انواع تهدید ها در تجارت + فیلم

تجارت نیز مانند هر کسب و کار دیگری سختی ها و مشکلات خاص خود را دارد که آگاهی های از آن ها می تواند کمک بسیاری به ما کند. اگر قبل از مواجهه با تهدیدها و مشکلاتی که ممکن است در جریان کار برای شما اتفاق بیفتد، به خوبی آن ها را شناخته باشید، ناراحتی کمتری برای شما پیش خواهد آمد.

تهدید در تجارت

یکی از اتفاقات حتمی که برای هر تاجری رخ خواهد داد، تهدید شدن است. اگر هفته ای بر تاجر بگذرد که در آن با تهدیدی مواجه نشده باشد، به این معنا است که در آن هفته هیچ فعالیت مثبتی نداشته است. این تهدیدها ممکن است از جانب مشتری یا تأمین کننده و یا شریک شما و هرکسی که با شما همکاری می کند، باشد.
انواع تهدید
تهدیدها انواعی دارند. برخی از تهدیدها تنها زبانی و برخی دیگر تهدیدهای عملی هستند. حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد تهدیدها، زبانی هستند و از این مرحله فراتر نمی روند.
تهدید زبانی نیز مراحلی دارد که عموم افراد بر همین اساس تهدید می کنند. اولین مرحله با جمله ای مانند دنبال دردسر نگرد شروع می شود. چنانچه توجهی نکنید مراحل بعدی موارد زیر خواهد بود:
“آشنا دارم”، “شکایت می کنم”، “تهدید به سر و صدا و فحش”، “واگذاری به امام رضا(ع) و …” و برخی موارد مشابه دیگر.

شما به عنوان یک تاجر، چنانچه اینگونه تهدیدها را از طرف کسی دریافت کردید، هیچ توجهی نکنید و هرگز نگران نشوید و مطمئن باشید که هیچ اتفاقی نمی افتد و در حد حرف باقی خواهد ماند. زمانی که هیچ کار خلافی نکرده اید، از تهدیدها نترسید، اما اگر مرتکب اشتباهی شده اید سعی کنید مسئله را مدیریت کنید.
در تهدید عملی که نهایت آن شکایت و دادگاه خواهد بود، نباید نگرانی داشته باشید. اگر شما تمام کارهای خود را به صورت اصولی و صحیح و قانونی انجام داده باشید، از حرف ها و تهدیدها و دادگاه نباید واهمه ای داشته باشید و مطمئن باشید هیچ ضربه ای به شما وارد نمی شود.

تهدید مشتری

یک مشتری به دلایلی ممکن است شما را تهدید کند. اولین دلیل، عدم رضایت از محصول است که اگر از جانب شما خطایی صورت نگرفته باشد و تمامی اصول قرارداد را رعایت کرده باشید، برای شما مشکلی پیش نمی آورد.
دومین دلیلی که باعث می شود مشتری، شما را تهدید کند، عدم ارسال به موقع کالا است. در چنین موقعیتی مشتری هرگز با لحن شدید و دعواگونه با شما روبرو نمی شود؛ چرا که پول و سرمایه اش در دست شما است. اما بعد از تحویل گرفتن کالا یا عودت پول، شروع به تهدیدهای زبانی شدیدتری می کند.

تهدید تأمین کننده

یک تأمین کننده دلایل مختلفی برای تهدید کردن شما به عنوان یک تاجر دارد. مهم ترین علت تهدیدهای یک تأمین کننده، سوء استفاده از برند است. یکی از متداول ترین تهدیدهایی که اعضای مجموعه آراد همواره با آن روبرو هستند، همین دسته تهدیدها از جانب تأمین کننده است. با توجه به اینکه تاجران آرادی تولید کننده نیستند، محصولات یک برند را تبلیغ می کنند و محصولات همان برند را به فروش می رسانند.

در واقع مانند یک بازاریاب به صورت رایگان برای آن برند فعالیت می کنند. اما صاحب برند و محصول مورد نظر زمانی که محصول خود را در سایت شما مشاهده می کند، دچار عصبانیت می شود و شما را تهدید می کند.

چنانچه شکایتی از شما در این مورد صورت بگیرد، پلیس فتا با شما تماس خواهد گرفت و در مورد مطلب سایت شما سؤالاتی خواهد پرسید. اگر شما به درستی قصد خود را از این اقدام توضیح دهید و عنوان کنید که تنها قصد فروش محصولات همین برند را داشته اید، معمولا مشکلات برطرف می شود. در سخت گیرانه ترین حالت، پلیس فتا از شما خواهد خواست که محتوای مورد نظر را از سایت خود حذف کنید و بازهم مشکل جدی برای شما به وجود نخواهد آمد.
عامل دیگری که باعث می شود تأمین کننده شما را تهدید کند، عدم دریافت پول از مشتری است که شما معرفی کرده اید.

تأمین کننده در اینگونه مواقع اینطور عنوان می کند که چون شما این مشتری را معرفی کرده اید، پس طرف حساب من هم شما هستید و شما باید جبران کنید. اما طبق قانون هرگز چنین چیزی صحیح نیست. طبق قانون شما تنها زمانی نسبت به عدم پرداخت پول مشتری ضامن هستید که پشت چک او را امضا کرده باشید، در غیر این صورت، هیچ تعهدی ندارید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 پاسخ
 1. مهدی اشناوری
  مهدی اشناوری گفته:

  افزایش تجارت در جهان باعث شده مباحث مرتبط با امنیت پلتفرم‌های تجارت و فضای سایبر از اهمیت ویژه‌ای برخودار باشه

  پاسخ
 2. علی رحیم زاده
  علی رحیم زاده گفته:

  جهانی شدن تجارت نیز برخی کشورها رو به سمت یکپارچه نمودن استاندارد‌های مرتبط برای تامین امنیت سایبری سوق داده

  پاسخ
 3. فرج سرلک
  فرج سرلک گفته:

  سیاست‌های امنیت سایبری در تعامل با سیاست‌های تجاری می تونه محیط امن تجارت دیجیتال رو فراهم کنه و رشد تجارت رو سرعت ببخشه

  پاسخ
 4. اکبرصمصامی
  اکبرصمصامی گفته:

  از آنجایی که شبکه ها، شرکت ها، سازمان ها و زنجیره ها چه در فضای داخلی یک کشور و چه در فضای بین المللی معمولا با تهدیدات مشابهی مواجه ان اولین گام در مقابله با تهدیدات فضای سایبری، همکاری بخش های دولتی و خصوصی درون کشورها قلمداد شده

  پاسخ
 5. وحیدبیگلری
  وحیدبیگلری گفته:

  اهمیتی نداره که کسب‌وکارمون چی باشه به هر حال امکانش وجود داره که با مشتری‌ ناراضی یا خشمگین برخورد کنیم

  پاسخ
 6. حسین وویسی
  حسین وویسی گفته:

  بسیاری از نمایندگان ترجیح می‌دن از کشمکش‌ دوری کنن سعی می‌کنن با منحرف کردنِ شکایت مشتری و تکرار بیهوده‌ی «سیاست‌های شرکت»، توجهات رو از مسئله‌ی مورد نظر برگردانن

  پاسخ
 7. حمیدقاسمیان
  حمیدقاسمیان گفته:

  بسیاری از این نمایندگان به حدی از کارشان دل‌زده هستن که هنگام اِبراز تأسف در مورد اتفاقات ناگوار یا اشتباه‌های سهوی از لحنی غیرعذرخواهانه استفاده می‌کنن

  پاسخ
 8. محمدرضارستمی
  محمدرضارستمی گفته:

  واقعیت اینه که مواجهه با مشتری ناراضی در بهترین حالت ناخوشایند و در بدترین حالت به شدت آسیب‌زنندست
  چرا که خطر از دست دادن مشتریای دیگه و بی‌نتیجه ماندن تلاش‌ها برای اداره‌ی یک کسب‌وکار موفق رو به‌دنبال داره

  پاسخ
 9. منصورحیدری
  منصورحیدری گفته:

  گوش دادن گامی اساسیه
  باید به مشتری‌ این فرصت رو داد که خودش رو خالی کنه و خشم و عصبانیتش رو بیرون بریزه

  پاسخ
 10. پرویزمحقق
  پرویزمحقق گفته:

  حتی اگه احساس می‌کنین که مشتری یا ارباب‌رجوع اشتباه می‌کنه اگه دوست دارین که موقعیت رو تعدیل کنین باید با او همدردی کنین
  این کار همیشه راحت نیست اما الزامیه

  پاسخ