📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

پاسخ سوالات متداول صادراتی + فیلم

سوالات متداول صادراتی که ممکن است برای تجار آرادی پیش بیاید را در این مقاله پاسخ داده ایم تا عزیزان بتوانند با توجه به تجربیات اساتید بهترین معاملات را تجربه کنند.

در این مقاله به سوال های مشترکی که بسیاری از دوستان پرسیده اند، می پردازیم، که در پاسخ آنها نکات کوچکی قرار دارد که می تواند به بهتر شدن کار شما کمک کند تا تجارت موفقی داشته باشید.

پرسش و پاسخ در مورد جلب اعتماد و نحوه مذاکره
سوال:

برخی از مذاکره کنندگان بعد از اینکه به آنها قیمت بدهیم، ناپدید می شوند و دیگر جواب تماس و پیام را نمی دهند، با چنین مشتریانی چه کنیم؟

در قدم نخست اشکال شما این است که به مذاکره کننده و مشتری سریعا قیمت می دهید، مشتری هنوز هیچ شناختی نسبت به شما ندارد و به شما اعتماد نکرده، طبیعتا پس از اعلام قیمت چون هنوز اعتمادسازی مناسبی انجام نداده اید و مانند یک تازه کار رفتار کرده اید، از اعتماد کردن به شما و ادامه کار پرهیز می کند.

مشتریان ابتدا از ده نفر قیمت می گیرند و در نهایت به سمت خرید کردن از آن صادرکننده ای که بتواند اعتماد مشتری را جلب کند می روند، نه کسی که قیمت پایین تری ارائه داده است.

حتی اگر خودمان قصد وارد کردن محصولی را داشته باشیم، ابتدا از ده شرکت خارجی قیمت می پرسیم، قطعا به آن شرکتی که قیمت بسیار پایین تری اعلام کرده شک می کنیم که ممکن است اشکالی در کار این شرکت وجود داشته باشد.

اما اگر در ابتدای راه و مذاکره، در پی جلب نظر و اعتماد مشتری باشید و تلاش کنید تا در نظر مشتری یک تامین کننده و صادرکننده حرفه ای در حوزه خود به نظر برسید، که در کارتان کاملا جدی هستید و به درستی مشتریان را راهنمایی می کنید، قطعا مشتری حتی با وجود قیمت بالاتر به سراغ شما می آید.

ولی در صورتی که سریعا قیمت بدهید و صرفا از روی قیمت توقع داشته باشید که از شما خرید کنند، کاری اشتباه است، باید نحوه مذاکره خود را تغییر دهید تا بتوانید نتیجه های بهتری از کار خود بگیرید.

مشکل دوم شما این است که روند کار تجارت را به شکلی مدیریت نکرده اید، که مشتری یقین کند که شما تامین کننده و تاجری موفق و با اعتبار هستید.

قبلا در مورد نحوه ایجاد اعتماد برای مشتری و جذب آنها صحبت کرده ایم، که رسانه، ویدئو، نحوه مذاکره و … همگی در این اصل نقش مهمی دارند و اگر هر کدام از آنها به خوبی انجام نشود نمی توانید اعتماد مشتری را جلب کنید.

سوال:

سوال بعدی تاجران این است که با بسیاری ازتامین کننده ها به خوبی و تا مرحله نحوه پرداخت پیش می رویم، که اغلب در مورد شرایط پرداخت با مشکل مواجه می شویم و اکثرا الزام نامه یا استوارنامه می خواهند، چطور به مشتریان اعتبار را تضمین بدهیم؟

پاسخ:

در مورد اعتبار و تضمین دادن به مشتری مشکل بزرگ تاجران در نحوه مذاکره می باشد، وقتی شما مذاکره می کنید و به عنوان مثال پیشنهاد خرید یک کانتینری دریافت می کنید، خوشحال هستید که دیگر تمام است و قرارداد را می بندید.

یک کانتینر کالا به منزله حداقل سی صد هزار دلار هزینه است، که برای جلب اعتماد دچار مشکل خواهید شد و شما به تنهایی قادر نیستید با مشتری که قبلا هیچ شناختی از آن نداشته اید، چنین معامله بزرگی انجام دهید.

شما باید به مشتری بگویید که معامله درخواستی آنها بسیار بزرگ است و در ابتدا باید با حجم کمتری کار کنید، مثلا برای معامله ای به ارزش بیست هزار دلار می توانید به چند فیلم و عکس اکتفا کنید و نیازی به ضمانت نامه های بزرگ نیست.

حتی بیست هزار دلار هم، در یک مرحله دریافت نمی شود و در چند مرحله این مبلغ را واریز می کنند.

پس با قراردادهای کوچک شروع کنید و در مراحل بعدی که به معاملات کلان و مبالغ بزرگ می رسید، دیگر نمی توانند از شما ضمانت نامه درخواست کنند چرا که اعتماد آنها را جلب کرده اید و اصلا دیگر نیازی هم نخواهد بود که در پی اسناد اعتباری مهمی باشید.

سوال:

دوست دیگری از مجموعه آراد سوال می پرسند، که مشتری قصد خرید دو کیلو گرم زعفران را دارد و از ما LC تقاضا کرده است.

پاسخ:

هزینه دو کیلو گرم زعفران حدودا دو هزار دلار می شود، که برای مبلغ کمی به این میزان نیازی به LC نیست و حتی شما باید از مشتری خود درخواست کنید که کل مبلغ را ابتدا برایتان واریز کند و سپس زعفران را ارسال کنید.

می توانید به مشتری خود بگویید، اگر توان خرید ندارید به هر میزانی که مایل هستید خرید کنید، چرا که دو هزار دلار ارزش LC  باز کردن را ندارد.

سوال:

مشتری سوال می کند که ما قصد تهیه کردن پروفرم های مختلف را داریم، نحوه تهیه و به دست آوردن آنها چیست؟

پاسخ:

روش ایجاد و تولید پروفرم ها را در جلسات دیگری به صورت کامل آموزش داده ایم، که می توانید ویدئوهای ضبط شده آنها را تهیه و مشاهده کنید.

اگر قصد دارید که در ایجاد یک پروفرم مناسب نظر ما را بدانید حتما باید یک نمونه از آن را بنویسید یا ایجاد کنید و سپس ما با بررسی آن، نظر خود را اعلام کرده و اشکالات آن را خدمتتان عرض می کنیم.

آموزش ایجاد پروفرم به صورت یک طرفه یا تلفنی امکان پذیر نیست و حتما باید به صورت جلسه رو در رو باشد.

برای دوستانی که مشاوره دارند و می خواهند از این طریق اشکال خود را برطرف کنند، می توانید فرم را حتی اگر با اشکالاتی همراه باشد پر کنید و برای ما ارسال نمایید تا ما برایتان اصلاح کنیم.

سوال:

عده ای از دوستان نحوه ارسال ایمیل را درخواست داده اند.

پاسخ:

درمورد نحوه ارسال ایمیل به صورت کامل صحبت شده است، همچنین بعد از ارسال ایمیل حتما باید با مشتری تماس بگیرید، چرا که اغلب افراد صدها ایمیل خوانده نشده دارند که اصلا قصد خواندن و باز کردن آنها را ندارند، پس باید با آنها تماس بگیرید و اعلام کنید که برایشان ایمیل ارسال کرده اید.

سوال:

تاجران سوال پرسیده اند که عده ای از مشتریان ما خودشان تامین کننده هستند، با این دسته از افراد چه کنیم؟

پاسخ:

تامین کننده یا فروشنده های دیگری که خودشان رقیب شما هستند، می توانند خریداران کالا شما  باشند.

از علل این موضوع می تواند قیمت پایین محصول باشد که باعث شده تامین کنندگان دیگر به سمت خرید از شما جذب شوند.

علت دیگر ممکن است قطعه ای در کالا و محصول شما باشد که یدکی است و شما نمی توانید به صورت جداگانه آن را به فروش برسانید، یا واسطه ای برای فروش کالاهای دیگران باشید که در نهایت درصدی به شما می رسد، که در تمامی موارد مشکلی برای شما ایجاد نمی شود.

سوال:

مشتری درخواست می دهد که برای خرید کردن و شروع همکاری از تاجر سمپل (Sample ) می خواهد، آیا باید درخواست مشتری را بپذیرید؟

پاسخ:

قیمت سمپل پایین بوده و مشکلی ندارد، ولیکن هزینه پست آن زیاد است که می توانید برای ارسال از روش پرداخت پس از رسیدن کالا استفاده کنید.

ما در جستجویی روشی هستیم که شما بتوانید سمپل های خود را با روش های کم هزینه تر و ساده تری ارسال کنید.

در مورد کشورهای امارات و قطر، می توانید از طریق لنج ها این کار را انجام دهید، چرا که هزینه پست زیاد است و لنج هایی هستند که به هر حال رفت و آمد دارند و اگر از طریق آنها سمپل را ارسال کنید، هزینه های بسیار پایین تری خواهید داشت.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


5 پاسخ
 1. Avatar
  حسن ناجی گفته:

  اعتماد در مذاکره از مقوله های مهمی که اگه بتوان اونو ایجاد کرد راحت تر و سریع تر می توان مسیر مذاکره رو به سمت مطلوب سوق داد

  پاسخ
 2. Avatar
  نداشیرازی گفته:

  باید سعی کنیم بیشتر از اونچه قول می دیم عمل کنیم چرا که این کار باعث ایجاد اعتماد بیشتری میشه

  پاسخ
 3. Avatar
  محمدابراهیمیان گفته:

  وقتی به ما اعتماد می کنن افراد بیشتری مراجعه می کنن و این منجر به رهبری با کیفیت بالا می شه

  پاسخ