🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

ظرفیت های اقتصادی افغانستان + فیلم

ظرفیت های اقتصادی افغانستان را بشناسیم تا بتوانیم به بهترین شکل ممکن از آن بهره برده و بازار این کشور نزدیک به ایران را در دست بگیریم.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
ظرفیت های کشور افغانستان

خیلی از تجاری که در حال حاضر کار صادرات انجام می‌دهند علاقمند هستند که با کشورهای همسایه از جمله افغانستان تجارت و همکاری داشته باشند.

مزیت کار کردن با کشور افغانستان برای ایرانی ها

در بین همسایگانی که ما داریم، در این چند سال اخیر می‌بینیم که بهترین روابط را با کشور افغانستان داشتیم. در این چند دهه اخیر از جانب این کشور هیچ گونه ضرر و زیانی به ما وارد نشده و عمده مردم افغانستان در شهرها و روستاهای ایران ساکن شدند و زندگی می کنند و در بعضی موارد شاهد این هستیم که همین افراد در ایران ازدواج کردند و تشکیل خانواده دادند.
پس به این نتیجه می‌رسیم که ارتباط ما با کشور افغانستان و مردم آن خوب است و روز به روز در حال بهتر شدن می باشد.

 آمار صادراتی ایران و افغانستان

کشور افغانستان در چند دهه اخیر درگیر یک سری جنگ های درونی و بیرونی بوده که همین علت باعث شده تجار این کشور نتوانند سرمایه‌گذاری خودشان را در این کشور انجام دهند و یا روی سرمایه‌گذاری خودشان در کشور افغانستان تردید داشتند همین تجار راغب شدند که محصولات و مواد مورد نیاز کشورشان را از کشورهای همسایه دریافت کنند که نزدیکترین و معتمد ترین کشور به آنها ایران بوده است.
آخرین آمار صادراتی ما به کشور افغانستان چیزی بالغ بر ۳۰۰۰ میلیارد دلار بوده، که این آمار نشان می‌دهد ما روز به روز رقم های و محصولات صادراتی بهتری را برای این کشور داریم.

مرزهای مشترک ایران و افغانستان و منفعت آن برای تجار ایرانی

ما به صورت کلی با کشور افغانستان ۹۲۱ کیلومتر مرز مشترک داریم. عمده مرزهای ما در خراسان رضوی که ۳۰۰ کیلومتر آن را به خودش اختصاص داده، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان خلاصه می شود.
کشور افغانستان به دلیل شرایطی که با کشور پاکستان برایش به وجود آمده و یک مقداری ارتباطاتشان به مخاطره افتاده است پس بسیاری از صادرات خودشان را نمی‌توانند از آن کشور داشته باشند و از مرزهای کشور پاکستان استفاده کنند، به همین دلیل گرایش بسیار زیادی به مرزهای ایران دارند و عمده صادرات و واردات خودشان را از مرزهای ایران که برای مثال می توانیم به مرز دوغارون و چابهار اشاره کنیم انجام می‌دهند.

صادرات ایران از طریق این مرزها طی چند سال اخیر رو به افزایش بوده است که در سال گذشته ما با افزایش ۱۴ درصدی روبرو شدیم که این آمار خوبی را به ما می‌دهد و نشان می‌دهد که افغانستان یکی از پتانسیل هایی است که ما می توانیم عمده محصولات خودمان را به این کشور عرضه کنیم، چون افغانستان امروزه مانند یک دریای خروشان است که هر چیزی درون آن بریزیم هنوز هم متقاضی است.
همانطور که گفته شد افغانستان چند دهه درگیر جنگ های درونی و بیرونی بوده ، پس امروزه این کشور از بابت اینکه بخواهد ظرفیت‌های تولیدی داشته باشد ضعف دارد و ما می‌توانیم با ارائه عمده مختلف دستگاه های صنعتی و کشاورزی، محصولات کشاورزی و عمده تجهیزاتی که در پیشبرد صنعت این کشور نقش مهمی را دارد تجارت خودمان را روز به روز افزایش دهیم.

محصولاتی صادراتی از ایران به افغانستان

از جمله محصولاتی که ما در حال حاضر به بهترین حالت ممکن به این کشور صادر می‌کنیم می‌توانیم به سوخت های معدنی، روغن های معدنی، آهن و فولاد، پلاستیک و مشتقات آن، ماشین آلات و تجهیزات برقی اشاره کنیم که این خودش برای ما بسیار حائز اهمیت است.

رقابت چین با ایران در صادرات به افغانستان

آیا با وجود کشور چین و اینکه کشور ارزانی است، باز هم تاجران افغانستانی راغب هستند که با ایرانی‌ها کار کنند و اجناس ایرانی را خریداری کنند؟
ما از بابت فاصله نسبت به چین به افغانستان نزدیک تر هستیم و ارتباط دوستانه ای با این کشور داریم پس تمامی این موارد باعث می‌شود که افغانها در گام اول نیم نگاهی به ما داشته باشند.
همچنین ما هم نمونه همان دستگاه هایی که بسیاری از چینی ها می‌خواهند به این کشور عرضه کنند را عرضه می‌کنیم با این تفاوت که دستگاه های چینی از کیفیت پایین تری برخوردار هستند و تجار چینی نشان دادند که تحت هر شرایطی حاضر هستند این دستگاه را بسازند، کیفیت برایشان ملاک نیست و فقط تقاضا برای شان مهم است ولی تجار و ماشین سازهای ایرانی نشان دادند که دستگاه‌هایی برابر با استانداردهای اروپایی می‌سازند ولی متاسفانه به دلیل اینکه ارزش پولی ایران روز به روز در حال کاهش است و ارزش پولی افغانستان به نسبت ایران در چند سال اخیر افزایش پیدا کرده است این یکی از مواردی است که تجار افغانی راغب هستند از ایران خرید کنند.

برای مثال یک کارخانه فرآوری کود ارگانیک را که مورد بررسی قرار دادیم متوجه شدیم که همان نمونه از دستگاهی که شرکت ما تولید می‌کند همان نمونه را شرکت‌های چینی هم تولید می‌کنند ولی با یک برآورد کلی متوجه می شویم که قیمت ما ارزان‌تر است و تجهیزات دستگاه را که نگاه کردیم متوجه شدیم ورق هایی که چینی‌ها در این دستگاه‌ها به کار می‌برند عمدتاً ورق آهنی است که در ساختار کود خورندگی دارد ولی شرکت های ایرانی همین ورق ها را استیل می‌گذارند، چینی‌ها ورق های دو میل می‌گذارند و ما ورق های چهار میل و پنج میل می‌گذاریم که این خودش باعث می شود دوام بسیار زیادی نسبت به دستگاه چینی داشته باشند.
پس تجاری که می‌خواهند رونق تولید را در کشورشان به وجود بیاورند به این نکات هم توجه می کنند و برایشان حائز اهمیت است دستگاهی که می‌خواهند وارد کشورشان کنند و کارخانه‌ هایشان را تجهیز کند سالیان سال برایشان جوابگو باشد.

مشکل تردد راحت تاجرهای افغانی به ایران

تاجرای افغانی به راحتی می‌توانند وارد ایران شوند، در ایران تردد داشته باشند و با تامین کننده های محصولات مختلف ایرانی ارتباط برقرار کنند با این شرایط ما چطور می توانیم با تاجر های افغانی ارتباط برقرار کنیم؟

این یکی از دغدغه‌های عمده کسانی است که کار تجارت انجام می دهند و همیشه این سوال برایشان به وجود می‌آید که تاجری که من امروز دارم با او کار می‌کنم اگر بتواند به راحتی در یک بازه ۲۴ ساعته وارد ایران شود و به هر شهری که بخواهد سر بزند، اگر آن تاجر تامین کننده من را پیدا کند آیا من در این وسط حذف می شوم یا خیر؟
ما اینجا می گوییم که تجار و مردم همه راحت طلب شدند. زمانی که من می توانم در خانه و محل کسب و کار خودم بنشینم و در بهترین حالت ممکن تولید کننده، تامین کننده و عرضه کننده انواع مختلف محصولاتم را پیدا کنم، اطلاعات کامل، رزومه و نمونه هایی از آنها بگیرم، چه دلیلی دارد که در یک مسافرت طولانی چند روزه زمانم را هدر دهم، برای خودم هزینه‌هایی را به همراه داشته باشم و به کشور مقصد سفر کنم و آنجا دنبال تامین کننده باشم؟
پس امروزه من تاجر در کشور خودم نشستم و هر کسی که تولید کننده محصولم باشد را در کشور مقصد پیدا می‌کنم و با ارتباط برقرار می کنم.
اینجا برای اینکه ما بتوانیم آن فرد تولید کننده را از گردونه حذف کنیم یعنی به صورت کلی آن را استتار کنیم که فقط خودمان دیده شویم، باید شرایط کاری مان را به گونه ای تنظیم کنیم که فقط ما در بستر گوگل دیده شویم. چون امروزه همان تاجر در کشور خودش نشسته و نقطه ارتباط ما با این تاجر از طریق گوگل است پس اگر برندسازی قوی، کارآمد و خوبی را داشته باشیم این تاجر به هر شیوه ای که سرچ کند صرفاً به ما می رسد.

پس اینجا آیا دیگر تامین کننده ای وجود دارد؟ خیر. ساختار، ساختار شرکتی است من تاجر هستم، اطلاعات، دیتا و تمام موادی که در اختیار این تاجر می گذارم همه کامل می باشد پس هیچ جای شکی برای این تاجر بوجود نمی‌آید که بخواهد دنبال فرد دیگری باشد. فرد اصلی من هستم، منی که امروز تمام موارد را گام به گام برای این تاجر ارائه کردم و قیمت های خوبی را به او دادم.

جمع بندی کلی

با توجه به تمام نکاتی که در مورد کشور افغانستان گفته شده است این کشور ظرفیت های خیلی خوبی برای ما دارد و ما می‌توانیم اجناس مختلف را به این کشور صادر کنیم.
ما امروزه اگر بخواهیم با این کشور و با تجار این کشور در ارتباط باشیم باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که تحت هیچ شرایطی به تجار این کشور و کشورهای دیگر اعتماد نکنیم و اگر این تاجر از ما خواست که محصول را ما به او ارائه دهیم و بعد هزینه آن را برای ما ارسال کند تحت هیچ شرایطی قبول نکنیم.
در بیشتر مواقع دیده شده که همین فرد به تاجران ایرانی می‌گوید من یک صرافی را در نظر می‌گیرم که بعد از ارسال این کالا، از طریق آن صرافی شما مبلغ قرارداد را دریافت کنید، تحت هیچ شرایطی این را قبول نکنید و اگر خواستید با آن تاجر کار کنید صراف از جانب شما تعیین شود.
امروز من به هیچ فردی اعتماد نمی کنم اگر تمام دنیا هم به من اعتماد کنند من به هیچ فردی اعتماد نمیکنم

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ