اهداف انجمن ملل آسیای جنوب شرقی

اولین هدف تشکیل ASEAN رشد اقتصادی بود تا کشورهای عضو بتوانند از نظر مالی ارتقا پیدا کنند.

اهداف دیگر، شامل پیشرفت‌های اجتماعی، توسعه فرهنگی در منطقه، تضمین صلح و ثبات منطقه، افزایش سطح بخش‌های کشاورزی، حمل و نقل و صنایع کشورهای عضو، همکاری‌های گسترده در زمینه‌های اقتصادی، فنی و تحقیقات و آموزش می‌شود که مباحث بسیار مهمی است.

استاد زیارکلائی
انجمن ملل آسیای جنوب شرقی
remove add
repeat favorite volume_up
0:00:0 play_arrow

آسه آن یعنی چه؟

در سال ۱۹۹۷ ASEAN تصمیم گرفت سه کشور مهم در شمال شرق آسیا را به عضویت خود درآورد و پس از آن ASEAN+3 نام گرفت؛ یعنی کره جنوبی، چین و ژاپن هم به کشورهای عضو ASEAN پیوستند.
البته باید بدانید که بین ژاپن و آمریکا رابطه بسیار مستحکمی برقرار است و همان‌طور که در خبرهایی که از تلویزیون پخش می‌شود، دیده‌اید، رهبران آمریکا و ژاپن روابط بسیار صمیمانه‌ای با هم دارند.
به همین دلیل ژاپن از پیوستن به ASEAN‌ سر باز زد، اما بعد از عضویت چین و کره جنوبی به این نتیجه رسید که این کار خطرناک است و ریسک به همراه خواهد داشت. بنابراین ژاپنی‌ها هم پذیرفتند که با سایر کشورهای عضو ASEAN، متحد شوند تا بتوانند از ظرفیت‌های یکدیگر استفاده کنند.

شناخت ظرفیت های اقتصادی ایران و جهان

در دنیای کسب و کار و تجارت، تفکر اقتصادی چه می‌گوید؟ افرادی که تا به حال تجارت نکرده‌اند، از خودشان می‌پرسند: اگر من بخواهم تجارت محصولی مانند گل را شروع کنم، آیا فقط من هستم که در دنیا با این محصول تجارت خواهم کرد؟
اگر من بخواهم کار با این محصول را شروع کنم، آیا این احتمال وجود دارد که هم‌زمان چند نفر دیگر هم بخواهند در همین حوزه شروع به کار کنند؟ طبعا چنین احتمالی وجود دارد.

در چنین حالتی شما چه شانسی برای برنده شدن دارید؟
وقتی چند نفر دیگر هم قرار است در همین حوزه شروع به کار کنند، آیا شما می‌توانید موفق شوید؟
تفکر درست می‌گوید شما باید ابتدا مسیر درست را پیدا کنید و بعد، با یقین و اطمینان حرکت کنید.
افرادی که دنیای تجارت را نمی‌شناسند، افرادی که نمی‌دانند می‌توان به چه کشورهایی محصول صادر کرد، آرام آرام حرکت می‌کنند.
اما شما باید مسیری ایجاد کنید که بتوانید از تمام دنیا پول بیرون بکشید و ASEAN یکی از همین مسیرها و ظرفیت‌هاست.

شناسایی اقتصاد منطقه ای

این را زیاد شنیدید که سیاست‌مداران کشور ما می‌گویند ما در منطقه قدرت زیادی داریم و اقتصاد ما رشد کرده است، اما منظور آن‌ها از منطقه چیست؟
پس از اینکه آن سه کشور به عضویت ASEAN درآمدند، نیوزلند، استرالیا و هند هم به آن‌ها پیوستند و بنابراین اتحاد ASEAN+6 شکل گرفت.
اما با شکل‌گیری ASEAN+6 اتفاق مهم دیگری هم افتاد.
هند و چین هر کدام بالای یک میلیارد نفر جمعیت دارند، خود آن ده کشور اولیه عضو ASEAN هم ۶۵۰ میلیون نفر جمعیت دارند، بنابراین جمعیت ASEAN+6 شامل نیمی از جمعیت دنیا می‌شود.

افراد بسیاری در این فکر هستند که به کشوری مثل آلمان صادر کنند، در حالی که محصول صادراتی به آلمان باید ویژگی‌های منحصر به فردی داشته باشد؛ چون آلمانی‌ها هر محصولی را از ایران نمی‌خرند.
این در حالی است که ۳٫۴ میلیارد از جمعیت دنیا در کشورهای عضو ASEAN زندگی می‌کنند و چهل درصد تجارت دنیا هم در اختیار این کشورهاست، بنابراین به دنبال نخودسیاه نباشید، بلکه از این ظرفیت بسیار عالی و قوی بهره ببرید و کار کنید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 پاسخ
 1. سارا دجلانی
  سارا دجلانی گفته:

  سلام استاد
  ممنون از آموزش های شما
  درخواستی داشتم
  هم آقای رییس و هم اساتید گفتند که بهتره با مشتری های خودمون رابطه های صمیمانه تری داشته باشیم. مثلا گذاشتن فیلم یا ویس از خودمون…
  اما این موضوع برای خانوم ها کمی فرق میکنه و خانوم ها به راحتی نمی توانند این کارها را انجام دهند.
  اگه ممکنه یک آموزش در این حوزه بگذارید. ممنون

  پاسخ