمایید.

موانع کسب و کار

در هر کسب و کاری موانعی وجود دارد. در بحث تجارت و صادرات نیز مشکلات و چالش هایی وجود دارد که در کنار آن ها راه حل هایی است که آراد برای آن موانع ارائه داده است. در این بحث به چالش ها و موانعی که در این مسیر دیده می شود، اشاره خواهد شد، تا بتوانید به امید و یاری خدا در مسیر درست قدم بردارید.

شما به عنوان شخصی که تصمیمتان را برای شروع صادرات گرفته اید و یا به عنوان کسی که کار تجارت را شروع کرده اید، باید بتوانید برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشید و بدانید که مجموعه آراد برای هر کدام از این موارد و موانع چه راه حل ها و چه گزینه هایی دارد.

پایه قدیمی سرمایه

مهمترین مانع برای کسانی که قصد شروع صادرات را دارند، مانعی به عنوان پایه قدیمی که بر پایه سرمایه است، همیشه در مقابلشان قرار دارد. یعنی شما الان به هر جایی مراجعه کنید و یا با هر کسی در زمینه صادرات صحبت کنید، داشتن سرمایه و پول زیاد اولین گزینه ای هست که به فکر همه اشخاص می رسد.

 این الگو مختص سال ها قبل بوده و امروزه اصلا کاربرد و جایگاهی در بازار صادرات جهانی ندارد. استفاده از الگوی پایه قدیمی سرمایه، یک کار غیرقابل انجام نیست، اما زمانی که الگوی شخصی برای تجارت بر پایه سرمایه باشد، با مشکلات فراوانی مانند عدم توانایی در تامین سرمایه روبرو خواهد بود.
ارائه راه حل توسط مجموعه آراد

اطلاعاتی که مجموعه آراد برندینگ در این زمینه در اختیار شما قرار می دهد، یک سری مطالعه و تئوری نیست؛ بلکه تجربیاتی هستند که در طی سالیان گذشته در نتیجه معاملات فراوان کسب کرده است. امروزه برای صادرات و تجارت از روش های دیگری استفاده می شود که به روز ترین و مناسب ترین آن ها را مجموعه آراد به شما معرفی می کند.

به طوری که شخص تاجر می تواند با هوشیاری و تلاش و با استفاده از سرمایه مشتری های خود، معامله های میلیاردی انجام دهد، بدون اینکه به سرمایه اولیه ای نیاز داشته باشد! در این روش سرمایه در گردش برای تولید کاملا حذف شده است و درنتیجه صورت هزینه تولید نیز کاهش پیدا می کند.

اهمیت پیش پرداخت در تجارت

برای مثال شما به عنوان تاجر بخواهید محصولی را از یک شرکت آمریکایی یا اروپایی و یا … خریداری کنید، اولین حرفی که به شما می گویند، بحث پیش پرداخت است. تا زمانی که شما پیش پرداخت، برایشان واریز نکنید، محصول را برای شما تهیه و یا تولید نمی کنند.

پیش پرداخت یک نوع ضمانت برای خرید است. زمانی که قسمتی از وجه معامله را پرداخت می کنید، تضمینی برای خرید شما از تولید کننده و یا تامین کننده می شود. در این صورت طرف معامله به شما اعتماد کرده و نسبت به تولید یا تهیه محصول مدنظر شما اقدام می نماید.

شرکت ها محصول را از قبل تولید و انبار و دپو نمی کنند، بلکه زمانی که مبلغ پیش پرداخت را از مشتری دریافت کردند، مواد اولیه را تامین کرده و کارگر ها تولید را شروع می کنند. در این روش حتی هزینه انبار کردن نیز برای تولید کننده مطرح نیست.

علت نداشتن مشتری خارجی

سوالی که در این میان برای خیلی از افراد پیش می آید، این مطلب است که چرا تاجران خارجی به سراغ شرکت های دیگر می روند، اما سراغ آن ها نمی آیند و از آن خرید نمی کنند؟! در این مورد مشکل و ایراد از شماست، نه از روش تجارت! باید این ایراد و مشکل را رفع کنید، که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد.

همه شرکت ها و تجار معامله ها و پرداخت ها را به صورتLC  انجام نمی دهند و برخی از طریق TT یعنی به صورت نقد پرداخت می کنند.

پس الزاما نیاز نیست که شما LC داشته باشید. باتوجه به آمار ها و تحقیقاتی که مجموعه آراد در این زمینه انجام داده، میتوان نتیجه گرفت که نحوه پرداخت به قاره ها و کشور های مختلف و همچنین سطح معاملات بستگی دارد.

همچنین باید در نظر داشت که حجم زیادی از معاملات در جهان به صورت TT انجام می شوند. درصدی از این معاملات به صورت نقد پرداخت می شود و همان طور که گفته شد، قرار نیست همه تجار و مشتریان برای شما LC باز کنند. در ادامه خواهیم گفت که چطور این موانع و ایرادات را رفع کنید و در مورد روش ها و مدل های فروش صحبت نیز خواهیم کرد که یکی از موانع و مشکلات همین موضوع است که به شما پول نمی دهند.

تفاوت های تجارت قدیم و تجارت مدرن امروزی

تاجرانی که به روش قدیمی تجارت می کنند، باید برای فروش محصول خود سراغ مشتریان رفته و آن ها را پیدا کنند تا در نهایت محصول خود را به آن ها معرفی کنند، که شاید محصول را از آن ها خریداری کنند یا نکنند! به زبان ساده تر یعنی برای فروش محصول خود باید به مشتری التماس کنند تا کالای آن ها را خریداری کند.

اما روشی که مجموعه آراد به افراد معرفی می کند، به این صورت نیست. در این روش از تجارت شما کاری می کنید که مشتری سراغتان بیاید، نه اینکه شما به دنبال مشتری بگردید. موضوع مهم دیگر اینکه از سرمایه خودتان برای این کار استفاده نکنید.

چراکه در این زمینه هنوز تجربه کافی ندارید و کوچک ترین خطا می تواند، تمام سرمایه شما را بر باد دهد. در این روش صادرات نیاز به سرمایه اولیه نیست. مشاوران مجموعه آراد راهکار هایی را به شما معرفی می کنند که با استفاده از آن ها می توانید، بدون صرف کوچکترین هزینه ای معاملات زیادی را انجام دهید.

داشتن راهنمای با تجربه

برای آن که بتوانید در حوزه تجارت و صادرات فعالیت کنید، باید از تجربیات سایر تجار استفاده کنید و راهنما و مشاوری داشته باشید تا در این زمینه شما را راهنمایی کند. اما هیچ شخص باتجربه ای این اطلاعات را در اختیار شما قرار نمی دهد، چراکه می داند شما در آینده رقیب او خواهید بود.

مجموعه آراد برندینگ تمامی روش های آموزش را در اختیار شما قرار می دهد. شامل فایل های آموزشی که می توانید از آپارات و سایت دانلود کنید، کلاس های مجازی که به صورت آنلاین برگزار می شوند و همچنین همایش هایی که با حضور مردم و علاقه مندان به تجارت برگزار می شوند. این آموزش ها به راحتی و به صورت رایگان در اختیار شما قرار می گیرد.

برای بحث صادرات همیشه باید آپدیت و به روز باشید. از قوانین و تغییرات جدید آگاه و مطلع باشید و می توانید و در قسمتی که با مشکل مواجه شدید با مشاوران و اساتید مجموعه آراد در ارتباط بوده و راهکار دریافت کنید.

انتخاب مسیر غلط

خیلی از افرادی که فعالیت خود را در زمینه تجارت شروع می کنند، متاسفانه مسیر را اشتباه انتخاب می کنند. به عنوان مثال شخصی میگفت: من کارم طراحی سایت و سئو هست. اما مشتری ندارم. علت نداشتن مشتری آن ها فقط انتخاب مسیر اشتباه است. اما وقتی شما با مجموعه آراد کار خود را شروع می کنید، یک مجموعه ای بزرگ از تجربه ها و تیم های ماهر و کامل به شما راهنمایی و مشاوره می دهند.

بخش بزرگی از تحقیقات و تجربه پشت راهنمایی ها و مشاوره های این مجموعه وجود دارد. زمانی که راه حل هایی را به شما ارائه می کنند، چندین ماه روی آن راهکار ها بررسی و هزینه کرده و نیرو های متخصص و حرفه ای روی این راهکار ها کار کردند و در مورد آن بحث و بررسی کردند تا در نهایت کامل و درست باشند.

خیلی از افراد بر این باور هستند که اگر در نمایشگاه های خارج از ایران شرکت کنند، می توانند محصول و کالای خود را معرفی کرده و به فروش برسانند. اما این باور کاملا اشتباه است. منظور از انتخاب مسیر غلط دقیقا همین موضوع است. مسیر درست، مسیری است که در آن مشتری برای خرید کالا به سراغ شما بیاید.

برای انتخاب یک راهنمای درست باید به گذشته و سوابق آن توجه کنید. انتخاب مسیر درست یکی از مهم ترین نکات این کار است. مسیری که یک راهنمای درست آن را به شما نشان دهد.

انتخاب کالای اشتباه

افرادی زیادی هستند که فکر می کنند، هر محصولی که با حجم بالا از ایران صادر می شود، مطمئناً برای تجارت و صادرات مناسب است که البته همین موضوع اشتباه است. محصولی را باید انتخاب کنید که نسبت به آن حداقل یک شناخت نسبی داشته باشید. محصول خود را با منطق و عاقلانه انتخاب کنید. از کالاهای کوچک تر شروع کنید و کم کم به سمت کالای بزرگتر بروید.

نداشتن صبر

داشتن صبر و تحمل زیاد در بحث صادرات و تجارت الزامی است. تجارت همچون یک درخت گردو هست. زمان میبرد تا بتواند به شما میوه بدهد، اما زمانی که ریشه های آن بزرگ و قوی شد، هیچ طوفان و بادی نمی تواند آن را از جای بکند. تا زمانی که ریشه های قوی داشته باشید، باید صبوری کنید.

اگر بر اساس اخلاق پیش بروید، مطمئناً موفق خواهید شد. وقتی با مشتری جدید آشنا می شوید، سریعا از او سفارش نگیرید، به محض آشنایی به او قیمت ندهید. با او صحبت کنید، رفیق شوید، پیام دهید و با او ارتباط دوستانه برقرار کنید. اجازه دهید به شما اعتماد کرده و شما را بشناسد.

بعضی از تجار حرفه ای دنیا امروزه روش هایی دارند که در ابتدا با شما آشنا می شوند و از روز بعد با شما وارد مذاکره می شوند و هر روز و یا هر ماه و هر هفته از شما قیمت می گیرند و ممکن است، شش الی دوازده ماه فقط قیمت بگیرند، اما سفارش محصول نداشته باشند.

بعد از دوازده ماه دوباره قیمت می پرسند و شما که قیمت را اعلام کردید، شماره حساب از شما دریافت کرده و پول واریز می کنند. این افراد یک سال با شما ارتباط برقرار می کنند و شما را می آزمایند تا باورتان کنند. پس در این مسیر صبور باشید. ادبیات صادرات را یاد بگیرید تا بتوانید رشد کنید.

روال روتین کار تجارت شش ماه هست. به طور میانگین و نرمال شش ماه زمان میبرد تا بتوانید نتیجه بگیرید . پس مشتری هایتان را تا یک سال رها نکنید و حفظ ارتباط داشته باشید.

عدم اعتماد سازی

یکی دیگر از مشکلات و موانع بحث عدم اعتماد سازی می باشد. متاسفانه برخی از افراد هنوز مشتری به آن ها اعتماد نکرده، اعلام قیمت می کنند. پس به هیچ عنوان به او قیمت ندهید تا زمانی که شما را بشناسد و به شما اعتماد کند. همین امر باعث بی اعتمادی می شود. باید بدانید، وقتی مشتری با شما ارتباط برقرار کرد، در مرحله اول باید اعتمادش را جلب کنید. باید به این یقین برسد که شما یک تاجر یا تولید کننده قوی و حرفه ای هستید. در ادامه در مورد تکنیک های این مورد صحبت خواهد شد.

تحریم و انتقال پول

خیلی از افراد به این مورد اشاره می کنند که تحریم هستیم و نمی توانیم صادرات کنیم، که البته حرفشان منطقی و درست است اما راه حل دارد! بیش از بیست سال است که سیستم بانکی ایران تعطیل شده و سال هاست که از طریق صرافی ها پول ها دریافت می شوند. به این صورت که صرافی ها شرکت هایی در خارج از ایران دارند و حساب های بانکی دارند که مالکین این حساب ها افراد غیر ایرانی هستند و از طریق آن ها پول را دریافت کرده و جابجا می کنند.

پس عملا اگر شما خودتان هم شرکتی در خارج از ایران تاسیس کنید، در نهایت از شما یک اسم و شماره می خواهند که اگر تابعیت غیر ایرانی داشته باشید، می توانید شماره حساب خود را داده و پول را دریافت کنید. کار صرافی ها نیز دقیقا به همین صورت انجام می شود.

کشتی رانی و حمل و نقل

اولین مسئله مشکل تحریم بحث نقل و انتقال هست که از همین طریق حل می شود. کشتی رانی ها و شرکت های حمل و نقل به خاطر تحریم ها پرچم های خود را عوض می کنند و با پورت هایی سرویس می دهند که ساپورت هستند و شرایطش را دارند که همین مشکل هم امروزه حل شده است. در حال حاضر میتوان از ایران به تمام پورت های دور دنیا هم سرویس داد، مثل آمریکا و لاسوگاس و …

تنها موردی که وجود دارد، بحث اختلاف هزینه است. شایان ذکر است که شما هرکالایی بخواهید صادر کنید به صورت متوسط، صد هزار دلار هزینه حمل و نقل آن می شود و اکنون در چنین شرایطی دو یا سه درصد اختلاف چندان به چشم نمی آید. مهم این است که بتوانید کالا را صادر کنید. خیلی از کالا ها به خاطر اختلاف قیمت ارز امروز آن چنان سودی برای شما دارند که شما دو درصد سود خود را کم یا زیاد کنید، هیچ اشکالی به وجود نمی آید.

اما شما در این مسیر می توانید خروجی بگیرید. نگاه نکنید که در بازار چه خبر است! تلاش کنید تا به بازار برسید و بدانید که دنیا منتظر نخواهد ماند و این شما هستید که باید بروید و دنیا را تصاحب کنید.

ترفند تجار چینی در تجارت

تاجران چینی زمانی که آمریکایی ها را ویزیت می کردند، خودشان را به اسم های آمریکایی معرفی می کردند و با شماره های آمریکا با آن ها تماس می گرفتند.

علت این بود که آمریکایی ها از آن ها محصولی را خریداری نمی کردند. پس چنین داستان هایی همیشه بوده است. زمانی که چینی ها تجارت را شروع کردند کسی آن ها را تحویل نمی گرفت و آنها مجبور بودند که خودشان را به عنوان یک شخص آمریکایی معرفی کنند.

آمریکا بزرگ ترین بازار های مصرف کننده جهان را دارا است. شما هم می توانید شروع کرده و جایگاه خود را در بازار های جهانی تصاحب کنید  و بعد که شناخته شدید، شما را می پذیرند. باور می کنند که ایران یک کشور تامین کننده قوی هست.

آنقدر راه حل وجود دارد و اگر هم نبود، ایجاد می شود تا هیچ تحریمی مانع صادرات شما نشود. مجموعه آراد سالیان زیادیست که در این راستا قدم برداشته و تجربیات فراوانی کسب کرده است و در هر شرایطی جایگاه خودش را در بازار های جهانی حفظ کرده است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 پاسخ
 1. ناشناس
  ناشناس گفته:

  لازمه شروع هرکاری قطعا سرمایه اولیه
  اما با مقدار سرمایه کم هم میشه پا به عرصه تجارت گذاشت و شروع به کار کرد

  پاسخ
 2. مجتبی رضازاده
  مجتبی رضازاده گفته:

  من یه جوونیم 27ساله و سرمایه زیادی هم ندارم
  شما برای من و جوونایی امثال من چه توصیه ای دارید که باوجود سرمایه کم بتونن کسب و کار راه بندازن و بازاریابی کنن و موفق شن؟

  پاسخ
 3. مهرشاد
  مهرشاد گفته:

  خیلی ممنون از مشاورین آراد برندینگ که تجربیاتشونو انقد صریح در اختیار همه قرار میدن
  منکه خیلی مشتاقم و با کمال میل مقالهاتونو دنبال میکنم
  خداخیرتون بده

  پاسخ
 4. میلاد متانی
  میلاد متانی گفته:

  واسه داشتن یه شغل پردرآمد و موفق نیاز به سرمایه اولیه هست
  کافیه با یه سرمایه اندک و کسب اگاهی و مهارت در آن خصوص سوددهی چن برابری داشت

  پاسخ
 5. محسن ابراهیمی
  محسن ابراهیمی گفته:

  امروزه خیلی از شرکتا فروششونو از طریق تبلیغات تو اینترنت انجام میدن
  چون نیاز نیست به مشتری التماس کنن واسه خرید
  خود مشتری تبلیغو میبینه و جذب خرید از ما میشه

  پاسخ
 6. نیماهدایتی
  نیماهدایتی گفته:

  درسته
  معمولا خیلی باب شده اول سفارش میگیرن و بعد چند روز محصولو عرضه میکنن
  اینجوری سرمایه زیادی هم نیاز نداره

  پاسخ
 7. سعید
  سعید گفته:

  ولی در حال حاضر کالاهای چینی خیلی پر فروش و پر طرفدارن و کل دنیا محصولاتی با برند کشور چینی رو میشناسن…..

  پاسخ
 8. ناشناس
  ناشناس گفته:

  کافیه با برخورد صحیح اعتماد فروشنده و یا خریدار رو جلب کنیم تا بتونیم معامله انجام بدیم

  پاسخ
 9. ایلیا کلانی
  ایلیا کلانی گفته:

  قطعا در هرکاری ضرر و زیان زیادی هست و باید کمی صبر و تحمل داشت و بهترین روش رو هم در کشور و هم صادرات به خارج از کشور جهت موفقیت پیش برد

  پاسخ